O każdy sprzęt AGD należy dbać. Podobnie jest z suszarką kondensacyjną z pompą ciepła. Niektórzy uważają, że dbanie o nią bywa czasochłonne, ale nie musi tak być, bo istnieje coś takiego jak suszarka z samoczyszczącym się wymiennikiem ciepła (niektórzy nazywają ją też-  suszarka z samoczyszczącym filtrem). Zaraz Wam wyjaśnię, co to takiego?

Jak czyścić standardową suszarkę kondensacyjną z pompą ciepła?Czyszczenie-Filtra-Klaczkow1.Jpg

W standardowe suszarce po każdym cyklu suszenia należy czyścić filtr kłaczków oraz opróżniać szufladę na skropliny, jeśli suszarka z pompą ciepła nie jest podłączona do kanalizacji. Te czynności nie należą ani do trudnych, ani czasochłonnych, ale niestety w suszarce trzeba czyścić też wymiennik ciepła.

 

Suszarka Z Samoczyszczącym Się Wymiennikiem CiepłaWymiennik ciepła to ten element, który znajduje się on w dolnej części suszarki. Użytkownicy bardzo często zapominają o jego istnieniu i doprowadzają go do takiego stanu, że wymiennik musi wyczyścić serwis.

Dlatego pamiętajcie! Raz w miesiącu otwieramy dolną klapkę i jeśli zauważymy, że „żebra” wymiennika są zabrudzone włóknami, to należy wyczyścić je przy użyciu specjalnego, stalowego grzebienia lub szczotki z twardym włosiem (może być szczoteczka do zębów), a następnie odkurzyć wyczesane zabrudzenia.

Nie należy robić tego gołymi rękami, ponieważ można się zranić. Należy też pamiętać, że wymiennik ciepła bezpośrednio po suszeniu  jest gorący. Czyścić należy delikatnie, w kierunku góra dół, tak aby nie pozaginać blaszek wymiennika.

 

Ważne jest to, aby nie wpychać zabrudzeń w głąb wymiennika!!! Czyszczenie filtrów w suszarce jest bardzo ważne, bo zapchane filtry oznaczają dłuższe suszenie i większe zużycie energetyczne! 

Aby ułatwić klientom użytkowanie suszarki wymyślono samoczyszczący się wymiennik. To rozwiązanie zwalnia użytkownika z obowiązku czyszczenia wymiennika, bo suszarka automatycznie, kilkukrotnie w ciągu suszenia obmywa wymiennik wodą pochodzącą z suszonych ubrań.

Suszarka samoczyszcząca

Suszarki z samoczyszczącym się wymiennikiem ciepła posiada w swojej ofercie marka

63473867608-367Fcc37-C57A-4889-852E-9B77052Bae.jpg

Często klienci, którzy mają suszarkę z samoczyszczącym się wymiennikiem ciepła podłączoną do kanalizacji dziwią się, że woda mimo wszystko gromadzi się w szufladzie….Ta woda jest właśnie gromadzona, po to aby obmywać wymiennik!  Po skończonym cyklu suszenia osoby, które nie mają podpiętej suszarki do kanalizacji normalnie powinny opróżnić szufladę ze skroplin, a Ci którzy mają podpiętą suszarkę do kanalizacji nie muszą tego robić.

Często pytacie, co się dzieje z tymi kłaczkami obmytymi z wymiennika? One lądują albo bezpośrednio w kanalizacji, bądź zatrzymują się na tym małym, niebieskim filtrze w szufladzie na skondensowaną wodę.

Zalety suszarki z samoczyszczącym się wymiennika ciepła

Zaletą samoczyszczącego się wymiennika ciepła to przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu użytkownika, bo nie musi sprawdzać, czy wymiennik jest zabrudzony, ani go czyścić. Po drugie czysty wymiennik to gwarancja niezmiennie niskiego zużycia energii, bo jak już wcześniej pisałam- brudne filtry wydłużają cykl suszenia i tym samym zwiększają zużycie energii. Jeśli chcecie zobaczyć, jak przebiega ten proces w suszarce Bosch obejrzyjcie filmik poniżej.

Wady samoczyszczącego się wymiennika ciepła

Jedną z wad tego rozwiązania jest dłuższy czas suszenia. W przypadku suszarek Boscha i Simensa ten czas wydłuża się  o jakieś 8 minut. Mi osobiście to nie przeszkadza, bo przecież ten czas musiałabym też kiedyś poświecić na wyczyszczenie wymiennika.

Drugą wadą jest według mnie brak możliwości podglądu (w niektórych markach), czy wymiennik jest rzeczywiście czysty. Jak widzicie na poniższym zdjęciu, w suszarkach z pompą ciepła  LG przednia część obudowy jest jednolita, bez możliwości podglądu wymiennika. W suszarkach Boscha i Siemensa też tak kiedyś było, ale od  momentu wprowadzenia nowej generacji suszarek AutoClean, we wszystkich suszarkach można teraz otworzyć tą dolną klapkę i to sprawdzić! W suszarkach Amiki otwarcie klapki wymaga śrubokręta, a w suszarkach Whirlpool (z boku obudowy) jest klapka rewizyjna, którą też można otworzyć przy pomocy śrubokręta.

W  suszarkach LG nie ma takiej opcji. Według informacji od LG wymiennik obmywany jest wodą pod ciśnieniem i to rozwiązanie jest na tyle skuteczne, że nie wymaga podglądu. Ja osobiście jednak wybrałabym rozwiązanie, które umożliwia sprawdzenie, czy wymiennik rzeczywiście jest czysty, bo może się zdarzyć, że klient np. uruchomi cykl suszenia bez filtra na kłaczki i wtedy wymiennik może się zapchać i jego wyczyszczenie będzie wymagać rozebrania obudowy sprzętu.

Modele z samoczyszczącym się wymiennikiem ciepłą znajdziecie przy pomocy konfiguratora https://www.paniagd.pl/konfigurator-suszarek/

Roznice.jpg

Obserwuj