Jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami suszarki i chcecie cieszyć jej bezawaryjnym funkcjonowaniem, to musicie pamiętać o jej  konserwacji i czyszczeniu! W tym artykule opiszę Ci szczegółowo,  jak czyścić suszarkę!  Myślę, że część z moich wskazówek na pewno Cię zaskoczy!

Oto wskazówki, których należy bezwzględnie przestrzegać:

Opróżnianie zbiornika ze skondensowaną wodą

Szuflada Na Skropliny
Szuflada na skropliny

Jeśli suszarka nie jest podpięta bezpośrednio do kanalizacji, to po każdym cyku suszenia należy opróżnić zbiornik ze skondensowana wodą.

Zbiornika nie należy opróżniać podczas suszenia.

W związku z tym, że skondensowana woda, pochodząca  z suszenia tkanin może być zanieczyszczona kłaczkami z ubrań, nie zaleca się  wykorzystywania jej do innych celów np. do prasowania.

Czyszczenie filtra kłaczków

Filtry.jpg
Podwojny-Filtr-W-Suszarce.jpg

Po każdym suszeniu należy wyczyścić filtr kłaczków, który znajduje się w wewnętrznej powierzchni drzwiczek. Kłaczki można wybrać ręcznie lub odkurzyć przy pomocy odkurzacza. Od czasu do czasu filtr warto przemyć ciepłą wodą, a nawet umyć go delikatnie gąbką z odrobiną płynu do mycia naczyń!  Stosowane do prania płyny do płukania powodują zapychanie oczek w filtrze siateczkowym, niejako go impregnują i utrudniają przepływ powietrza – wydłużając czas suszenia i pogarszając jego jakość!  Ważne jest też czyszczenie uszczelki wokół filtra kłaczków!

W starszych modelach suszarek były dwa filtry: jeden filtr kłaczków przy bębnie i drugi przed wymiennikiem ciepła. W nowych suszarkach wcześniejsze rozwiązanie zostało zastąpione filtrem kłaczków o podwójnych ścianach (za wyjątkiem firmy Miele czy Bosch- oni nadal mają filtr przed wymiennikiem ciepła). Teoretycznie nowy filtr powinien być skuteczniejszy niż starsze rozwiązanie, ale ja osobiście mam wrażenie, że w mojej starej suszarce AEG, która posiadała filtr przed wymiennikiem ciepła, nie nie brudził on się tak szybko jak w nowym Electroluxie z podwójnym filtrem kłaczków.

Czyszczenie filtra przed wymiennikiem ciepła

Opera-Zdjecie-2019-10-08-153249-Www-Youtube-Co.png
Filtr Przed Kondensatorem
Filtr przed kondensatorem

Włókna i zanieczyszczenia, które nie zostały wyłapane przez filtr przy bębnie, zatrzymywane są przez kolejny filtr znajdujący się przed wymiennikem ciepła, w dolnej części suszarki (tak jak już wspominałam, jeśli filtr przy bębnie jest filtrem podwójnym – to na dole nie ma już dodatkowego filtra).

Filtr, który znajduje się przed wymiennikiem ciepła – służy jego ochronie i należy go również regularnie czyścić.

Filtr ten może może być wykonany z gąbki/pianki lub mieć strukturę materiałową podobną do filtra kłaczków. Należy go odkurzyć lub wymyć i zamontować ponownie po osuszeniu.

Czyszczenie wymiennika ciepła

Wymiennik Ciepła/Skraplacz
Kondensator
Model Z Samoczyszczącym Się Kondensatorem
Model z samoczyszczącym się…

Raz w miesiącu warto również zerknąć, w jakim stanie jest wymiennik ciepła i jeśli zauważymy, że „żebra” wymiennika są zabrudzone włóknami, to należy wyczyścić go starą szczoteczką do zębów lub specjalną szczotka do czyszczenia wymiennika, która można kupić na stronie electroluxa- symbol tej szczotki to M4YM3001. Czyścić należy, tak aby nie wpychać zabrudzeń w głąb wymiennika. Nie czyścimy wymiennika  gołymi rękami, ponieważ można się zranić, ani bezpośrednio po suszeniu, bo wymiennik  jest gorący. Czyścić należy delikatnie, w kierunku góra-dół, aby nie pozaginać blaszek wymiennika!

Na rynku dostępne są też suszarki z samoczyszczącym się wymiennikiem ciepła. Technologię tą znajdziecie w wybranych modelach marki Amica, Bosch, LG, Siemens, Whirlpool. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które zwalnia nas z obowiązku czyszczenia wymiennika. Czy to rozwiązanie ma same zalety ? Możecie dowiedzieć się TUTAJ.

Czyszczenie filtra w szufladzie na skondensowaną wodę

63473867608-367Fcc37-C57A-4889-852E-9B77052Bae.jpg

 

Jeśli posiadasz suszarkę z samoczyszczącym się wymiennikiem ciepła, to zapewne wiesz, że wymiennik obmywa  się kilkukrotnie podczas cyklu suszenia – wodą pochodząca z wilgotnych ubrań, która zbiera się w szufladzie.  Zanieczyszczenia z wymiennika lądują albo w kanalizacji- gdy suszarka podpięta jest do kanalizacji  albo na filtrze w szufladzie na skondensowaną wodę. Filtr ten  należy regularnie czyścić pod bieżącą wodą.

Czyszczenie czujników wilgoci

Czujnik-Wilgoci.jpg

W suszarce znajdują się czujniki wilgoci, które wykrywają czy pranie jest suche czy nie i automatycznie dostosowują długość suszenia. Czujniki są wykonane ze stali nierdzewnej i po dłuższym czasie użytkowania może powstać  na nich cienki osad  kamienia lub resztek środków piorących, który może ujemnie wpływać na działanie czujników.

Producenci zalecają, aby kilka razy  w roku  wyczyścić czujniki miękką ściereczką zwilżoną octem/kwaskiem cytrynowym lub za pomocą szorstkiej gąbki byle nie czyścikami w wełny stalowej.

Pamiętajcie, aby dbać o swoją suszarkę, bo zanieczyszczone filtry i wymiennik ciepła powodują wydłużenie czasu suszenia i wzrost zużycia energetycznego!!!

Obserwuj