Czyszczenie suszarki
Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami suszarki i chcemy cieszyć się jej bezawaryjnym funkcjonowaniem, to musimy pamiętać o jej regularnej konserwacji i czyszczeniu!
W tym artykule opiszę szczegółowo, jak czyścić suszarkę.
Myślę, że część z moich wskazówek może Was zaskoczyć.
Jak czyścić suszarkę?
Przede wszystkim należy to robić regularnie. Zadbana suszarka odwdzięczy się efektywnością działania oraz przedłużoną żywotnością.
Oto wskazówki, których należy przestrzegać:
Opróżnianie zbiornika ze skondensowaną wodą
Jeśli suszarka nie jest podpięta bezpośrednio do kanalizacji, to po każdym cyklu suszenia należy opróżnić zbiornik ze skondensowana wodą.
Zbiornika nie należy opróżniać podczas suszenia, chyba że suszarka się zatrzyma i będzie się tego domagać wyświetlając odpowiedni komunikat na panelu sterowania.
W związku z tym, że skondensowana woda, pochodząca z suszenia tkanin może być zanieczyszczona kłaczkami z ubrań, nie zaleca się wykorzystywania jej do innych celów, na przykład do prasowania, chyba że przefiltrujemy ją, na przykład przy pomocy papierowego filtra do kawy.
Czyszczenie filtra kłaczków
Po każdym suszeniu należy również wyczyścić filtr kłaczków, który znajduje się w wewnętrznej części drzwiczek. Kłaczki można wybrać ręcznie lub odkurzyć ostrożnie przy pomocy odkurzacza.
Dlaczego należy go regularnie czyścić? Niedrożny filtr powoduje wydłużenie cyklu suszenia i zwiększenie zużycia energii!
Kłaczki z filtra należy wyrzucać do kosza na śmieci a nie do toalety, aby uniknąć rozprzestrzeniania się mikroplastiku w ciekach wodnych!
Od czasu do czasu filtr warto przemyć ciepłą wodą, a nawet umyć go delikatnie gąbką z odrobiną płynu do mycia naczyń! Stosowane do prania płyny do płukania powodują zapychanie oczek w filtrze siateczkowym i niejako go impregnują. To utrudnia przepływ powietrza, co powoduje wydłużanie czasu suszenia i pogarsza jego jakość!
Ważne jest też czyszczenie uszczelki wokół filtra kłaczków!
Po umyciu filtra należy go dokładnie wysuszyć przed ponownym montażem.
W starszych modelach suszarek były dwa filtry.
Jeden filtr kłaczków przy bębnie i drugi przed wymiennikiem ciepła.
W nowych suszarkach wcześniejsze rozwiązanie zostało zastąpione filtrem kłaczków o podwójnych ścianach (za wyjątkiem firmy Miele, Bosch, Siemens, Whirlpool, Asko – oni nadal stosują filtry przed wymiennikiem ciepła). Teoretycznie to nowe rozwiązanie powinno być skuteczniejsze niż to starsze, ale tak nie jest! W mojej starej suszarce AEG, która posiadała filtr przed wymiennikiem ciepła, nie brudził on się tak szybko, jak w nowej suszarce Electrolux z podwójnym filtrem kłaczków.
Niektórzy użytkownicy na własną rękę montują przed wymiennikiem filtr gąbkowy. Można go kupić w sklepie z częściami zamiennymi NORTH – TUTAJ. Według informacji uzyskanych od wielu serwisantów i techników, nie ma żadnych przeciwskazań do takiego samodzielnego montażu filtra.
Czyszczenie filtra przed wymiennikiem ciepła*
Włókna i zanieczyszczenia, które nie zostały wyłapane przez filtr przy bębnie, zatrzymywane są przez kolejny filtr, znajdujący się przed wymiennikem ciepła w dolnej części suszarki. Tak jak już wspominałam, jeśli filtr przy bębnie jest filtrem podwójnym, to na dole często nie ma już dodatkowego filtra, a szkoda!
Filtr, który znajduje się przed wymiennikiem ciepła, służy jego ochronie i należy go również regularnie czyścić.
Filtr ten może może być wykonany z gąbki, pianki lub mieć strukturę materiałową podobną do filtra kłaczków. Należy go ostrożnie i dokładnie odkurzyć lub umyć, a po osuszeniu ponownie zamontować.
Czyszczenie wymiennika ciepła
Zazwyczaj suszarka sama informuje nas o konieczności wyczyszczenia wymiennika ciepła, wyświetlając odpowiedni komunikat na wyświetlaczu.
Jeśli suszarka nie ma takiej funkcjonalności, to raz w miesiącu warto zajrzeć do wymiennika. Jeśli zauważymy, że „żebra” wymiennika są zabrudzone włóknami, to należy go wyczyścić.
