Nawet w najmniejszej kuchni znajdzie się miejsce na urządzenie z funkcją pieczenia! Nie wierzysz? To koniecznie przeczytaj te artykuł, w którym przedstawię Ci najmniejsze piekarniki na rynku.

Często w maleńkich kuchniach borykamy się z problemem braku miejsca na piekarnik. Sama doświadczyłam mieszkania w kawalerce bez piekarnika i pomimo tego, że rzadko wtedy gotowałam, dotkliwie odczuwałam brak tego urządzenia, no bo jak przeżyć jako singiel/singielka bez możliwości wrzucenia mrożonej pizzy lub innego dania gotowego do piekarnika? 🙂

Dziś właściciele małych kuchni mają zdecydowanie więcej możliwości niż 20 lat temu. Oprócz piekarników kompaktowych o wysokości 45 cm pojawiły się również wąskie piekarniki o szerokości 45 cm i bardzo popularne stały się frytownice tzw. airfryer, które z powodzeniem można nazwać mini piekarnikami.

Piekarniki o szerokości 45cm

Piekarniki o szerokości 45 cm oferują aktualnie marki MPM i Kernau, Freggia i Berg. Pełną listę modeli znajdziesz TUTAJ.  Wąskie piekarniki to najczęściej piekarnik multifunkcyjne z termoobiegiem, z grzałką górną i dolną. Ich wnętrze pokryte jest zazwyczaj emalią, ułatwiającą czyszczenie Do kompletu możemy dobrać płytę ceramiczną, płytę indukcyjną, lub płytę gazową, trzypolową o szerokości 45 cm oraz okap o szerokości 50 cm.

Najmniejsze Piekarniki Na Rynku

Piekarniki kompaktowe

Alternatywą do zakupu piekarnika o szerokości 45 cm może być zakup piekarnika kompaktowego o szerokości 60 cm, ale o wysokości tylko 45 cm. „Małe” piekarniki nie dość, że zajmują mało miejsca, to jeszcze ze względu na mniejszą komorę pieczenia szybciej się nagrzewają i zużywają mniej energii niż piekarnik o standardowych wymiarach. Jeśli tylko Twoją ambicją nie jest upieczenie w nim indyka w całości, to te urządzenia powinny spełnić Twoje oczekiwania 🙂

Oferta piekarników kompaktowych jest naprawdę bogata. Aktualnie  jest dostępnych około 100 piekarników kompaktowych. Oto ich pełna lista. Wiele piekarników kompaktowych to urządzenia z funkcją mikrofali lub z funkcją pary, które nie należą do tanich, ale nie zapominajcie o tym, że jeśli zdecydujecie się na zakup urządzenia 2w1 to w cenie jednego będziecie mieli dwa urządzenia

 

Piekarnik kompaktowy z mikrofalą

Piekarnik kompaktowy z mikrofalą  pozwoli Wam  nie tylko na wypiekanie praktycznie każdej potrawy, ale także posłuży Wam jako tradycyjna mikrofalówka.

To do Was należy decyzja, w jakim trybie będzie działało urządzenie, czy jako piekarnik konwencjonalny, mikrofala lub kombinacja piekarnika i mikrofali.

Ogromną zaletą tego typu urządzeń jest możliwość połączenie klasycznego podgrzewania z oddziaływaniem mikrofal, co pozwala na skrócenie  czasu przygotowania posiłku o 50%. Dodatkowym plusem jest możliwość apetycznego zarumienienia skórki, czego zwykle brakuje potrawom przygotowywanym w klasycznej kuchence mikrofalowej.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat piekarników z funkcją mikrofali, to zajrzyjcie TUTAJ.

