Od kilku miesięcy w mojej pralni gości na testach pralko suszarka z pompą ciepła marki Electrolux EW9W161BC. To urządzenie jest o tyle wyjątkowe, że jako jedno z nielicznych suszy przy pomocy technologii pompy ciepła, a nie powietrzem ogrzanym grzałką. Takich urządzeń na rynku jest raptem kilka.  Ma je w swojej ofercie marka AEG, Electrolux i jeden model ma również firma LG (symbole tych urządzeń znajdziesz w tym ARTYKULE)

Jakie są zalety zastosowania  technologii pompy ciepłą?

Zastosowanie pompy ciepła sprawia, że suszenie odbywa się w niemal o połowę niższej temperaturze, dzięki temu ubrania nie są poddawane nadmiernemu działaniu ciepła. Ta pralko-suszarka dostosowuje niską temperaturę i ruchy bębna do rodzaju tkaniny, dzięki czemu ubrania suszone są delikatnie, a dodatkowo pompa ciepła  gwarantuje nam oszczędność nawet do 30% energii, czego potwierdzeniem jest najwyższa klasa efektywności energetycznej dla pralko-suszarek czyli  C, kiedy większość  modeli pralko-suszarek  to urządzenia w klasie energetycznej E.

Pralko Suszarka Z Pompą Ciepła Electrolux - Test I Opinia Pani Agd

Porównanie etykiet energetycznych pralko-suszarki z pompą ciepła i bez

Często użytkownicy standardowych pralko-suszarek, które wyposażone są w grzałkę skarżą się na brzydki zapach prania, który spowodowany jest nadmiernym nagrzewaniem gumowego kołnierza. W pralko-suszarce z pompą ciepła temperatura suszenia jest znacznie niższa, więc kołnierz się nie nagrzewa i nic brzydko nie pachnie! Oczywiście brzydki zapach prania może mieć też swoje źródło w braku dbałości o urządzenie (brak regularnego czyszczenia), ale to już jest temat na inny artykuł.

Kolejną bardzo istotną zaletą technologii pompy ciepła jest to, że ta pralko-suszarka nie pobiera wody do cyklu suszenia, co robi większość pralko-suszarek, aby skondensować wilgoć.

Co jeszcze różni pralko-suszarkę z pompą ciepła od innych pralko-suszarek?

Pralko-suszarka Electrolux z pompą ciepłą posiada filtr wyłapujący kłaczki  z ubrań, jakie uwalniają się podczas suszenia, a „standardowe” pralko-suszarki nie. Filtr umiejscowiony jest nad szufladą na detergenty i należy go czyścić po każdym suszeniu. Jeśli o tym zapomnimy pralko-suszarka wyświetli nam przypominający komunikat na panelu sterowania. W modelach bez filtra kłaczki zostają w ubraniach, bębnie i na gumowych kołnierzu, który znajduje się pomiędzy bębnem a drzwiami, więc konieczne staje się uruchomienie programu czyszczącego lub manualne wytarcie wilgotną ściereczką bębna i uszczelki.

Filtry W Pralko-Suszarce Z Pompą Ciepła Electrolux

Filtry w pralko-suszarce z pompą ciepła Electrolux

Kolejna istotna różnica to wymiary.  Wysokość pralko-suszarek z pompą ciepła AEG i Electrolux to  87 cm czyli są o 2 cm wyższe niż standardowe pralko-suszarki. Pozostałe  wymiary nie odbiegają od standardowych : szerokość 59,7 cm, głębokość 63,6 (maksymalna 66 cm).

Bardzo istotna różnicą pomiędzy zwykłymi pralko-suszarkami a suszarkami z pompą ciepłą jest cena. Modele z pompą ciepła kosztują ok. 6 tysięcy, czyli tyle ile wydalibyśmy na dobrą pralkę i suszarkę. Aktualną cenę sprawdzisz TUTAJ.

Programy i funkcje, jakie oferuje pralko-suszarka z pompą ciepła

Pralko Suszarka Z Pompą Ciepła Electrolux - Test I Opinia Pani Agd

W tej pralko-suszarce można wyprać max. 10 kg, ale wysuszyć już tylko 6 kg. Maksymalna prędkość wirowania, jaką oferuje ten model to 1600 obr/min. Mamy fajny duży czytelny wyświetlacz, na którym możemy śledzić przebieg programu. Urządzenie oferuje wiele programów prania i suszenia, bo do dyspozycji mamy nie tylko programy dostępne na panelu sterowania ale również z poziomu  aplikacji Electrolux..

