Electrolux-Artykul.gif

Zakup suszarki do ubrań to jedna z najlepszych inwestycji, jaką możemy sobie zafundować. Pomimo tego, że suszarki naszpikowane są inteligentnymi technologiami, to czasem w trakcie ich użytkowania mogą pojawić  się drobne problemy. Najczęściej wynikają one z naszego nieprawidłowego postępowania,  bo mało już kto czyta instrukcje obsługi…

Img-Sterowanie-Sensoryczne.png
Czujniki-Wilgoci.jpg
Dht82Ein-4.Jpg

Dlaczego suszarka nie dosusza ubrań?

W każdej suszarce możecie ustawić tzw. stopień wysuszenia prania („extra suche”, „do szafy”lub „do prasowania”). Co zrobić jeśli efekt końcowy nie odpowiada wybranemu stopniowi wysuszenia?  W takiej sytuacji powinniśmy skorzystać z programów czasowych i ustawić dodatkowe suszenie na 10 lub 20 minut. W programach czasowych wyłączone są czujniki wilgotności i suszarka pracuje zgodnie z zadanym jej czasem, ale bez gwarancji dosuszenia.

Jeśli sytuacja będzie się powtarzać warto wyczyścić w naszej suszarce czujniki wilgotności. To one  wykrywają, czy pranie jest suche czy nie i automatycznie dostosowują długość suszenia. Czujniki są wykonane ze stali nierdzewnej i po dłuższym czasie użytkowania może powstać  na nich cienki osad  kamienia lub resztek środków piorących, który może ujemnie wpływać na działanie czujników. Producenci zalecają, aby kilka razy  w roku  wyczyścić czujniki miękką ściereczką zwilżoną octem.

Przyczyną niedosuszenia może być też nadmierne splątanie tkanin i przeładowanie suszarki.

Jeśli suszarka nie jest podpięta do kanalizacji, tylko zbiera skropliny w szufladzie, to bardzo ważne jest regularne opróżnianie skroplin. Może się bowiem tak zdarzyć, że suszarka przerwie suszenie z powodu pełnego zbiornika, a nie z powodu zakończenia cyklu suszenia. W sytuacji pełnego zbiornika na skropliny- prawidłowe wysuszenie ubrań nie jest możliwe!

Pamiętajmy też o jednej ważnej rzeczy, że po zakończeniu programu suszenia, ciepłe rzeczy wydają się nam być bardziej wilgotne niż w rzeczywistości są. Wystarczy je wyciągnąć, rozłożyć i po chwili, gdy ostygną, zazwyczaj okazuje się, że są suche 🙂

 

Moja suszarka gniecie ubrania!

Aby uniknąć problemu wygniecionych ubrań, po pierwsze nie należy nadmiernie odwirowywać ubrań w procesie prania, 1000-1200 obr./min. całkowicie wystarczy, po drugie – po zakończeniu cyklu prania ubrania są zgniecione i splątane, więc w celu zapewnienia prawidłowego przepływu powietrza i równomiernego suszenia zaleca się wkładanie ubrań pojedynczo do suszarki, uprzednio nimi potrząsając, po trzecie -nie powinniśmy przeładowywać suszarki i po czwarte, gdy zakończy się cykl suszenia powinniśmy wyciągnąć ubrania z suszarki jak najszybciej! Ubrania wyciągnięte z suszarki kilka /kilkanaście godzin po suszeniu będą wymięte na 100%.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy będziemy mogli rozładować suszarkę zaraz po zakończonym cyklu, należy  uruchamiając program suszenia  ustawić  w suszarce opcję ochrony przed zagnieceniami, wówczas suszarka na końcu cyklu będzie kołysała ubrania w bębnie- czekając na rozładowanie, aby nie doprowadzić do trwałych zagnieceń.

Moja suszarka niszczy ubrania!

Niszczy-Ubrania.png

Niszczenie ubrań  przez suszarkę to mit. Od kiedy w suszarkach zastosowano pompę ciepła (obecnie tą technologię  ma ponad 90% modeli suszarek dostępnych na rynku) suszarki suszą w temperaturze niemal o połowę niższej niż w konwencjonalnych suszarkach (w ok. 45- 50 stopni) i są bardzo delikatne dla naszych tkanin, a do tego bardzo energooszczędne.

