Psaawd170M363008.Jpg
Pompa-Ciepla.gif
Mmmm.png

Dla wszystkich osób, które nie lubią rozwieszać prania ani potykać się o rozstawioną w salonie suszarkę, idealnym rozwiązaniem jest zakup suszarki kondensacyjnej. Niestety czasami z braku miejsca  nie możemy sobie pozwolić na zakup dodatkowego urządzenia i wówczas alternatywą do zakupu suszarki może być pralko-suszarka.

Jaki model pralko-suszarki kupić, jaki model jest najlepszy? – pytają mnie często klienci. Ja rekomenduję wówczas zakup pralko-suszarki z wyjątkową technologią pompy ciepła.

Dlaczego właśnie urządzenie z pompą ciepła? Ponieważ  to pompa ciepła odpowiada za niższe koszty energii i świetną jakość suszenia – zarówno w suszarkach kondensacyjnych jak i pralko-suszarkach!

Kiedyś suszarki suszyły powietrzem ogrzanym grzałką, w temperaturze ok. 75 stopni i zużywały ok. 500 kWh rocznie. Teraz dzięki zastosowaniu technologii pompy ciepła suszarki suszą tkaniny delikatnie  w  temperaturze niemal o połowę niżej – ok. 40-50 stopni, dzięki czemu ubrania nie przesuszają się i nie obkurczają. Dodatkowo ta technologia jest bardzo łaskawa dla naszego portfela, bo zużywa o połowę mniej energii.

Aktualnie ponad 99% suszarek kondensacyjnych na rynku to urządzenia z pompą ciepła, a tradycyjne suszarki, które suszyły powietrzem ogrzanym grzałką odchodzą do lamusa.

Niestety większość pralko-suszarek to urządzenia, które suszą przy pomocy powietrza ogrzanego grzałką, czyli tak jak suszarki „starej” generacji. W całej ofercie rynkowej jest tylko kilka modeli pralko-suszarek z pompą ciepła!

Modele pralko-suszarek z pompą ciepła

 

  • Electrolux EW9W161BC ( 10/6 kg, programy parowe FreshScent, sterowanie aplikacją,  klasa C) jeśli chcesz sprawdzić aktualną cenę wejdź TUTAJ
  • Electrolux MEW9WN249BP (9/6 kg, programy parowe, klasa D) jeśli chcesz sprawdzić aktualna cenę wejdź TUTAJ
  • AEG L9WBAN61BC  ( 10/6 kg, programy parowe, sterowanie aplikacją, klasa C) (jeśli chcesz sprawdzić aktualną cenę tego produktu wejdź TUTAJ
  • AEG L9WBCN61B- (10/6 kg, programy parowe, klasa C) jeśli chcesz sprawdzić aktualną cenę tego produktu wejdź TUTAJ

Pralko-suszarki z pompą ciepła oprócz tego, że zużywają mniej energii, to jeszcze nie pobierają wody do procesu suszenia, co robi większość pralko-suszarek. Decydując się na zakup pralko-suszarki z pompą ciepła nasze koszty eksploatacyjne będą o 40% niższe od użytkowania pralko-suszarki bez pompy ciepła. Przy założeniu 220 cykli  prania i suszenia (pierzemy średnio 3-4 razy w tygodniu), korzystając z pralko suszarki  z pompą ciepłą wydamy na wodę i energię ok. 665 zł (220 x 3,02 = 664,4) a  korzystając ze zwykłej pralko-suszarki ok. 938 zł (220 x 4,26 = 937,2). Rocznie możemy zaoszczędzić  ok. 273 zł. 

Porównanie kosztów eksploatacyjnych pralko-suszarki AEG o załadunku 10/6 z pompą ciepła i bez

Pralko-suszarka z pompą ciepłaPralko-suszarka bez pompy ciepła
Zużycie energii/cykl prania i suszenia2,52 kWh3,56 kWh
Zużycie wody/cykl prania i suszenia50 l70 l
Koszt jednego pełnego cyklu3,02 zł4,26 zł
Koszt 100 cykli prania i suszenia302 zł426 zł
Kalkulacja przy założeniu cen 1 kWh- 1 zł, litr wody- 0,01 zł

Pralko–suszarki z pompą ciepła Electroluxa i AEG  mają wymiar 87x60x63 (w x sz x gł) – czyli są o 2 cm wyższe niż inne pralko-suszarki. Z pomocą tych urządzeń możemy wyprać 9 lub 10 kg prania i i wysuszyć 6 kg. Mają szeroką gamę programów do prania, ale jednym z najciekawszych programów w tych urządzeniach jest program parowy.

Para przywraca ubraniom  świeżość i zmniejsza ilość zagnieceń i potrzebę prasowania. Dzięki parze możemy usunąć z odzieży nieprzyjemne zapachy dymu papierosowego lub jedzenia po wizycie w klubie lub restauracji.

W modelu Electroluxa można połączyć działanie pary z delikatnym zapachem FreshScent. Wystarczy wlać do komory środek zapachowy, uruchomić program parowy, a po zakończonym cyklu pranie będzie pachniało jak świeżo wyprane.

Pralko-suszarkę możemy używać nie tylko do prania lub tylko suszenia, ale również do prania i suszenia non stop. Opisywane modele mają specjalny program NonStop 3h/3kg, który umożliwia wypranie i wysuszenie 3 kg prania w 3 godziny.

Dzięki pompie ciepła możemy w nich bez obaw wysuszyć ulubione ubrania, nawet jeśli są uszyte z jedwabiu lub ocieplane puchem. Wykorzystujący pompę ciepła system DelicateCare dostosowuje niską temperaturę i ruchy bębna do rodzaju tkaniny. Program suszenia wełny w pralko suszarkach z pompą ciepła jest tak delikatny, że po przetestowaniu otrzymał certyfikat firmy Woolmark.

Na chwilę obecną (kwiecień 2024)  nie ma oprócz ww. modeli innych pralko-suszarek z pompą ciepła.

Podsumowanie

Zakup pralko-suszarki z pompą ciepła to koszt ok. 6 tysięcy, to całkiem spory wydatek. Niemniej jednak za tą cenę otrzymujemy świetną pralkę i świetną suszarkę, której eksploatacja będzie Was kosztowała zdecydowanie mniej niż zwykłej pralko-suszarki. Niektórzy z Was oczywiście powiedzą, że ta różnica w kosztach eksploatacyjnych nigdy im się nie zwróci, bo zwykłą pralko-suszarkę można już kupić za ok. 1700 zł i poniekąd mają rację, ale kluczowa różnica polega na jakości suszenia! Jeśli więc chcecie kupić pralko-suszarkę po to, aby móc w niej suszyć wszystkie ubrania bez wyjątku, to warto wybrać pralko-suszarkę z pompą ciepła, a jeśli zależy Wam na okazjonalnym suszeniu bawełny – czyli pościeli, ręczników (tkanin odpornych na wysoka temperaturę), to możecie wybrać model pralko-suszarki bez pompy ciepła.

Aktualizacja artykułu 6.04.24

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o pralko-suszarce z pompą ciepła Electrolux, przeczytaj moją RECENZJĘ.

 

Obserwuj