Dla wielu z Was zakup suszarki do ubrań może wydawać się zbędnym wydatkiem, jednak z czasem może okazać się, że to była jedna z najlepszych inwestycji! Myślicie, że suszarka to również spory wydatek…to wcale nie musi być prawda. Wokół suszarek do ubrań krąży sporo mitów nie mających związku z rzeczywistością. Oto kilka z nich.
Mit: Suszarkę należy podpiąć do kanału wentylacyjnego i kanalizacji
Absolutnie nie! Nowoczesne suszarki są proste w instalacji! Wystarczy gniazdko z prądem i tyle. Wilgoć odprowadzana z prania gromadzona jest w specjalnym pojemniku na wodę!
Możecie oczywiście podłączyć suszarkę bezpośrednio do kanalizacji, wówczas nie będziecie musieli opróżniać szuflady na skropliny po każdym suszeniu.
Mit: suszarka jest droga!
Wcale nie! Suszarkę z pompą ciepła kupimy już od 1500 zł!
Mit: suszarka pobiera dużo prądu!
Suszarka o załadunku 9 kg w klasie energetycznej A++ zużywa na cykl suszenia w programie Bawełna 60°C przy pełnym załadunku tylko 2,12 kWh, co kosztuje nas 1,16 zł*, a przy częściowym załadunku 1,2 kWh co kosztuje nas 0,66 zł*!!!
*Średnia cena prądu w Polsce dla taryfy G11 w 2018r. wynosi 0,55 zł/kWh
Mit: suszarka niszczy ubrania
Większość suszarek na rynku, to suszarki z pompą ciepła, które suszą naszą odzież bardzo delikatnie w temperaturze ok. 45 stopni, dlatego ryzyko zniszczenia ubrań przez suszarkę prawie nie istnieje.
Co więcej, regularnie suszone ubrania z wełny mniej się mechacą, a te już zmechacone, wyglądają lepiej, bo suszenie pozwala pozbyć się puchu i meszków z tkanin.
Przed włożeniem ubrania do suszarki należy sprawdzić, czy na metce nie ma znaku zakazującego suszenia – przekreślonego koła wpisanego w kwadrat.
Mit: Ubrania po wyjęciu z suszarki są bardzo wygniecione
Wręcz przeciwnie. Jeśli nie przeładujemy suszarki, większość ubrań po wysuszeniu w ogóle nie będzie wymagała od nas prasowania.
Wystarczy wyjąć pranie bezpośrednio po zakończonym cyklu suszenia, poskładać je i schować do szafy.
Jeśli nie będziemy mogli wyjąć od razu prania, to wystarczy uruchomić funkcję ochrony przed zagnieceniami, a suszarka po skończonym suszeniu będzie kołysać pranie przez zadany jej czas, aby nie doprowadzić do trwałych zagnieceń.
W każdej suszarce możemy sami ustawić stopień wysuszenia tkanin. Jeśli nastawimy suszarkę, żeby ubrania były suche w stopniu „do prasowania”, to rzeczy wyciągnięte z suszarki będą lekko wilgotne, dzięki czemu zdecydowanie szybciej i łatwiej je wyprasujemy. Koszule lekko wilgotne, wystarczy energicznie strzepnąć i rozwiesić na wieszaku, aby doschły.
Mit: Programy suszenia są bardzo długie
Długość suszenia zależy od ilości prania i od stopnia odwirowania. Suszarki mierzą poziom wilgotności tkanin podczas suszenia i odpowiednio optymalizują czas pozostały do końca cyklu. Wiele suszarek ma też programy szybkiego suszenia, które trwają mniej niż godzinę!
Prawda: należy czyścić filtry suszarki
Będąc posiadaczem suszarki musimy czyścić zarówno filtr wyłapujący kłaczki, jak i filtr wymiany ciepła.
Filtr na kłaczki czyścimy po każdym suszeniu, a o konieczności wyczyszczenia filtra wymiany ciepła poinformuje nas sama suszarka wyświetlając odpowiednią ikonę na wyświetlaczu.
Czyszczenie jest bardzo ważne. Często czyścimy tylko filtr kłaczków, a zapominamy o zanieczyszczonym wymienniku ciepła, który powoduje wydłużenie czasu suszenia i wzrost zużycia energetycznego!!!
Na rynku dostępne są też produkty z samoczyszczącym się filtrem wymiany ciepła (kondensatorem) np. w marce Amica, Bosch, Siemens, LG i Miele. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie! Dzięki temu utrzymasz wysoką sprawność suszenia, a ponadto zostaje więcej czasu dla siebie.
