Dozowanie środków piorących

Jednym z najczęstszych błędów podczas prania jest niewłaściwe dozowanie środków piorących.

Dlatego wymyślono automatyczne dozowanie detergentu w pralkach.

Według badań przeprowadzonych przez markę Siemens wynika, że aż 90% respondentów robi to źle i wcale mnie to nie dziwi, bo wbrew pozorom jest to bardzo trudne.

Do prawidłowego dozowania należy uwzględnić następujące czynniki:

  • ilość prania,
  • stopień zabrudzenia prania,
  • twardość wody (twardsza woda wymaga użycia większej ilości detergentu),
  • stężenia detergentu (na rynku dostępne są koncentraty o większym stężeniu niż „klasyczne” płyny).

Kto zastanawia się na tym tymi czynnikami dozując środek piorący? Zapewne mało kto, bo jak prawie nikt nie czyta instrukcji obsługi, tak prawie nikt nie czyta wskazówek na etykietach detergentów. Króluje metoda „na oko”, a takie stosowanie detergentu skutkuje najczęściej używaniem go w nadmiernej ilości.

 

Czemu ważne jest właściwe dozowanie detergentu w pralkach?

Właściwe dozowanie detergentu w pralkach jest istotne z kilku powodów.

Środek piorący, oprócz mechaniki prania, czasu oraz temperatury, jest jednym z czynników warunkujących otrzymanie idealnych rezultatów.

Stosowanie zbyt dużej ilość detergentu:

  • niszczy tkaniny,
  • powoduje blaknięcia kolorów
  • zakłóca mechanikę prania przez nadmiar wytworzonej piany (tekstylia w bębnie pralki będą unosić się na pianie i prześlizgiwać między sobą, zamiast się ocierać i uderzać o siebie),
  • zwiększa zużycie wody, bo wymaga uruchomienia dodatkowego cyklu płukania,
  • może prowadzić do występowania podrażnień skóry, gdy nie zostanie w całości wypłukany w końcowej fazie prania
  • to niepotrzebny wydatek i brak dbałości o domowy budżet,
  • to obciążenie dla środowiska.

Z drugiej strony, zbyt mała ilość detergentu może prowadzić do niezadowalających rezultatów prania i potrzeby jego ponowienia.

 

Rozwiązanie problemu – automatyczne dozowanie detergentu w pralkach

Szuflada Umożliwiającej Automatyczne Dozowanie Detergentu W Pralkach Siemens
Szuflada Umożliwiającej Automatyczne Dozowanie Detergentu W Pralkach Siemens

Producenci pralek znaleźli rozwiązanie tego problemu i proponują nam urządzenia z automatycznymi systemami dozowania detergentu, które odpowiadają za optymalne dostosowanie ilości detergentu do konkretnego załadunku prania.

Automatyczne dozowanie detergentu w pralkach uwzględniają najczęściej wagę prania i wybrany program (rodzaj tkaniny), ale są i takie, które odmierzają detergent w sposób bardziej precyzyjny biorąc pod uwagę stopień zabrudzenia ubrań, stężenie samego detergentu czy twardość wody.

System automatycznego dozowania detergentu w pralkach to najczęściej dwa duże pojemniki w szufladzie pralki, do których można przelać zapas płynu do płukania (zwykle około 0,5 l) i płynnego detergentu (około 1 l). Zbiorniki napełniamy raz na około 20 cykli prania. Automatyczne dozowanie detergentu w pralkach nie wyklucza możliwości stosowania innego środka niż ten, którego zapas przelaliśmy do zbiornika. System automatyczny można wyłączyć i skorzystać z innego detergentu dozując go bezpośrednio do bębna lub do specjalnej przegrody w szufladzie pralki.

 

Lista pralek z automatycznym systemem dozowania

Pralki z automatycznym systemem dozowania ma w swojej ofercie ma wiele marek.

Te systemy bardzo się od siebie różnią. Jeśli szukacie takiej pralki, to warto szczegółowo zapoznać się z tym, co pralka rzeczywiście robi automatycznie, a co użytkownik musi zrobić sam, żeby nie być rozczarowanym zakupem.

Każdy z producentów nazywa technologię automatycznego dozowania inaczej 😉

Poniżej lista marek, modeli i nazwy technologii za jaką kryje się automatyczne dozowanie detergentu w pralkach.

