Dla wielu z Was zakup suszarki do ubrań może wydawać się zbędnym wydatkiem, jednak z czasem może okazać się, że to była jedna z najlepszych inwestycji! Myślicie, że suszarka to również spory wydatek…to wcale nie musi być prawda. Wokół suszarek do ubrań krąży sporo mitów nie mających związku z rzeczywistością. Oto kilka z nich.

Mit: Suszarkę należy podpiąć do kanału wentylacyjnego i kanalizacji

Pojemnik-Na-Skropliny.jpg

Absolutnie nie! Nowoczesne suszarki są proste w instalacji! Wystarczy gniazdko z prądem i tyle. Wilgoć odprowadzana z prania gromadzona jest w specjalnym pojemniku na wodę!

Możecie oczywiście podłączyć suszarkę bezpośrednio do kanalizacji, wówczas nie będziecie musieli opróżniać szuflady na skropliny po każdym suszeniu.

Mit: suszarka jest droga!

Wcale nie! Suszarkę z pompą ciepła kupimy już od 1700 zł! (dane z marzec 2023)

Mit: suszarka pobiera dużo prądu!

Zuzycie-Pradu-Przez-Suszarke.jpg

Suszarka o załadunku 9 kg w klasie energetycznej A+++ zużywa w standardowym cyklu suszenia bawełny  przy pełnym załadunku tylko 1,6 kWh, co przy cenie 1 kWh ok. 1 zł będzie nas kosztować 1,6 zł. Decydując się na suszarkę w niższej klasie energetyczne A++ musimy liczyć się z tym, że zużycie prądu będzie o ok. 30% większe.

Mit: suszarka niszczy ubrania

Suszarka-Delikatna-Dla-Welny.jpg

Większość suszarek na rynku, to suszarki z pompą ciepła, które suszą naszą odzież bardzo delikatnie w temperaturze ok. 45-50 stopni, dlatego ryzyko zniszczenia ubrań przez suszarkę prawie nie istnieje. Należy tylko dobrać właściwy program do suszonych ubrań (tak samo jak w pralce!): bawełniane ubrania do programu bawełna, syntetyki do programu syntetyki itd.

Co więcej, regularnie suszone ubrania z wełny mniej się mechacą, a te już zmechacone, wyglądają lepiej, bo suszenie pozwala pozbyć się puchu i meszków z tkanin.

Przed włożeniem ubrania do suszarki należy sprawdzić, czy na metce nie ma znaku zakazującego suszenia – przekreślonego koła wpisanego w kwadrat.

Mit: Ubrania po wyjęciu z suszarki są bardzo wygniecione

Ubrania-Wysuszone-W-Suszarce-Nie-Sa-Pogniecion.jpg

Wręcz przeciwnie. Jeśli nie przeładujemy suszarki, większość ubrań po wysuszeniu w ogóle nie będzie wymagała od nas prasowania.

Wystarczy wyjąć pranie bezpośrednio po zakończonym cyklu suszenia, poskładać je i schować do szafy.

Jeśli nie będziemy mogli wyjąć od razu prania, to wystarczy uruchomić funkcję ochrony przed zagnieceniami, a suszarka po skończonym suszeniu będzie kołysać pranie przez zadany jej czas, aby nie doprowadzić do trwałych zagnieceń.

W każdej suszarce możemy sami ustawić stopień wysuszenia tkanin. Jeśli nastawimy suszarkę, żeby ubrania były suche w stopniu „do prasowania”, to rzeczy wyciągnięte z suszarki będą lekko wilgotne, dzięki czemu zdecydowanie szybciej i łatwiej je wyprasujemy. Koszule lekko wilgotne, wystarczy energicznie strzepnąć i rozwiesić na wieszaku, aby doschły.

Mit: Programy suszenia są bardzo długie

Czas-Suszenia.jpg

Długość suszenia zależy od ilości prania i od stopnia odwirowania. Suszarki mierzą poziom wilgotności tkanin podczas suszenia i odpowiednio optymalizują czas pozostały do końca cyklu.

Prawda: należy czyścić filtry suszarki

Filtry.jpg
Czyszczenie-Wymiennika-Ciepla.jpg

Będąc posiadaczem suszarki musimy czyścić zarówno filtr wyłapujący kłaczki, jak i filtr wymiany ciepła.

Filtr na kłaczki czyścimy po każdym suszeniu, a o konieczności wyczyszczenia filtra wymiany ciepła poinformuje nas sama suszarka wyświetlając odpowiednią ikonę na wyświetlaczu.

Czyszczenie  jest bardzo ważne. Często czyścimy tylko filtr kłaczków, a zapominamy o zanieczyszczonym wymienniku ciepła, który powoduje wydłużenie czasu suszenia i wzrost zużycia energetycznego!!!

Na rynku dostępne są też produkty z samoczyszczącym się wymiennikiem ciepła np. w marce Amica, Bosch, Siemens, LG i Miele. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie! Dzięki temu utrzymasz wysoką sprawność suszenia, a ponadto zostaje więcej czasu dla siebie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jak czyścić suszarkę, to zerknij TUTAJ.

Samoczyszczący Kondensator
Samoczyszczący kondensator
Obserwuj