Strona główna Blog Zmywarki Jakie są najlepsze detergenty do zmywarki?

Kategorie

Jakie są najlepsze detergenty do zmywarki?

2021-10-04
naczynia-aranz-indesit.jpg

Bardzo często użytkownicy zmywarek pytają mnie, jakie polecam detergenty, aby zmywarka dobrze zmywała naczynia. Ja zawsze powtarzam za producentami zmywarek, że najlepsze efekty zmywania osiąga się stosując osobno proszek do zmywania, sól do zmywarki  i nabłyszczacz. Taka odpowiedź rzadko komu się podoba, bo stosowanie proszku jest mało wygodne i nie jest on tak łatwo dostępny jak kapsułki, ale zaraz postaram się Was przekonać, że warto go kupić i stosować.

 

Moje wyjaśnienie muszę zacząć od przedstawienia Wam pokrótce jak działa zmywarka:

  • najpierw zmywarka pobiera wodę do zmywania i ją zmiękcza;

Po co zmywarka zmiękcza wodę? Zmywarka zmiękcza wodę, bo do dobrej pracy potrzebuje miękkiej wody (z niską zawartością wapnia). W przeciwnym razie na naczyniach i wewnątrz urządzenia będą pozostawały białe pozostałości kamienia, szkło będzie matowiało. Twarda woda będzie miała negatywny wpływ na jakość mycia, suszenia i nabłyszczania.

 

Jak zmywarka zmiękcza wodę? Zmywarka zmiękcza wodę przy pomocy tzw. zmiękczacza wody- czyli złoża żywicy jonowymiennej. Gdy twarda woda wpływa na złoże filtracyjne, jony wapnia i magnezu o silniejszym ładunku dodatnim wypierają jony sodu z żywicy. Wapń i magnez pozostają na złożu jonowymiennym, natomiast jony sodu trafiają do wody i w taki sposób następuje proces zmiękczania.

Często słyszę, ale czy to nie sól zmiękcza wodę ?! Niezupełnie! Robi to złoże, a ta sól, którą wsypujemy do pojemnika w dnie zmywarki służy do regeneracji złoża! Bez soli złoże po kilku cyklach zmywania straciłoby swoje naturalne zdolności do zmiękczania wody.  Ta regeneracja złoża trwa ok. 3-5 minut i wykonywana jest podczas normalnego cyklu zmywania naczyń. Częstotliwość regeneracji złoża zależy od twardości wody, dlatego tak ważne jest, aby zbadać poziom twardości wody i ustawić go w zmywarce.

  • kiedy woda została pobrana i zmiękczona, to czas na zmywanie! W zależności od cyklu zmywarka wykonuje zmywanie wstępne lub od razu zmywanie zasadnicze – używając do tego celu  detergentu w postaci proszku, który w ciepłej wodzie szybko się rozpuszcza i dociera do wszystkich naczyń oraz sztućców. Pod koniec brudna woda trafia do węża odpływowego;                                                                                                                                              
  • kolejne etapy zmywania to płukanie pośrednie i końcowe. Najpierw naczynia opłukiwane są z piany, a potem podczas płukania gorącą wodą podawany jest płyn nabłyszczający, który zmniejsza napięcie powierzchniowe wody co umożliwia wysuszenie naczyń bez smug i plam;                                                                                
  • na końcu cyklu zmywania następuje suszenie/ automatyczne otwarcie drzwi zmywarki.

Jak działają tabletki wieloskładnikowe do zmywarek?

mcim02287259-dc-plj-crm-first-100-days-content.jpg

W 1998 roku firma Finish wprowadziła do sprzedaży pierwszą tabletkę do zmywania. Początkowo tabletka była dwuwarstwowa biało- niebieska. Jej warstwy miały wskazywać na podwójne działanie - czyszczenie i nabłyszczanie. Rok później wprowadzono dwuwarstwowe tabletki z czerwoną kulką, której funkcją było wstępne namaczanie....

Przez te wszystkie lata powstało wiele wariantów tabletek 2w1, 3w1, 4w1, 5w1, All in One. Tabletki wielofunkcyjne miały za zadanie ułatwić nam życie, ale w sumie je skomplikowały....

