Kategorie

Jak czyścić suszarkę?

2018-11-27

Jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami suszarki i chcecie cieszyć jej bezawaryjnym funkcjonowaniem, to musicie pamiętać o jej  konserwacji i czyszczeniu!


Oto wskazówki, których należy bezwzględnie przestrzegać:

Opróżnianie zbiornika ze skondensowaną wodą

Szuflada na skropliny
Szuflada na skropliny

Jeśli suszarka nie jest podpięta bezpośrednio do kanalizacji, to po każdym cyku suszenia należy opróżnić zbiornik ze skondensowana wodą.

 

Zbiornika nie należy opróżniać podczas suszenia.


W związku z tym, że skondensowana woda, pochodząca  z suszenia tkanin może być zanieczyszczona kłaczkami z ubrań, nie zaleca się  wykorzystywania jej do innych celów np. do prasowania.

Czyszczenie filtra kłaczków

filtry.jpg
podwojny-filtr-w-suszarce.jpg

Po każdym suszeniu należy wyczyścić filtr kłaczków, który znajduje się w wewnętrznej powierzchni drzwiczek. Kłaczki można wybrać ręcznie lub odkurzyć przy pomocy odkurzacza. Od czasu do czasu filtr warto przemyć ciepłą wodą, aby usunąć najdrobniejszy osad. Ważne jest też czyszczenie uszczelki wokół filtra kłaczków!

 

W starszych modelach suszarek były dwa filtry: jeden filtr kłaczków przy bębnie i drugi przed wymiennikiem ciepła. W nowych suszarkach wcześniejsze rozwiązanie zostało zastąpione filtrem kłaczków o podwójnych ścianach (za wyjątkiem firmy Miele- oni nadal mają filtr przed wymiennikiem ciepła). Teoretycznie nowy filtr powienien być skuteczniejszy niż starsze rozwiązanie, ale ja osobiście mam wrażenie, że w mojej starej suszarce AEG, która posiadała filtr przed wymiennikiem ciepła, nie nie brudził on się tak szybko jak w nowym Electroluxie z podwójnym filtrem kłaczków.

 

Czyszczenie filtra przed wymiennikiem ciepła

opera-zdjecie-2019-10-08-153249-www-youtube-co.png
Filtr przed kondensatorem
Filtr przed kondensatorem

Włókna i zanieczyszczenia, które nie zostały wyłapane przez filtr przy bębnie, zatrzymywane są przez kolejny filtr znajdujący się przed wymiennikem ciepła, w dolnej części suszarki (tak jak już wspominałam, jeśli filtr przy bębnie jest filtrem podwójnym - to na dole nie ma już dodatkowego filtra).

 

 

Filtr, który znajduje się przed wymiennikiem ciepła - służy jego ochronie i należy go również regularnie czyścić.

Filtr ten może może być wykonany z gąbki/pianki lub mieć strukturę materiałową podobną do filtra kłaczków. Należy go odkurzyć lub wymyć i zamontować ponownie po osuszeniu.

 

Czyszczenie wymiennika ciepła

Kondensator
Kondensator
Model z samoczyszczącym się kondensatorem
Model z samoczyszczącym się...

Kilka razy w roku, warto również zerknąć, w jakim stanie jest wymiennik ciepła i jeśli zauważymy, że "żebra" wymiennika są zabrudzone włóknami, to należy wyczyścić go wilgotną ściereczką lub odkurzaczem, miękką ssawką z włosiem. Nie należy robić tego gołymi rękami, ponieważ można się zranić. Wymiennik ciepła bezpośrednio po suszeniu  jest gorący. Czyścić należy delikatnie, aby nie pozaginać blaszek wymiennika!

 

Na rynku dostępne są też suszarki z samoczyszczącym się wymiennikiem ciepła. Technologię tą znajdziecie w wybranych modelach marki Amica, Bosch, LG, Siemens. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które zwalnia nas z obowiązku czyszczenia wymiennika. Czy to rozwiązanie ma same zalety ? Możecie dowiedzieć się TUTAJ.

Czyszczenie filtra w szufladzie na skondensowaną wodę

63473867608-367fcc37-c57a-4889-852e-9b77052bae.JPG

 

 

Jeśli posiadasz suszarkę z samoczyszczącym się wymiennikiem ciepła, to zapewne wiesz, że wymiennik obmywa  się kilkukrotnie podczas cyklu suszenia - wodą pochodząca z wilgotnych ubrań, która zbiera się w szufladzie.  Woda ta musi być wolna od jakichkolwiek zanieczyszczeń, więc w szufladzie na skondensowaną wodę znajduje się mały filtr, który należy regularnie czyścić pod bieżącą wodą. 

Czyszczenie czujników wilgoci

czujnik-wilgoci.jpg

W suszarce znajdują się czujniki wilgoci, które wykrywają czy pranie jest suche czy nie i automatycznie dostosowują długość suszenia. Czujniki są wykonane ze stali nierdzewnej i po dłuższym czasie użytkowania może powstać  na nich cienki osad  kamienia lub resztek środków piorących, który może ujemnie wpływać na działanie czujników.

Producenci zalecają, aby kilka razy  w roku  wyczyścić czujniki miękką ściereczką zwilżoną octem lub za pomocą szorstkiej gąbki byle nie czyścikami w wełny stalowej.

 

 

Pamiętajcie, aby dbać o swoją suszarkę, bo zanieczyszczone filtry i wymiennik ciepła powodują wydłużenie czasu suszenia i wzrost zużycia energetycznego!!!27 Listopad, 2018   |   53590
  |   Średnia ocena na podstawie 0 głosów.

Nasze marki