Czyszczenie suszarki

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami suszarki i chcemy cieszyć się jej bezawaryjnym funkcjonowaniem, to musimy pamiętać o jej regularnej konserwacji i czyszczeniu!

W tym artykule opiszę szczegółowo, jak czyścić suszarkę.

Myślę, że część z moich wskazówek może Was zaskoczyć.

Jak czyścić suszarkę?

Przede wszystkim należy to robić regularnie. Zadbana suszarka odwdzięczy się efektywnością działania oraz przedłużoną żywotnością.

Oto wskazówki, których należy przestrzegać:

Opróżnianie zbiornika ze skondensowaną wodą

Zdjęcie Przedstawia Szufladę Na Skropliny Suszarki

Jeśli suszarka nie jest podpięta bezpośrednio do kanalizacji, to po każdym cyklu suszenia należy opróżnić zbiornik ze skondensowana wodą.

Zbiornika nie należy opróżniać podczas suszenia, chyba że suszarka się zatrzyma i będzie się tego domagać wyświetlając odpowiedni komunikat na panelu sterowania.

W związku z tym, że skondensowana woda, pochodząca z suszenia tkanin może być zanieczyszczona kłaczkami z ubrań, nie zaleca się wykorzystywania jej do innych celów, na przykład do prasowania, chyba że przefiltrujemy ją, na przykład przy pomocy papierowego filtra do kawy.

Czyszczenie filtra kłaczków

Zdjęcie Obrazuje Jeden Z Elementów Artykułu Jak Czyścić Suszarkę? - Dłoń Wyciągająca Filtr Kłaczków
Zdjęcie Przedstawia Podwójny Filtr Suszarki

Po każdym suszeniu należy również wyczyścić filtr kłaczków, który znajduje się w wewnętrznej części drzwiczek. Kłaczki można wybrać ręcznie lub odkurzyć ostrożnie przy pomocy odkurzacza. Od czasu do czasu filtr warto przemyć ciepłą wodą, a nawet umyć go delikatnie gąbką z odrobiną płynu do mycia naczyń! Stosowane do prania płyny do płukania powodują zapychanie oczek w filtrze siateczkowym i niejako go impregnują. To utrudnia przepływ powietrza, co powoduje wydłużanie czasu suszenia i pogarsza jego jakość! Ważne jest też czyszczenie uszczelki wokół filtra kłaczków!

W starszych modelach suszarek były dwa filtry. Jeden filtr kłaczków przy bębnie i drugi przed wymiennikiem ciepła. W nowych suszarkach wcześniejsze rozwiązanie zostało zastąpione filtrem kłaczków o podwójnych ścianach (za wyjątkiem firmy Miele czy Bosch – oni nadal stosują filtry przed wymiennikiem ciepła). Teoretycznie to nowe rozwiązanie powinno być skuteczniejsze niż to starsze, ale ja osobiście mam wrażenie, że w mojej starej suszarce AEG, która posiadała filtr przed wymiennikiem ciepła, nie brudził on się tak szybko, jak w nowej suszarce Electrolux z podwójnym filtrem kłaczków.

Czyszczenie filtra przed wymiennikiem ciepła

Jak Czyścić Suszarkę?
Zdjęcie Przedstawia Filtr Suszarki Przed Kondensatorem
Filtr przed kondensatorem

Włókna i zanieczyszczenia, które nie zostały wyłapane przez filtr przy bębnie, zatrzymywane są przez kolejny filtr, znajdujący się przed wymiennikem ciepła w dolnej części suszarki. Tak jak już wspominałam, jeśli filtr przy bębnie jest filtrem podwójnym, to na dole często nie ma już dodatkowego filtra.

Filtr, który znajduje się przed wymiennikiem ciepła, służy jego ochronie i należy go również regularnie czyścić.

Filtr ten może może być wykonany z gąbki, pianki lub mieć strukturę materiałową podobną do filtra kłaczków. Należy go ostrożnie i dokładnie odkurzyć lub umyć, a po osuszeniu ponownie zamontować.

Czyszczenie wymiennika ciepła

Zdjęcie Przedstawia Wymiennik Ciepła / Skraplacz
Kondensator
Zdjęcie Przedstawia Szufladę Na Skropliny Suszarki
Model z samoczyszczącym się wymiennikiem ciepła

Raz w miesiącu warto również zerknąć, w jakim stanie jest wymiennik ciepła i jeśli zauważymy, że „żebra” wymiennika są zabrudzone włóknami, to należy go wyczyścić. Można to zrobić przeznaczoną do tego, starą szczoteczką do zębów lub specjalną szczotką do czyszczenia wymiennika, na przykład Electrolux – symbol tej szczotki to M4YM3001. Czyścić należy delikatnie i tak aby nie wpychać zabrudzeń w głąb wymiennika. Należy pamiętać, żeby nie czyścić wymiennika gołymi rękami, ponieważ można się zranić. Nie robimy tego również bezpośrednio po suszeniu, bo wymiennik jest gorący. Czyścić należy w kierunku góra – dół, tak aby nie pozaginać blaszek wymiennika!

Na rynku dostępne są też suszarki z samoczyszczącym się wymiennikiem ciepła. Technologię tę znajdziecie w wybranych modelach marek Amica, Bosch, LG, Siemens, Whirlpool. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które zwalnia nas z obowiązku czyszczenia wymiennika. Czy to rozwiązanie ma same zalety? Możecie dowiedzieć się TUTAJ.

Czyszczenie filtra w szufladzie na skondensowaną wodę

Jak Czyścić Suszarkę?

Jeśli posiadamy model suszarki z samoczyszczącym się wymiennikiem ciepła, to zapewne wiemy, że wymiennik jest obmywany kilkukrotnie podczas cyklu suszenia. Urządzenie wykorzystuje do tego wodę pochodząca z wilgotnych ubrań, która zbiera się w szufladzie. Zanieczyszczenia z wymiennika lądują albo w kanalizacji (gdy suszarka jest do niej podpięta), albo na filtrze znajdującym się w szufladzie na skondensowaną wodę. W takim modelu suszarki filtr ten więc też należy regularnie czyścić, najlepiej opłukując go dokładnie pod bieżącą wodą.

Czyszczenie czujników wilgoci

Zdjęcie Przedstawia Czujnik Wilgoci W Suszarce

W suszarce znajdują się czujniki wilgoci, które wykrywają czy pranie jest suche czy nie. Dzięki temu urządzenie automatycznie dostosowuje długość swojej pracy, tak żeby proces suszenia był efektywny. Czujniki wilgoci wykonane są ze stali nierdzewnej i po dłuższym czasie użytkowania może powstać na nich cienki osad z kamienia lub/i resztek używanych przez nas detergentów. To natomiast może ujemnie wpływać na ich prawidłowe działanie.

Producenci zalecają, aby kilka razy w roku wyczyścić czujniki miękką ściereczką zwilżoną octem lub kwaskiem cytrynowym. Można to też zrobić przy pomocy szorstkiej gąbki, byle nie czyścikiem z wełny stalowej, bo może to spowodować uszkodzenie czujników.

Pamiętajmy, aby dbać o swoją suszarkę, bo zanieczyszczone filtry i wymiennik ciepła powodują wydłużenie czasu suszenia, a co za tym idzie wzrost zużycia energetycznego!!!

Obserwuj