Piktogram-Suszenie.gif

Oczywiście może się zdarzyć,  że coś w suszarce się zniszczy…, główną przyczyną jest niestety pierwiastek ludzki.  Często nie przestrzegamy zaleceń  producentów odzieży  i suszymy w suszarkach nawet odzież, która na metkach ma wyraźny zakaz suszenia w suszarce. Ja często suszę ubrania pomimo zakazu na metkach, używam wtedy programu do suszenia tkanin delikatnych. W  razie niepowodzenia winę biorę na siebie, a nie obwiniam suszarkę 🙂

Kurczenie-Ubran.gif

Zdarzają się też sytuacje, że pomimo prawidłowego postępowania z tkaniną ona i tak się obkurczy . Dlaczego się tak dzieje? Przyczyną może być kiepska  jakości tkaniny lub fakt, iż wiele ubrań uszytych jest z materiałów, które przed szyciem nie zostały poddane dekatyzacji (kontakt tkaniny z wysoką temperaturą poprzez pranie, prasowanie, aby włókna się obkurczyły i ustabilizowały) i dlatego kurczą się przy pierwszym praniu czy suszeniu.

Ważny jest też wybór odpowiedniego programu do konkretnej tkaniny. Jeśli suszycie koszule korzystajcie z programu „koszule”,  a nie z programu „bawełna”, bo za każdym programem kryją się konkretne parametry (czas trwania, temperatura).

Dziwne dźwięki, hałas z suszarki

Czasami nasze suszarki wydają z siebie dziwne dźwięki i zastanawiamy się, czy są one normalne, czy też są zwiastunem jakiejś awarii? Suszarka rzeczywiście na różnych etapach suszenia wydaje z siebie różne odgłosy.

Oto jak zilustrował odgłosy Electrolux w swoich suszarkach!

1.Jpg
2.Jpg
3.Jpg
4.Jpg

Pościel jest poskręcana i niedosuszona

Niestety czasami zdarza się tak, że poszwy, prześcieradła poskręcają się w suszarce i finalnie są niedosuszone. Aby temu zapobiec w wielu suszarkach, ale niestety nie wszystkich zastosowano ruch bębna w obu kierunkach. W suszarkach electroluxa/aeg jest nawet dodatkowa opcja: OBROTY PLUS, która powoduje zwiększenie częstotliwości odwrotnych obrotów bębna, aby ograniczyć skręcanie i splątywanie się rzeczy. Zapewnia ona bardziej równomierne efekty suszenia i pozwala zmniejszyć ilość zagnieceń. Zaleca się ją stosować właśnie do dużych lub długich ubrań (np. prześcieradła, spodnie, długie suknie)”

W modelelach, które nie posiadają takiej funkcji, zaleca się  suszenie dużych rzeczy pojedynczo, po uprzednim zapięciu wszelkich guzików, zamków, haftek! Ja osobiście  nawet sugerowałabym w trakcie cyklu suszenia pauzę- po to, wyciągnąć poszwę lub prześcieradła, strzepnąć porządnie tkaniną i wrzucić ją ponownie do bębna.

Suszarka wydłuża czas suszenia, dlaczego?

V.jpg
Czyszczenie-Wymiennika-Ciepla.jpg
Projekt-Bez-Tytulu-2022-01-11T233811-429.Png

Zmiana czasu trwania programu na wyświetlaczu podczas suszenia, to nie jest żadna usterka. Podczas suszenia specjalne czujniki wykrywają wilgotność włożonego wsadu i odpowiednio dostosowują długość programu (oczywiście za wyjątkiem programów czasowych- w których czujniki wilgotności nie działają). Jeśli jednak obserwujecie, że podobna ilość prania, podobnie odwirowana, z tygodnia na tydzień suszy się coraz dłużej, to najprawdopodobniej przyczyną tego stanu rzeczy są zanieczyszczone filtry suszarki.

