Jak to możliwe, że program Eco w zmywarce oszczędza energię skoro on trwa 4 h? Odpowiedź jest bardzo prosta. Dzięki dłuższemu cyklowi mycia, woda nie musi być podgrzana tak bardzo, jak dzieje się to w przypadku krótszych programów- czyli zamiast do 60 czy 70 stopni podgrzewana jest tylko do 50 stopni. W długim programie ECO naczynia namydlane są dłużej, co oznacza, że zmywarka nie potrzebuje tyle energii na ich umycie, jak ma to miejsce w przypadku innych programów. W ten sposób, spada zarówno zużycie energii, jak i wody.

Eco W ZmywarceKiedy opublikowałam w swoich mediach społecznościowych filmik, w którym zawarłam powyższą treść, otrzymałam masę ciekawych komentarzy, na które chciałabym odpowiedzieć na łamach tego artykułu. Oto one:

Program ECO w zmywarce nie domywa naczyń

Zdarza się! Program Eco jest przeznaczony do naczyń, sztućców, garnków i patelni zabrudzonych w stopniu średnim, więc jeżeli wrzucicie do zmywarki mocno zabrudzone naczynia, zaschnięte garnki i wybierzecie na panelu sterowania program zmywania ECO, to rzeczywiście naczynia mogą się nie domyć. Ja codziennie wieczorem uruchamiam cykl zmywania ECO i muszę przyznać, że zawsze jestem zadowolona z efektu zmywania. Nie zawsze przyczyną źle umytych naczyń jest wybór niewłaściwego programu. Więcej na ten temat dowiesz się czytając artykuł „Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń?”

Istnieją programy, które zużywają mniej wody i energii niż program ECO

Tak to prawda, takie programy istnieją! W mojej zmywarce Electrolux  jest program Quick, który trwa 30 minut i zużywa mniej energii niż program ECO (0,62 kWh zamiast 0,84 kWh, zużycie wody jest takie samo 11 l), ale to NIE jest program przeznaczony do codziennego mycia naczyń! On nadaje się tylko do naczyń i sztućców świeżo zabrudzonych. W tym cyklu nie umyjemy garnków. Program Quick idealnie nadaje się do szybkiego umycia szklanek i talerzy, gdy dom jest pełen gości i skończyły nam się już czyste naczynia. Korzystając z krótkiego cyklu musimy też pamiętać, że jest on pozbawiony fazy suszenia czyli kondensacji. Po zakończonym cyklu zmywania naczynia będą wciąż mokre i raczej będą wymagały wytarcia do sucha. W programie Quick należy stosować proszek zamiast tabletki, bo ona nawet nie zdąży się rozpuścić.

Pobór energii w programie Eco jest minimalnie większy niż w krótkim programie 30-minutowym, ale ze względu na długi czas pracy bez problemu umyje i wysuszy normalnie zabrudzone naczynia (garnki też!).

Długie programy zmywania nadmiernie obciążają zmywarkę

Absolutnie nie! Zmywarka została stworzona do długich cykli zmywania. Program Auto, Program Intensywny, program cichy to programy, które w zależności od zmywarki trwają od 2 do 3 h. Dla porównania program ECO trwa 4 h, ale ponad godzinę trwa ostatnia faza tego cyklu zmywania czyli suszenie, podczas której następuje zwykła kondensacja (w tej fazie zmywarka już tak naprawdę nie pracuje). Obawy, że długie cykle zmywania ECO nadmiernie obciążają zmywarkę i powodują jej szybsze „zużycie” są bezpodstawne.

Nie wyobrażam sobie czekać 4 h na umyte naczynia!

Ja również! Zmywarka oferuje wiele programów zmywania i korzystam z nich zgodnie z ich przeznaczeniem. Mam zaschnięte garnki korzystam z programu Garnki /intensywny lub uruchamiam funkcję EXTRA Power! Nie mam czasu, a potrzebuje szybko naczyń, to uruchamiam szybki program zmywania. Z programu ECO w zmywarce korzystam najczęściej wieczorem, bo wtedy czas zmywania nie ma już dla mnie znaczenia. Załaduję zmywarkę, sprzątnę kuchnię, a rano mam czystą kuchnię i naczynia 🙂

Program Eco w zmywarce to tylko chwyt marketingowy, bo modne jest teraz dbanie o środowisko?!

To nie jest prawda! Propagowanie programu Eco nie ma na celu, abyśmy teraz wszyscy przestali korzystać z innych programów i przeszli na program ECO, tylko żebyśmy uświadomili sobie, że daje on dobre efekty mycia i naprawdę pozwala zaoszczędzić wodę oraz prąd. Gdybyśmy przynajmniej 100 razy w roku użyli programu ECO zamiast szybkiego programu zmywania 1h, to tylko na zużyciu energii zaoszczędzilibyśmy ok. 50 zł (różnica 0.5kWh na 1 cykl x 100 cykli = 50 kWh, przy założeniu, że 1 kWh kosztuje 1 zł). Co do wody to ta oszczędność finansowa jest niewielka, bo woda nadal jest tania (0,01 zł za litr), więc nawet możliwość zaoszczędzenia  5 l wody na cykl przekłada się raptem na kilka złotych oszczędności. Może ta woda niewiele kosztuje, ale możliwość zaoszczędzenia 500 litrów wody na 100 cykli zmywania robi na mnie wrażenie !!! Pomimo tego, że oszczędność finansowa na 100 cyklach ECO vs. Program Szybki 1 h to z moich wyliczeń ok. 55 zł , to trzeba pamiętać, że zmywarka to nie jedyny sprzęt AGD, który może pracować w trybie ECO i suma oszczędności może się zrobić całkiem spora.

Jeśli chcesz poznać zmywarki do zabudowy, które zużywają aktualnie najmniej energii w cyklu ECO, to zajrzyj TUTAJ.

 

Obserwuj