Piekarnik z funkcją mikrofali nie należy do tanich urządzeń, ale musicie pamiętać, że kupujecie jedno urządzenie zamiast dwóch. Miejsce, które musielibyście przeznaczyć na kolejne urządzenie możecie zagospodarować w inny sposób.

Urządzenie 2w1 pozwoli Wam  nie tylko na wypiekanie praktycznie każdej potrawy, ale także posłuży Wam jako tradycyjna mikrofalówka. To do Was należy decyzja, w jakim trybie będzie działało urządzenie, czy jako piekarnik konwencjonalny, mikrofala lub kombinacja piekarnika i mikrofali.

Ogromną zaletą tego typu urządzeń jest możliwość połączenie klasycznego podgrzewania z oddziaływaniem mikrofal, co pozwala na skrócenie  czasu przygotowania posiłku o 50%. Dodatkowym plusem jest możliwość apetycznego zarumienienia skórki, czego zwykle brakuje potrawom przygotowywanym w klasycznej kuchence mikrofalowej.

Piekarnik z funkcją mikrofali – wymiary

Qq.jpg
Mcsa00766690-411043-Hmg636Bs1-Def.jpg

 

90% aktualnej oferty rynkowej piekarników z mikrofalą stanowią modele w wersji kompaktowej o wysokości 45 cm, ale są też urządzenia, które mają wymiary standardowego piekarnika  (wysokość i szerokość 60 cm) jak np. Bosch HMG636RS1 czy Siemens HM656GNS1.

Piekarnik  w wersji kompaktowej można zamontować w małej kuchni rozwiązując tym samy problem z wygospodarowaniem miejsca na 2 urządzenia, bądź zamontować obok piekarnika parowego czy ekspresu do kawy, które tez mają wysokość 45 cm.

 

Piekarnik 2w1 – programy pieczenia i wyposażenie

1103200-5906006032005-Ammb44E3Gcb-Ammb44E3Gcb-.Jpg

Piekarniki z funkcją mikrofali oprócz podstawowych programów pieczenia oferują również szereg przydatnych programów automatycznych. W niektórych modelach znajdziesz nawet książkę kucharską z konkretnymi przepisami kulinarnymi.

Urządzenia 2w1 mogą posiadać także bogate wyposażenie: prowadnice teleskopowe, termosondę, pojemniki do gotowania z dodatkiem pary, szklane tace. Producenci zadbali też o to, aby takie urządzenia można było łatwo wyczyścić. Część modeli posiada we wnętrzu specjalne powłoki łatwoczyszczące, inne posiadają powłoki katalityczne- pochłaniające tłuszcz, a w niektórych dzięki pyrolizie można wypalić brud  do garstki pyłu.

Dzięki takim zabezpieczeniom jak blokada przed dziećmi, chłodne drzwi piekarnika, wskaźnik ciepła resztkowego nie musicie się też obawiać, że ktoś przypadkowo się poparzy.

Piekarnik z funkcją mikrofali – zalety posiadania urządzenia 2w1

Zaletą tego urządzenia jest przede wszystkim to, że mam więcej miejsca w kuchni! Wybierając piekarnik w wersji kompaktowej z mikrofalą zyskasz jeszcze dodatkowe miejsce np. na  szufladę meblową o wysokości 15 cm. Piekarnik kompaktowy  szybko się nagrzewa, bo ma mniejszą pojemność, a jak wiadomo szybsze nagrzewanie oznacza mniejsze koszty energii!

Piekarnik z funkcją mikrofali oferuje wszystkie funkcje, jakie mogłabym mieć w standardowym piekarniku, a dodatkowo dzięki trybowi łączonemu: pieczenie+ mikrofale skracam czas pieczenia o 50%.

Ja od 5 lat posiadam piekarnik z mikrofalą Bosch w wersji kompaktowej i jestem z niego bardzo zadowolona. Mój model Bosch CMG6764W1 nie jest już dostępny, ale Bosch ma w swojej ofercie dwa podobne białe modele CMG7241W1 oraz CMG633BW1.

 

Piekarnik Z Funkcją Mikrofali Bosch

Gdybym miała dziś ponownie wybrać piekarnik, to z pewnością wybrałabym ponownie model kompaktowy, ale tym razem skusiłabym się na model skandynawskiej marki ASKO OCSM8487S, bo to jest urządzenie które oferuje zarówno pieczenie tradycyjne, gotowanie na parze, pieczenie z funkcją pary, program Sous Vide oraz funkcje mikrofali- czyli dosłownie wszystko!

 

Piekarniki z funkcją mikrofali – wady

Wadą piekarników z funkcją mikrofali o wymiarach standardowych (60×60 cm) jest przede wszystkim cena. Aktualnie (kwiecień 2024) najtańszy taki piekarnik  kosztuje ok. 5000 zł, ale wersje kompaktowe zaczynają się już od 1900 zł ( np. Samsung NQ5B5763DBS).

Niektórzy twierdzą, że wadą piekarników kompaktowych jest wielkość komory urządzenia, ale ja się z tym nie zgadzam. W moim  piekarniku kompaktowym Bosch  bez problemu upiekę  kurczaka w całości czy 2 blachy ciasteczek (nie zmieści się tam z pewnością indyk w całości, ale zawsze można go upiec w kawałkach). Ja osobiście uważam, że jedyną wadą tego rozwiązania jest to, że podczas pieczenia nie możemy korzystać z kuchenki mikrofalowej.

Piekarnik z mikrofalą – alternatywa?

Jeżeli nie zależy Ci na robieniu popcornu ani na podgrzewaniu napojów, to alternatywą do piekarnika z funkcją mikrofali może być piekarnik parowy (w wersji kompaktowej lub standardowej) przy pomocy, którego możemy piec, ale też podgrzewać jedzenie! Para podgrzewa potrawy bez ich wysuszania, sprawiając, że wczorajszy posiłek jest równie smaczny jak w dniu jego przygotowania. Podgrzanie posiłku zabiera trochę więcej czasu niż w kuchence mikrofalowej (dosłownie kilka minut!), ale smak jest nieporównywalny!   W wielofunkcyjnych piekarnikach parowych Electrolux jest program parowy „Regeneracja” – który został opracowany właśnie w tym celu! Jeśli chcesz się dowiedzieć o nich więcej, zajrzyj TUTAJ!

 

 

Jeśli ten artykuł pomógł Wam w podjęciu decyzji, będę wdzięczna za subskrypcję mojego kanału na YT!

Was to nic nie kosztuje, a mi bardzo pomaga w rozwoju mojego projektu! 

Co tydzień filmuję coś nowego! Zapraszam na KANAŁ PANI AGD NA YT


Obserwuj