Dzisiaj chciałabym Was przekonać o tym, że warto czyścić parą i przedstawić Wam urządzenia parowe dostępne na rynku.

Do-Artykulu222.Png

Czyszczenie parą jest rewelacyjne przede wszystkim dlatego, że skraca czas sprzątania nawet o połowę. Para bardzo szybko rozpuszcza i odspaja zabrudzenia z czyszczonej powierzchni. Poza tym czyszczenie parowe jest bardzo przyjazne zarówno dla środowiska jak i naszego portfela, bo czyszcząc parą zużywamy zdecydowanie mniej wody niż gdybyśmy czyścili w sposób tradycyjny i na dodatek czyścimy bez konieczności stosowania detergentów!

Bardzo istotnym argumentem jest również fakt, że para zabija 99,99% bakterii i wirusów.

Na rynku jest bardzo wiele urządzeń czyszczących parą: czyściki parowe, mopy parowe, parownice czy odkurzacze parowe. Wszystkie wytwarzają parę o temperaturze ok. 100°C pod ciśnieniem od 1,5-5 barów.

Jakie urządzenie parowe wybrać?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy się zastanowić do czego chcemy używać sprzętu parowego i ile chcemy/możemy na niego przeznaczyć. Krótka charakterystyka poszczególnych urządzeń pomoże Wam w wybraniu właściwego sprzętu.

Czyściki parowe

Do-Artykulusss.png

To idealny sprzęt do szybkiego, codziennego sprzątania. Czyściki parowe są lekkie, ważą od 1,2  do 3 kg. Mają wbudowane małe pojemniki na wodę, które pomieszczą ok. 0,2-0,3 l wody. Taka ilość wody  wystarcza na wyczyszczenie ok. 20 m2 powierzchni. Czyściki parowe mają wymienne końcówki, szczotki, przedłużki, węże z pistoletami, dzięki którym jesteśmy w stanie wyczyścić np. fugi, armaturę, zlew, sprzęt agd- okap, płytę i inne wodoodporne powierzchnie.

Ich zaletą jest relatywnie niska cena, bo można je kupić od 100 do 400 złotych ( w zależności od marki i akcesoriów), ale komfort pracy jest dość ograniczony ze względu na  krótki czas pracy i na fakt, że gdy wyczerpie się woda- nie możemy jej od razu uzupełnić (musimy poczekać o ostudzenie bojlera).

Mopy parowe

Do-Artykulu.png

Jeżeli przy pomocy pary chcemy myć głównie podłogi, to warto kupić mopa parowego. Ich zbiorniki na wodę są bardziej pojemne niż w czyścikach parowych, bo zmieszczą od  0,35-0,7 l, co wystarcza na ok.15-30 min pracy. Mopy przystosowane są do czyszczenia podłóg z różnych materiałów: laminatów, kamienia, ceramiki, a nawet drewna za wyjątkiem podłóg olejowanych czy woskowanych. Za pomocą mopa parowego można nawet odświeżyć dywany i wykładziny dywanowe. Obsługa mopa jest bardzo prosta! Wystarczy zasilanie, woda i po ok.30 sekundach od uruchomienia wytworzy się para i możemy już myć podłogę. Pamiętajmy tylko, aby przed mopowaniem odkurzyć lub pozamiatać podłogę.

Koszt mopa parowego to wydatek rzędu od ok. 100 do 600 złotych. Tak duże różnice w cenie wynikają głównie z tego, że niektóre mopy parowe są urządzeniami multifunkcyjnymi, które można przekształcić z mopa w czyścik parowy.

Parownice- urządzenia multifunkcyjne

Wwww.png

Jeżeli szukacie urządzenia parowego, przy pomocy którego umyjecie podłogi i wysprzątacie kuchnię oraz łazienkę i które zagwarantuje Wam długi czas pracy, to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup parownicy -urządzenia multifunkcyjnego. Jest ono wprawdzie cięższe niż czyścik parowy czy mop, ale ma też większy pojemnik na wodę od 0,5-1,5l i gwarantuje ok. 30-40 minut pracy. Wyjątkowo komfortowym rozwiązaniem jest parownica z 2 zbiornikami np. Karcher SC4, która gwarantuje nam ciągłość pracy nawet kiedy skończy się woda, bo w każdym momencie jeden z pojemników można wyjąć i uzupełnić  wodę bez konieczności wystudzenia kotła parowego.

Parownica swoim wyglądem przypomina mały odkurzacz i podczas sprzątania przesuwa się ją po mieszkaniu na kółkach lub przenosi za uchwyt. Taki sprzęt multifunkcyjny ma zazwyczaj liczne akcesoria- takie jak: dysza do fug, dysza kątowa, dysza ręczna, mop, szczotki – małe /duże, ściereczki.  Wybrane modele mają nawet akcesoria do odświeżania ubrań, usuwania tapet czy żelazka parowe do prasowania. Ceny parownic zaczynają się od kwoty ok. 500 złotych.

Odkurzacze parowe

Oprócz czyścików, mopów i parownic na rynku są jeszcze odkurzacze parowe, które łączą w sobie zalety mopa parowego i odkurzacza. Takie urządzenia mogą albo odkurzać albo czyścić parą albo robić obie te czynności jednocześnie. Niektóre z nich swoją konstrukcją przypominają odkurzacze pionowe np. Concept Perfect Clean CP3000 W czy Bissel Vac&Steam. Koszt takiego urządzenia to wydatek rzędu 600-700 pln.

Jak sami widzicie, oferta urządzeń parowych jest bardzo duża, ale mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi już wiecie, jakie urządzenie parowe będzie dla Was idealne.

Jeśli ten artykuł/film okazał się dla Was pomocny, będę wdzięczna za subskrypcję mojego kanału na YT!

Was to nic nie kosztuje, a mi bardzo pomaga w rozwoju mojego projektu! 

Co tydzień filmuję coś nowego! Zapraszam na KANAŁ PANI AGD NA YT

 


Obserwuj