To dylemat wielu osób zastanawiających się nad zakupem sprzętu do pralni. Z jednej strony, lepiej byłoby kupić jedno urządzenie, ale czy ono na pewno dobrze pierze i suszy? Po co mi dwa urządzenia skoro istnieje 2w1?  Ile kosztuje ich użytkowanie? Odpowiadając na te i inne pytania, postaram się Wam pomóc w podjęciu decyzji.

Pralko-Suszarka.jpg

Pralko-suszarki mają najczęściej takie same programy prania jak pralki (bawełna, codzienny, pranie ręczne, wełna etc.), ale w porównaniu do suszarek mają mniejszą  liczbę programów suszenia. Niestety w pralko-suszarce możecie wysuszyć mniej prania niż zostało wyprane np. piorąc 8kg prania wysuszycie tylko ok.5 kg – czyli część prania musi zaczekać w misce na swoją kolej, chyba że wrzucicie do prania tylko tyle kilogramów, ile pralko-suszarka może wysuszyć.

Będąc na sklepie możecie sami sprawdzić, że suszarka 8 kg ma znacznie większy bęben niż pralka 8 kg, bo ubrania podczas suszenia muszą się w niej swobodnie obracać.

Pralko-suszarka zdecydowanie słabiej sobie radzi z suszeniem niż suszarka kondensacyjna, dlatego często specjaliści z branży agd nazywają ją pralką z funkcją suszenia.  Pralko-suszarka suszy nasze ubrania przy pomocy powietrza ogrzanego grzałką w temperaturze ok. 75-80 stopni, czyli tak jak to robiły suszarki „starszej” generacji, a nowoczesne suszarki z pompą ciepłą suszą już w temperaturze ok. 40-50 stopni – dużo delikatniej, a przy tym bardzo energooszczędnie.

Wyjątek stanowią pralko-suszarki z pompą ciepła marki AEG i Electrolux: Electrolux EW9W161BC, Electrolux MEW9WWN249BP,AEG L9WBAN61BC, AEG L9WBCN61B, AEG L9WBAN61BC, ale ich koszt zakupu to wydatek rzędu ok.6000 zł.

Gabaryty  pralko-suszarek i osobnych urządzeń

Kupując pralko-suszarkę mamy opcję zakupu urządzenia w wersji:

– ładowana od frontu ( wysokość 85-87 cm, szerokość ok.60 cm i głębokość od 40 cm do 67 cm)

modele do zabudowy ok.82×59,5×54 (WxSxG)

 

Osobne urządzenia pralkę i suszarkę możemy kupić w wersji zarówno wolnostojącej jak i do zabudowy.

Wszystkie suszarki są ładowane od frontu i mają szerokość 60 cm, różnić się mogą jedynie głębokością. Najpłytsza suszarka na rynku ma głębokość  cm (więcej informacji TUTAJ), a najpłytsza pralka 34 cm.

 

Różnice między pralko-suszarką a 2 urządzeniami osobno

Zasadniczą różnicą między użytkowaniem pralko-suszarki, a  suszarki i pralki osobno jest wysokość rachunków za wodę i energię.

Przykładowo suszarka w klasie energetycznej A+++ o pojemności 8 kg zużywa 1,12 kWh przy pełnym załadunku, a pralka 0,56 kWh. Natomiast przeciętna pralko-suszarka  8/4 (załadunek prania 8 kg, suszenia 4 kg) zużywa  ok. 5,5 kWh na pełny cykl prania i suszenia (koszt energetyczny wynika m.in. z dwóch cykli suszenia po 4kg, bo pralko-suszarka może wysuszyć tylko połowę załadunku prania).

 

WAŻNE: od 1.03.21 patrząc na nowe etykiety możemy odnieść wrażenie, że pralko-suszarki zużywają znacznie mniej kWh i wody niż wcześniej ( ten sam model np. Electrolux EW7W368SP nie zużywa już  5,3 kWh tylko nagle 2,5 kWh, nie 97 l wody a 55 l)- ale nie wynika to ze zmian technologicznych w tym modelu, tylko z faktu, że na nowej etykiecie energetycznej  podawane są teraz dane dotyczące cyklu prania i suszenia dla wielkości załadunku, jaki jest dopuszczalny do suszenia a nie prania- czyli dla pralko-suszarki o załadunku 8 kg prania  i 4 kg suszenia podaje się teraz dane dot. pełnego cyklu dla 4 kg a nie 8 kg jak kiedyś!

Nastąpiła więc zmiana metodologii obliczeń na podstawie badań nawyków użytkowników,. Klienci wrzucają do pralko-suszarek mniejszy załadunek, aby móc przeprowadzić pełny cykl prania i suszenia bez wyciągania części załadunku.

Nowe etykiety energetyczne nie zmieniają faktu, że pełny cykl prania i suszenia, które musi być rozłożone na dwa cykle jest zdecydowanie bardziej energożerny niż pranie i suszenie w dwóch osobnych urządzeniach. Podobna sytuacja jest w kwestii zużyciu wody. Pralka 8 kg zużywa ok. 40-45 l wody w standardowym programie prania bawełny ECO, a pralko-suszarka do pełnego cyklu prania i 2 cykli suszenia zużywa ok.100 l wody, ponieważ większość urządzeń wykorzystuje wodę również w procesie suszenia. Dlaczego suszarki pobierają wodę do suszenia dowiesz się TUTAJ.

Wyżej wymienione zużycie wody i energii  przy założeniu 220 cykli rocznie (3-4 prania i suszenia tygodniowo) przekładają się na realny koszt eksploatacyjny pralko-suszarki na poziomie ok.8001000 zł. W tym czasie na eksploatację pralki wydamy ok. 200 , a suszarki ok. 300 zł. (Obliczenia zrobione przy założeniu, że koszt 1 kWh to 1 zł, a 1 l wody- 0.01 zł)

Niestety większość pralko-suszarek jest min. dwa razy droższa w użytkowaniu niż pralka i suszarka razem wzięte!!

Dla kogo pralko-suszarka, a dla kogo suszarka i pralka osobno?

Jeżeli w Waszej łazience macie miejsce na tylko jedno urządzenie  i nie macie dodatkowego miejsca, w którym postawilibyście suszarkę, macie nieduże mieszkanie, bez balkonu lub tarasu, gdzie w ciepłe dni moglibyście suszyć pranie to pozostaje Wam zakup pralko-suszarki. Musicie się niestety liczyć z tym, że korzystanie z funkcji suszenia jest dość kosztowne !

A jeśli macie miejsce na dodatkowe urządzenie, to gorąco polecam zakup suszarki kondensacyjnej z pompą ciepła.

Pamiętajcie! Suszarka nie musi stać w łazience, czy pomieszczeniu gospodarczym, równie dobrze możecie umieścić ją w szafie w przedpokoju czy w garderobie, bo  jedyne czego potrzebuje to  podłączenia do źródła zasilania. Wilgoć z ubrań będzie gromadzona w specjalnej szufladzie, którą opróżnia się po każdym suszeniu.

Pralko-Suszarka Czy Suszarka I Pralka Osobno?

Obserwuj