Zdjecie-1.Png
Zdjecie-3.Png

Najlepszym sposobem na wybranie modelu dla siebie jest skorzystanie z konfiguratora na mojej stronie.

Konfigurator to baza wszystkich modeli dostępnych na rynku, którą odpowiadając na kilka pytań zawęzisz do modelu, który Cię intersuje.

Przy okazji konfigurator wyjaśnia różnice pomiędzy technologiami, klasami energetycznymi i w ogóle da Ci pojęcie na temat możliwości zakupowych w tej kategorii produktów.

Zapraszam Cię do przetestowania tego narzędzia! Zobacz, jakie to proste! https://www.paniagd.pl/konfigurator-suszarek/

Najistotniejsze parametry przy wyborze suszarki

Głębokość Suszarki
Głębokość suszarki

Poszukiwania suszarki musisz zacząć od określenia wymiarów urządzenia i jego załadunku. Na rynku dominują suszarki o głębokości ok. 60 cm. Najpłytsze modele ma  w swojej ofercie Candy Hoover i Beko  – są to modele o głębokości 46-47 cm (mierzonej po blacie). W rzeczywistości po uwzględnieniu wypukłości z przodu i tyłu urządzenia  płytkie suszarki Candy Hoover mają głębokość ok. 49 cm a najpłytsze modele Beko 50,8 cm. Więcej szczegółów o płytkich suszarkach przeczytasz TUTAJ.

 

Załadunek suszarki powinien być nie mniejszy od załadunku pralki.

Jeśli chodzi o klasy energetyczne, to 99% suszarek to modele z technologią pompy ciepła, które są bardzo energooszczędne i suszą bardzo delikatnie. Przy założeniu 160 cykli suszenia koszty zużycia energetycznego wyniosą: w klasie energetycznej A+++  około 180 pln, A++ około 250 pln, A+ około 300 pln. (przy założeniu, ze 1 kWh kosztuje 1 zł).

 

 

Program-Nocny.jpg

Suszarka nie jest cichym urządzeniem. Większość modeli pracuje z głośnością 64-65 dB.  Najcichszy model to Bosch WTX87EH0PL o głośności 59 dB. Dla porównania  zmywarka pracuje z głośnością ok. 42-45 dB. Jeśli wrzucimy do suszarki odzież  z metalowym zamkiem lub metalowymi guzikami/napami musimy liczyć się z hałasem. Jeśli zamierzasz postawić suszarkę gdzieś blisko sypialni, to zwróć uwagę szczególnie na ten parametr. Wielu producentów oferuje w suszarkach opcję „ciche suszenie”, które wydłuża wprawdzie proces suszenia, ale obniża głośność o kilka decybeli.

 

Pl-Feature-Opens-How-You-Want-308536274.Jpg

Tylko niektóre modele suszarek umożliwiają obustronny montaż drzwi, więc jeśli jeszcze nie wiesz jak ustawisz swoją suszarkę, albo planujesz przeprowadzkę, wybierz model z obustronnym montażem drzwi. Jeśli planujesz zabudowę w słupku (suszarka na pralce) kierunek otwierania suszarki nie będzie miał znaczenia pod warunkiem, że masz dostatecznie dużo miejsca, aby otworzyć obydwa bębny na oścież, abyś miał/miała komfort przekładania prania z pralki do suszarki.

 

Programy-Prania-Outdoor.jpg
Suszarka-Delikatna-Dla-Welny.jpg
Parowy-Program.jpg

Kolejnym ważnym parametrem są programy. Wszystkie suszarki oferują program do suszenia bawełny czy tkanin delikatnych, ale tylko nieliczne oferują program antyalergiczny, program do suszenia bluzek/koszul czy do suszenia kołder puchowych czy kurtek. Koszule wysuszone w programie „koszule” pozostaną delikatnie wilgotne, tak aby idealnie nadawały się do wyprasowania lub strzepnięcia i powieszenia na wieszaku w celu dosuszenia.

Z kolei programy do suszenia odzieży outdoorowej mają specjalnie dobraną temperaturę, która chroni membrany w odzieży funkcyjnej a nawet odbudowuje wodoodporność tkanin.

