Jednym z najczęstszych błędów podczas prania jest niewłaściwe dozowanie środków piorących, dlatego wymyślono automatyczne dozowanie detergentu w pralkach. Według badań przeprowadzonych przez markę Siemens wynika, że aż 90% respondentów robi to źle i wcale mnie to nie dziwi, bo wbrew pozorom jest to bardzo trudne. Do prawidłowego dozowania należy uwzględnić następujące czynniki:

 • ilość prania,
 • stopień zabrudzenia,
 • twardość wody (twardsza woda wymaga użycia większej ilości detergentu)
 • stężenia detergentu (na rynku dostępne są koncentraty o większym stężeniu niż „klasyczne” płyny)

Kto zastanawia się na tym tymi czynnikami dozując środek piorący? Zapewne mało kto… , bo tak jak prawie nikt nie czyta instrukcji obsługi, tak prawie nikt nie czyta wskazówek na etykietach detergentów.  Ci którzy stosują żele, to najczęściej wlewają jedną lub dwie nakrętki żelu do pełnego załadunku prania, a Ci którzy stosują kapsułki – najczęściej wrzucają jedną lub dwie. Okazuje się, że takie stosowanie detergentu „na oko” skutkuje najczęściej przedozowaniem detergentu.

Czemu tak ważne jest właściwe dozowanie detergentu?

Właściwe dozowanie detergentu jest istotne z kilku powodów. Środek piorący, oprócz mechaniki prania, czasu oraz temperatury, jest jednym z czynników warunkujących otrzymanie idealnych rezultatów. Jednak zbyt duża ilość płynu może doprowadzić do niszczenia tkanin, blaknięcia kolorów lub powstawania nadmiernej ilości piany, a tym samym większego zużycia wody, wynikającego z konieczności uruchomienia dodatkowego cyklu płukania. Ponadto nadmiar detergentu może prowadzić do występowania podrażnień skóry, gdyż może on nie zostać w całości wypłukany w końcowej fazie prania. Nadmiar detergentu to niepotrzebny wydatek  i obciążenie dla środowiska. Z drugiej strony, zbyt mała ilość detergentu może prowadzić do niezadowalających rezultatów prania i potrzeby jego ponowienia.

 

Rozwiązanie problemu- Pralki z automatycznym dozowaniem detergentu

Automatyczne Dozowanie Detergentu W Pralkach
Pralka-Siemens-3.Jpg

Producenci pralek rozwiązali ten problem dzięki automatycznemu systemowi dozowania detergentu, który jest odpowiedzialny za optymalne dostosowanie ilości dozowanego detergentu do konkretnego prania.

Pralki z automatycznym dozowaniem detergentu dozując detergent, uwzględniają najczęściej wagę prania i wybrany program (rodzaj tkaniny), ale są i takie, które odmierzają detergent w sposób bardziej precyzyjny biorąc pod uwagę  stopień zabrudzenia ubrań, stężenie samego detergentu czy twardość wody.

System automatycznego dozowania to najczęściej dwa duże pojemniki w szufladzie pralki, do których można przelać zapas płynu do płukania ok. 0,5 l i płynnego detergentu ok. 1l. Zbiornik na płyn napełniamy raz na około 20 cykli prania.  System automatycznego dozowania detergentu nie wyklucza możliwości stosowania innego detergentu niż ten, którego zapas przelaliśmy do zbiornika. System automatycznego dozowania detergentu zawsze można wyłączyć i skorzystać z innego detergentu dozując go bezpośrednio do bębna lub do specjalnej przegrody w szufladzie pralki.

 

Pralki z automatycznym systemem dozowania

Pralki z automatycznym systemem dozowania ma w swojej ofercie ma wiele marek, albo tak to przynajmniej jest komunikowane, ale okazuje się, że te systemy bardzo się od siebie różnią.

Zanim wybierzecie, którąś z marek-warto się przyjrzeć: co pralka rzeczywiście robi automatycznie, a co użytkownik musi zrobić sam, żebyście nie byli rozczarowani zakupem.

Każdy z producentów nazwał tą technologię inaczej 🙂 Oto lista marek, modeli i nazwy technologii za jaką kryje się „automatyka” dozowania detergentu.

