Wielu użytkowników zmywarek narzeka, że zmywarka niszczy szkło. Jakiego rodzaju kłopoty ze szkłem mają na myśli?

Uszkodzenia szkła w zmywarce

Chodzi o to, że po jakimś czasie szkło traci przejrzystość, matowieje, pojawiają się na nim białawe zacieki, a nawet rysy.

Na zarysowania istnieje prosta odpowiedź – to uszkodzenia mechaniczne, które powstają na skutek zbyt ciasno ustawianych obok siebie naczyń. Pod wpływem strumienia wody naczynia delikatnie się ruszają, ocierają o siebie i tak właśnie powstają rysy.

Przyczyny zamglonego, matowego szkła są dwie: pierwsza to zbyt twarda woda (osady, kamień przylepiający się do szkła), druga to zbyt miękka woda – korozja (zmywanie się powierzchni szkła).

Jak rozpoznać czy woda w mojej zmywarce jest zbyt twarda czy zbyt miękka?

Zniszczone-Szklo.jpg

 

Błędy w użytkowaniu zmywarki

Przed pierwszym uruchomieniem zmywarki powinniśmy precyzyjnie określić twardość wody przy użyciu testera paskowego, który jest dołączony do zmywarki lub sprawdzić tą informację na stronie internetowej wodociągów, a następnie wpisać ją do zmywarki zgodnie z instrukcją obsługi. Ze skali twardości wody możesz odczytać jak twardą masz wodę. Wiele osób tego nie robi i korzysta ze zmywarki bazując na fabrycznych ustawieniach, co może skutkować tym, że woda będzie zbyt miękka lub zbyt twarda!

Informacje o tym, jak należy ustawić twardość wody w swojej zmywarce znajdziesz w instrukcji obsługi. Jeśli nie masz jej w wersji papierowej, to wystarczy wpisać symbol zmywarki w wyszukiwarkę internetową i zazwyczaj na stronie producenta odnajdziesz instrukcje w wersji elektronicznej.

Mcim02287257-Dc-Plj-Crm-First-100-Days-Content.jpgPo ustawieniu twardości wody należy wsypać sól do pojemnika w dnie zmywarki, bo dzięki soli regenerowane będzie złoże żywicy jonowymiennej, które odpowiedzialne jest za zmiękczanie wody w zmywarce!

Jeśli twardość wody w Waszym regionie jest powyżej 4 °dH, a nie posiadacie centralnego zmiękczacza, to nigdy nie rezygnujcie z wsypywania soli do zbiornika na sól w zmywarce, bo możecie w ten sposób nieodwracalnie zniszczyć zmiękczacz wody !!! Więcej szczegółów  TUTAJ.

Oprócz soli do zmywania naczyń w zmywarce konieczny jest oczywiście detergent i nabłyszczacz. Aktualnie powszechnie stosuje się tabletki/kapsułki do mycia naczyń, ale warto zwrócić uwagę na ich skład! Oprócz detergentu myjącego zawierają one bowiem dodatkowe substancje zmiękczające wodę oraz  nabłyszczające, w związku z tym ich stosowanie jest dublowaniem dozowania tych składników.

 

ZA ZBYT MIĘKKĄ WODĘ ODPOWIEDZIALNE SĄ NAJCZĘŚCIEJ WIELOSKŁADNIKOWE TABLETKI/KAPSUŁKI

Mcim02287259-Dc-Plj-Crm-First-100-Days-Content.jpg

Zbyt duża ilość soli/ środków zmiękczających powoduje zbyt miękką wodę i tym samym korozję szkła, a nadmiar nabłyszczacza powoduje tęczowe zacieki.

Czy to oznacza, że nie możemy stosować tabletek lub kapsułek? Oczywiście, że nie. Wcale nie musimy z nich rezygnować!

Wystarczy ustawić w zmywarce twardość wody i ilość nabłyszczczacza na najniższą wartość, tak aby zmywarka pobierała mniej soli i nabłyszczacza, albo kupować tabletki, które nie zawierają już dodatkowych substancji zmiękczających i nabłyszczających! (np. najtańsze tabletki do zmywarek W5 z Lidla)

W niektórych zmywarkach istnieje opcja zapisania informacji, że stosujemy tabletki 3w1 i zmywarka nie będzie pobierała dodatkowo już nabłyszczacza i ograniczy częstotliwość regeneracji zmiękczacza wody.

Korozja szkła jest formą nieodwracalnego uszkodzenia szkła, więc jeśli zależy Ci na nieskazitelnych szklankach czy kieliszkach, zadbaj o nie korygując ustawienia w zmywarce lub zacznij stosować detergent bez dodatkowej ilości soli i nabłyszczacza (składniki detergentu zawsze napisane są na opakowaniu).

Jakość szkła

Pamiętajcie również, że szkło nie lubi długich programów zmywania i zbyt wysokich temperatur. Wstawiając szkło do zmywarki wybieraj „program mycia delikatnego” lub zaznaczaj opcję „szkło”. Czasami pomimo prawidłowych ustawień twardości wody i dobrze dobranych detergentów niektóre szklanki czy kieliszki i tak matowieją. Za taki stan rzeczy odpowiada kiepska jakość szkła. Ja do zmywarki wstawiam właściwie wszystkie kieliszki czy szklanki i często obserwuję różnice w jakości szkła. Niektóre po kilku latach nadają się już tylko do kosza, a inne wyglądają wciąż jak nowe!

Obserwuj