O każdy sprzęt AGD należy dbać. Podobnie jest z suszarką kondensacyjną z pompą ciepła. Niektórzy uważają, że dbanie o nią bywa czasochłonne, ale nie musi tak być, bo istnieje coś takiego jak suszarka z samoczyszczącym się wymiennikiem ciepła. Zaraz Wam wyjaśnię, co to takiego?

Jak czyścić standardową suszarkę kondensacyjną z pompą ciepła?Czyszczenie-Filtra-Klaczkow1.Jpg

W standardowe suszarce po każdym cyklu suszenia należy czyścić filtr kłaczków oraz opróżniać szufladę na skropliny, jeśli suszarka z pompą ciepła nie jest podłączona do kanalizacji. Te czynności nie należą ani do trudnych, ani czasochłonnych, ale niestety w suszarce trzeba czyścić też wymiennik ciepła.

 

Suszarka Z Samoczyszczącym Się Wymiennikiem CiepłaWymiennik ciepła to ten element, który znajduje się on w dolnej części suszarki. Użytkownicy bardzo często zapominają o jego istnieniu i doprowadzają go do takiego stanu, że wymiennik musi wyczyścić serwis.

Dlatego pamiętajcie! Raz w miesiącu otwieramy dolną klapkę i jeśli zauważymy, że „żebra” wymiennika są zabrudzone włóknami, to należy wyczyścić je przy użyciu specjalnego, stalowego grzebienia lub szczotki z twardym włosiem (może być szczoteczka do zębów), a następnie odkurzyć wyczesane zabrudzenia.

Nie należy robić tego gołymi rękami, ponieważ można się zranić. Należy też pamiętać, że wymiennik ciepła bezpośrednio po suszeniu  jest gorący. Czyścić należy delikatnie, w kierunku góra dół, tak aby nie pozaginać blaszek wymiennika.

 

Ważne jest to, aby nie wpychać zabrudzeń w głąb wymiennika!!! Czyszczenie filtrów w suszarce jest bardzo ważne, bo zapchane filtry oznaczają dłuższe suszenie i większe zużycie energetyczne! 

Aby ułatwić klientom użytkowanie suszarki wymyślono samoczyszczący się wymiennik. To rozwiązanie zwalnia użytkownika z obowiązku czyszczenia wymiennika, bo suszarka automatycznie, kilkukrotnie w ciągu suszenia obmywa wymiennik wodą pochodzącą z suszonych ubrań.

Suszarka z samoczyszczącym się wymiennikiem ciepła – producenci

Suszarki z samoczyszczącym się wymiennikiem ciepła posiada w swojej ofercie różni producenci. Liderem w tej kategorii produktów jest firma BSH z produktami marek Bosch i Siemens.

63473867608-367Fcc37-C57A-4889-852E-9B77052Bae.jpg

Często klienci, którzy mają suszarkę z samoczyszczącym się wymiennikiem ciepła podłączoną do kanalizacji dziwią się, że woda mimo wszystko gromadzi się w szufladzie….Ta woda jest właśnie gromadzona, po to aby obmywać wymiennik!  Po skończonym cyklu suszenia osoby, które nie mają podpiętej suszarki do kanalizacji normalnie powinny opróżnić szufladę ze skroplin, a Ci którzy mają podpiętą suszarkę do kanalizacji nie muszą tego robić.

Często pytacie, co się dzieje z tymi kłaczkami obmytymi z wymiennika? One lądują albo bezpośrednio w kanalizacji, bądź zatrzymują się na tym małym, niebieskim filtrze w szufladzie na skondensowaną wodę.

Suszarka z samoczyszczącym się wymiennikiem ciepła – zalety

Zaletą samoczyszczącego się wymiennika ciepła to przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu użytkownika, bo nie musi sprawdzać, czy wymiennik jest zabrudzony, ani go czyścić. Po drugie czysty wymiennik to gwarancja niezmiennie niskiego zużycia energii, bo jak już wcześniej pisałam- brudne filtry wydłużają cykl suszenia i tym samym zwiększają zużycie energii. Jeśli chcecie zobaczyć, jak przebiega ten proces w suszarce Bosch obejrzyjcie filmik poniżej.

Suszarka z samoczyszczącym się wymiennikiem ciepła – wady

Jedną z wad tego rozwiązania jest dłuższy czas suszenia. W przypadku suszarek Boscha i Simensa ten czas wydłuża się  o jakieś 8 minut. Mi osobiście to nie przeszkadza, bo przecież ten czas musiałabym też kiedyś poświecić na wyczyszczenie wymiennika.

Polecane modele

Jeśli szukasz suszarki z samoczyszczącym wymiennikiem ciepła, to warto przyjrzeć się modelowi marki Siemens WT45H25EPL , który aktualnie jest moim numerem 1 w Rankingu Suszarek.  Ten model  jest aktualnie najtańszą suszarką z samoczyszczącym się wymiennikiem! Jest to suszarka bardzo energooszczędna w klasie energetycznej A++, o głębokość 61,3 cm. Jej załadunek to  8 kg. Oferuje wiele programów suszenia m.in.: Dessous, Koszule/bluzki, Outdoor, Mieszane, Odzież puchowa, Program czasowy ciepły, Ręczniki, Super 40, Wełna w koszu.

Ciekawą alternatywą do tego modelu może być suszarka Bosch WTW8760EPL w najwyższej klasie energetycznej A+++.

 

 


Obserwuj