  • AEG – technologia nazywa się AutoDose i jest w pralkach: AEG LFR85166QP, AEG LFR73944QP.
  • Amica – nazwa technologii to OptiDose Pro i jest w pralce Amica WA2C814BKiSVOD.
  • ASKO – opisuje swój systemie Auto Dose i tę technologię posiadają pralki: ASKO W6098X.W/3, ASKO W6124X.W/3, ASKO W4096R.W/3, ASKO W2086R.W. Oprócz technologii automatycznego dozowania, która jest w wybranych modelach pralek ASKO, bardzo pomocnym w praniu rozwiązaniem jest Asystent dozowania (Dose Assist), który posiadają wszystkie pralki ASKO. Ta funkcja polega na tym, że pralka na podstawie wagi załadunku, wybranego programu prania i stopnia zabrudzenia ubrań sama sugeruje użytkownikowi właściwą ilość detergentu w ml, którą należy wlać do szuflady.
  • Beko – nazwa technologii AutoDose, model Beko PWTV10744XWAD (według instrukcji obsługi pralka zważy wsad i określa ilość detergentu w zależności od ilości wsadu, programu i wybranych funkcji i automatycznie dozuje detergent). Przy pomocy aplikacji można skorygować dawkowanie detergentu.
  • Bosch – nazwa technologii i-DOS, w ofercie aż 15 pralek z i-DOS i znajdziesz je TUTAJopis działania w akapicie poniżej;
  • Siemens:nazwa i-Dos  listę modeli znajdziesz TUTAJ.
  • Electrolux – nazwa technologii AutoDose. W ofercie Electroluxa są aktualnie 4 modele:  EW6F349BSPA, EW8F169SPA , EW8F169ASPA,  EW6F348SPA.  System AutoDose automatycznie dozuje odpowiednią ilość detergentu zależnie od ciężaru ładunku. Fabrycznie ustawione dawki dla dużego ładunku prania to 90 ml dla zbiornika detergentu oraz 25 ml dla zbiornika płynu zmiękczającego. Jest to optymalna konfiguracja do większości zastosowań. W oparciu o to ustawienie urządzenie będzie precyzyjnie określać dozowanie dla każdego prania. Ustawienia fabryczne zawsze można zmienić konfigurując samodzielnie system AutoDose- jeśli np. woda jest bardzo miękka lub bardzo twarda) i w przypadku określonych rodzajów detergentów (np. mocno skoncentrowanych) zaleca się dostosowanie wstępnie ustawionego dozowania zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi na opakowaniu detergentu lub płynu zmiękczającego – np. w przypadku mocno skoncentrowanego detergentu może być konieczne znaczące zmniejszenie dawki.
  • Hoover– ta technologia nazywa się u nich CareDose i posiadają je modele: HWPDQ410AMBCR/-S, HWPD 69AMBC/1-S
  • Hisense- modele WF5S1045BW PL,
  • Miele– nazwa technologii TwinDos, w ofercie aż 10 pralek z  TwinDos, znajdziesz je TUTAJ; opis działania znajdziesz poniżej, w osobnym akapicie;
  • Samsung: funkcję Autodozwania znajdziecie w modelach:  Samsung WW90T986ASHWW90T634DLHWW90T534DAE; ( w instrukcji znalazłam tylko informację, że przy włączonej opcji automatycznego dozowania pralka dozuje odpowiednią ilość detergentu lub zmiękczacza tkanin do każdego wsadu i że można to dawkę manualnie zmniejszyć lub zwiększyć)
  • LG tachnologia automatycznego dozowania nazywa się ezDispense, jest dostępna w modelach: LG F4W1175YE , LG F4W1175YW, pralko-suszarka LG  F4D1675YW.
  • Whirlpool – nazwa AutoDose System znajdziecie w modelach: Whirlpool W7X W845WB EE, Whirlpool W7 W945WB PLWhirlpool W8W046WRPL (według informacji z instrukcji obsługi -Inteligentny system automatycznie dostosowuje dozowanie detergentu zgodnie z wybranym poziomem jego skoncentrowania, wybranym programem i wykrytym automatycznie załadunkiem prania, Ilość środka zmiękczającego zostanie automatycznie dostosowana do wybranego programu prania oraz wykrytego automatycznie załadunku pralki. System inteligentnego dozowania został aktywowany automatycznie dla wszystkich programów i może być wyłączony dla każdego programu indywidualnie.

 

i-DOS w pralkach Boscha i Siemensa

Bez-Tytulu.jpg
22.Jpg

Patrząc na szerokość asortymentu pralek z automatycznym systemem dozowania widać, że BSH nie ma sobie równych! W pralkach Boscha i Siemensa system automatycznego dozowania nazywa się i-Dos i dopracowany jest do perfekcji!

Pralki koncernu BSH z systemem i-DOS dozując detergent, uwzględniają znacznie więcej niż tylko wagę prania, twardość wody i stężenie detergentu. We wszystkich programach prania czujnik stopnia zabrudzenia wody aquaSensor określa poziom zabrudzenia ubrań na kolejnych etapach prania, skanując odprowadzaną wodę w celu ewentualnego dalszego zastosowania środka piorącego lub wodySystem i-Dos jest też tak precyzyjny, że potrafi określić ilość płynu potrzebną do prania i płukania ubrań z dokładnością do 1ml!

