Wybierając lodówki retro zazwyczaj kierujemy się estetyką zewnętrzną, ale mimo wszystko nie zapominajmy jednak o tym, że kupujemy lodówkę czyli urządzenie, które służy do przechowywania żywności i pobiera prąd! Dlatego należy szczegółowo zapoznać się z jego specyfikacją, bo niektóre z nich to nowoczesne sprzęty chłodnicze, a niektóre to tzw. „golasy”. Przyglądając się aktualnej ofercie rynkowej stworzyłam mój własny ranking lodówek retro.

Przyznam się Wam od razu, że gdybym miała nieograniczony budżet na lodówkę retro, to z pewnością wybrałabym lodówkę marki SMEG, ze względu na bajeczne kolory i świetne wykonanie i bardzo dobre parametry techniczne (niektóre modele), ale fakt, że kosztuje dwa razy tyle, co inne, sprawia, że postaram się myśleć racjonalnie. Sprawdź mój ranking lodówek retro poniżej.

Lodówka retro – ranking lodówek retro od Pani AGD

Numer 1 w rankingu lodówek retro – Gorenje 

Pierwsze miejsce na podium przyznaję lodówkom Gorenje, a konkretnie modelom: Gorenje ONRK619DOL (oliwkowa), ONRK619DR (bordowa), ONRK619DBK (czarna), ONRK619DC (kremowa), bo oprócz tego, że pięknie wyglądają, to oferują świetne parametry techniczne, bogate wnętrze i bardzo praktyczne technologie za kwotę 4999 zł. Istotną kwestią jest to, że drzwi lodówki wykonane są z plastiku, ale niech Was to nie zrazi, bo są one solidne i estetyczne.

Sama użytkowałam model retro z Gorenje przez ponad 6 lat i byłam z niej bardzo zadowolona. Gorenje jest modelem w klasie energetycznej D (najlepsza klasa energetyczna wśród lodówek retro, zużycie prądu w ciagu roku to 192 kWh. Głośność tej lodówki to 37 dB- najniższy poziom głośności wśród lodówek retro! Wymiary to wysokość 194 cm, szerokość 60 cm a głębokość 66,1 cm. Lodówka jest w technologii No Frost, więc macie pewność że w chłodziarce nie będzie gromadził się szron a w zamrażarce lód! Lodówki retro od Gorenje oferują wyjątkową technologię Adapt Tech!

Technologia Adapt Tech, a lodówki retro Gorenje

To inteligentny system, który został tak zaprojektowany, aby utrzymywać optymalną temperaturę w chłodziarce. W momencie otwarcia drzwi następuje nagły wzrost temperatury, przez co żywność narażona jest na działanie szoku termicznego i w rezultacie szybciej się psuje. Chłodziarka  z technologią AdaptTech stale monitoruje i analizuje sposób, w jaki z niej korzystamy. Dzięki temu jest w stanie przewidzieć, kiedy będziemy otwierać drzwi chłodziarki i  wcześniej obniża temperaturę o 1 lub 2°C , w celu zapewnienia stałej temperatury we wnętrzu.

IonAir z systemem MultiFlow 360°

Drugą bardzo ciekawą technologią jest jonizacja oraz wentylator wymuszający obieg powietrza w chłodziarce. Jonizacja zapobiega wysuszeniu żywności  i zapewnia pożywieniu świeżość na dłużej. Ujemnie naładowane jony wytwarzane przez urządzenie stale odświeżają powietrze, naśladując naturalny mikroklimat i stwarzając idealne środowisko dla świeżej żywności, natomiast system wentylacji równomiernie dystrybuuje jonizowane powietrze, utrzymując stałą temperaturę w chłodziarce.

Na wyposażeniu lodówki retro Gorenje są 2 szuflady. Pierwsza z nich to CrispZone – szuflada na warzywa i owoce z regulowaną wilgotnością a druga to szuflada 0°C – Convert FreshZone, którą w prosty sposób można przekształcić  z szuflady na ryby i mięso w szufladę na owoce i warzywa, dzięki czemu można łatwo pomieścić wszystkie świeże produkty.

Lodówka Retro Od Gorenje

Lodówka retro od Gorenje

 

Numer 2 w rankingu lodówek retro – Vestfrost

Drugie miejsce na podium zajmują dla mnie lodówki retro marki Vestfrost. Jeśli nie znacie tej marki i chcielibyście dowiedzieć się o niej czegoś więcej, to zapraszam TUTAJ.  Vestfrost ma w swojej ofercie następujące modele w stylu retro: VR-FB373-2E1BR (bordowa), VR-FB373-2E1RD (czerwona), VR-FB373-2E0OR (pomarańczowa), VR-FB373-2E1BU (błękitna), VR-FB373-2E1BG (beżowa) i VR-FB373-2E0BM (czarna).

W porównaniu do lodówek Gorenje są niestety głośniejsze 42 dB i mają gorszą klasę energetyczną E (Zużywają ok. 263 kWh w ciągu roku). Za lodówkę retro marki Vestfrost trzeba zapłacić ok. 1000 zł więcej czyli 5999 zł. Ich wysokość to 190,01 cm, szerokość 60,5 a głębokość 68,1 cm. Kolory lodówek retro marki Vestfrost zobaczycie na zdjęciu poniżej. Jeśli chcielibyście zobaczyć wnętrze tej lodówki, to zapraszam do obejrzenia filmu na moim kanale YT.

