Dla wielu z Was zakup suszarki do ubrań może wydawać się zbędnym wydatkiem, jednak z czasem może okazać się, że to była jedna z najlepszych inwestycji! Myślicie, że suszarka to również spory wydatek…to wcale nie musi być prawda. Wokół suszarek do ubrań krąży sporo mitów nie mających związku z rzeczywistością. Oto kilka z nich.

Mit: Suszarkę należy podpiąć do kanału wentylacyjnego i kanalizacji

pojemnik-na-skropliny.jpg

Absolutnie nie! Nowoczesne suszarki są proste w instalacji! Wystarczy gniazdko z prądem i tyle. Wilgoć odprowadzana z prania gromadzona jest w specjalnym pojemniku na wodę!

Możecie oczywiście podłączyć suszarkę bezpośrednio do kanalizacji, wówczas nie będziecie musieli opróżniać szuflady na skropliny po każdym suszeniu.

Mit: suszarka jest droga!

Wcale nie! Suszarkę z pompą ciepła kupimy już od 1500 zł!

Mit: suszarka pobiera dużo prądu!

zuzycie-pradu-przez-suszarke.jpg

Suszarka o załadunku 9 kg w klasie energetycznej A++ zużywa na cykl suszenia w programie Bawełna 60°C  przy pełnym załadunku tylko 2,12 kWh, co kosztuje nas 1,16 zł*,  a przy częściowym załadunku 1,2 kWh co kosztuje nas  0,66 zł*!!!

*Średnia cena prądu w Polsce dla taryfy G11 w 2018r. wynosi 0,55 zł/kWh

Mit: suszarka niszczy ubrania

suszarka-delikatna-dla-welny.jpg

Większość suszarek na rynku, to suszarki z pompą ciepła, które suszą naszą odzież bardzo delikatnie w temperaturze ok. 45 stopni, dlatego ryzyko zniszczenia ubrań przez suszarkę prawie nie istnieje.

Co więcej, regularnie suszone ubrania z wełny mniej się mechacą, a te już zmechacone, wyglądają lepiej, bo suszenie pozwala pozbyć się puchu i meszków z tkanin.

Przed włożeniem ubrania do suszarki należy sprawdzić, czy na metce nie ma znaku zakazującego suszenia – przekreślonego koła wpisanego w kwadrat.

Mit: Ubrania po wyjęciu z suszarki są bardzo wygniecione

ubrania-wysuszone-w-suszarce-nie-sa-pogniecion.jpg

Wręcz przeciwnie. Jeśli nie przeładujemy suszarki, większość ubrań po wysuszeniu w ogóle nie będzie wymagała od nas prasowania.

Wystarczy wyjąć pranie bezpośrednio po zakończonym cyklu suszenia, poskładać je i schować do szafy.

Jeśli nie będziemy mogli wyjąć od razu prania, to wystarczy uruchomić funkcję ochrony przed zagnieceniami, a suszarka po skończonym suszeniu będzie kołysać pranie przez zadany jej czas, aby nie doprowadzić do trwałych zagnieceń.

W każdej suszarce możemy sami ustawić stopień wysuszenia tkanin. Jeśli nastawimy suszarkę, żeby ubrania były suche w stopniu „do prasowania”, to rzeczy wyciągnięte z suszarki będą lekko wilgotne, dzięki czemu zdecydowanie szybciej i łatwiej je wyprasujemy. Koszule lekko wilgotne, wystarczy energicznie strzepnąć i rozwiesić na wieszaku, aby doschły.

Mit: Programy suszenia są bardzo długie

czas-suszenia.jpg

Długość suszenia zależy od ilości prania i od stopnia odwirowania. Suszarki mierzą poziom wilgotności tkanin podczas suszenia i odpowiednio optymalizują czas pozostały do końca cyklu. Wiele suszarek ma też programy szybkiego suszenia, które trwają mniej niż godzinę!

Prawda: należy czyścić filtry suszarki

filtry.jpg
czyszczenie-wymiennika-ciepla.jpg

Będąc posiadaczem suszarki musimy czyścić zarówno filtr wyłapujący kłaczki, jak i filtr wymiany ciepła.

Filtr na kłaczki czyścimy po każdym suszeniu, a o konieczności wyczyszczenia filtra wymiany ciepła poinformuje nas sama suszarka wyświetlając odpowiednią ikonę na wyświetlaczu.

Czyszczenie  jest bardzo ważne. Często czyścimy tylko filtr kłaczków, a zapominamy o zanieczyszczonym wymienniku ciepła, który powoduje wydłużenie czasu suszenia i wzrost zużycia energetycznego!!!

Na rynku dostępne są też produkty z samoczyszczącym się filtrem wymiany ciepła (kondensatorem) np. w marce Amica, Bosch, Siemens, LG i Miele. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie! Dzięki temu utrzymasz wysoką sprawność suszenia, a ponadto zostaje więcej czasu dla siebie.

Samoczyszczący kondensator
Samoczyszczący kondensator
------------------------- TU BĘDZIE BLOK REKLAMOWY -------------------------