Zdjęcie Przedstawia Suszarkę Electrolux

Zakup suszarki do ubrań to jedna z najlepszych domowych inwestycji.

Suszenie w suszarce nie zawsze bywa proste i bezproblemowe. Pomimo tego, że suszarki naszpikowane są inteligentnymi technologiami, to czasem w trakcie ich użytkowania mogą pojawić się wątpliwości i drobne kłopoty. Najczęściej wynikają one z naszego nieprawidłowego postępowania, bo mało kto czyta instrukcje obsługi…

W tym artykule postaram się rozwiązać problemy, z którymi zwracacie się do mnie najczęściej.

Odpowiem na pytania, dlaczego suszarka nie dosusza ubrań, jak suszyć buty w suszarce i wiele innych.

Dlaczego suszarka nie dosusza ubrań?

W każdej suszarce możecie ustawić stopień wysuszenia prania – „extra suche”, „do szafy” lub „do prasowania”.

Co zrobić jeśli efekt końcowy nie odpowiada wybranemu stopniowi wysuszenia?

W takiej sytuacji powinniśmy skorzystać z programu czasowego, który służy do dosuszania ubrań i ustawić dodatkowe suszenie na 10 lub 20 minut. W programach czasowych wyłączone są czujniki wilgotności i suszarka pracuje zgodnie z zadanym jej czasem, ale bez gwarancji dosuszenia.

Jeśli sytuacja będzie się powtarzać, to warto wyczyścić w suszarce czujniki wilgoci.

To one  wykrywają, czy pranie jest już suche i automatycznie dostosowują długość cyklu suszenia. Czujniki są wykonane ze stali nierdzewnej i po dłuższym czasie użytkowania może powstać na nich cienki osad kamienia lub resztek środków piorących, który może ujemnie wpływać na ich działanie. Producenci zalecają, aby kilka razy w roku wyczyścić czujniki miękką ściereczką zwilżoną octem lub kwaskiem cytrynowym.

Czujniki wilgoci to takie metalowe wąsy, które w większości modeli znajdują się po wewnętrznej stronie obudowy suszarki, bezpośrednio przy bębnie (patrz zdjęcie). W suszarkach Miele czujniki wilgoci znajdują się na zbierakach, a w modelach Electrolux z czujnikami 3D sense – czujniki w postaci metalowych wąsów nie występują.

Zdjęcie Przedstawia Czujniki Wilgoci W Suszarce

Przyczyną niedosuszenia może być też przeładowanie suszarki i nadmierne splątanie tkanin.

Musimy pamiętać, że tylko program „bawełna” umożliwia wysuszenie pełnego załadunku. W pozostałych programach można wysuszyć znacznie mniej. Do splątywania tkanin dochodzi, gdy suszymy długie spódnice, spodnie lub duże gabaryty, na przykład pościel. Niestety nie wszystkie suszarki mają rewersyjne ruchy bębna (bęben obraca się zarówno w lewo jak i w prawo), które zapobiegają plątaniu się suszonych rzeczy. Jedynym sposobem na taki problem jest mały załadunek!

Pamiętajmy też, że po zakończeniu programu suszenia tkaniny są ciepłe i wydają się nam być bardziej wilgotne niż są w rzeczywistości. Wystarczy więc je wyciągnąć, rozłożyć, odczekać chwilę i zazwyczaj okazuje się, że są suche 🙂

 

Dlaczego suszarka gniecie ubrania?

