Od kiedy pracuję w branży AGD marzyłam o piekarniku z funkcją pyrolizy i w końcu udało mi się spełnić moje marzenie.

Dziś podzielę się z Wami moim doświadczeniem, dlaczego warto sprawić sobie piekarnik z taką funkcjonalnością!

Co to jest pyroliza?

Projekt-Bez-Tytulu-2021-04-17T183255-282.Png

Pyroliza jest najskuteczniejszym sposobem czyszczenia piekarnika, który polega na tym, że piekarnik rozgrzewa się do ok. 500°C i w ciągu 2-3 godzin wypala tłuszcz, brud i zamienia je w popiół, który po wystudzeniu piekarnika można łatwo usunąć wilgotną ściereczką.

Główną zaletą pyrolizy jest to, że jest to proces samoczyszczenia- czyli oszczędzamy własny czas, siły oraz pieniądze, bo nie musimy kupować żadnych detergentów do czyszczenia piekarnika.

Zakup piekarnika z funkcją pyrolizy nie jest też szczególnie kosztowny, bo najtańsze modele możemy kupić za kwotę tysiąca złotych.

Czy pyroliza jest kosztowna?

Wokół pyrolizy narosło wiele mitów. Najważniejszy związany jest z jej kosztami. Przed zakupem piekarnika z pyrolizą często powstrzymuje strach przez opłatami za energię. Tymczasem, wbrew obiegowej opinii, pyroliza nie jest tania!

Jedno czyszczenie zużywa ok. 2,5-4,7 kilowatogodzin czyli koszt jednego czyszczenia pyrolitycznego to niecałe 3,00 zł

 

Czy pyroliza jest niebezpieczna?

Druga obawa dotyczy bezpieczeństwa. Klienci często obawiają się, że tak wysoka temp. 500°C może być niebezpieczna  zarówno dla nas, jak i dla naszych mebli kuchennych.  Na szczęście piekarniki z pyrolizą mają odpowiednie zabezpieczenia.

Piekarniki z pyrolizą wymagają zdecydowanie większej izolacji termicznej, dlatego posiadają zarówno dodatkową warstwę izolacji jak i  dodatkowe warstwy obudowy zewnętrznej. Uszczelka w drzwiach piekarnika z pyrolizą jest wykonana z zupełnie innego tworzywa, niż w zwykłych piekarnikach. Jest ona odporna na tak wysoką temp. i ogranicza uciekanie ciepła z wnętrza piekarnika. Poza tym system chłodzący jest mocniejszy – ma większą wydajność, więc możemy być spokojni o nasze meble.

Szyby frontowe piekarników z pyrolizą nagrzewają się podczas pyrolizy tylko do 60-70°C., więc są dość gorące, ale nie wywołują poparzeń. Ze względów bezpieczeństwa drzwi urządzenia blokują się automatycznie po przekroczeniu określonej temperatury. Drzwi piekarnika nie da się otworzyć dopóki temperatura nie spadnie do bezpiecznej temp., więc osmalenie brwi i rzęs nam nie grozi.

Jak przeprowadzić pyrolizę?

Przed każdym włączeniem pyrolizy należy usunąć większe zabrudzenia z komory piekarnika. Podczas samoczyszczenia resztki pożywienia, tłuszcz i sos z pieczenia mogą się zapalić.

I teraz bardzo ważna kwestia: podczas pyrolizy piekarnik musi być zupełnie pusty. Żeby przeprowadzić proces pyrolizy należy wyjąć wszystkie blachy do pieczenia, drabinki i prowadnice teleskopowe, ruszty, chyba że te elementy są przystosowane do pyrolizy.

W niektórych piekarnikach Boscha i Siemensa, Electroluxa i Miele istnieją drabinki i prowadnice a nawet blachy, które są odporne na pyrolizę. Ja mam to szczęście, że w moim modelu drabinki i prowadnice są przystosowane do pyrolizy i nie musze ich wyciągać! Ale blacha jest pokryta powłoką antyadhezyjną (nieprzywierającą), więc muszę ją wyciągać.

Wysoka temperatura powoduje uszkodzenie powłoki antyadhezyjnej blach i form oraz powstawanie trujących gazów!!!

Co się stanie, gdy nie opróżnimy piekarnika na czas pyrolizy? Blachy poddane pyrolizie trwale się odkształcą, chromowe ruszty się odbarwią, a na prowadnicach pojawi się brzydki odbarwiony nalot, nie mówiąc już o tym, że system łożysk może nie wytrzymać tak wysokiej temperatury.

Niektóre zaawansowane piekarniki mają specjalne zabezpieczenia, które  uniemożliwiające pyrolizę bez wyjętych drabinek bocznych.

Rodzaje pyrolizy

Img-4451-2.Jpg

W moim piekarniku Boscha mogę wybrać jeden z trzech poziomów czyszczenia:

  • Stopień 1– do lekkiego zabrudzenia piekarnika- pyroliza trwa 1.15 h
  • Stopień 2 – do średniego zabrudzenia piekarnika- pyroliza trwa 1.30 h
  • Stopień 3– do mocnego zabrudzenia piekarnika- pyroliza trwa 2h

Im silniejsze i starsze zabrudzenia, tym wyższy powinien być poziom czyszczenia.

Przebieg pyrolizy

W związku z tym, że w trakcie pyrolizy wydzielane są opary, które mogą powodować podrażnienia błon śluzowych oraz brzydko pachnie, to należy wyjść z kuchni i pozostawić w niej uchylone okna!

Podczas pyrolizy zewnętrzna powierzchnia urządzenia jest bardzo gorąca. Nie próbuj otwierać ani dotykać szyb piekarnika podczas pyrolizy. Poczekaj, aż urządzenie ostygnie.

Po uruchmieniu pyrolizy drzwi urządzenia blokują się automatycznie i będzie je można otworzyć  dopiero, gdy na wyświetlaczu zgaśnie symbol blokady (kłódki). Oświetlenie piekarnika nie działa w trakcie funkcji czyszczenia.

Po zakończeniu pyrolizy

Gdy komora piekarnika ostygnie możesz otworzyć drzwi piekarnika. Na jego ścianach i na prowadnicach ( w wybranych modelach) zobaczysz popiół, który należy wytrzeć wilgotną ściereczką. Po usunięciu popiołu wnętrze piekarnika będzie wyglądać jak nowe!

Podczas czyszczenia pyrolitycznego na ramie po wewnętrznej stronie drzwi urządzenia mogą pojawić się  przebarwienia. Jest to normalne zjawisko, które nie wpływa na funkcjonowanie piekarnika. Przebarwienia te można usuwać wyłącznie za pomocą środka do czyszczenia stali nierdzewnej.

Podsumowanie

Nie bójcie się pyrolizy! To super rozwiązanie. Należy z niego regularnie korzystać, pamiętając o wytycznych zawartych w instrukcji obsługi.

Jeśli chcesz zobaczyć efekt pyrolizy w moim piekarniku, to zapraszam Cię do obejrzenia filmu!


Obserwuj