 • AEG- technologia nazywa się AutoDose: AEG LFR85166QP, AEG LFR73944QP.
 • Amica– nazwa technologii to OptiDose Pro, a model który ja posiada to Amica WA2C814BKiSVOD Istnieje sześć poziomów wyjściowych do wyboru do prania, domyślnie jest to AUTO.
  Naciskając przycisk Opti Dose w sposób ciągły, możemy wybrać poziom detergentu: OFF /1/2/3/4 / AUTO. Naciskając jednocześnie przyciski Opti Dose i OptiTime, możemy wybrać poziom zmiękczacza: OFF / 1/2/3/4 / AUTO. Tryb AUTO polega na automatycznym uwalnianie detergentu i środka zmiękczającego w zależności od wagi ubrań. 1/2/3/4: Zwolnienie ilościowe: W zależności od ilości ubrań lub stopnia zabrudzenia, ręcznie możesz wybrać poziom: 1, 2 , 3 lub 4. Wybierając OFF wyłączasz funkcję Opti Dose i wówczas musisz dodać detergent ręcznie przed każdym praniem.
 • Asko – w pralkach Asko z automatycznym dozowaniem detergentu ADS ilość dozowanego detergentu zależy od twardości wody, którą ustawia się w pralce przed pierwszym użyciem, od rodzaju detergentu, stopnia zabrudzenia i wagi załadunku. Tą technologię posiadają pralki  Asko W6098X.S/3, Asko W6098X.W/3,  Asko W6124X.W/3, Asko W4096R.W/3, Asko W2086R.W. Oprócz technologii autodozowania, która jest tylko w wybranych modelach bardzo pomocnym w praniu rozwiązaniem jest Asystent dozowania (Dose Assist), który posiadają wszystkie pralki Asko. Ta funkcja polega na tym, ze pralka na podstawie wagi załadunku, wybranego programu prania i stopnia zabrudzenia ubrań sama sugeruje użytkownikowi właściwą ilość detergentu w ml, którą należy wlać do szuflady.
 • Beko– nazwa technologii AutoDose, model Beko PWTV10744XWAD ( według instrukcji obsługi pralka zważy wsad i określa ilość detergentu w zależności od ilości wsadu, programu i wybranych funkcji i automatycznie dozuje detergent). Przy pomocy aplikacji można skorygować dawkowanie detergentu.
 • Bosch – nazwa technologii i-DOS, w ofercie aż 15 pralek z i-DOS i znajdziesz je TUTAJopis działania w akapicie poniżej;
 • Siemens: nazwa i-Dos  listę modeli znajdziesz TUTAJ 
 • Electrolux – nazwa technologii AutoDose. W ofercie Electroluxa są aktualnie 4 modele:  EW6F349BSPA, EW8F169SPA , EW8F169ASPA,  EW6F348SPA.  System AutoDose automatycznie dozuje odpowiednią ilość detergentu zależnie od ciężaru ładunku. Fabrycznie ustawione dawki dla dużego ładunku prania to 90 ml dla zbiornika detergentu oraz 25 ml dla zbiornika płynu zmiękczającego. Jest to optymalna konfiguracja do większości zastosowań. W oparciu o to ustawienie urządzenie będzie precyzyjnie określać dozowanie dla każdego prania. Ustawienia fabryczne zawsze można zmienić konfigurując samodzielnie system AutoDose- jeśli np. woda jest bardzo miękka lub bardzo twarda) i w przypadku określonych rodzajów detergentów (np. mocno skoncentrowanych) zaleca się dostosowanie wstępnie ustawionego dozowania zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi na opakowaniu detergentu lub płynu zmiękczającego – np. w przypadku mocno skoncentrowanego detergentu może być konieczne znaczące zmniejszenie dawki.
 • Hoover– ta technologia nazywa się u nich CareDose i posiadają je modele: HWPDQ410AMBCR/-S, HWPD 69AMBC/1-S
 • Hisense- modeleWF5S1045BW PL
 • Miele– nazwa technologii TwinDos, w ofercie aż 10 pralek z  TwinDos, znajdziesz je TUTAJ; opis działania znajdziesz poniżej, w osobnym akapicie;
 • Samsung: funkcję Autodozwania znajdziecie w modelach:  Samsung WW90T986ASHWW90T634DLHWW90T534DAE; ( w instrukcji znalazłam tylko informację, że przy włączonej opcji automatycznego dozowania pralka dozuje odpowiednią ilość detergentu lub zmiękczacza tkanin do każdego wsadu i że można to dawkę manualnie zmniejszyć lub zwiększyć)
 • LG tachnologia automatycznego dozowania nazywa się ezDispense, jest dostępna w modelach: LG F4W1175YE , LG F4W1175YW, pralko-suszarka LG  F4D1675YW.
 • Whirlpool – nazwa AutoDose System znajdziecie w modelach: Whirlpool W7X W845WB EE, Whirlpool W7 W945WB PLWhirlpool W8W046WRPL (według informacji z instrukcji obsługi -Inteligentny system automatycznie dostosowuje dozowanie detergentu zgodnie z wybranym poziomem jego skoncentrowania, wybranym programem i wykrytym automatycznie załadunkiem prania, Ilość środka zmiękczającego zostanie automatycznie dostosowana do wybranego programu prania oraz wykrytego automatycznie załadunku pralki. System inteligentnego dozowania został aktywowany automatycznie dla wszystkich programów i może być wyłączony dla każdego programu indywidualnie.

 

i-DOS w pralkach Boscha i Siemensa

Bez-Tytulu.jpg
22.Jpg

Patrząc na szerokość asortymentu pralek z automatycznym systemem dozowania widać, że BSH nie ma sobie równych! W pralkach Boscha i Siemensa system automatycznego dozowania nazywa się i-Dos i dopracowany jest do perfekcji!

