Myślicie, że suszarka do ubrań sporo kosztuje i na dodatek pobiera dużo prądu, a jej montaż jest kłopotliwy? To warto rozprawić się ze wszystkimi mitami, które krążą wokół suszarek do ubrań. Co jest prawdą a co fałszem?
Fałsz: Suszarkę należy podpiąć do kanału wentylacyjnego i kanalizacji
Absolutnie nie! Nowoczesne suszarki są proste w instalacji! Wystarczy gniazdko z prądem i tyle. Wilgoć odprowadzana z prania gromadzona jest w specjalnym pojemniku na wodę!
Możecie oczywiście podłączyć suszarkę bezpośrednio do kanalizacji, wówczas nie będziecie musieli opróżniać szuflady na skropliny po każdym suszeniu.
Fałsz: suszarka jest droga!
Wcale nie! Suszarkę z pompą ciepła kupimy już od 1700 zł! np. model Candy CSOE H7A2TES -klasa energetyczna A++, załadunek 7 kg. (dane z marzec 2024)
Fałsz: suszarka pobiera dużo prądu!
Suszarka o załadunku 9 kg w klasie energetycznej A+++ zużywa w standardowym cyklu suszenia bawełny przy pełnym załadunku tylko 1,6 kWh, co przy cenie 1 kWh ok. 1 zł będzie nas kosztować 1,6 zł. Decydując się na suszarkę w niższej klasie energetyczne A++ musimy liczyć się z tym, że zużycie prądu będzie o ok. 30% większe.
Prawda: suszarka może zniszczyć ubrania
Większość suszarek na rynku, to suszarki z pompą ciepła, które suszą odzież delikatnie w temperaturze ok. 40-50 stopni, ale może się zdarzyć, że mimo wszystko ubrania podczas suszenia się obkurczą. Przyczyn obkurczania jest kilka. Najczęściej za zniszczenie ubrań odpowiada użytkownik! Często nie przestrzegamy zaleceń producentów odzieży i suszymy w suszarkach nawet odzież, która na metkach ma wyraźny zakaz suszenia w suszarce. Ja często suszę ubrania pomimo zakazu na metkach, używam wtedy programu do suszenia tkanin delikatnych. W razie niepowodzenia winę biorę na siebie, a nie obwiniam suszarki 🙂
Zdarzają się też sytuacje, że pomimo prawidłowego postępowania z tkaniną ona i tak się obkurczy . Dlaczego się tak dzieje? Przyczyną jest najczęściej kiepska jakości tkaniny lub fakt, iż wiele ubrań uszytych jest z materiałów, które przed szyciem nie zostały poddane dekatyzacji (kontakt tkaniny z wysoką temperaturą poprzez pranie, prasowanie, aby włókna się obkurczyły i ustabilizowały) i dlatego kurczą się przy pierwszym praniu czy suszeniu. Zwróćcie też uwagę na to, że zgodnie z informacją na metce wiele tkanin bawełnianych nie można prać w temperaturze wyższej niż 40C, bo ta bawełna nie jest odporna na wysoką temperaturę. Mimo tego, że są to ubrania z bawełny, to ja nie zalecam suszenia takich tkanin w programie Bawełna!
Zapamiętajcie: Program Bawełna w suszarce, to cykl do suszenia tkanin odpornych na wysoką temperaturę (ok. 60C)- czyli do ręczników, pościeli! Temperatura w suszarce narasta wraz z trwaniem cyklu suszenia i w ostatniej fazie cyklu suszenia jest najwyższa. Jeśli chcecie wysuszyć bawełnę, która nie jest odporna na wysoką temperaturę należy stosować program mix, do tkanin mieszanych, a jeśli takiego nie ma to do tkanin delikatnych. Jeśli na koniec suszenia ubrania będą niedosuszone- uruchom suszenie na czas ok. 10-15 minut, lepiej dosuszyć niż zniszczyć ulubiony T-shirt.
Ważny jest nie tylko wybór odpowiedniego programu do konkretnej tkaniny ale i odpowiednia wielkość załadunku! Tylko program bawełna nadaje się do pełnego załadunku! Zbyt duży załadunek w suszarce spowoduje, że powietrze nie będzie mogło swobodnie przenikać przez ubrania i tym samym część ubrań otrzyma sporą dawkę ciepła a inne nie, więc jedne będą niedosuszone a te delikatne obkurczone!
Unikajcie też ustawiania najwyższego stopnia wysuszenia „EXTRA SUCHE” ! Ja zawsze zalecam ustawienie poziomu wysuszenia „DO SZAFY”.
Fałsz: Ubrania po wyjęciu z suszarki są bardzo wygniecione
Wręcz przeciwnie. Jeśli nie przeładujemy suszarki, większość ubrań po wysuszeniu w ogóle nie będzie wymagała od nas prasowania.
Wystarczy wyjąć pranie bezpośrednio po zakończonym cyklu suszenia, poskładać je i schować do szafy.
Jeśli nie będziemy mogli wyjąć od razu prania, to wystarczy uruchomić funkcję ochrony przed zagnieceniami, a suszarka po skończonym suszeniu będzie kołysać pranie przez zadany jej czas, aby nie doprowadzić do trwałych zagnieceń.
