Podjęliście decyzję o zakupie dużej lodówki, ale nadal nie wiecie, czy wybrać Side by Side’a czy Frenchdoora a może Multidoora? Wcale Wam się nie dziwię, bo nawet fachowcy z branży agd mylą pojęcia 🙂

Zapraszam Was do przeczytania artykułu i poznania różnic między tymi wyjątkowymi konstrukcjami lodówek.

Side by Side

Lg Gsl361Icez
LG GSL361ICEZ
5Z-Gsl361Icez-Z5.Jpg

Side by Side – to dwudrzwiowa lodówka, gdzie po jednej stronie znajduje się zamrażarka, a po drugiej chłodziarka (chłodziarka jest szersza a zamrażarka węższa). Droższe modele SBS zazwyczaj mają na wyposażeniu kostkarkę. Mechanizma kostkarki zbiera wprawdzie sporo miejsca w zamrażarce, ale posiadanie lodu na wyciągnięcie ręki, to ogromna frajda. Co ważne, aby posiadać SBS z kostkarką wcale nie trzeba podłączać lodówki do instalacji wodociągowej, bo w ofercie marek: Gorenje, Samsung, Hitachi czy LG są też modele, które wewnątrz chłodziarki mają specjalny pojemnik, który uzupełnia  się wodą samemu i to z niego kostkarka pobiera wodę do zrobienia kostek. W przypadku lodówek podłączonych do obiegu wody, trzeba pamiętać o dodatkowych kosztach z tytułu filtra, który powinniśmy wymieniać co ok.6 miesięcy (średni koszt filtra to ok 150 zł).

Najtańszy SBS za ok. 2200 zł znajdziecie w ofercie marki Midea, to model MDRS710FGF28.

Osobiście 7 lat użytkowałam SBS i ciągle brakowało mi miejsca w chłodziarce. Schowanie większego garnka lub patelni do lodówki było zawsze problematyczne. Chłodziarka była dla mnie po prostu za wąska! Częste schylanie do dolnych szuflad w chłodziarce też nie należało do przyjemności. Zdarzało się też często, że zapominałam o produktach, które schowałam w dole chłodziarki, bo nie były widoczne na pierwszy rzut oka i potem musiałam je wyrzucać!  W zamrażarce brakowało mi też szuflad w miejscu półek, bo mrożonki piętrzyły się na półkach (czasami spadały!) i miałam wrażenie ciągłego bałaganu w tej części lodówki. Natomiast kostkarka okazała się „strzałem w dziesiątkę” i dlatego przeprowadzając się do nowego mieszkania, ponownie kupiłam lodówkę z kostkarką!

Frenchdoor

Samsung Rfg23Uebp1
Samsung RFG23UEBP1
Pl-French-Door-Rfg23Uebp-Rfg23Uebp1-Xeo-002-Fr.jpg

Frenchdoor to lodówka, w której cała górna część to chłodziarka otwierana przy pomocy dwóch drzwi, a dolna część to zamrażarka w postaci szuflady. Główną zaletą frenchdoorów  jest  szerokość strefy chłodzącej – bez problemu możecie wstawić tu garnek, patelnię, a nawet blachę ciasta czy dużą paterę z przekąskami. W części chłodzącej nie ma  tzw. słupka dzielącego, który zajmowałby miejsce i ograniczał ustawianie rzeczy w chłodziarce. Dzięki takiej konstrukcji strefa chłodząca jest zdecydowanie bardziej ustawna, a jej zawartość lepiej widoczna niż w lodówce typu SBS. Poza tym to z chłodziarki korzystamy najczęściej, a w tego typu lodówce mamy ją w całości na wysokości oczu i rąk.

Zamrażarka to jedna duża lub dwie mniejsze wysuwane szuflady. O ile jedna głęboka szuflada nie jest dobrym rozwiązaniem (chyba że wewnątrz będzie dwupoziomowa jak w Hitachi czy Samsungu ), bo łatwo tam wtedy o bałagan; to dwie szuflady są już całkiem komfortowym rozwiązaniem. Frenchdoor może mieć również na wyposażeniu kostkarkę z bezpośrednim podłączeniem wody lub z pojemnikiem na wodę.

Liebherr Cbnes 6256
Liebherr CBNes 6256

Multidoor

Sharp Sj-Fs820Vwh
Sharp SJ-FS820VWH
Sj-Fs820Vwh
SJ-FS820VWH

Multidoor to lodówki trzy- lub czterodrzwiowe, które bardzo są podobne do Frenchdoorów i często błędnie nazywane są w ten właśnie sposób. Chłodziarka w Multidorze wygląda tak samo jak we Frenchdorze, ale zamrażarka to dwa piony szuflad  w dolnej części lodówki, ukryte za kolejną parą drzwi.

Multidoor to według mnie najpraktyczniejsza konstrukcja dużej lodówki. Mamy szeroką, ustawną część chłodzącą i zamrażarkę z praktycznymi szufladami. Ogromną zaletą niektórych Multidoorów jest możliwość zamiany jednej części zamrażarki w chłodziarkę. Funkcja ta jest niezwykle przydatna, bo w zależności od tego, czy mamy więcej produktów do zamrożenia czy do schłodzenia, możemy jednym przyciskiem zmienić funkcjonalność  dolnej części lodówki.

Oczywiście Multidoor może mieć również kostkarkę , komorę zero stopni, a nawet wbudowane głośniki i ekran, który w każdej chwili może stać się telewizorem lub odtwarzaczem multimedialnym z dostępem do Internetu (Samsung Family Hub). Jeśli szukacie multidoora lub frenchdoora z automatyczną kostkarką, to zajrzyjcie TUTAJ!

Mam nadzieję, że już wiecie, jaki typ lodówki będzie dla Was najlepszy!

Samsung Rf56N9740Sg, Multidoor, Family Hub™
Samsung RF56N9740SG,…
Obserwuj