Jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami suszarki i chcecie cieszyć jej bezawaryjnym funkcjonowaniem, to musicie pamiętać o jej konserwacji i czyszczeniu! W tym artykule opiszę Ci szczegółowo, jak czyścić suszarkę! Myślę, że część z moich wskazówek na pewno Cię zaskoczy!
Oto wskazówki, których należy bezwzględnie przestrzegać:
Opróżnianie zbiornika ze skondensowaną wodą
Jeśli suszarka nie jest podpięta bezpośrednio do kanalizacji, to po każdym cyku suszenia należy opróżnić zbiornik ze skondensowana wodą.
Zbiornika nie należy opróżniać podczas suszenia.
W związku z tym, że skondensowana woda, pochodząca z suszenia tkanin może być zanieczyszczona kłaczkami z ubrań, nie zaleca się wykorzystywania jej do innych celów np. do prasowania.
Czyszczenie filtra kłaczków
Po każdym suszeniu należy wyczyścić filtr kłaczków, który znajduje się w wewnętrznej powierzchni drzwiczek. Kłaczki można wybrać ręcznie lub odkurzyć przy pomocy odkurzacza. Od czasu do czasu filtr warto przemyć ciepłą wodą, a nawet umyć go delikatnie gąbką z odrobiną płynu do mycia naczyń! Stosowane do prania płyny do płukania powodują zapychanie oczek w filtrze siateczkowym, niejako go impregnują i utrudniają przepływ powietrza – wydłużając czas suszenia i pogarszając jego jakość! Ważne jest też czyszczenie uszczelki wokół filtra kłaczków!
W starszych modelach suszarek były dwa filtry: jeden filtr kłaczków przy bębnie i drugi przed wymiennikiem ciepła. W nowych suszarkach wcześniejsze rozwiązanie zostało zastąpione filtrem kłaczków o podwójnych ścianach (za wyjątkiem firmy Miele czy Bosch- oni nadal mają filtr przed wymiennikiem ciepła). Teoretycznie nowy filtr powinien być skuteczniejszy niż starsze rozwiązanie, ale ja osobiście mam wrażenie, że w mojej starej suszarce AEG, która posiadała filtr przed wymiennikiem ciepła, nie nie brudził on się tak szybko jak w nowym Electroluxie z podwójnym filtrem kłaczków.
Czyszczenie filtra przed wymiennikiem ciepła
Włókna i zanieczyszczenia, które nie zostały wyłapane przez filtr przy bębnie, zatrzymywane są przez kolejny filtr znajdujący się przed wymiennikem ciepła, w dolnej części suszarki (tak jak już wspominałam, jeśli filtr przy bębnie jest filtrem podwójnym – to na dole nie ma już dodatkowego filtra).
Filtr, który znajduje się przed wymiennikiem ciepła – służy jego ochronie i należy go również regularnie czyścić.
Filtr ten może może być wykonany z gąbki/pianki lub mieć strukturę materiałową podobną do filtra kłaczków. Należy go odkurzyć lub wymyć i zamontować ponownie po osuszeniu.
Czyszczenie wymiennika ciepła
Raz w miesiącu warto również zerknąć, w jakim stanie jest wymiennik ciepła i jeśli zauważymy, że „żebra” wymiennika są zabrudzone włóknami, to należy wyczyścić go starą szczoteczką do zębów lub specjalną szczotka do czyszczenia wymiennika, która można kupić na stronie electroluxa- symbol tej szczotki to M4YM3001. Czyścić należy, tak aby nie wpychać zabrudzeń w głąb wymiennika. Nie czyścimy wymiennika gołymi rękami, ponieważ można się zranić, ani bezpośrednio po suszeniu, bo wymiennik jest gorący. Czyścić należy delikatnie, w kierunku góra-dół, aby nie pozaginać blaszek wymiennika!
Na rynku dostępne są też suszarki z samoczyszczącym się wymiennikiem ciepła. Technologię tą znajdziecie w wybranych modelach marki Amica, Bosch, LG, Siemens, Whirlpool. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które zwalnia nas z obowiązku czyszczenia wymiennika. Czy to rozwiązanie ma same zalety ? Możecie dowiedzieć się TUTAJ.
Czyszczenie filtra w szufladzie na skondensowaną wodę
Jeśli posiadasz suszarkę z samoczyszczącym się wymiennikiem ciepła, to zapewne wiesz, że wymiennik obmywa się kilkukrotnie podczas cyklu suszenia – wodą pochodząca z wilgotnych ubrań, która zbiera się w szufladzie. Zanieczyszczenia z wymiennika lądują albo w kanalizacji- gdy suszarka podpięta jest do kanalizacji albo na filtrze w szufladzie na skondensowaną wodę. Filtr ten należy regularnie czyścić pod bieżącą wodą.
Czyszczenie czujników wilgoci
W suszarce znajdują się czujniki wilgoci, które wykrywają czy pranie jest suche czy nie i automatycznie dostosowują długość suszenia. Czujniki są wykonane ze stali nierdzewnej i po dłuższym czasie użytkowania może powstać na nich cienki osad kamienia lub resztek środków piorących, który może ujemnie wpływać na działanie czujników.
Producenci zalecają, aby kilka razy w roku wyczyścić czujniki miękką ściereczką zwilżoną octem/kwaskiem cytrynowym lub za pomocą szorstkiej gąbki byle nie czyścikami w wełny stalowej.
Pamiętajcie, aby dbać o swoją suszarkę, bo zanieczyszczone filtry i wymiennik ciepła powodują wydłużenie czasu suszenia i wzrost zużycia energetycznego!!!
- Jak dbać o ubrania, aby służyły nam na dłużej? - 03/12/2023
- Pomysły na świąteczne prezenty od Amiki - 29/11/2023
- Najpłytsze pralki na rynku, czyli pralki super slim - 24/11/2023