W każdej suszarce możemy sami ustawić stopień wysuszenia tkanin. Jeśli nastawimy suszarkę, żeby ubrania były suche w stopniu „do prasowania”, to rzeczy wyciągnięte z suszarki będą lekko wilgotne, dzięki czemu zdecydowanie szybciej i łatwiej je wyprasujemy. Koszule lekko wilgotne, wystarczy energicznie strzepnąć i rozwiesić na wieszaku, aby doschły.
Na rynku jest też kilka suszarek z funkcją pary, która wygładza wysuszone ubrania np. Electrolux EW9HS289SP
Fałsz: Programy suszenia są bardzo długie
Długość suszenia zależy od ilości prania i od stopnia odwirowania. Suszarki mierzą poziom wilgotności tkanin podczas suszenia i odpowiednio optymalizują czas pozostały do końca cyklu. 8- 9 kg bawełny odwirowanej z prędkością 1000 obrotów na minutę suszarka wysuszy w ok. 3 h, ale o połowę mniejszy załadunek wysuszy w ok. 1-1,5 h.
Prawda: należy czyścić filtry suszarki
Będąc posiadaczem suszarki musimy czyścić zarówno filtr wyłapujący kłaczki, jak i filtr wymiany ciepła.
Filtr na kłaczki czyścimy po każdym suszeniu, a o konieczności wyczyszczenia filtra wymiany ciepła poinformuje nas sama suszarka wyświetlając odpowiednią ikonę na wyświetlaczu.
Czyszczenie jest bardzo ważne. Często czyścimy tylko filtr kłaczków, a zapominamy o zanieczyszczonym wymienniku ciepła, który powoduje wydłużenie czasu suszenia i wzrost zużycia energetycznego!!!
Na rynku dostępne są też produkty z samoczyszczącym się wymiennikiem ciepła np. w marce Amica, Bosch, Siemens, LG. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie! Dzięki temu utrzymasz wysoką sprawność suszenia, a ponadto zostaje więcej czasu dla siebie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym rozwiązaniu, zerknij TUTAJ.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jak czyścić suszarkę, to zerknij TUTAJ.

Jestem ciekaw czy można suszyć sprzęt do gry w hokeja na lodzie. Czy czasem suszarka nie przedzie nieprzyjemnym zapachem. O czy materiały zastosowane w takim sprzęcie nie ulegną zniszczeniu lub stopieniu?
Nie wiem, jakiego rodzaju sa to tkaniny? Skorzystałabym z suszenia w programie delikatne. Ale prosze pamiętać, że jak coś jest przepocone, to trzeba to wyprać. Nie polecam suszenia przepoconych ubrań.
Niekoniecznie, niektore suszarki posiadaja program do odswiezania ubran. Czesto z niego korzystam, wracam z silowni, zazwyczaj trenuje w bluzie ktora czuc lekko potem, wrzucam na odswiezenie i na drugi dzien moge na trening spowrotem zalozyc, jakby byla wyciagnieta z pralki.
Odświeżanie to zwykłe wietrzenie. Ja w wielu suszarkach i pralkach testowałam programy odświeżania parowego i nawet one przy przepoconych rzeczach nie niwelowały brzydkiego zapachu, ale każdy z nas jest inny- każdy inaczej się poci i każdy ma inną wrażliwość na zapachy. Jedni będą zadowoleni z efektu, a inni nie.
Suszarka niszczy koszulki gacie itp. W filtrze jest kupa wyrwanych włókien z suszonych rzeczy i te koszulki i gacie wyglądają po kilku suszeniach jak szmata do podłogi. Kto ma czysty filtr niech da znać bo u mnie cały czas filtr zawalony wyrwanymi nitkami z ubrań
Czy może Pan podać model suszarki?
Tania bawełna rzeczywiście tak ma.
Właśnie zamierzam kupić suszarkę i zastanawiam się , którą wybrać BOSCH seria 8 czy MIELE.
Nie chcę przepłacić i nie chcę się zwieźć.
Proszę o Pani opinię.
nie kupuj to tylko niszczy ubraniato
Według mnie suszarka to świetny wynalazek, należy tylko nauczyć się go obsługiwać 🙂 Mam od kilkunastu lat i nie wyobrażam już sobie funkcjonowania bez niej.
Witam, fajnie że udało mi się trafić na ten poradnik (szkoda, ze tak późno). czy zna Pani orientacyjne temeratury suszenia (zdaje sobie sprawę że kazdy producent może mieć inne) w programie sytetyki i delikatne? i dodatkowo- jeśli mam jeansy z dodatkiem elastanu to które oczywiście można prac w 30 stopniach i nie wolno suszyć to lepiej zaryzykować program mix, systetyki czy delikatny? pozdrawiam
Nie znam temperatur, jakie kryją się za konkretnym programem. Natomiast proszę mieć na uwadze, że działanie wody o konkretnej temperaturze ma inny wpływ na tkaniny niż ciepłe powietrze. Co znaczy, że niektóre tkaniny można prać w wodzie o temp. 30C ale podmuchy powietrza o znacznie wyższej temp. im nie szkodzą. Ja dzinsy z elastanem susze na mix.
Czy można suszyć nie odwirowane rzeczy
nie
nie mam gdzie postawić suszarki a bardzo by mi się przydała, czy można postawić suszarkę np. na strychu gdzie w zimie jest zimno, a w lecie gorąco? czy nie będzie to miało wpływu na jej pracę i korozję blachy z której jest wykonana?