Myślicie, że suszarka  do ubrań sporo kosztuje i na dodatek pobiera dużo prądu, a jej montaż jest kłopotliwy? To warto rozprawić się ze wszystkimi mitami, które krążą wokół suszarek do ubrań.  Co jest prawdą a co fałszem?

Fałsz: Suszarkę należy podpiąć do kanału wentylacyjnego i kanalizacji

Pojemnik-Na-Skropliny.jpg

Absolutnie nie! Nowoczesne suszarki są proste w instalacji! Wystarczy gniazdko z prądem i tyle. Wilgoć odprowadzana z prania gromadzona jest w specjalnym pojemniku na wodę!

Możecie oczywiście podłączyć suszarkę bezpośrednio do kanalizacji, wówczas nie będziecie musieli opróżniać szuflady na skropliny po każdym suszeniu.

Fałsz: suszarka jest droga!

Wcale nie! Suszarkę z pompą ciepła kupimy już od 1700 zł!  np. model Candy CSOE H7A2TES -klasa energetyczna A++, załadunek 7 kg. (dane z marzec 2024)

Fałsz: suszarka pobiera dużo prądu!

Zuzycie-Pradu-Przez-Suszarke.jpg

Suszarka o załadunku 9 kg w klasie energetycznej A+++ zużywa w standardowym cyklu suszenia bawełny  przy pełnym załadunku tylko 1,6 kWh, co przy cenie 1 kWh ok. 1 zł będzie nas kosztować 1,6 zł. Decydując się na suszarkę w niższej klasie energetyczne A++ musimy liczyć się z tym, że zużycie prądu będzie o ok. 30% większe.

Prawda: suszarka może zniszczyć ubrania

Suszarka-Delikatna-Dla-Welny.jpg

Większość suszarek na rynku, to suszarki z pompą ciepła, które suszą odzież delikatnie w temperaturze ok. 40-50 stopni, ale może się zdarzyć, że  mimo wszystko ubrania podczas suszenia się obkurczą. Przyczyn obkurczania jest kilka. Najczęściej za zniszczenie ubrań odpowiada użytkownik! Często nie przestrzegamy zaleceń  producentów odzieży  i suszymy w suszarkach nawet odzież, która na metkach ma wyraźny zakaz suszenia w suszarce. Ja często suszę ubrania pomimo zakazu na metkach, używam wtedy programu do suszenia tkanin delikatnych. W  razie niepowodzenia winę biorę na siebie, a nie obwiniam suszarki 🙂

Zdarzają się też sytuacje, że pomimo prawidłowego postępowania z tkaniną ona i tak się obkurczy . Dlaczego się tak dzieje? Przyczyną jest najczęściej kiepska  jakości tkaniny lub fakt, iż wiele ubrań uszytych jest z materiałów, które przed szyciem nie zostały poddane dekatyzacji (kontakt tkaniny z wysoką temperaturą poprzez pranie, prasowanie, aby włókna się obkurczyły i ustabilizowały) i dlatego kurczą się przy pierwszym praniu czy suszeniu. Zwróćcie też uwagę na to, że zgodnie z informacją na metce wiele tkanin bawełnianych nie można prać w temperaturze wyższej niż 40C, bo ta bawełna nie jest odporna na wysoką temperaturę. Mimo tego, że są to ubrania z bawełny, to ja nie zalecam suszenia takich tkanin w programie Bawełna!

Zapamiętajcie: Program Bawełna w suszarce, to cykl do suszenia tkanin odpornych na wysoką temperaturę (ok. 60C)- czyli do ręczników, pościeli! Temperatura w suszarce narasta wraz z trwaniem cyklu suszenia i w ostatniej fazie cyklu suszenia jest najwyższa. Jeśli chcecie wysuszyć bawełnę, która nie jest odporna na wysoką temperaturę należy stosować program mix, do tkanin mieszanych, a jeśli takiego nie ma to do tkanin delikatnych. Jeśli na koniec suszenia ubrania będą niedosuszone- uruchom suszenie na czas ok. 10-15 minut, lepiej dosuszyć niż zniszczyć ulubiony T-shirt.

