Płyta indukcyjna czy gazowa? To dylemat wielu osób planujących kuchnię. Niektórzy uważają, że prawdziwą głębię smaku uzyskuje się tylko gotując na gazie, a inni (tak jak ja) twierdzą, że nie czują żadnej różnicy..

Dodatkowym argumentem przemawiającym za zakupem płyty gazowej jest jej cena, bo płytę gazową można kupić już za ok. 450 złotych np. Beko HIBG64120SB, a najtańsza płyta indukcyjna to wydatek prawie dwa razy większy ok. 800 złotych np. MPM-60-IM-13.

Z drugiej strony płyta indukcyjna kusi nas swoją energooszczędnością i bezpieczeństwem.

W tej technologii zmienne pole elektromagnetyczne wytwarza ciepło tylko w garnku, co gwarantuje szybkość działania i eliminuje straty energii. Łatwo ją utrzymać w czystości, bo płyta nagrzewa się tylko nieznacznie od nagrzanego naczynia, a w razie wykipienia czegokolwiek, łatwo zetrzeć  to z gładkiej powierzchni szkła ceramicznego.

Gaz czy indukcja – koszty użytkowania

Gotowanie na płycie jest kosztowne  i rodzaj płyty nie ma znaczenia. Gotując codzienne na płycie indukcyjnej, korzystając z pola o mocy 2kW (nie używając funkcji booster) tylko przez jedną godzinę generujemy koszt jednostkowy 1,2 pln. Mnożąc to razy 365 dni w roku – to mamy koszt  438 pln.

Gaz jest wprawdzie tańszy od prądu, ale na gazie gotuje się dłużej i podczas gotowania odnotowuje się jego duże straty (gaz ziemny lub propan-butan tylko w 50% przekazuje energię bezpośrednio do garnka lub patelni, reszta gazu ogrzewa niestety powietrze w kuchni). Dlatego koszty gotowania na indukcji i na gazie są porównywalne.

Płyta indukcyjna czy gazowa? – funkcjonalność

Płyty gazowe nie oferują tak wielu funkcji jak nowoczesne płyty indukcyjne, ale mimo wszystko ich rozwój nie stoi w miejscu! W ostatnich latach wiele płyt gazowych wzbogacono o stopniową regulację płomienia oraz moduł wifi, dzięki któremu można je sparować z okapem i dzięki temu w chwili rozpoczęcia gotowania na płycie okap i oświetlenie nad płytą uruchamiają się samoczynnie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nowościach w płytach gazowych zajrzyj TUTAJ.

 

Płyty mieszane- kompromis pomiędzy gazem a indukcją

Okazuje się, że wcale nie trzeba wybierać pomiędzy gazem a indukcją! Na rynku istnieją bowiem tzw. płyty mieszane czyli płyty gazowo- indukcyjne.

Decydując się na ich zakup, mamy do dyspozycji dwa źródła energii i stajemy się niezależni w przypadku przerw w dostawie jednego z nich.

Do wyboru mamy zarówno płyty o szerokości 60 cm jak i 90 cm. Największą ofertę płyt mieszanych ma w swojej ofercie firma TEKA, ale pojedyncze modele znajdziemy też w ofercie takich firm jak Smeg, Electrolux, Gorenje, MPM, Freggia, DeDietrich. Ich poziom cenowy zaczyna się od 1200 złotych w górę.

Mi osobiście najbardziej podobają się modele marki TEKA, a w szczególności model JZC 96324 ABC o szerokości 90 cm, który ma 4 pola indukcyjne i 2 palniki gazowe. Płyta Teki ma żeliwne ruszty, automatyczną zapalarkę w pokrętle, wygodne sterowanie multislider, timer i precyzyjną regulację płomienia ExactFlame, dzięki której możesz  z łatwością i niespotykaną dotąd precyzją kontrolować intensywność płomienia.  Poziom płomienia możesz ustawić od 1 do 9, w zależności od typu potrawy, jaką chcesz przyrządzić.  Aktualną cenę płyty możesz sprawdzić TUTAJ. Wersja o szerokości 60 cm ma symbol JZC 64322ABC i jej cenę sprawdzisz TUTAJ.

Płyta Gazowo-Indukcyjna

Teka JZC 96324 ABC

Płyta Indukcyjna Czy Gazowa?

Wszystkie płyty „mieszane” wykonane są ze szkła ceramicznego, a nie ze szkła hartowanego jak 95% wszystkich płyt gazowych na szkle. Szkło ceramiczne jest bardziej odporne na zarysowania, pęknięcia i temperaturę!

 

ŁĄCZENIE PŁYT GAZOWYCH I INDUKCYJNYCH

Ciekawym rozwiązaniem dylematu gaz czy indukcja jest zakup kilku płyt o szerokości 30 cm. Możemy wówczas dowolnie łączyć płyty o różnym zasilaniu np. płytę z palnikami gazowymi, płytę z polami indukcyjnymi czy grillem. Zaleca się dobór płyt jednego producenta, tak aby uzyskać elegancki i harmonijny wygląd.

Płyty Aeg Domino

 

Jeśli  nadal nie podjęliście decyzji o tym, jaką płytę gazową wybrać, to warto odwiedzić mój konfigurator płyt gazowych  i w kilku krokach skonfigurować swoją wymarzoną płytę! Link do konfiguratora TUTAJ.

 

Obserwuj