Kiedy podejmujemy gości np. w święta, urodziny czy domówki, często dostrzegamy różne mankamenty sprzętu agd. Okazuje się, że czteropolowa płyta jest za mała, aby podgrzać przygotowane przez nas potrawy i zaserwować je o konkretnej porze. Lodówka nie jest w stanie pomieścić naszych zakupów, a zmywarka brudnych naczyń. Takie przykłady można mnożyć…Jakie zatem wybrać sprzęty, aby gotować w kuchni z przyjemnością?

 

Oto kilka wskazówek, dla osób, które lubią gotować, celebrować posiłki w gronie rodziny, a które są na etapie remontu lub planowania nowej kuchni:

Duża płyta indukcyjna lub gazowa

Hama Szklana Deska Do Krojenia Xavax
HAMA szklana deska do krojenia…

Nie bójcie się zakupu szerszej płyty indukcyjnej czy gazowej niż 60 cm! Wystarczy wygospodarować kilkanaście dodatkowych centymetrów i już macie dodatkowe pola grzejne.

 

Jeżeli obawiacie się, że z dodatkowego pola/pól nie będziecie często korzystać, a szersza płyta zabierze Wam cenne centymetry blatu roboczego, to pamiętajcie o istnieniu specjalnych desek z żaroodpornego szkła, które wystarczy położyć na nieużywaną część płyty, a posłużą Wam  jako dodatkowy blat, do krojenia, siekania, czy wyrabiania i wałkowania ciasta. Z kolei podczas gotowania może służyć jako podstawka pod gorące garnki, patelnie lub czajnik, a oparta o ścianę uchroni ją przed zachlapaniem.

Piekarnik dwukomorowy

Flex-Door-Obciete.jpg

Jeśli często pieczecie, to warto kupić piekarnik o standardowych wymiarach, ale z dwiema niezależnymi komorami tzw. DualCook, w których można piec w tym samym czasie różne potrawy, przy wykorzystaniu różnych temperatur i trybów pieczenia. To oznacza w praktyce, że w jednej komorze może piec się ciasto a w drugiej ryba.

Pomiędzy komorami jest specjalny separator, który zapobiega mieszaniu się aromatów! Gdybyście chcieli w takim piekarniku przygotować dużego indyka to wystarczy wyjąć separator  i dwie komory zamienią się w jedną dużą!

Możecie też piec z wykorzystaniem tylko pojedynczej komory, która nagrzeje się nawet szybciej niż standardowy piekarnik.

Zmywarka o szerokości 60 cm

Ochrona-Szkla2.Jpg

Zmywarka 60-tka jest niezbędna, jesli chcecie myć w niej duże garnki lub blachy z piekarnika.

Przy zakupie nowej zmywarki zwróć uwagę na obecność krótkiego programu zmywania, aby podczas imprezy czy kolacji móc szybko wymyć talerze czy szkło na kolejną porcję smakołyków.

Kolejną ważną funkcją jest zmywanie intensywne. Jeśli chcecie mieć pewność, że garnki i patelnie będą dobrze domyte, to wybierzcie zmywarkę ze strefą intensywnego mycia. Zmywarka umyje je wodą o podwyższonym o 20-30% ciśnieniu, co gwarantuje ich domycie. Nawet przypalone garnki nie będą stanowiły problemu dla takiej zmywarki.

Bardzo istotne są również wszelkie ruchome elementy w koszach zmywarki – składane podpórki, silikonowe uchwyty do szkła – to niby drobiazgi, ale sprawiają, że łatwiej ułożyć rzeczy w zmywarce, a delikatne szkło nie jest narażone na przewrócenie się pod wpływem strumienia wody.

Pojemna lodówka

Lodówka typu SidebySide to marzenie chyba większości z nas. Kostkarka lub podajnik zimnej wody – szczególnie w upalne dni – to jest to! Poza tym SBS oferuje mnogość półeczek i szuflad, piękne oświetlenie ledowe. Posiadanie takiego typu lodówki jest bardzo komfortowe szczególnie dla dużej rodziny, która robi większe zakupy raz na jakiś czas. W tak pojemnej lodówce przechowywanie większej ilości produktów  w postaci zarówno świeżej jak i mrożonej, nie stanowi najmniejszego problemu. Jeśli Wasza kuchnia nie jest zbyt duża, to podpowiem Wam, że najmniejsze gabaryty ma lodówka typu SBS marki  MPM 427-SBS-03 (wysokość 178 cm, szerokość 90 cm ,głębokość tylko 59 cm!!!) https://www.paniagd.pl/lodowki/najplytszy-side-by-side-na-rynku-61.html

Jeśli w Waszej kuchni nie zmieści się żaden SBS, to bardzo praktycznym rozwiązaniem może być zakup dużej chłodziarki (bez zamrażalnika) np. o wysokości 1,8-2 metry, a zamrażarkę  skrzyniową lub szufladową możecie ustawić nawet w piwnicy czy garażu, bo istnieją modele, które będą prawidłowo działac nawet w temperaturze otoczenia do -15 °C.

Lx-Samsung.jpg

Okap

Planując kuchnię nie zapomnijcie o okapie. To wcale nie musi być element dekoracyjny (może, ale nie musi!) Najważniejsza jest jego skuteczność. Wasi goście nie muszą już na progu rozpoznawać zapachów potraw, jakie dla nich przygotowaliście – szczególnie, kiedy jest to ryba.

Pamiętajcie, aby przed wyborem modelu prawidłowo obliczyć  potrzebną wydajność. Jeśli nie wiecie jak to zrobić, polecam zerknąć do artykułu https://www.paniagd.pl/okapy/jak-obliczyc-potrzebna-wydajnosc-okapu-154.html

Obserwuj