Wielu użytkowników narzeka, że zmywarka niszczy szkło. Jak to się objawia?

Po jakimś czasie szkło traci przejrzystość, matowieje, pojawiają się na nim białawe zacieki, a nawet rysy.

Zniszczone-Szklo.jpg

Dlaczego tak się dzieje?

Na zarysowania istnieje prosta odpowiedź – to uszkodzenia mechaniczne, które powstają na skutek zbyt ciasno ustawianych obok siebie naczyń. Pod wpływem strumienia wody naczynia delikatnie się ruszają, ocierają o siebie i tak właśnie powstają rysy.

Mcim02287255-Dc-Plj-Crm-First-100-Days-Content.jpg

Przyczyny zamglonego, matowego szkła są dwie: pierwsza to zbyt twarda woda (osady, kamień przylepiający się do szkła), druga to zbyt miękka woda – korozja (zmywanie się powierzchni szkła).

Jak rozpoznać czy woda w mojej zmywarce jest zbyt twarda czy zbyt miękka?

Teoretycznie można otworzyć zmywarkę podczas zmywania, pobrać próbkę wody i zbadać ją testerem paskowym, ale obserwując zachowania użytkowników zmywarek podejrzewam, że problemem jest zbyt miękka woda.

Co zatem robimy nie tak?

Mcim02287258-Dc-Plj-Crm-First-100-Days-Content.jpg

Zapewne każdy z Was przed pierwszym uruchomieniem zmywarki nasypał sól, wlał nabłyszczacz, po czym wrzucił tabletkę do zmywania do przegrody na detergent.

Powinno się jeszcze sprawdzić twardość wody i ustawić ten parametr w zmywarce, ale nawet jeśli tego nie zrobiliście, to większość modeli ma fabrycznie ustawioną średnią twardość wody, więc to ewentualne zaniedbanie nie jest przyczyną zbyt miękkiej wody.

ZA ZBYT MIĘKKĄ WODĘ ODPOWIEDZIALNE SĄ NAJCZĘŚCIEJ DETERGENTY 2W1 i 3W1

Mcim02287259-Dc-Plj-Crm-First-100-Days-Content.jpg

Oprócz detergentu myjącego zawierają one bowiem dodatkową ilość soli i nabłyszczacza, w związku z tym ich stosowanie jest dublowaniem dozowania tych składników.

Zbyt duża ilość soli powoduje zbyt miękką wodę i tym samym korozję szkła, a nadmiar nabłyszczacza powoduje tęczowe zacieki.

Czy to oznacza, że nie możemy stosować tabletek wieloskładnikowych?

Oczywiście, że nie. Wcale nie musimy rezygnować ze stosowania tabletek wieloskładnikowych!

Wystarczy ustawić w zmywarce twardość wody i ilość nabłyszczczacza na najniższą wartość, tak aby zmywarka pobierała mniej soli i nabłyszczczacza.

W niektórych zmywarkach istnieje opcja zapisania informacji, że stosujemy tabletki 3w1 i zmywarka sama obniży za nas wspominane przeze mnie parametry.

Pamiętajcie również, że szkło nie lubi długich programów zmywania i zbyt wysokich temperatur.

Mcim02287257-Dc-Plj-Crm-First-100-Days-Content.jpg

Korozja szkła jest formą nieodwracalnego uszkodzenia szkła, więc jeśli zależy Ci na nieskazitelnych szklankach czy kieliszkach, zadbaj o nie korygując ustawienia w zmywarce lub zacznij stosować detergent bez dodatkowej ilości soli i nabłyszczacza (składniki detergentu zawsze napisane są na opakowaniu).

Nigdy nie rezygnujcie z wsypywania soli do zbiornika na sól. Ilość soli w tabletce może okazać się niewystarczająca i twarda woda trwale może uszkodzić zmywarkę.

Obserwuj