Wbrew pozorom mało kto wie, jak dbać o ubrania. Często narzekamy na pralki i suszarki, że niszczą ubrania, ale nie zdajemy sobie sprawy, że to jak korzystamy z tych urządzeń ma realny wpływ na tempo zużycia naszych ubrań.  Oto kilka wskazówek jak prać i suszyć ubrania, żeby zużywały się jak najwolniej…

Pierz w 30°C zamiast w 40°C

Często obawiamy się, że niskie temperatury nie usuwają skutecznie zapachu i plam. Jednak dzięki zaawansowanej technologii prania oraz dobrym detergentom  pranie w 30°C może być tak samo wydajne jak w 40°C. Jedyna różnica jest taka, że zużyjemy mniej energii i będziemy dłużej cieszyć się intensywnymi kolorami ubrań. Piorąc w temp.30°C i zaoszczędzisz nawet do 30% energii.

Odświeżaj ubrania parą

Wiele pralek i suszarek oferuje programy parowe do odświeżania suchej odzieży. Jeśli macie ubrania wolne od plam, które chcielibyście odświeżyć, bo wydają się Wam nieświeże, brzydko pachną, to zamiast uruchamiać program prania, który zużywa ok. 50 litrów wody, warto skorzystać z programu parowego. Para nie tylko neutralizuje brzydkie zapachy, ale też wygładza tkaniny, więc ogranicza potrzebę późniejszego prasownia. Używając pary oszczędzasz wodę, jednocześnie przedłużając życie odzieży, a zarazem planety.

Prawidłowo dozuj detergent

Jak Dbać O Ubrania, Aby Służyły Nam Na Dłużej?Właściwe dozowanie detergentu jest istotne z kilku powodów.  Zbyt duża ilość płynu/proszku może doprowadzić do niszczenia tkanin, blaknięcia kolorów lub powstawania nadmiernej ilości piany, a tym samym większego zużycia wody, wynikającego z konieczności uruchomienia dodatkowego cyklu płukania. Ponadto nadmiar detergentu może prowadzić do występowania podrażnień skóry, gdyż może on nie zostać w całości wypłukany w końcowej fazie prania.

 

Nadmiar detergentu to niepotrzebny wydatek  i obciążenie dla środowiska. Z drugiej strony, zbyt mała ilość detergentu może prowadzić do niezadowalających rezultatów prania i potrzeby jego ponowienia.

Aby prawidłowo dozować detergent musisz znać wagę załadunku prania, stopień zabrudzenia ubrań oraz twardość wody w Twojej okolicy. Ja do ważenia prania używam wagi bagażowej (przydaje się nie tylko, gdy wyfruwam na wakacje).Twardość wody sprawdzisz na stronie wodociągów, a z ustaleniem stopnia zabrudzenia ubrań raczej nie będziesz mieć problemu 🙂 Teraz wystarczy zerknąć na wskazówki dozowania, jakie znajdują się na opakowaniu detergentu i użyć miarki, aby prawidłowo odmierzyć płyn lub proszek.

Rozwiązaniem problemu prawidłowego dozowania może być też zakup pralki z automatycznym systemem dozowania detergentu. Pralka z takim systemem sama dozuje we właściwym czasie odpowiednią ilość detergentu i płynu zmiękczającego do bębna pralki. Więcej o tym systemie możesz dowiedzieć się z tego artykułu „Automatyczne dozowanie detergentu w pralkach”

Dobrze dobieraj detergenty

Do prania kolorowych ubrań używaj detergentów w płynie, ponieważ proszki mogą zawierać środki wybielające, które mogą powodować blaknięcie kolorów. Warto też, wybierać detergenty, które są biodegradowalne i nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych. Możesz również szukać detergentów, które są specjalnie zaprojektowane do prania w niższej temperaturze.

Susz bezpiecznie ubrania

Zapewne wiesz, że dzisiejsza technologia pozwala w suszarkach bębnowych suszyć nawet tak delikatne materiały jak wełna czy jedwab! Okazuje się, że nawet niektóre ubrania lepiej jest wysuszyć w suszarce niż w naturalnym sposób na powietrzu: są to kurtki puchowe/ poduszki, kołdry z wypełnieniem puchowym oraz odzież sportowa. Długie naturalne suszenie kurtek puchowych może spowodować zbicie puchu i utratę właściwości termoizolacyjnych. Natomiast susząc odzież sportową w suszarce bębnowej w programie outdoor możesz przywrócić  właściwości jej membran. Sama przeprowadziłam taki test i rzeczywiście to działa! Zobacz TEST

Starannie dobieraj cykle suszenia

Maksymalna temperatura suszenia w suszarce z pompą ciepła to 50-60C.  W miarę trwania cyklu suszenia  temperatura w bębnie suszarki rośnie. Wybierając program suszenia bawełny 9 kg po koniec cyklu suszenia temperatura wsadu wyniesie zapewne ok. 60C. Nie wszystkie ubrania nawet te, których skład to 100% bawełna można prac i suszyć w takiej temperaturze, więc pamiętaj, że program bawełna nadaje się tylko do ręczników i pościeli – które są uszyte z bawełny odpornej na wysoką temperaturę. Pozostałe tkaniny musisz suszyć w krótszych programach, gdzie temperatura suszenia będzie znacznie niższa! Pamiętaj, że w programie suszenia:  delikatne, syntetyki, jedwab i tym podobne można wysuszyć znacznie mniejszy załadunek niż w programie bawełna (najczęściej ok. 2 kg).

Pomimo tego, że suszarki bębnowe z pompą ciepła są bardzo energooszczędne i jeden cykl suszenia kosztuje ok. 1-2 złote, to latem warto suszyć pranie na powietrzu- w ogrodzie lub na balkonie, bo takie suszenie nic nie kosztuje i jest najbardziej ekologiczne! Nie eksponuj tylko ubrań na bezpośrednie działanie słońca, bo kolorowe tkaniny blakną.

Jeśli masz jeszcze inne pomysły na to jak dbać o ubrania,  napisz pod artykułem komentarz!

 

Obserwuj