Do prawidłowego funkcjonowania suszarki nie wystarczy wylewanie skondensowanej wody i opróżnianie filtra kłaczków. Przynajmniej raz na dwa miesiące należy wyczyścić wymiennik ciepła, znajduje się on w dolnej części suszarki. Najlepiej wyczyścić go przy użyciu starej szczoteczki do zębów. Należy to zrobić bardzo delikatnie, aby nie pozaginać lameli wymiennika ciepła. Niektóre modele suszarek posiadają samoczyszczący wymiennik ciepła, wówczas nie trzeba go już samemu czyścić. Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej na temat tego rozwiązania wejdźcie TUTAJ.

Pamiętajcie zabrudzone filtry to dłuższy czas suszenia i wyższe rachunki za prąd!

Przyczyną zbyt długiego czasu suszenia może być też niedostateczna cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu oraz zablokowany wlot powietrza do suszarki. Należy bezwzględnie zapewnić właściwą wentylacje pomieszczenia, w który stoi suszarka. Producenci suszarek nie zalecają zabudowywania suszarek wolnostojących właśnie ze względu na utrudnioną cyrkulację powietrza, lepszą opcją jest jej obudowanie (tylko boczne ścianki) niż pełna zabudowa meblowa. Jeśli suszarka jest zabudowana w szafie, to na czas suszenia należy obowiązkowo otworzyć drzwi szafy meblowej!

Istotna jest też temperatura otoczenia suszarki, która powinna wynosić od 15 do 30 stopni C. Jeśli temperatura jest poza tym zakresem, czas suszenia może się również wydłużyć.

Jak wysuszyć buty w suszarce?

Beko-Ikona-Kosz-Na-Buty-4.Jpg

Dedykowany program do suszenia butów nie istnieje.  Aby wysuszyć buty w suszarce należy użyć programu czasowego. W bębnie suszarki  należy ustawić kosz do suszenia butów. Kosz nie obraca się podczas suszenia i tym samym obuwie nie obija się o ściany bębna. Nie należy suszyć butów w suszarce „luzem”.  Ich swobodny ruch w bębnie może doprowadzić do zdeformawania i zniszczenia butów, a także do uszkodzenia zbieraków w bębnie suszarki.

Aby wysuszyć buty, na panelu sterowania wybieramy program czasowy. Ustawiamy np. 1 h suszenia,  a po jej upłynięciu sprawdzamy, czy buty są już suche. Jeśli nadal są wilgotne, dokładamy kolejne 30 minut suszenia i tak do skutku, aż buty się wysuszą.

Z mojej suszarki wycieka woda

Kondensator222.Jpg

Często klienci pytają mnie też, czy tam gdzie jest wymiennik ciepła (klapka pod bębnem) może się gromadzić woda. Uspokajam wszystkich, którzy dostrzegli tam wodę, wilgoć: TAK to zjawisko jest normalne!Pod wymiennikiem ciepła znajduje się specjalna tacka na wodę (skroploną wilgoć z ubrań), która po zakończonym cyklu suszenia przepompowywana jest do szuflady na skropliny lub odprowadzana do kanalizacji. Jeśli chcecie lepiej zrozumieć działanie suszarki, to zapraszam do przeczytania artykułu https://www.paniagd.pl/blog/suszarki-do-ubran/pompa-ciepla-w-suszarkach-257.html

Jeśli z suszarki wycieka woda, to najprawdopodobniej nie została prawidłowo  wypoziomowana.

Moja suszarka nie chce suszyć pojedynczych rzeczy

Pojedyncze-Ubrania.jpg

Jeżeli chcecie wysuszyć pojedynczą sztukę odzieży  i wybierając program automatyczny suszarka nie uruchamia programu, oznacza to, że czujniki wilgotności nie mają kontaktu z tkaniną i najzwyczajniej w świecie nie wiedzą co i jak suszyć. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z  programu suszenia na czas, w którym nie działają czujniki wilgotności.  Po uruchomieniu programu sami będziecie musieli sprawdzać co jakiś czas, czy tkanina jest już dostatecznie sucha.

Jeśli ten artykuł był dla Was pomocny, będę wdzięczna za subskrypcję mojego kanału na YT !  Co tydzień filmuję coś nowego! Was to nic nie kosztuje, a mi bardzo pomaga w rozwoju mojego projektu!  KANAŁ PANI AGD NA YT


Obserwuj