Pralki koncernu BSH z systemem i-DOS dozując detergent, uwzględniają znacznie więcej niż tylko wagę prania, twardość wody i stężenie detergentu. We wszystkich programach prania czujnik stopnia zabrudzenia wody aquaSensor określa poziom zabrudzenia ubrań na kolejnych etapach prania, skanując odprowadzaną wodę w celu ewentualnego dalszego zastosowania środka piorącego lub wodySystem i-Dos jest też tak precyzyjny, że potrafi określić ilość płynu potrzebną do prania i płukania ubrań z dokładnością do 1ml!

We wszystkich pralkach z funkcja i-Dos oprócz standardowych programów do prania bawełny, syntetyków czy wełny istnieje specjalny program automatyczny, w którym czujniki i-DOS wewnątrz pralki automatycznie wykryją nie tylko  objętość ładunku i stopień jego zabrudzenia, ale również rodzaj tkaniny na podstawie chłonności wody materiału! Na podstawie tych informacji, cykl prania jest dostosowany do konkretnego załadunku. Pralka optymalizuje ilość pobieranej wody, czas trwania, temperaturę i mechanikę programu, dobiera odpowiednią ilość detergentu a także określa czas i prędkość wirowania. Wszystko to gwarantuje perfekcyjne rezultaty prania w optymalnym czasie przy efektywnym wykorzystaniu wody i detergentu.

W zależności od serii urządzeń system i-Dos może dozować 2 różne detergenty lub 1 płynny detergent i zmiękczacz do tkanin.

TwinDos w pralkach Miele

01-Feature-Modul-Img1-Lg.png
01-Keymodul-Img1-Lg.jpg

System automatycznego dozowania detergentu w pralkach Miele nazywa się TwinDos i jest o tyle wyjątkowy, że bazuje na środkach piorących marki Miele!

Specjalne płyny UltraPhase1&2 montuje się w kieszeni, w dole pralki.

UltraPhase 1 jest płynnym środkiem piorącym, który rozpuszcza zabrudzenia i usuwa najczęściej spotykane plamy. UltraPhase 2 jest środkiem wybielającym i usuwa uporczywe plamy  z kawy, herbaty, soków owocowych czy czerwonego wina. Oba środki są dozowane w procesie prania w różnych punktach czasowych, dla uzyskania optymalnych rezultatów prania. UltraPhase 1 i UltraPhase 2 czyszczą dokładnie białe i kolorowe tekstylia. UltraPhase 1 i UltraPhase 2 można nabyć we wkładach jednorazowych w sklepie internetowym Miele lub w sklepach specjalistycznych Miele. Oczywiście pralki miele z systemem TwinDos umożliwiają również pranie przy użyciu innych detergentów, które dozuje się wówczas do „klasycznej”szuflady lub jeśli są to kapsułki- bezpośrednio do bębna.

Osoby cierpiące na alergie skórne docenią też fakt, że środki piorące UltraPhase 1 i 2 są dostępne także jako delikatne środki piorące, które nie zawierają żadnych barwników ani substancji zapachowych.

Według renomowanego Instytutu Hohenstein dwufazowy system automatycznego dozowania TwinDos składający się z płynu UltraPhase1&2 to najlepszy system płynnych środków piorących na rynku. 2 fazowy system Miele pierze dokładniej niż zwykłe płyny do prania,  bo żaden środek piorący w płynie nie zawiera wybielacza (zniszczyłby on inne składniki płynu).

W pralkach miele dozowanie środków piorących jest ustawione wstępnie dla twardości wody 2, ale można to zmienić w funkcjach programowanych. Przy automatycznym dozowaniu należy najpierw wybrać czy pierzemy ubrania białe  TwinDos czy Kolorowe TwinDos  a potem ustawić na panelu sterowania stopień zabrudzenia prania- lekki/normalny/silny  (nie jest on mierzony za pomocą czujników jak w Boschu czy Siemensie).

Podsumowanie

Osobiście bardzo polecam pralki z automatycznym dozowaniem detergentu, ze względu na wygodę, lepsze efekty prania, oszczędność wody i detergentu. Z badań  wynika, że użytkownicy pralek z automatycznym dozowaniem detergentu oszczędzają do 10 litrów wody na cykl*   i aż do 38%  detergentu**!  Te cyfry nie kłamią! Automatyczny system dozuje detergenty z precyzją, której nie da się osiągnąć ręcznie.

* Obliczone na podstawie porównania prania w tradycyjnej pralce załadunku mieszanego w 40°C przy 38% ręcznym przedawkowaniu płynnego detergentu z praniem w systemie 4D w urządzeniu dozującym automatycznie przy załadunku 10 kg: badanie WL 1547/19 z dnia 08/2019 przeprowadzone przez Instytut Badań Stosowanych WFK na zlecenie BSH Hausgeräte GmbH. 

**Średnia oszczędność płynnego detergentu poprzez porównanie dokładnego dozowania automatycznego i-DOS z dozowaniem ręcznym. International Journal of Consumer Studies 38 (2014), 265 f.

Rozmowa o i-DOS w pralakch Boscha i Siemensa


Obserwuj