Ja osobiście korzystam z piekarnika kompaktowego z mikrofalą marki Bosch i jestem z niego bardzo zadowolona. Mój model Bosch CMG6764W1 nie jest już dostępny, ale Bosch ma w swojej ofercie dwa podobne białe modele CMG7241W1 oraz CMG633BW1.
Najmniejsze Piekarniki Na Rynku

Piekarnik kompaktowy z funkcją pary

Najmniejsze Piekarniki Na Rynku

A jeżeli zdecydujecie się na piekarnik kompaktowy z funkcją pary, to będziecie mogli przygotowywać posiłki w najzdrowszy z możliwych sposobów czyli przy użyciu pary! Zapewne wiecie, że potrawy gotowane w gorącej parze nie tylko zachowują witaminy i minerały, ale także swój pełny, naturalny aromat. Dlatego można darować sobie dodatkowe przyprawianie i użyć znacznie mniej soli podczas gotowania. Dzięki parze można nawet gotować bez dodawania oleju czy innego tłuszczu.

Oprócz klasycznego pieczenia będziecie mogli też piec z dodatkiem pary. Dodając odpowiednią dawkę pary w określonych momentach, nada ona Twoim potrawom apetyczną fakturę wewnątrz i na zewnątrz.

Działa to świetnie na pieczywo, które pokrywa się chrupiącą skórką, zachowując jednocześnie pulchny miękisz. Para działa też świetnie na pieczone mięsa. Para idealnie sprawdza się tez do odgrzewania dań. W przeciwieństwie do mikrofali nie wysusza jedzenia! Wczorajsze ziemniaki lub ryż pod wpływem pary będzie nie tylko wyglądał ale też smakował jak właśnie wyciągnięty z wody, więc jeśli nie zależy Ci na odgrzewaniu napojów, to lepszy rozwiązaniem będzie piekarnik z parowarem niż z mikrofalą!

Oto dwa modele piekarników kompaktowych z parą w bardzo przyzwoitej cenie: Electrolux KVBAS21WX i Bosch CSG656BS2.

Gdybym miała dziś ponownie wybrać piekarnik, to z pewnością wybrałabym ponownie model kompaktowy, ale tym razem skusiłabym się na model skandynawskiej marki ASKO OCSM8487B, bo to jest urządzenie które oferuje zarówno pieczenie tradycyjne, gotowanie na parze, pieczenie z funkcją pary, program Sous Vide oraz funkcje mikrofali- czyli dosłownie wszystko!

Najmniejsze Piekarniki Na Rynku

 

Frytownice

Od pewnego czasu bardzo modne stały się  frytownice beztłuszczowe! Dlaczego? Frytownica to jest taki mini piekarnik przy pomocy, którego jesteśmy w stanie przygotować dosłownie wszystko to, co w piekarniku! Ograniczenie stanowi  głównie pojemność urządzenia! Ono w swoim wnętrzu ma specjalną grzałkę i przygotowuje dania  za pomocą ciepłego powietrza oraz jego odpowiedniej cyrkulacji .

Zaletą tego urządzenia jest przede wszystkim to, że możemy przygotować dania bez tłuszczu lub z jego minimalna ilością, a one będą chrupkie z zewnątrz i soczyste w środku. Na dodatek to urządzenie pobiera zdecydowanie mniej prądu aniżeli piekarnik i nie potrzebuje tak dużo czasu na przygotowanie potrawy  jak tradycyjny piekarnik, co przy rosnących cenach energii ma ogromne znaczenie. Frytkownicę beztłuszczową  łatwiej też utrzymać w czystości niż piekarnik.

Wiele modeli oferuje też automatyczne programy pieczenia jak: pieczenie frytek, opiekanie, tostowanie, podpiekanie, podgrzewanie, pieczenie, przygotowanie mrożonych produktów i suszenia- ziół, grzybów, warzyw, owoców, co znacznie ułatwia  korzystanie z tego typu sprzętu.

Na rynku jest bardzo wiele modeli frytownic, ale liderem w tej kategorii urządzeń jest marka Philips. Ja osobiście testowałam dwie frytownice Amica AFM 4011 oraz Cosori CP158-AF-RXW i muszę przyznać, że te sprzęty bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły. Jeśli chcesz zobaczyć, co ciekawego upiekłam w frytownicy Amica, to obejrzyj film.

 

 

 

 

Obserwuj