Niektóre modele są wyposażone w specjalną szczotkę do czyszczenia wymiennika, ale jeśli Wasz model nie ma takiej szczotki na wyposażeniu, to wymiennik można wyczyścić starą szczoteczką do zębów lub możecie sobie dokupić specjalną szczotkę, na przykład Electrolux M4YM3001.
Wymiennik należy czyścić delikatnie i tak aby nie wpychać zabrudzeń w głąb jego wnętrza. Należy pamiętać, żeby nie czyścić wymiennika gołymi rękami, ponieważ można się zranić. Nie robimy tego również bezpośrednio po suszeniu, bo wymiennik jest gorący. Czyścić należy w kierunku góra – dół, tak aby nie pozaginać blaszek wymiennika!
Na rynku dostępne są też suszarki z samoczyszczącym się wymiennikiem ciepła. Technologię tę znajdziecie w wybranych modelach marek Amica, Bosch, LG, Siemens, Whirlpool. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które zwalnia nas z obowiązku czyszczenia wymiennika. Czy to rozwiązanie ma same zalety? Możecie dowiedzieć się tego TUTAJ.
W wyniku kondensacji spowodowanej różnicą temperatur wokół wymiennika ciepła może pojawić się wilgoć! Jest to normalne zjawisko i nie oznacza ono wycieków. Jeśli woda wycieka z wymiennika poza suszarkę, sprawdź czy jest prawidłowo wypoziomowana!
Czyszczenie filtra w szufladzie na skondensowaną wodę*
Jeśli posiadacie model suszarki z samoczyszczącym się wymiennikiem ciepła, to zapewne wiecie, że wymiennik jest obmywany kilkukrotnie podczas cyklu suszenia i tym samym automatycznie czyszczony.
Urządzenie wykorzystuje do tego wodę pochodząca z wilgotnych ubrań, która zbiera się w szufladzie. Zanieczyszczenia z wymiennika lądują albo w kanalizacji (gdy suszarka jest do niej podpięta), albo na filtrze znajdującym się w szufladzie na skondensowaną wodę. W takim modelu suszarki, filtr ten też należy regularnie czyścić, najlepiej opłukując go dokładnie pod bieżącą wodą.
Często klienci, którzy mają suszarkę z samoczyszczącym się wymiennikiem ciepła podłączoną do kanalizacji dziwią się, że woda mimo wszystko gromadzi się w szufladzie…. Ta woda jest właśnie gromadzona, po to aby obmywać wymiennik!
Czyszczenie czujników wilgoci
W suszarce znajdują się czujniki wilgoci, które wykrywają czy pranie jest suche czy nie. Dzięki temu urządzenie automatycznie dostosowuje długość swojej pracy, tak żeby proces suszenia był efektywny.
Czujniki wilgoci w większości modeli znajdują się zaraz przy bębnie, wystarczy otworzyć drzwi i po wewnętrznej stronie, na dole zauważycie takie metalowe wąsy.
Czujniki wykonane są ze stali nierdzewnej i po dłuższym czasie użytkowania może powstać na nich cienki osad z kamienia lub/i resztek używanych przez nas detergentów. To natomiast może ujemnie wpływać na ich prawidłowe działanie.
Zanieczyszczone czujniki często wysyłają do suszarki błędny komunikat, że pranie jest już suche, mimo że tak nie jest!
Producenci zalecają, aby kilka razy w roku wyczyścić czujniki miękką ściereczką zwilżoną octem lub kwaskiem cytrynowym. Można to też zrobić przy pomocy szorstkiej gąbki, byle nie czyścikiem z wełny stalowej, bo może to spowodować ich uszkodzenie.
W suszarkach Miele czujniki wilgoci znajdują się na zbierakach, a w modelach Electrolux z czujnikami 3D sense – czujniki w postaci metalowych wąsów nie występują.
Pamiętajmy, aby dbać o swoją suszarkę, bo zanieczyszczone filtry i wymiennik ciepła powodują wydłużenie czasu suszenia, a co za tym idzie wzrost zużycia energetycznego!!!
*filtr jest tylko w niektórych suszarkach
- Odkurzacz Jimmy BX7 Pro Max – test i opinia. Czy warto go mieć? - 17/04/2025
- Która pralka z funkcją pary będzie lepsza dla Ciebie: Electrolux SteamCare EW7F249PSP czy Beko B300 BM3WFSU37015WBPB? - 13/04/2025
- Zwykłe odkurzanie? Jeszcze czystsze podłogi dzięki technologii aktywnego mopowania i szczotce UV w odkurzaczu bezprzewodowym - 11/04/2025
Serdecznie dziękuję za Pani rady I wskazówki są dla mnie bardzo cenne i przydatne. Pozdrawiam 😍🥰😃😀
Dziękuję!
Wreszcie się dowiedziałam dlaczego w zbiorniku na skondensowaną wodę nie mam nigdy wody…. XD
Bardzo dziękuję za ten artykuł, jest ogromnie przydatny. 🙂
Pozdrawiam!