We wszystkich pralkach z funkcja i-Dos oprócz standardowych programów do prania bawełny, syntetyków czy wełny istnieje specjalny program automatyczny, w którymczujniki i-DOS wewnątrz pralki automatycznie wykryją nie tylko  objętość ładunku i stopień jego zabrudzenia, ale również rodzaj tkaniny na podstawie chłonności wody materiału! Na podstawie tych informacji, cykl prania jest dostosowany do konkretnego załadunku. Pralka optymalizuje ilość pobieranej wody, czas trwania, temperaturę i mechanikę programu, dobiera odpowiednią ilość detergentu a także określa czas i prędkość wirowania. Wszystko to gwarantuje perfekcyjne rezultaty prania w optymalnym czasie przy efektywnym wykorzystaniu wody i detergentu.

W zależności od serii urządzeń system i-Dos może dozować 2 różne detergenty lub 1 płynny detergent i zmiękczacz do tkanin.

TwinDos w pralkach Miele

Automatyczne Dozowanie Detergentu W Pralkach - Pralka Miele
Detergenty Do Automatycznego Dozowania W Pralce Miele

Automatyczne dozowanie detergentu w pralkach Miele nazywa się TwinDos i jest o tyle wyjątkowy, że bazuje na środkach piorących marki Miele!

Specjalne płyny UltraPhase1&2 montuje się w kieszeni, w dole pralki.

UltraPhase 1 jest płynnym środkiem piorącym, który rozpuszcza zabrudzenia i usuwa najczęściej spotykane plamy. UltraPhase 2 jest środkiem wybielającym i usuwa uporczywe plamy  z kawy, herbaty, soków owocowych czy czerwonego wina. Oba środki są dozowane w procesie prania w różnych punktach czasowych, dla uzyskania optymalnych rezultatów prania. UltraPhase 1 i UltraPhase 2 czyszczą dokładnie białe i kolorowe tekstylia. UltraPhase 1 i UltraPhase 2 można nabyć we wkładach jednorazowych w sklepie internetowym Miele lub w sklepach specjalistycznych Miele. Oczywiście pralki miele z systemem TwinDos umożliwiają również pranie przy użyciu innych detergentów, które dozuje się wówczas do „klasycznej”szuflady lub jeśli są to kapsułki- bezpośrednio do bębna.

Osoby cierpiące na alergie skórne docenią też fakt, że środki piorące UltraPhase 1 i 2 są dostępne także jako delikatne środki piorące, które nie zawierają żadnych barwników ani substancji zapachowych.

Według renomowanego Instytutu Hohenstein dwufazowy system automatycznego dozowania TwinDos składający się z płynu UltraPhase1&2 to najlepszy system płynnych środków piorących na rynku. 2 fazowy system Miele pierze dokładniej niż zwykłe płyny do prania,  bo żaden środek piorący w płynie nie zawiera wybielacza (zniszczyłby on inne składniki płynu).

W pralkach miele dozowanie środków piorących jest ustawione wstępnie dla twardości wody 2, ale można to zmienić w funkcjach programowanych. Przy automatycznym dozowaniu należy najpierw wybrać czy pierzemy ubrania białe  TwinDos czy Kolorowe TwinDos  a potem ustawić na panelu sterowania stopień zabrudzenia prania- lekki/normalny/silny  (nie jest on mierzony za pomocą czujników jak w Boschu czy Siemensie).

Podsumowanie

Osobiście bardzo polecam pralki z automatycznym dozowaniem detergentu, ze względu na wygodę, lepsze efekty prania, oszczędność wody i detergentu. Z badań  wynika, że użytkownicy pralek z automatycznym dozowaniem detergentu oszczędzają do 10 litrów wody na cykl*   i aż do 38%  detergentu**!  Te cyfry nie kłamią! Automatyczny system dozuje detergenty z precyzją, której nie da się osiągnąć ręcznie.

* Obliczone na podstawie porównania prania w tradycyjnej pralce załadunku mieszanego w 40°C przy 38% ręcznym przedawkowaniu płynnego detergentu z praniem w systemie 4D w urządzeniu dozującym automatycznie przy załadunku 10 kg: badanie WL 1547/19 z dnia 08/2019 przeprowadzone przez Instytut Badań Stosowanych WFK na zlecenie BSH Hausgeräte GmbH.

**Średnia oszczędność płynnego detergentu poprzez porównanie dokładnego dozowania automatycznego i-DOS z dozowaniem ręcznym. International Journal of Consumer Studies 38 (2014), 265 f.

Rozmowa o i-DOS w pralakch Boscha i Siemensa

 

Staram się regularnie aktualizować i uzupełniać moje treści, zapewniając Ci najnowsze informacje, rzetelne porady i praktyczne wskazówki, które warto znać wybierając AGD.

Ten artykuł aktualizowałam w lutym 2025 r.

Mam nadzieję, że okazał się przydatny, a brak nachalnych reklam pozwolił skupić się na jego treści.

Jeśli chcesz podziękować za moją pracę, postaw mi wirtualną kawę.

Z góry dziękuję za Twoje wsparcie!

Pani Agd
Obserwuj