Strona główna Blog Suszarki do ubrań Suszarka z samoczyszczącym się wymiennikiem...

Kategorie

Suszarka z samoczyszczącym się wymiennikiem ciepła

czyszczenie-filtra-klaczkow1.jpg
czyszczenie-wymiennika-ciepla.jpg

O każdy sprzęt AGD należy dbać. Podobnie jest z suszarką. Po każdym cyklu suszenia należy czyścić filtr kłaczków oraz opróżniać szufladę na skropliny, jeśli suszarka nie jest podłączona do kanalizacji.

Kilka razy w roku, trzeba też zerknąć, w jakim stanie jest wymiennik ciepła (znajduje się on w dolnej części suszarki) i jeśli zauważymy, że "żebra" wymiennika są zabrudzone włóknami, to należy wyczyścić je przy użyciu miękkiej ssawki odkurzacza. Nie należy robić tego gołymi rękami, ponieważ można się zranić. Należy też pamiętać, że wymiennik ciepła bezpośrednio po suszeniu  jest gorący. Czyścić należy delikatnie, aby nie pozaginać blaszek wymiennika!

 

Czyszczenie filtrów w suszarce jest bardzo ważne, bo zapchane filtry oznaczają dłuższe suszenie i większe zużycie energetyczne! 

 

Osobiście nie lubię czyszczenia wymiennika ciepła, bo zawsze mam wrażenie, że nawet po wyczyszczeniu nie wygląda już tak dobrze jak w momencie zakupu. Czy jest zatem jakiś lepszy sposób na czysty wymiennik ciepła niż czyszczenie go manualnie? Okazuje się, że jest!  

 

 

Suszarki z samoczyszczącym się wymiennikiem ciepła

Na rynku są dostępne modele z samoczyszczącym się wymiennikiem ciepła np. w marce Bosch, Siemens, LG i Amica. W suszarkach Whirlpoola też było takie rozwiązanie, ale firma się z niego wycofała.

 

Proces samoczyszczenia polega na automatycznym, kilkukrotnym (nawet do 4 razy)  obmywaniu wymiennika ciepła podczas cyklu suszenia. Suszarka nie musi być podpięta do wody, ponieważ wymiennik ciepła czyszczony jest  przy użyciu wody pochodzącej z suszonych ubrań. 

63473867608-367fcc37-c57a-4889-852e-9b77052bae.JPG

Woda jest w tym celu  gromadzona w trakcie suszenia do szuflady na skropliny. Po skończonym cyklu suszenia osoby, które nie mają podpiętej suszarki do kanalizacji normalnie opróżniają szufladę ze skroplin, a Ci którzy mają podpiętą suszarkę do kanalizacji nie muszą tego robić.

 

Często pytacie, co się dzieje z tymi kłaczkami obmytymi z wymiennika? One lądują albo bezpośrednio w kanalizacji, bądź zatrzymują się na tym małym, niebieskim filtrze w szufladzie na skondensowaną wodę. 

 

Innym sposobem na czysty wymiennik ciepła jest zakup suszarki Miele, które mają całkowicie bezobsługowy wymiennik ciepła dzięki specjalnym filtrom, które chronią go na tyle skutecznie, że nie wymaga on czyszczenia. Jeśli jesteście zainteresowani tym rozwiązaniem, to zapraszam do obejrzenia mojego filmiku o suszarce Miele TSD363 WP 8kg z linii Modern Life https://youtu.be/B-o-4BRLIMw .

Zalety samoczyszczącego się wymiennika ciepła

Zaletą samoczyszczącego się wymiennika ciepła to przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu użytkownika, bo nie musi sprawdzać, czy wymiennik jest zabrudzony, ani go czyścić. Po drugie czysty wymiennik to gwarancja niezmiennie niskiego zużycia energii, bo jak już wcześniej pisałam- brudne filtry wydłużają cykl suszenia i tym samym zwiększają zużycie energii. 

 

Wady samoczyszczącego się wymiennika ciepła

Jedną z wad tego rozwiązania jest dłuższy czas suszenia. W przypadku suszarek Boscha i Simensa ten czas wydłuża się  o jakieś 8 minut. Mi osobiście to nie przeszkadza, bo przecież ten czas musiałabym też kiedyś poświecić na wyczyszczenie wymiennika.

Drugą wadą jest brak możliwości podglądu (w niektórych markach), czy wymiennik jest rzeczywiście czysty. Jak widzicie na poniższym zdjęciu, w suszarkach LG przednia część obudowy jest jednolita, bez możliwości podglądu wymiennika. W suszarkach Boscha i Siemsa też tak kiedyś było, ale od  momentu wprowadzenia nowej generacji suszarek AutoClean, we wszystkich suszarkach można teraz otworzyć tą dolną klapkę i to sprawdzić! W suszarce Amiki AWD83LCiBT tą klapkę można otworzyć przy pomocy śrubokręta, a niestety w suszarkach LG takiej opcji nie ma.

 

Na domiar złego po opublikowaniu filmu o suszarce LG RC90V9JV2W na moim kanale YT https://youtu.be/6rzisfjWhAQ napisało do mnie kilka osób, które reklamowały suszarki LG właśnie z tego powodu, że podczas całego procesu suszenia, który skrupulatnie nagrywały, nie zauważyły na panelu sterowania diody sygnalizującej obmywania się wymiennika ciepła. Powstaje zatem pytanie - czy nie działa dioda, czy cały system obmywania?

 

W myśl powiedzenia: zaufanie jest dobre ale kontrola lepsza,  ja wybrałabym rozwiązanie, jakie oferuje Bosch i Siemens :-)

roznice.jpg


10 Luty, 2021   |   294
  |   Średnia ocena 5.00 na podstawie 1 głosów.

Nasze marki