Dzisiaj chciałabym Was przekonać do tego, że warto czyścić parą i przedstawić Wam urządzenia do czyszczenia parowego dostępne na rynku.

Zdjęcie Przedstawia Panią Agd Prezentującą Urządzenia Do Czyszczenia Parowego

Czyszczenie parą

Czyszczenie parą jest rewelacyjne przede wszystkim dlatego, że skraca czas sprzątania nawet o połowę. Para bardzo szybko rozpuszcza i odspaja zabrudzenia z mytej powierzchni. Poza tym czyszczenie parowe jest bardzo przyjazne zarówno dla środowiska jak i naszego portfela. Czyszcząc parą zużywamy zdecydowanie mniej wody niż gdybyśmy czyścili w sposób tradycyjny, a na dodatek nie musimy stosować detergentów!

Bardzo istotnym argumentem jest również fakt, że para zabija 99,99% bakterii i wirusów.

Na rynku jest bardzo wiele urządzeń czyszczących parą – czyściki parowe, mopy parowe, parownice czy odkurzacze parowe. Wszystkie wytwarzają parę o temperaturze około 100 °C pod ciśnieniem od 1,5 do 5 barów.

Jakie urządzenia do czyszczenia parowego wybrać?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy się zastanowić do czego chcemy używać sprzętu parowego i ile chcemy lub ile możemy na niego przeznaczyć.

Myślę, że krótka charakterystyka poszczególnych urządzeń pomoże Wam w wybraniu właściwego sprzętu.

Czyściki parowe

Urządzenia Do Czyszczenia Parowego

To idealny sprzęt do szybkiego, codziennego sprzątania. Czyściki parowe są lekkie. Ważą od 1,2 do 3 kg. Mają wbudowane małe pojemniki na wodę, które pomieszczą około 0,2 – 0,3 l wody. Taka ilość wody wystarcza na wyczyszczenie około 20 m² powierzchni.

Czyściki parowe mają wymienne końcówki, szczotki, przedłużki, węże z pistoletami. Dzięki nim jesteśmy w stanie wyczyścić, na przykład fugi, armaturę, zlew, sprzęt AGD – okap, płytę i inne wodoodporne powierzchnie.

Ich zaletą jest relatywnie niska cena, bo można je kupić w cenie od około 100 do 400 złotych (w zależności od marki i akcesoriów).

Komfort ich używania jest dość ograniczony ze względu na krótki czas pracy i na fakt, że gdy wyczerpie się woda, to nie możemy jej od razu uzupełnić (musimy poczekać na ostudzenie bojlera).

Mopy parowe

Urządzenia Do Czyszczenia Parowego

Jeżeli przy pomocy pary chcemy myć głównie podłogi to warto kupić mop parowy. Ich zbiorniki na wodę są bardziej pojemne niż te w czyścikach, bo mieszczą od  0,35 – 0,7 l wody, co wystarcza na około 15 – 30 minut pracy.

Mopy przystosowane są do czyszczenia podłóg z różnych materiałów: laminatów, kamienia, ceramiki, a nawet drewna. Nie można nimi czyścić podłóg olejowanych czy woskowanych.

Za pomocą mopa parowego można odświeżyć nawet dywany i wykładziny dywanowe. Obsługa mopa jest bardzo prosta! Wystarczy zasilanie, woda i po około 30 sekundach od uruchomienia wytworzy się para i możemy już myć podłogę. Pamiętajmy tylko aby przed mopowaniem odkurzyć lub pozamiatać.

Koszt mopa parowego to wydatek rzędu od około 150 do 600 złotych. Duże różnice w cenie wynikają głównie z tego, że niektóre mopy parowe są urządzeniami multifunkcyjnymi, które można przekształcić z mopa w czyścik parowy.

Więcej o mopach parowych przeczytasz i obejrzysz TUTAJ.

Parownice – urządzenia multifunkcyjne

Urządzenia Do Czyszczenia Parowego

Jeżeli szukacie urządzenia parowego przy pomocy, którego umyjecie podłogi i wysprzątacie kuchnię oraz łazienkę i które zagwarantuje Wam długi czas pracy, to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup parownicy – urządzenia multifunkcyjnego.

To sprzęt cięższy niż czyścik parowy czy mop, ale ma większy pojemnik na wodę, bo od 0,5 do 1,5 l i gwarantuje około 30 – 40 minut pracy.

Wyjątkowo komfortowym rozwiązaniem jest parownica z dwoma zbiornikami, na przykład Karcher SC4. Dwa zbiorniki to gwarancja ciągłości pracy, nawet kiedy skończy się woda, bo w każdym momencie jeden z pojemników można wyjąć i uzupełnić wodą bez konieczności wystudzenia kotła parowego.

Parownica swoim wyglądem przypomina mały odkurzacz i podczas sprzątania przesuwa się ją po mieszkaniu na kółkach lub przenosi za uchwyt.

Taki sprzęt multifunkcyjny ma zazwyczaj liczne akcesoria, takie jak: dysza do fug, dysza kątowa, dysza ręczna, mop, szczotki, małe oraz duże, ściereczki. Wybrane modele mają nawet akcesoria do odświeżania ubrań, usuwania tapet czy żelazka parowe do prasowania.

Ceny parownic zaczynają się od kwoty około 450 – 500 złotych.

Odkurzacze parowe

Oprócz czyścików parowych, mopów i parownic na rynku są jeszcze odkurzacze parowe, które łączą w sobie zalety mopa parowego i odkurzacza. Takie urządzenia mogą albo odkurzać albo czyścić parą albo robić obie te czynności jednocześnie. Niektóre z nich swoją konstrukcją przypominają odkurzacze pionowe, na przykład Concept Perfect Clean CP3000 czy Bissell Vac&Steam.

Koszt takiego urządzenia to wydatek rzędu 600 – 700 zł.

Jak sami widzicie, oferta urządzeń parowych jest bardzo duża. Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi wiecie jakie urządzenie parowe będzie dla Was idealne.

 

Wersja filmowa artykułu

Jeśli ten artykuł/film okazał się dla Was pomocny, będę wdzięczna za subskrypcję mojego kanału na YT! Was to nic nie kosztuje, a mi bardzo pomaga w rozwoju mojego projektu!

Co tydzień filmuję coś nowego! Zapraszam na KANAŁ PANI AGD NA YT

Obserwuj