Aby uniknąć problemu wygniecionych ubrań:

 

  • nie należy nadmiernie odwirowywać ubrań w procesie prania, 1000 – 1200 obr./min. całkowicie wystarczy,
  • po zakończeniu cyklu prania ubrania są zgniecione i splątane, więc w celu zapewnienia prawidłowego przepływu powietrza i równomiernego suszenia zaleca się wkładanie większych ubrań pojedynczo do suszarki, uprzednio nimi potrząsając,
  • nie należy przeładowywać suszarki, ubrania muszą się w suszarce swobodnie obracać,
  • nie ustawiajmy maksymalnego stopnia wysuszenia, dla większości rzeczy optymalny będzie stopień „do szafy”, ale dla bluzek i koszul zalecam opcję „do prasowania” wówczas rzeczy są delikatnie wilgotne, wystarczy je rozwiesić na wieszakach do dosuszenia,
  • gdy zakończy się cykl suszenia, powinniśmy od razu wyciągnąć i poskładać ubrania; ubrania wyciągnięte z suszarki kilka/kilkanaście godzin po suszeniu będą wymięte na 100%,
  • podczas składania ubrań warto wygładzić je ręką, to często działa jak prasowanie!

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy będziemy mogli rozładować suszarkę zaraz po zakończonym cyklu, należy uruchamiając program suszenia ustawić opcję ochrony przed zagnieceniami, wówczas suszarka na końcu cyklu będzie kołysała ubrania w bębnie – czekając na rozładowanie, aby nie doprowadzić do trwałych zagnieceń.

Dlaczego suszarka kurczy ubrania?

Suszenie W Suszarce - Najczęstsze Problemy

Od kiedy w suszarkach zastosowano pompę ciepła (obecnie tę technologię ma ponad 99% modeli suszarek dostępnych na rynku) suszarki suszą w temperaturze niemal o połowę niższej niż w konwencjonalnych suszarkach (w około 45 – 60°C) i są bardzo delikatne dla naszych tkanin, a do tego bardzo energooszczędne.

Oczywiście może się zdarzyć, że coś w suszarce się skurczy…

Główną przyczyną jest niestety „pierwiastek ludzki”. Często wrzucamy do suszarki ubrania „jaki leci” nie przestrzegając zaleceń producentów odzieży i suszymy nawet odzież, która na metkach ma wyraźny zakaz suszenia w suszarce.

Ja również często suszę ubrania pomimo zakazu na metkach, ale używam wtedy programu do suszenia tkanin delikatnych, a w razie niepowodzenia winę biorę na siebie, a nie obwiniam suszarkę 😉

Symbole Dotyczące Suszenia Tkanin

 

Dlaczego  ubrania się obkurczają?

Przyczyną jest najczęściej kiepska jakości tkaniny lub fakt, iż wiele ubrań uszytych jest z materiałów, które przed szyciem nie zostały poddane dekatyzacji (kontakt tkaniny z wysoką temperaturą poprzez pranie, prasowanie w celu obkurczenia i stabilizacji włókien). Dlatego tkaniny kurczą się przy pierwszym praniu czy suszeniu.

Częstym problemem są też błędne dane na metkach, co do składu materiału, na przykład coś okazuje się nie być 100% bawełną tylko bawełną z domieszką włókien syntetycznych i zamiast wylądować w programie „mix” lub „delikatne” jest suszone w programie „bawełna”, w którym temperatura suszenia wynosi około 60°C.

Zgodnie z informacją na metce wiele tkanin bawełnianych nie można prać w temperaturze wyższej niż 30°C. Ta bawełna nie jest odporna na wysoką temperaturę i nie nadaje się też do suszenia w programie „bawełna”.

Zapamiętajmy:

Program „bawełna” w suszarce, to cykl do suszenia tkanin odpornych na wysoką temperaturę (około 60°C), czyli na przykład do ręczników i pościeli!

Temperatura w suszarce narasta wraz z trwaniem cyklu suszenia i w ostatniej fazie cyklu suszenia jest najwyższa.

Jeśli chcemy wysuszyć bawełnę, która nie jest odporna na wysoką temperaturę należy stosować program „mix” (do tkanin mieszanych). Gdy suszarka takiego programu nie ma, to wybierzmy program do suszenia tkanin delikatnych. Jeśli na koniec suszenia ubrania będą niedosuszone – zawsze można uruchomić dodatkowe „suszenie na czas” (10, 20 minut), bo lepiej dosuszyć niż zniszczyć ulubiony T-shirt.