Wiele suszarek nie ma też programu do suszenia wełny! Jeżeli chcecie suszyć w suszarce wełnę warto wybrać model, który posiada taki program oraz certyfikat Woolmark–  który świadczy, że w suszarce można suszyć odzieży wełnianą oznaczoną metką „prać ręcznie”!

Niektóre suszarki oferują programy parowe. Suszarka dzięki parze wygładza wysuszone pranie, tak aby ułatwić prasowanie lub sprawić, że stanie się ono absolutnie niepotrzebne.  Oprócz efektu wygładzania para również odświeża/neutralizuje brzydkie zapachy z ubrań. Jeśli na co dzień chodzicie w  marynarkach, bluzkach koszulowych lub koszulach biznesowych, to warto sprawić sobie suszarkę z funkcją pary!

 

Korzystanie z suszarki

Filtr Kłaczków
Filtr kłaczków
Samoczyszczący Kondensator
Samoczyszczący kondensator
Beko-Ikona-Kosz-Na-Buty-4.Jpg

Wilgoć z ubrań może być odprowadzana albo do specjalnej szuflady albo bezpośrednio do kanalizacji.  Jeżeli jesteście zainteresowani tym drugim rozwiązaniem zwróćcie uwagę, czy suszarka ma w zestawie specjalny zestaw do odprowadzania skroplin do kanalizacji (nie we wszystkich suszarkach jest to możliwe np. płytkie suszarki Candy Hoover zbierają wilgoć tylko do specjalnej szuflady na drzwiach suszarki).

 

Oprócz opróżniania skroplin, w suszarce po każdym suszeniu należy czyścić filtr kłaczków, a kilka razy w roku należy czyścić wymiennik ciepła czyli element pompy ciepła, który znajduje się w dolnej części suszarki, pod bębnem.

 

Na rynku są też dostępne modele z samoczyszczącym się wymiennikiem ciepła, wówczas nie musicie już o tym pamiętać. Samoczyszczący wymiennik ciepła  mają  niektóre modele następujących marek: Bosch, Siemens, LG, Amica. W suszarkach Miele przed wymiennikiem ciepła zamontowane są specjalne filtry chroniące wymiennik ciepła, które chronią go na tyle skutecznie, ze nie wymaga czyszczenia.

Czyste filtry w suszarce są bardzo ważne, bo zapchane filtry oznaczają dłuższe suszenie i większe zużycie energetyczne! 

 

Jeżeli chcecie w suszarce suszyć buty, to koniecznie wybierzcie model, który ma na wyposażeniu specjalny kosz do ich suszenia. Czasami można dokupić kosz później ale nie zawsze!

Jeśli chcecie zobaczyć, jakie modele cieszą się największą popularnością wśród klientów zapraszam do obejrzenia Top 10 suszarek https://www.paniagd.pl/rankingi-top/top-10-suszarek-12.html

 

Filmy na YouTube

Nakręciłam też sporo filmików o suszarkach na YT, więc zapraszam do oglądania:

 

1)Electrolux Perfect Care 900 EW9H188SPC 

2)Bosch WTX87EH0EU z AutoClean 

3)Beko DH8644RX 

4)Electrolux EW9H378SP 

5)Samsung DV90N8289AW https://youtu.be/gyCbM36EiFQ

6)Bosch WTW85562PL 

7)Bosch WTM528 FPLhttps://youtu.be/RLbNRHa2Kvw

8)Miele TSD363 WP 8kg z linii Modern Life https://youtu.be/B-o-4BRLIMw

9)LG RC90V9JV2W https://youtu.be/6rzisfjWhAQ

10)Electrolux EW8H258SP PerfectCare800 https://youtu.be/Klf2raNBd7s

11)Test suszenia w suszarce Bosch vs. suszenie w suszarce Electroluxa https://youtu.be/HzIMyeTd288

12)Electrolux EW7H438BP PerfectCare700 https://youtu.be/NLyqn8jIz9A

13)Suszarki Electroluxa- różnice pomiędzy modelami https://youtu.be/CvraTIrJTa0

14)Suszarki Bosch- różnice pomiędzy seriami https://youtu.be/fnIiJ-xWDD4

 

Obserwuj