Jednym z ciekawszym programów w tej  pralko-suszarce jest program parowy FreshScent, którego można go używać do usuwania zagnieceń z suchych ubrań lub do usuwania brzydkich zapachów. Przy pomocy tego programu możemy odświeżać ubrania bez konieczności ich prania. Dzięki zastosowaniu środków zapachowych Fresh Scent nadajemy ubraniom piękny, świeży zapach.

Moim ulubionym programem był program One Go 3 kg 3h – czyli  łączony program prania i suszenia do 3 kg ubrań z bawełny i tkanin mieszanych (pranie w temp. 40 bądź 30C), który trwa 3 godziny.

Oprócz standardowych funkcji takich jak pranie wstępne czy opóźniony start pralko-suszarka ma  opcję Time Manager, która umożliwia skracanie długości cyklu prania.

W pralko-suszarce możemy wybrać albo funkcję samego prania, albo samego suszenia albo łącznego prania i suszenia.  Chcąc wykonać łączny cykl prania i suszenia należy pamiętać, aby załadunek nie był większy niż 6 kg. Pranie przeznaczone do suszenia musi mieć dostatecznie dużo miejsca w bębnie, tak aby się w nim swobodnie obracać.  Za duży załadunek będzie  oznaczał niedosuszone ubrania i będą one bardziej pogniecione!

Czy warto kupić pralko-suszarkę z pompą ciepła?

Ja kilkukrotnie korzystałam z pralko-suszarek suszących powietrzem ogrzanym grzałką i zawsze ubrania były albo niedosuszone, ale przesuszone jak wiór! Po kilku miesiącach użytkowania pralko-suszarki z pompą ciepła uważam, że oprócz tego, że świetnie pierze, to suszy ubrania delikatnie jak nowoczesne suszarki z pompą ciepła. Wielokrotnie suszyłam w tym modeluj bawełnę jak i wełniane swetry oraz delikatne tkaniny i żadna z nich nie uległa zniszczeniu czy skurczeniu.

Minusem tego urządzenia jest to, że w porównaniu z suszarką kondensacyjną z pompą ciepłą, z której korzystam, gdy nie testuję pralko-suszarek :-), nie ma ona aż tak dużego bębna i trudno w niej wysuszyć kołdry, czy pokrowce z materacy. Dodatkowo wydmuchiwane powietrze w kierunku filtrów w pralko-suszarce powoduje, że w pralni/łazience jest trochę kurzu i należy częściej w niej odkurzać.

Mimo wszystko uważam, że pralko-suszarka z pompą ciepła to najlepsza  ze wszystkich pralko-suszarka, bo w przeciwieństwie do tradycyjnych pralko-suszarek suszy delikatnie i energooszczędnie i nie zużywa przy tym dodatkowo wody!  Idealnie nadaje się  dla singli i par, które nie mają miejsca  bądź nie chcą suszyć prania w tradycyjny sposób, a które na co dzień piorą i suszą niewielki załadunek.

Rodzinom zawsze polecam zakup dwóch urządzeń pralki i suszarki osobno, bo w takich domach pierze się często duże załadunki i posiadając dwa urządzania pranie robi się znacznie szybciej i wygodniej. Niemniej jednak, jeśli ktoś posiada kilkuosobową rodzinę i nie ma miejsca na dwa urządzenia, to taka pralko-suszarka też będzie dobrym wyborem, bo lepiej jest nawet dzielić pranie na dwa cykle suszenia, aniżeli zagracać sobie mieszkanie tradycyjną suszarką i czekać jesienią i zimą dwa dni na  wysuszenie ubrań.

Podsumowując, jeśli zależy Ci na dobrej jakości suszenia, na niskich rachunkach za prąd i wodę, to warto kupić pralko-suszarkę z pompą ciepła. Zdaję sobie sprawę, że koszt tego urządzenia jest niemały, ale kupując dobrą pralkę i suszarkę prawdopodobnie wydalibyście podobną kwotę.

Zobacz mój film o pralko-suszarce z pompą ciepłą Electrolux

 

 

 

Obserwuj