Ważny jest nie tylko wybór odpowiedniego programu do konkretnej tkaniny, ale i odpowiednia wielkość załadunku!

Tylko program „bawełna” nadaje się do pełnego załadunku! Zbyt duży załadunek w suszarce powoduje, że powietrze nie może swobodnie przenikać przez ubrania i tym samym część ubrań otrzymuje sporą dawkę ciepła, a inne nie. Jedne są więc niedosuszone, a inne mogą zostać obkurczone!

Unikajmy też ustawiania najwyższego stopnia wysuszenia „extra suche”! Ja zawsze zalecam ustawienie poziomu wysuszenia „do szafy”.

Za obkurczanie ubrań odpowiada nie tylko temperatura, ale też ruchy bębna, dlatego tak ważny jest prawidłowy dobór programu!

 

Dlaczego suszarka głośno pracuje i wydaje z siebie dziwne dźwięki?

Czasami suszarki wydają dziwne dźwięki i zastanawiamy się czy są to dźwięki normalne, czy też są zwiastunem jakiejś awarii.

Suszarka rzeczywiście na różnych etapach suszenia wydaje różne odgłosy i nie jest to objaw niczego złego.

Oto jak zilustrował odgłosy Electrolux w swoich suszarkach:

Suszenie W Suszarce - Najczęstsze Problemy
Suszenie W Suszarce - Najczęstsze Problemy
Suszenie W Suszarce - Najczęstsze Problemy
Suszenie W Suszarce - Najczęstsze Problemy

Pościel jest poskręcana i niedosuszona

Niestety czasami zdarza się tak, że poszwy i prześcieradła, poskręcają się w suszarce i finalnie są niedosuszone.

Aby temu zapobiec w wielu suszarkach, ale niestety nie wszystkich, zastosowano ruch bębna w obu kierunkach. W suszarkach, na przykład Electrolux i AEG jest nawet dodatkowa opcja „obroty plus”, która powoduje zwiększenie częstotliwości odwrotnych obrotów bębna, aby ograniczyć skręcanie i splątywanie się rzeczy. Zapewnia to bardziej równomierne efekty suszenia i pozwala zmniejszyć ilość zagnieceń. Funkcję „obroty plus” zaleca się stosować do dużych lub długich ubrań, na przykład prześcieradeł, obrusów, spodni, sukienek.

W modelach, które nie posiadają takiej funkcji, zaleca się suszenie dużych, czy długich rzeczy pojedynczo, po uprzednim zapięciu wszelkich guzików, zamków i haftek!

Ja osobiście sugerowałabym nawet w trakcie cyklu suszenia pauzę – po to by wyciągnąć poszwę lub prześcieradło, strzepnąć porządnie tkaniną i wrzucić ją ponownie do bębna.

 

Suszarka wydłuża czas suszenia, dlaczego?

Suszarka Marki Beko Z Zaznaczonym Miejscem, W Którym Znajduje Się Wymiennik Ciepła

Zmiana czasu trwania programu na wyświetlaczu podczas suszenia, to nie jest żadna usterka.

Podczas suszenia specjalne czujniki wykrywają wilgotność włożonego wsadu i odpowiednio dostosowują długość programu (oczywiście za wyjątkiem programów czasowych, w których czujniki wilgotności nie działają).

Jeśli jednak obserwujecie, że podobna ilość prania, podobnie odwirowana z tygodnia na tydzień suszy się coraz dłużej, to najprawdopodobniej przyczyną tego stanu rzeczy są zanieczyszczone filtry suszarki.

Do prawidłowego funkcjonowania suszarki nie wystarczy wylewanie skondensowanej wody i opróżnianie i filtra kłaczków. Filtr kłaczków należy nie tylko odkurzać ale też myć, bo resztki detergentów (głównie płynu do płukania) impregnują filtr utrudniając przepływ powietrza!

