Czyszczenie piekarnika to żmudne i niełatwe zajęcie, z pewnością większość z nas za tym nie przepada…

Piekarnik wymaga jednak regularnego czyszczenia, gdyż podczas pieczenia tłuszcz oraz drobne cząstki potraw rozbryzgują się i przylegają  do ścianek piekarnika, tworząc w efekcie brzydkie tłuste plamy. Mogą również przykleić się i zablokować otwory w wentylatorze, co obniży wydajność piekarnika.

Najlepiej przetrzeć piekarnik po każdorazowym jego użyciu, ale nieraz po prostu nie mamy na to czasu i ochoty.

Producenci ułatwiają nam proces czyszczenia piekarników oferując w produktach różne sposoby czyszczenia. Do wyboru mamy emalię łatwoczyszczącą, czyszczenie parą, katalizę i pyrolizę.

Jeżeli jesteście na etapie wyboru piekarnika, to wytłumaczę Wam na czym polegają różne sposoby czyszczenia, abyście wybrali najbardziej wygodny dla siebie.

Wnetrze-Piekarnika.jpg

Emalia łatwoczyszcząca

Emalia-Latwoczyszczaca.png

To emalia, która tworzy idealnie gładką powłokę, pozbawioną porów i zagłębień, sprzyjających osadzaniu się brudu i tłuszczu.

Niektóre modele wyposażone są w wyjmowalne emaliowane wkłady umieszczone na bocznych ścianach piekarnika, które łatwo można wyjąć i umyć w zmywarce, bądź pod bieżącą wodą z użyciem detergentu.

Możesz łatwo umyć piekarnik delikatną ściereczką z użyciem detergentu. Pamiętaj jednak, aby nie używać mocnych detergentów i ostrych gąbek możesz w ten sposób porysować powłokę piekarnika.

Czyszczenie katalityczne

Panele-Katalityczne.jpg

Piekarniki wyposażone są w panele katalityczne, których porowata powierzchnia wyłapuje odpryski tłuszczu i inne zanieczyszczenia, jakie powstają podczas pieczenia i neutralizuje je podczas codziennej eksploatacji piekarnika.

Gdy piekarnik osiągnie temperaturę 85°C lub więcej podczas procesu pieczenia, panele katalityczne automatycznie rozpoczną pracę, pochłaniając tłuszcz i zanieczyszczenia.

Panele na ogół znajdują się na bocznych i tylnej ściance oraz w górnej części piekarnika. Dobrej jakości wkłady należy wymieniać raz na kilkanaście miesięcy, ulegają one bowiem systematycznemu zużyciu w zależności od częstotliwości używania piekarnika.

Pyroliza

Pyroliza-1.Jpg
Pyroliza-2.Png

Najbardziej skutecznym sposobem czyszczenia piekarnika jest  pyroliza. Polega ona na tym, że piekarnik rozgrzewa się do ok. 500°C i w ciągu 2-3 godzin wypala tłuszcz i brud do garstki popiołu, który można łatwo usunąć ściereczką. Po uruchomieniu programu, ze względu na bezpieczeństwo użytkownika, drzwi piekarnika zostają automatycznie zablokowane.

W tym procesie czyszczenia nie używasz żadnych detergentów. Niektórzy klienci obawiają się, że skoro piekarnik rozgrzewa się do tak wysokiej temperatury i trwa ok .2- 3 godzin, to piekarnik pobiera w tym czasie dużo energii i  proces czyszczenia musi być kosztowny.

Zapewniam Was, że proces pyrolizy nie kosztuje więcej niż 3 zł! Jedyny kłopot to, że spalanie tłuszczu i innych brudów podczas pyrolizy powoduje nieprzyjemny zapach i opary, które mogą podrażniać błony śluzowe. Podczas czyszczenia należy zadbać o otwarte okna i  nie powinno się przebywać w kuchni.

Piekarniki z funkcją czyszczenia pyrolitycznego kupimy już od 1000 pln w górę.

Film o pyrolizie

Czyszczenie parą

Czyszczenie-Parowe.jpg

Polega ona na wykorzystaniu wody, którą podgrzewa się do momentu uzyskania pary. Wytworzona para rozmiękcza nagromadzony tłuszcz oraz resztki jedzenia. Po około 30 minutach wystarczy wytrzeć piekarnik miękką ściereczką, aby był znowu czysty.

Jeżeli jesteście już właścicielami piekarnika i nie posiada on żadnej z wyżej wymienionych, automatycznych funkcji czyszczenia, to sami możecie zafundować mu czyszczenie za pomocą pary.

Wystarczy wyjąć wszystkie elementy wyposażenia piekarnika jak blachy, ruszty, nalać pół litra wody na dno piekarnika (jeśli piekarnik posiada wgłębienie na dnie, jeśli go nie posiada, należy nalać wodę do głębokiej brytfanny), włączyć górną i dolną grzałkę na 30 minut, na temperaturę 70°C.

Efekt będzie taki sam jak przy automatycznym programie czyszczenia parą.

Film o czyszczeniu parą

Aktualnie na mojej stronie działa konfigurator piekarników z funkcją mikrofali.

Skonfiguruj swój piekarnik z funkcją mikrofali i wybierz preferowany przez Ciebie sposób czyszczenia na

https://www.paniagd.pl/konfigurator-piekarnikow-z-funkcja-mikrofali/

Wreszcie koniec z uporczywym szorowaniem! Czas na kawę i relaks… 🙂

Obserwuj