Lodówki Retro Od Vestfrost

Lodówki retro od Vestfrost

Lodówki są wyposażone w świetlenie LED-owe, szklane półki (jedna jest teleskopowa), półkę na wino i pojemniki na jajka. Alarm otwartych drzwi zawsze przypomni nam o konieczności zamknięcia drzwi lodówki. Lodówki oczywiście sterowane są elektronicznie. Inne ciekawe technologie w tych lodówkach to:

Technologia NoFrost Multi w lodówce retro Vestfrost

Zapobiega ona gromadzeniu się szronu w chłodziarce i lodu na ścianach zamrażarki, a jednocześnie  pozwala na równomierne i równoczesne chłodzenie i mrożenie artykułów spożywczych; powietrze nie przenika między komorami, dzięki czemu zapachy z chłodziarki i zamrażarki się nie mieszają.

ION TECH

Lodówka posiada wbudowany jonizator, który neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Bardzo funkcjonalne są też dwie szuflady: komora świeżości 0°C oraz komora z regulacją wilgotności. W komorze świeżości  temperatura oscyluje wokół 0°C i dzięki temu jest to idealne miejsce to przechowywania świeżych owoców morza, ryb lub mięsa. Możemy w niej dłużej przechowywać świeże produkty bez konieczności ich zamrażania.

Maxi – Fresh

Szuflada z regulacją wilgotności  to z kolei idealne miejsce do przechowywania warzyw i owoców. Dzięki regulowanej wilgotności, produkty dłużej zachowują wartości odżywcze oraz pozostają jędrne i soczyste. Dodatkowo w  szufladzie umiejscowiony jest filtr Maxi-Fresh, który eliminuje etylen- gaz, który uwalnianą rośliny, a który przyspiesza ich dojrzewanie i psucie. Filtr, który pochłania etylen – wydłuża ich okres przydatności.

 

Numer 3 w rankingu lodówek retro – Amica

Trzecie miejsce przyznałam lodówkom Amica FK3945.FRAA (czerwona),  Amica FK3945.FGAA (beżowa), Amica FK3945.FBAA (czarna),  Amica FK3945.FWAA (biała). Są to również modele w technologii pełnego No Frostu, o głośności 41 dB i klasie energetycznej E (zużywają rocznie 219 kWh). Wysokość tych modeli to 186,5 cm, szerokość 54,5 cm, a głębokość 66,8 cm. W przeciwieństwie do Gorenje i Vestrfrost modele Amiki są węższe o o 4,5 cm, więc jeżeli szukasz lodówki slim, to Amica będzie idealna! Lodówkę retro Amiki można kupić za ok. 3400 zł.

Vitcontrol w lodówkach retro Amica

Oprócz technologii No Frost Amica oferuje również szufladę VitControl na warzywa i owoce z regulowaną wilgotnością, dzięki czemu świeże owoce i warzywa możesz mieć zawsze pod ręką. Nie musisz już codziennie chodzić do sklepu! Suwak regulacji poziomu wilgotności pozwoli Ci dopasować warunki przechowywania produktów do zaleceń – zmniejszać wilgotność dla owoców i zwiększać dla warzyw, by jak najdłużej były świeże i apetyczne! Możesz robić zakupy rzadziej, a Twoje produkty na dłużej pozostaną w dobrej kondycji.

Lodówki retro Amiki posiadają funkcję szybkiego mrożenia i szybkiego chłodzenia, oświetlenie LED i alarm niedomkniętych drzwi.

Lodówki Retro Ranking - Amica

Lodówki retro ranking – Amica

Numer 4 w rankingu lodówek retro – SMEG

Gdyby nie ceny tych produktów, to lodówka retro SMEG byłaby zapewne na pierwszym miejscu w rankingu. Należę do tych „stąpających twardo po ziemii” i chyba za design nie zapłaciłabym drugie tyle…

SMEG to firma, która ma najszerszą ofertę lodówek retro – mają przepiękną paletę kolorów, a do tego wersje lodówek otwieranych zarówno w prawą jak i lewą stronę! Przewagą lodówki retro Smega na innymi producentami jest to, że oni zadbali o każdy szczegół. Środek lodówek też wygląda retro (ale w dobrym stylu!) mimo, że pod względem funkcji i parametrów, to nowoczesny sprzęt chłodniczy.

Za wysoką lodówkę SMEG z dolnym zamrażalnikiem w technologii pełny No Frost, o głośności 37 dB, klasie energetycznej D, z szufladą 0°C  trzeba wydać ponad 8 tysięcy złotych! No ale, jak ktoś się uprze na konkretny kolor lodówki retro, np, różowy lub piękną limonkę, to nie ma zmiłuj się, płać i płacz 🙂 , bo inni producenci nie mają takich kolorów w ofercie.

Ranking Lodówek Retro: Smeg

Ranking lodówek retro: SMEG

 

Obserwuj