Projekt-Bez-Tytulu-2021-03-01T232629-828.Png

Nie wiem czy wiecie,  ale okap kuchenny to produkt, który jest traktowany przez większość klientów bardzo po macoszemu- jako mało istotny. Najczęściej jest wybierany i kupowany na samym końcu urządzania kuchni, a powinno być dokładnie odwrotnie!

Jeśli kuchnia będzie Ci służyć rzeczywiście do gotowania, to okap jest najważniejszy. Zadaniem okapu jest bowiem nie tylko szybkie i skuteczne oczyszczanie powietrza z zapachów, ale również pochłanianie tłuszczu. Brak okapu bądź ”byle jaki” okap w kuchni  spowoduje że zapachy kuchenne utrwalą się w zasłonach, meblach tapicerowanych, a tłuszcz oblepi nam szafki kuchenne i ściany.

Jeśli głównie jadasz na mieście a kuchnia służy Ci zrobienia sobie kawy czy kanapki, to rzeczywiście okap jest mało istotny. Ale zakładam, że lubicie gotować  i w związku z tym dzisiejszy temat Was zainteresuje.

Instalacja okapu

Stthumbnailplugin-1.Jpg
Stthumbnailplugin.jpg

Najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest podpięcie okapu do szybu wentylacyjnego, wówczas okap będzie pracował w trybie obiegu otwartego. Okap zasysa powietrze wraz z parą wodną, zapachami i wywiewa je bezpośrednio do szybu wentylacyjnego.

Jeśli z jakiś względów nie możecie podpiąć okapu do szybu, to urządzenie będzie działało na zasadzie obiegu zamkniętego, który polega na tym, że okap zasysa powietrze, a następnie je filtruje przy użyciu filtrów węglowych i przeciwtłuszczowych, po czym przefiltrowane powietrze wraca do kuchni.

Okapy działające w obiegu zamkniętym mają dwie wady: są o 15%-20% głośniejsze oraz o 20% mniej wydajne od okapów działających w obiegu otwartym, ale to nadal jest skuteczne rozwiązanie! 

Aby okap, który pracujący w trybie zamkniętym był wydajny filtry węglowe należy wymieniać co kilka miesięcy. Jest to bardzo ważna kwestia, bo brudne filtry węglowe mogą być nawet przyczyna pożaru. Niektóre filtry węglowe tzw. „longlife” nadają się regeneracji. Zmywa się je w zmywarce tak jak filtry przeciwtłuszczowe, a potem suszy w piekarniku i montuje ponownie w okapie!

Istotne parametry okapu

Najistotniejszym parametrem przy wyborze okapu jest wydajność. Powinna być ona dopasowana do kubatury kuchni (powierzchnia x wysokość) lub kuchni z salonem, jeśli kuchnia jest otwarta na salon. Dobrze dobrany okap powinie przefiltrować na pierwszym biegu kubaturę naszej kuchni sześciokrotnie, na drugim – dziewięciokrotnie, a na trzecim biegu – dwunastokrotnie.

Jeśli nasza kuchnia ma powierzchnię 10 m2 i wysokość 2,5 m- to jej kubatura wynosi 25m3 (10m2x2,5m)

Dobrze dobrany powinien mieć następujące parametry:

  • wydajność na I biegu   6×25=150m3/h,
  • wydajność na II biegu 9×25=225m3/h
  • wydajność na najwyższym biegu 12×25=300m3/h

Drugim najważniejszym parametrem przy wyborze okapu jest głośność.  Aby zapewnić sobie komfort podczas gotowania, wybierz okap o niskim poziomie głośności. Sprawdź głośność na I i II biegu, bo te prędkości używane są najczęściej, a nie tylko głośność maksymalną!  Cichy okap pracuje na pierwszym biegu z głośnością ok. 50 dB. Często narzekamy na głośność okapu, a winien jest nie okap, a nieprawidłowy montaż! Nie pozwólcie montować okapu byle komu!

Istnieje też sposób na całkowite zniwelowanie dźwięku pracy okapu. Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, zajrzyj TUTAJ.

Zasady prawidłowego montażu okapu

  • Do montażu okapu powinno się stosować gładkie rury PCV
  • Średnica rur powinna być dostosowana do srednicy wylotu silnika z okapu (najczęściej jest to fi 150 mm)
  • Unikaj redukcji na wylocie z silnika. Jeśli jest ona konieczna, redukuj dopiero na wlocie do szybu wnetylacyjnego;
  • Wydajnośc okapu podawana jest po podłączeniu okapu do 1 m ryry, kolanka 90 stopni i kolejnego metra rury – dłuższe instalacje oznaczają zmniejszenie wydajności okapu!
  • Montuj okap na ścianie betonowej, z pustaków lub cegieł. Unikaj ścian regipsowych, które mogą rezonować dźwięk.

 

Jeśli ten artykuł okazał się dla Was pomocny, będę wdzięczna za subskrypcję mojego kanału na YT!

Was to nic nie kosztuje, a mi bardzo pomaga w rozwoju mojego projektu! 

Co tydzień filmuję coś nowego! Zapraszam na KANAŁ PANI AGD NA YT


Obserwuj