Dlaczego zmywarka nie rozpuszcza tabletki i czy wrzucanie jej na dno zmywarki to dobry pomysł? To jedne z najczęściej zadawanych pytań przez użytkowników zmywarek. Oglądając filmiki w różnych mediach społecznościowych można odnieść wrażenie, że wrzucenie tabletki bądź kapsułki bezpośrednio na dno zmywarki powinno rozwiązywać problem, ale tak nie jest! Odpowiedź na pytanie „dlaczego zmywarka nie rozpuszcza tabletki?” znajdziesz poniżej.

6 powodów, przez które zmywarka nie rozpuszcza tabletki

Powodów, dla których zmywarka nie rozpuszcza tabletki może być kilka:

  1. Jedną z najczęstszych przyczyn, dlaczego zmywarka nie rozpuszcza tabletki jest wybór złego cyklu zmywania.
    Jeśli cykl jest zbyt krótki bądź temperatura cyklu zbyt niska, to tabletka się nie rozpuści. Jeśli preferujecie krótkie cykle zmywania wybierajcie proszek bądź żel.
  2. Drugą przyczyną może być przeterminowany detergent! Zanim skusicie się na detergent w super promocyjnej cenie sprawdźcie datę ważności na opakowaniu.
  3. Inną przyczyną nierozpuszczonej tabletki jest zbyt twarda woda!
    Warto sprawdzić twardość wody, ustawić ją w zmywarce i uzupełnić sól. Jeśli nie jesteś pewien, jaką masz twardość wody w domu, wystarczy użyć paskowego testera, który jest tani i łatwy w użyciu.
  4. Kolejnym możliwymi winowajcą takiego problemu,  mogą być niedrożne ramiona natryskowe! Jeśli ramiona są zapchane, to woda z ramion nie wypływa pod właściwym ciśnieniem i tabletka nie jest wstanie się rozpuścić.
  5. Nie bez znaczenia jest właściwe ciśnienie wody! Tutaj przyczyną zbyt niskiego ciśnienia wody może być nieprawidłowy montaż zmywarki albo zapchane sita.
  6. Pozostałe możliwe przyczyny, dla których zmywarka nie rozpuszcza tabletki to niesprawne otwieranie dozownika na detergent lub uszkodzona grzałka, ale do usunięcia tego typu awarii będziecie raczej potrzebowali pomocy serwisanta.

 

Wrzucanie tabletki na dno zmywarki jako rozwiązanie problemy nierozpuszczania tabletki

Nierozpuszczona Kapsułka Do Zmywania

Zmywarka nie rozpuszcza tabletki – dlaczego?

Z niektórych filmików w internecie możesz się dowiedzieć, ze dozownik w zmywarce nie jest do tabletek, tylko do żelu i proszku, a tabletkę powinno się wrzucać na dno zmywarki. Absolutnie nie jest to prawdą! Dozownik na detergent jest przeznaczony w wszystkich rodzajów detergentów przeznaczonych do zmywarki!: żelu, proszku, kapsułek i tabletek wszelkiego rodzaju 2w1, 3w1 czy 10w1.

A czy wrzucanie tabletki bądź kapsułki na dno zmywarki to skuteczny sposób na całkowite rozpuszczenie tabletki bądź kapsułki i skuteczne zmywanie? Nie zawsze!

Jeśli do dyspozycji masz tylko kapsułki do zmywania, to rzeczywiście sugeruję wrzucać je bezpośrednio na dno zmywarki, bo z mojego doświadczenia wynika, że kapsułka często przykleja się do ścianek dozownika i po skończonym zmywaniu resztki kapsułki wciąż widoczne są w dozowniku.  Należy tylko pamiętać, że wrzucając kapsułkę na dno zmywarki należy wybrać program bez mycia wstępnego!

 

Program z myciem wstępnym, a wrzucanie tabletki na dno zmywarki

Jeśli wrzucisz tabletkę/ kapsułkę na dno zmywarki i wybierzesz program zmywania, który zawiera mycie wstępne, to tabletka uwolni się już w fazie mycia wstępnego i podczas mycia zasadniczego urządzenie będzie działało bez detergentu, co znacznie ograniczy skuteczność zmywania! Informacje o tym, czy dany program zmywania zawiera fazę mycia wstępnego znajdziesz w instrukcji obsługi. Zazwyczaj programy do mycia garnków, intensywne, higieniczne zawierają fazę mycia wstępnego.  W mojej zmywarce Electroluxa mycie wstępne jest też w programach ECO i Auto.

 

Program bez mycia wstępnego, a wrzucanie tabletki na dno zmywarki

Wrzucanie Tabletki Na Dno Zmywarki

wrzucanie tabletki na dno zmywarki

Jeśli chodzi o wrzucanie tabletki na dno zmywarki w programach bez mycia wstępnego, to z punktu widzenia funkcjonowania zmywarki jest to jak najbardziej w porządku, jednak ja odradzam to klientom, ponieważ mogą oni wejść w rutynę i postępować tak również w innych programach, gdzie jest płukanie wstępne.

Pamiętajcie, że najlepsze efekty zmywania osiąga się stosując osobno sól, detergent (najlepiej proszek)  i nabłyszczacz. Nie mamy wtedy żadnych kłopotów z nierozpuszczoną tabletką czy osadami na talerzach. To też doskonałe rozwiązanie problemu zmywarki, która nie rozpuszcza tabletki.

 

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie detergenty są najlepsze do zmywania, zobacz artykuł Jakie są najlepsze detergenty do zmywarki?.

Obserwuj