 

Niektórzy użytkownicy tabletek wieloskładnikowych przestali stosować dodatkowo sól i nabłyszczacz, bo przecież producenci tabletek zapewniają, że one zawierają już te składniki! Takie działanie to duży błąd!  Sól z tabletki zmiękcza wodę w komorze zmywarki, ale nie trafia do złoża żywicy jonowymiennej i go nie regeneruje, więc po jakimś czasie złoże przestaje działać....Ilość soli w tabletce najczęściej jest zbyt mała, aby zmiękczyć naszą twardą wodę i po jakimś czasie, takie działanie powoduje zniszczenie złoża żywicy oraz osady z kamienia.

 

Klienci, którzy stosują zarówno sól, nabłyszczacz jaki tabletki wieloskładnikowe mogą z kolei przedobrzyć! Zmiękczona już woda przez zmywarkę zostaje jeszcze dodatkowo zmiękczona przy pomocy soli z tabletki i efekt będzie też kiepski, bo zbyt miękka woda powoduje korozję szkła (zmywanie się powierzchni szkła, utrata przezroczystości)!

 

Jak sami widzicie, żadne z tych działań nie jest dobre dla zmywarki,  woda po zastosowaniu tabletek wieloskładnikowych może być albo zbyt twarda albo zbyt miękka.

Jak postępować z tabletkami wieloskładnikowymi?

mcim02287257-dc-plj-crm-first-100-days-content.jpg

Kiedy tabletki wieloskładnikowe zyskały bardzo na popularności, a z półek sklepowych prawie zniknęły proszki, producenci zaczęli się mocno głowić: co tu zrobić, aby zmywarki pomimo stosowania tabletek wieloskładnikowych nadal dobrze zmywały?

 

Przede wszystkim producenci zmywarek zaczęli w instrukcjach obsługi pisać "głośno i wyraźnie" o zmiękczaczu i o bezwzględnej konieczności stosowania soli bez względu na stosowany rodzaj detergentów! Jedynym odstępstwem od tej zasady jest sytuacja, gdy stopień twardości wody jest poniżej 4 stopni dH- wówczas nie trzeba stosować soli.

 

W wielu instrukcjach pojawiła się również informacja o tym, że stosując wieloskładnikowe środki myjące należy dodać sól i środek nabłyszczający do zmywarki oraz ustawić twardości wody i ilość środka nabłyszczającego na najniższą wartość. Takie ustawienie powinno zniwelować nadmiar bądź ewentualny niedobór soli i nabłyszczacza!

 

Na rynku pojawiło się też sporo zmywarek, w których na panelu sterowania można ustawić "korzystanie" z  tabletek wieloskładnikowych. Niektóre zmywarki po wybraniu tej opcji wydłużają czas trwania programu zmywania, aby tabletka mogła się lepiej rozpuścić, inne narzucają konkretne (długie :-)) programy zmywania, a jeszcze inne same korygują ustawienia twardości wody i ilość środka nabłyszczającego w dół.

Tableki czy proszek do zmywania?

Ja uważam, że proszek jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż tabletki wieloskładnikowe. Po pierwsze idealnie sprawdza się w długich jak i krótkich programach. Tabletki zazwyczaj wymagają długich programów, aby zdążyły się rozpuścić. Po drugie w zależności od wielkości wsadu czy stopnia zabrudzenia możemy nasypać mniej lub więcej proszku, a w przypadku tabletki to niemożliwe ( przecinania tabletki nożem nie polecam!).

 

Do stosowania tabletek skutecznie zniechęcają mnie też informacje od producentów zmywarek, jakie można znaleźć w instrukcjach obsługi:

 

"Gwarancja zmywarki nie obejmuje reklamacji na skutek stosowania detergentów wieloskładnikowych"

"Generalnie stosując detergenty wieloskładnikowe uzyskuje się odpowiednie rezultaty tylko w pewnych określonych warunkach"

"Stosowanie tych środków daje dobre wyniki tylko w przypadku niektórych rodzajów zastosowania. Stosując tego typu detergenty należy skontaktować się z ich producentem i zapytać o odpowiednie warunki zastosowania."

 

Jedyną wadą proszku jest kłopot z jego dostępnością, ale i to da się rozwiązać. Wystarczy zrobić zakupy drogą internetową. Osobiście polecam Wam wypróbowanie proszków ekologicznych polskiej firmy Balja lub niemieckiej marki Sonett. Te proszki zawierają minerały i składniki organiczne w pełni biodegradowalne. Nie zawierają enzymów, agresywnych chlorowych środków wybielających, fosforanów i dodatków zapachowych.

 

 04 Październik, 2021   |   6745
  |   Średnia ocena 0.00 na podstawie 1 głosów.

Podobne artykuły

Nasze marki