Brzydki zapach prania
Brzydki zapach prania to problem pojawiający się dość często, a jego przyczyn może być kilka!
Jeśli po wyciągnięciu prania z pralki zamiast zapachu świeżości wyczuwasz przykry zapach wilgoci, stęchlizny, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Opisuję w nim możliwe przyczyny tego stanu rzeczy.
Brzydki zapach prania – przyczyny
Brudna pralka
Paradoksalnie, pralka, której zadaniem jest usuwanie brudu i nieprzyjemnych zapachów z ubrań, sama może stać się źródłem nieświeżego zapachu prania. Osady z resztek detergentów, włókien ubrań, pozostałości wody w uszczelkach, niskie temperatury prania to wręcz idealne warunki do rozwoju bakterii i pleśni, które są źródłem brzydkiego zapachu.
Aby gruntownie wyczyścić pralkę należy:

gumowa uszczelka w pralce
- Wyczyść uszczelkę i filtr: Sprawdź gumową uszczelkę drzwi pralki (gumowy kołnierz pralki) oraz filtr, aby upewnić się, że nie zalega w nich brud, resztki detergentu ani woda. Uszczelkę należy wyczyścić wilgotną szmatką i wytrzeć do sucha. Filtr kryje się za małą klapką w dolnej części frontu pralki – należy go wyjąć i oczyścić z nagromadzonego brudu i resztek tkanin, monet czy guzików. Bądźcie przygotowani, że po jego otwarciu z pralki wyleje się trochę wody, dlatego warto pod klapkę podłożyć ręcznik lub tackę.
- Czyszczenie szuflady na detergenty: Wyjmij szufladę z pralki i dokładnie umyj. Jeśli osady są trwałe, to namocz ją w wodzie z dodatkiem octu. Wyczyść też przestrzeń, w której mieści się szuflada.
- Przeprowadź cykl czyszczenia: Uruchom pralkę „na pusto” (bez ubrań), korzystając z najwyższej dostępnej temperatury oraz długiego cyklu prania. Do bębna dodaj specjalny detergent do czyszczenia pralek, aby skutecznie usunąć zanieczyszczenia, osady i bakterie. Ja od lat korzystam z uniwersalnych saszetek do czyszczenia zmywarek i pralek od firmy Electrolux Clean&Care (6 saszetek kosztuje około 40 zł).
Dobrą praktyką jest pozostawienie szuflady na detergenty lekko wysuniętej oraz drzwi pralki uchylonych po każdym praniu, aby umożliwić swobodny przepływ powietrza i zapobiec gromadzeniu się wilgoci wewnątrz urządzenia.
Dbanie o regularną konserwację pralki pomoże utrzymać ją w dobrym stanie i zapewnić świeżość prania bez nieprzyjemnych zapachów.
Złe podłączenie pralki

syfon z kulką
Jeżeli z pralki śmierdzi szambem lub kanalizacją, świadczy to o tym, że rura odpływowa została źle podłączona i uszczelniona. W tym przypadku przyczyną nieprzyjemnego zapachu nie musi być brudna pralka.
Prawidłowy montaż rury powinien rozwiązać problem.
Ja dodatkowo zamontowałam u siebie syfon z kulką, który można kupić w każdym markecie budowlanym.
Syfon to element, który zapobiega cofaniu się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji. Jego zadaniem jest utrzymanie odrobiny wody, która tworzy barierę dla zapachów. W syfonie z kulką, to kulka zamyka otwór do kanalizacji po wypuszczeniu wody z pralki i tym samym brzydkie zapachy i nieczystości z kanalizacji nie wracają do pralki!
Pozostawione w bębnie pranie
Pranie należy wyjmować od razu po zakończeniu cyklu. Pozostawione w bębnie przez dłuższy czas mokre pranie będzie śmierdzieć! Jeżeli z jakiegoś powodu wyprane ubrania przeleżały w pralce kilka godzin, warto uruchomić cykl prania ponownie.
Niedosuszone pranie
Jeśli brzydki zapach prania odkryjesz dopiero po wyciągnięciu ubrań z szafy, to przyczyną takiego stanu rzeczy może być ich niedosuszenie!
Jeśli korzystasz z suszarki bębnowej i po zakończeniu suszenia uznasz, że pranie jest niedosuszone, warto uruchomić dodatkowo czasowy program na 10 – 20 minut, co pozwoli dosuszyć ubrania.
Niedoprane pranie
Krótkie cykle prania wykonywane w niskich temperaturach mogą nie być skuteczne w usuwaniu zabrudzeń i bakterii z tkanin.
Często ręczniki po zaledwie po jednym użyciu już brzydko pachną. To właśnie efekt niedoprania.
Nie bój się długich cykli prania!
Pierz bawełniane ręczniki w standardowym programie prania „Bawełna” (bez skracania cyklu), w temperaturze 60 °C i problem brzydkiego zapachu zniknie.
Jeżeli interesuje Was tematyka, jak prać ubrania, aby służyły nam na dłużej, to zapraszam do lektury tego artykułu.