Ex-70-5G-Ambient.jpg

Płyty gazowe absolutnie nie wychodzą z mody! Czterech z dziesięciu klientów nadal kupuje płytę gazową.

Kiedyś uważano płyty gazowe za mało nowoczesne, ale teraz wracają do łask. Może jest to związane z popularnością programów kulinarnych, w których większość mistrzów gotuje wyłącznie na gazie, a może z tym, że płyty gazowe  są coraz piękniejsze, a do tego kryją w sobie całą masę nowinek technologicznych i niewiele przypominają te urządzenia z przed kilku lat.

Oto kilka ciekawych technologii, jakie znajdziecie aktualnie w płytach gazowych:

Gaz pod szkłem

Jedną z ciekawszych technologii zastosowany w płytach gazowych jest gaz pod szkłem.
Twórcą tej technologii jest polska firma Solgaz.
Specjalne palniki zostały ukryte pod płytą ceramiczną, dzięki czemu płyta ładnie wygląda i lepiej się czyści. Działa na niemal każdym rodzaju gazu i zużywa go do 50% mniej niż tradycyjna kuchenka.

Według informacji ze strony producenta gaz spalany jest w temperaturze ok. 800°C, przez co spaliny nie zostawiają tłustych osadów na naczyniach i meblach.
Płyta gaz pod szkłem nie wymaga specjalnych garnków. Kupujący ma do wyboru 3 rozmiary płyt 33, 60 i 77 cm.

Technologia gaz pod szkłem testowana jest już od 14 lat, a producent udziela 7 letniej gwarancji na palniki. Koszt takiej płyty o szerokości 60 cm to ok. 2500 złotych.

Stopniowa regulacja płomienia

Stopniowa-Regilacja-Plomienia.png

Inną ciekawą technologią w płytach gazowych jest stopniowa regulacja płomienia.
Dzięki specjalnym zaworom możemy precyzyjnie ustawić wielkość płomienia w skali od 1 do 9.
Wybrany poziom płomienia pokazuje się na wyświetlaczu, a po wyłączeniu płyty, wyświetlacz nadal sygnalizuje nagrzane miejsca, skutecznie zabezpieczając przed poparzeniem.

Technologia stopniowej regulacji płomienia dostępna jest w wybranych płytach gazowych Amiki, Beko, Boscha i Siemensa.

Samoczynne uruchamianie okapu

Mm.jpg

Bardzo przydatną funkcją dla wszystkich zapominalskich jest samoczynne uruchamianie okapu. W chwili rozpoczęcia gotowania na płycie okap i oświetlenie nad płytą uruchamiają się samoczynnie. Dodatkowo praca okapu zmienia się w zależności od intensywności gotowania. Dzięki temu rozwiązaniu możesz skupić się wyłącznie na gotowaniu. Ta funkcja jest dostępna jest w produktach AEG i Electrolux już od 1500 złotych.

Timer

Coraz więcej płyty gazowych ma takie funkcje, jakie do niedawna były przypisane tylko do płyt indukcyjnych np. timer.
Dziś w kilkunastu płytach możemy już zaprogramować czas po upływie, którego palnik sam się wyłączy.

Automatyczne gotowanie

W płycie gazowej marki SolgazGNC4AUTO znajdziemy wyjątkową technologię automatycznego gotowania. Polega ona na tym, że dzięki specjalnemu czujnikowi umieszczonemu na palniku, wiadomo jaka temperatura jest wewnątrz garnka. Możemy wybrać dowolną temperaturę, a płyta ją utrzyma automatycznie dostosowując wielkość płomienia.

Umożliwia to precyzyjne gotowanie potraw, które wymagają ściśle określonych temperatur. Palnik może też działać jak czajnik, zagotuje wodę do temp. 100 stopni Celsjusza, a następnie się wyłączy, albo będzie gotował rosół przez 4 godziny utrzymując zalecaną temperaturę 84 stopni.

Koszt takiej płyty to ok.2500 złotych.

Producenci płyt gazowych dbają również o bezpieczeństwo ich użytkowników. Każda płyta gazowa jest już wyposażona w zabezpieczenie przeciwwypływowego gazu, które odcina dopływu gazu do palnika, gdy przypadkowo zgaśnie płomień, na przykład w wyniku zalania palnika lub przeciągu.

Najnowocześniejsze płyty mają dodatkowo funkcję ponownego zapalania gazu, która polega na tym, że gdy płomień zgaśnie, palnik podejmie ponowną próbę zapłonu gazu. Jeśli próba się nie uda, płyta sama się wyłączy. Tą technologię znajdziemy w produktach powyżej 1600 zł.

Jeśli opisane funkcje przekonały Cię do zakupu płyty gazowej, to zapraszam Cię do skonfigurowania sobie wymarzonego modelu na stronie https://www.paniagd.pl/konfigurator-plyt-gazowych/

Obserwuj