Przynajmniej raz na dwa miesiące należy wyczyścić wymiennik ciepła. Znajduje się on w dolnej części suszarki (miejsce zaznaczone na zdjęciu czerwoną pętlą).

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak prawidłowo wyczyścić suszarkę, zajrzyj TUTAJ.

Pamiętajmy zabrudzone filtry to dłuższy czas suszenia i wyższe rachunki za prąd!

Przyczyną zbyt długiego czasu suszenia może być też niedostateczna cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu oraz zablokowany wlot powietrza do suszarki.

Należy bezwzględnie zapewnić właściwą wentylacje pomieszczenia, w którym stoi suszarka. Producenci suszarek nie zalecają zabudowywania suszarek wolnostojących właśnie ze względu na utrudnioną cyrkulację powietrza. Lepszą opcją jest jej obudowanie (tylko boczne ścianki), niż pełna zabudowa meblowa. Jeśli suszarka jest zabudowana w szafie, to na czas suszenia należy obowiązkowo otworzyć drzwi szafy meblowej!

Istotna jest też temperatura otoczenia suszarki, która powinna wynosić od 15 do 30°C. Jeśli temperatura jest poza tym zakresem, czas suszenia może się również wydłużyć.

 

Jak suszyć buty w suszarce?

Suszenie W Suszarce - Najczęstsze Problemy

Dedykowany program do suszenia butów nie istnieje.

Aby wysuszyć buty w suszarce należy użyć programu czasowego. 

W bębnie suszarki należy ustawić kosz do suszenia butów. Kosz nie obraca się podczas suszenia i tym samym obuwie nie obija się o ściany bębna. Nie należy suszyć butów w suszarce „luzem”. Suszenie butów bez kosza to nienajlepszy pomysł. Ich swobodny ruch w bębnie może doprowadzić do zdeformowania i zniszczenia obuwia, a także do uszkodzenia zbieraków w bębnie suszarki.

Aby wysuszyć buty, na panelu sterowania wybieramy program czasowy. Ustawiamy na przykład jedną godzinę suszenia, a po jej upłynięciu sprawdzamy, czy buty są już suche. Jeśli są nadal wilgotne, to dokładamy kolejne 30 minut suszenia i tak do skutku, aż buty się wysuszą.

 

Z mojej suszarki wycieka woda

Zdjęcie Przedstawia Kondensator W Suszarce

Często jestem pytana, czy tam gdzie jest wymiennik ciepła (klapka pod bębnem) może się gromadzić woda.

Uspokajam wszystkich, którzy dostrzegli tam wodę czy wilgoć, że to zjawisko jest normalne! Pod wymiennikiem ciepła znajduje się specjalna tacka na wodę (skroploną wilgoć z ubrań), która po zakończonym cyklu suszenia przepompowywana jest do szuflady na skropliny lub odprowadzana do kanalizacji.

Natomiast jeśli z suszarki wycieka woda, to najprawdopodobniej nie została ona prawidłowo wypoziomowana.

 

Moja suszarka nie chce suszyć pojedynczych rzeczy

Zdjęcie Przedstawia Suszenie W Suszarce Pojedynczego Ubrania

Jeżeli chcemy wysuszyć pojedynczą sztukę odzieży i wybierając program automatyczny suszarka nie uruchamia programu, oznacza to, że czujniki wilgotności nie mają kontaktu z tkaniną. Najzwyczajniej w świecie nie wiedzą co i jak suszyć.

W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z programu suszenia na czas, w którym nie działają czujniki wilgotności. Po jego uruchomieniu sami będziemy musieli sprawdzać, co jakiś czas, czy tkanina jest już dostatecznie sucha.

Jeśli ten artykuł był dla Was pomocny, będę wdzięczna za subskrypcję mojego kanału na YouTube! Pomaga mi to bardzo w rozwoju mojego projektu!

 

Suszenie w suszarce – najczęstsze problemy – materiał filmowy

Joanna Gałuszka
Obserwuj
Latest posts by Joanna Gałuszka (see all)