W tym artykule chciałabym Wam przekazać informacje, jak należy korzystać ze zmywarki, aby jak najmniej płacić za jej eksploatację, oczywiście bez uszczerbku na jakości zmywania!

  • nie opłukuj naczyń przed zmywaniem, wystarczy papierowym ręcznikiem kuchennym zrzucić z talerzy resztki jedzenia, a zmywarka już zadba o resztę! W razie potrzeby skorzystaj z mycia wstępnego.
  • korzystaj z programów zgodnie z ich przeznaczeniem, np. krótkie programy 30 minut są do lekko zabrudzonych talerzy czy szklanek. Nie nadają się do mycia garnków. Szybkie programy nie zawierają też fazy suszenia, więc naczynia po zakończeniu cyklu wciąż są mokre! Ja korzystam z takich cykli, kiedy dom jest pełen gości i zabrakło mi już czystych szklanek lub talerzy 🙂
  • nie bój się korzystać z programu ECO! To nic, że trwa 4-5 h.  Dzięki dłuższemu cyklowi mycia, woda nie musi być podgrzewana tak bardzo, jak dzieje się to w przypadku krótszych programów. A do tego, Twoje naczynia są namydlane dłużej, co oznacza, że zmywarka nie potrzebuje tyle energii na ich umycie, jak ma to miejsce w przypadku innych programów. W ten sposób, spada zarówno zużycie energii, jak i wody. Naucz się pakować zmywarkę wieczorem i uruchamiać program ECO na noc, zamiast puszczać krótkie-bardziej energożerne programy w ciągu dnia!
  • nie kupuj tabletek wieloskładnikowych– zmywarki ich nie potrzebują. Sól, nabłyszczacz + proszek do zmywania lub jednofunkcyjne tabletki to najtańsze i najlepsze rozwiązanie. Nie przepłacaj! Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat, jakie detergenty sa najlepsze, wejdź TUTAJ.
  • nawet jeśli zmywarka posiada opcję połowy załadunku staraj się wypełniać ją do pełna, bo opcja połowy załadunku nie redukuje zużycia wody i energii o połowę tylko o ok. 30%.
  • pamiętajmy, że uruchamianie dodatkowych funkcji  podczas zmywania takich jak np. skracanie cyklu, extra higiena- podnoszenie temperatury, extra power-podnoszenie ciśnienia wody w programach mycia garnków , to wszystko powoduje wzrost zużycia energetycznego. Nie sugeruję, żeby z tych funkcji całkowicie zrezygnować, ale żeby używać ich świadomie!
  • sprawdź w instrukcji obsługi, ile Twoja zmywarka zużywa wody i energii w konkretnym cyklu zmywania. Spójrz, jak duże mogą być różnice w poszczególnych cyklach na przykładzie poniższej tabelki!

Tabela programów zmywarki Whirlpool WCIO 3T341 PES

Obraz-2022-02-20-102303.Png

Obserwuj