Ważny jest nie tylko wybór odpowiedniego programu do konkretnej tkaniny ale i odpowiednia wielkość załadunku! Tylko program bawełna nadaje się do pełnego załadunku! Zbyt duży załadunek w suszarce spowoduje, że powietrze nie będzie mogło swobodnie przenikać przez ubrania i tym samym część ubrań otrzyma sporą dawkę ciepła a inne nie, więc jedne będą niedosuszone a te delikatne obkurczone!

Unikajcie też ustawiania najwyższego stopnia wysuszenia „EXTRA SUCHE” ! Ja zawsze zalecam ustawienie  poziomu wysuszenia „DO SZAFY”.

 

Fałsz: Ubrania po wyjęciu z suszarki są bardzo wygniecione

Ubrania-Wysuszone-W-Suszarce-Nie-Sa-Pogniecion.jpg

Wręcz przeciwnie. Jeśli nie przeładujemy suszarki, większość ubrań po wysuszeniu w ogóle nie będzie wymagała od nas prasowania.

Wystarczy wyjąć pranie bezpośrednio po zakończonym cyklu suszenia, poskładać je i schować do szafy.

Jeśli nie będziemy mogli wyjąć od razu prania, to wystarczy uruchomić funkcję ochrony przed zagnieceniami, a suszarka po skończonym suszeniu będzie kołysać pranie przez zadany jej czas, aby nie doprowadzić do trwałych zagnieceń.

W każdej suszarce możemy sami ustawić stopień wysuszenia tkanin. Jeśli nastawimy suszarkę, żeby ubrania były suche w stopniu „do prasowania”, to rzeczy wyciągnięte z suszarki będą lekko wilgotne, dzięki czemu zdecydowanie szybciej i łatwiej je wyprasujemy. Koszule lekko wilgotne, wystarczy energicznie strzepnąć i rozwiesić na wieszaku, aby doschły.

Na rynku jest też kilka suszarek z funkcją pary, która wygładza wysuszone ubrania np. Electrolux EW9HS289SP 

Fałsz: Programy suszenia są bardzo długie

Czas-Suszenia.jpg

Długość suszenia zależy od ilości prania i od stopnia odwirowania. Suszarki mierzą poziom wilgotności tkanin podczas suszenia i odpowiednio optymalizują czas pozostały do końca cyklu. 8- 9 kg bawełny odwirowanej z prędkością 1000 obrotów na minutę suszarka wysuszy w ok. 3 h, ale o połowę mniejszy załadunek wysuszy w ok. 1-1,5 h.

Prawda: należy czyścić filtry suszarki

Filtry.jpg
Czyszczenie-Wymiennika-Ciepla.jpg

Będąc posiadaczem suszarki musimy czyścić zarówno filtr wyłapujący kłaczki, jak i filtr wymiany ciepła.

Filtr na kłaczki czyścimy po każdym suszeniu, a o konieczności wyczyszczenia filtra wymiany ciepła poinformuje nas sama suszarka wyświetlając odpowiednią ikonę na wyświetlaczu.

Czyszczenie  jest bardzo ważne. Często czyścimy tylko filtr kłaczków, a zapominamy o zanieczyszczonym wymienniku ciepła, który powoduje wydłużenie czasu suszenia i wzrost zużycia energetycznego!!!

Na rynku dostępne są też produkty z samoczyszczącym się wymiennikiem ciepła np. w marce Amica, Bosch, Siemens, LG. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie! Dzięki temu utrzymasz wysoką sprawność suszenia, a ponadto zostaje więcej czasu dla siebie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym rozwiązaniu, zerknij TUTAJ.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jak czyścić suszarkę, to zerknij TUTAJ.

Samoczyszczący Kondensator
Samoczyszczący kondensator
Obserwuj