Strona główna Blog Zmywarki Po co zmywarce sól i nabłyszczacz?

Kategorie

Po co zmywarce sól i nabłyszczacz?

m-ochrona-szkla-aranz-miele.jpg

Skuteczność zmywania zależy nie tylko od detergentów usuwających zanieczyszczenia ale również od soli, która służy do zmiękczania wody, a także nabłyszczacza, dzięki któremu szkło ma ładny połysk.

 

Sól i nabłyszczacz są od siebie bardzo zależne. Twarda woda powoduje osadzanie się kamienia zarówno w komorze, jak i na naczyniach. Kamień sprawia, że szkło (głównie kieliszki i szklanki) zaczyna matowieć i mieć zacieki. Stosowanie samego nabłyszczacza potrafi pomóc na chwilę, jednak bez użycia soli do zmiękczania wody efekt będzie znikomy. Wsypanie soli sprawi, że zmywarka poradzi sobie znacznie lepiej z domyciem trudnych zabrudzeń, a także, że naczynia będą pokryte lśniącą powłoką i ładnym zapachem. Dodatkowo użycie nabłyszczacza uwydatni ten efekt, a także zabezpieczy urządzenie przed osadzającym się tłuszczem w rurach, na filtrach i systemach natryskowych.

Jak sprawdzić czy mamy twardą wodę?

 Już od dawna producenci sprzętów takich jak pralki, zmywarki czy żelazka, ostrzegają nas przed krótszą żywotnością sprzętów narażonych na twardą wodę. Domowe sposoby pozwalające sprawdzić jakość wody to między innymi:

  • sprawdzenie czy w czajniku nie znajduje się kamień,
  • zatkane białym nalotem dysze prysznica,
  • nalot na naczyniach.

Jak działa sól w zmywarce?

 

W Polsce w zależności od regionu mamy twardą wodę w stopniu średnim lub wysokim, a zmywarka, aby dobrze zmywać potrzebuje miękkiej wody z niewielką ilością wapnia. 

Często słyszymy, że za zmiękczanie wody odpowiedzialna jest sól. To uproszczone stwierdzenie, bo tak naprawdę wodę w zmywarce zmiękcza złoże żywicy jonowymiennej. To ono usuwa jony magnezu i wapnia i tym samym zmiękcza wodę. Zdolności tej substancji kończą się po kilku cyklach zmywania, ale regeneruje ją sól, którą wsypujemy do zmywarki i to dlatego tak ważne jest uzpełnianie soli w zmywarce! 

stalowe-dno-zmywarki.jpg

Jaką sól stosować?

Sól najczęściej sprzedawana jest w dużych, ekonomicznych opakowaniach mieszczących nawet 5 kg, a ich cena najczęściej nie przekracza kilku złotych za kilogram. Warto wybierać preparaty rekomendowane przez producenta sprzętu AGD , dzięki czemu mamy pewność, że środek będzie odpowiednio zmiękczał wodę. Jeśli producent twojego sprzętu nie rekomenduje żadnego z producentów, wtedy warto wybierać produkty znanych firm. Odpowiednia granulacja soli czy dodatki, które się w niej znajdują wpłyną na efekty mycia.

maxresdefault.jpg

Kiedy i jak uzupełniać sól w zmywarce?

W nowoczesnych modelach o braku soli poinformuje nas każdorazowo specjalna kontrolka na panelu sterowania.

Aby uzupełnić sól należy odkręcić zakrętkę zbiornika, który znajduje się na dnie zmywarki. W otworze zbiornika należy umieścić specjalny lejek, dzięki któremu precyzyjnie nasypiemy sól, bez rozsypania jej na dnie zmywarki.

 

Po uzupełnieniu soli koniecznie uruchom program płukania lub inny dowolny program mycia, ponieważ nawet mała ilość soli pozostawiona na  stalowym dnie zmywarki powoduje korozję.

 

Uwaga! Użycie zwykłej soli kuchennej lub wsypanie przez pomyłkę proszku do zmywania zamiast specjalnej soli do zmywarek grozi trwałym i niepodlegającym gwarancji uszkodzeniem sprzętu.

Pamiętajcie sól przedłuża żywotnośc zmywarki!


27 Kwiecień, 2018   |   5119
  |   Średnia ocena na podstawie 0 głosów.

Nasze marki