Strona główna Blog Lodówki Side-by-Side czy Frenchdoor, a może Multidoor?

Kategorie

Side-by-Side czy Frenchdoor, a może Multidoor?

2020-07-07

Podjęliście decyzję o zakupie dużej lodówki, ale nadal nie wiecie, czy wybrać Side by Side'a czy Frenchdoora a może Multidoora? Wcale Wam się nie dziwię, bo nawet fachowcy z branży agd mylą pojęcia :-) 

Zapraszam Was do przeczytania artykułu i poznania różnic między tymi wyjątkowymi konstrukcjami lodówek.

Side by Side

LG GSL361ICEZ
LG GSL361ICEZ
5z-gsl361icez-z5.jpg

Side by Side - to dwudrzwiowa lodówka, gdzie po jednej stronie znajduje się zamrażarka, a po drugiej chłodziarka (chłodziarka jest szersza a zamrażarka węższa). Droższe modele SBS zazwyczaj mają na wyposażeniu kostkarkę. Mechanizma kostkarki zbiera wprawdzie sporo miejsca w zamrażarce, ale posiadanie lodu na wyciągnięcie ręki, to ogromna frajda. Co ważne, aby posiadać SBS z kostkarką wcale nie trzeba podłączać lodówki do instalacji wodociągowej, bo w ofercie marek: Gorenje, Samsung, Hitachi czy LG są też modele, które wewnątrz chłodziarki mają specjalny pojemnik, który uzupełnia  się wodą samemu i to z niego kostkarka pobiera wodę do zrobienia kostek. W przypadku lodówek podłączonych do obiegu wody, trzeba pamiętać o dodatkowych kosztach z tytułu filtra, który powinniśmy wymieniać co ok.6 miesięcy (średni koszt filtra to ok 100 zł).

Najtańszy SBS za ok. 2500 zł znajdziecie w ofercie marki MPM, to model MPM-427-SBS-03, którego zaletą oprócz ceny jest głębokość 59 cm- to najpłytszy SBS na rynku!

 

Osobiście 7 lat użytkowałam SBS i ciągle brakowało mi miejsca w chłodziarce. Schowanie większego garnka lub patelni do lodówki było zawsze problematyczne. Chłodziarka była dla mnie po prostu za wąska! Częste schylanie do dolnych szuflad w chłodziarce też nie należało do przyjemności. W zamrażarce brakowało mi też szuflad w miejscu półek, bo mrożonki piętrzyły się na półkach (czasami spadały!) i miałam wrażenie ciągłego bałaganu w tej części lodówki. Natomiast kostkarka okazała się "strzałem w dziesiątkę" i dlatego przeprowadzając się do nowego mieszkania, ponownie kupiłam lodówkę z kostkarką!

Frenchdoor

Samsung RFG23UEBP1
Samsung RFG23UEBP1
pl-french-door-rfg23uebp-rfg23uebp1-xeo-002-fr.jpg

Frenchdoor to lodówka, w której cała górna część to chłodziarka otwierana przy pomocy dwóch drzwi, a dolna część to zamrażarka w postaci szuflady. Główną zaletą frenchdoorów  jest  szerokość strefy chłodzącej - bez problemu możecie wstawić tu garnek, patelnię, a nawet blachę ciasta czy dużą paterę z przekąskami. W części chłodzącej nie ma  tzw. słupka dzielącego, który zajmowałby miejsce i ograniczał ustawianie rzeczy w chłodziarce. Dzięki takiej konstrukcji strefa chłodząca jest zdecydowanie bardziej ustawna, a jej zawartość lepiej widoczna niż w lodówce typu SBS. Poza tym to z chłodziarki korzystamy najczęściej, a w tego typu lodówce mamy ją w całości na wysokości oczu i rąk.

 

Zamrażarka to jedna duża lub dwie mniejsze wysuwane szuflady. O ile jedna głęboka szuflada nie jest dobrym rozwiązaniem (chyba że wewnątrz będzie dwupoziomowa jak w Hitachi ), bo łatwo tam wtedy o bałagan; to dwie szuflady są już całkiem komfortowym rozwiązaniem. Frenchdoor może mieć również na wyposażeniu kostkarkę z bezpośrednim podłączeniem wody lub z pojemnikiem na wodę.

Liebherr CBNes 6256
Liebherr CBNes 6256

Multidoor

Sharp SJ-FS820VWH
Sharp SJ-FS820VWH
SJ-FS820VWH
SJ-FS820VWH

Multidoor to lodówki trzy- lub czterodrzwiowe, które bardzo są podobne do Frenchdoorów i często błędnie nazywane są w ten właśnie sposób. Chłodziarka w Multidorze wygląda tak samo jak we Frenchdorze, ale zamrażarka to dwa piony szuflad  w dolnej części lodówki, ukryte za kolejną parą drzwi. 

 

Multidoor to według mnie najpraktyczniejsza konstrukcja dużej lodówki. Mamy szeroką, ustawną część chłodzącą i zamrażarkę z praktycznymi szufladami. Ogromną zaletą niektórych Multidoorów jest możliwość zamiany jednej części zamrażarki w chłodziarkę. Funkcja ta jest niezwykle przydatna, bo w zależności od tego, czy mamy więcej produktów do zamrożenia czy do schłodzenia, możemy jednym przyciskiem zmienić funkcjonalność  dolnej części lodówki.

 

Oczywiście Multidoor może mieć również kostkarkę , komorę zero stopni, a nawet wbudowane głośniki i ekran, który w każdej chwili może stać się telewizorem lub odtwarzaczem multimedialnym z dostępem do Internetu (Samsung Falmily Hub)

 

Mam nadzieję, że już wiecie, jaki typ lodówki będzie dla Was najlepszy!

Samsung RF56N9740SG, Multidoor, Family Hub™
Samsung RF56N9740SG,...


07 Lipiec, 2020   |   17870
  |   Średnia ocena 5.00 na podstawie 4 głosów.

Nasze marki