Zdjęcie Prezentuje Mop Parowy Podczas Używania Go

Mop parowy

to coraz bardziej popularne urządzenie w naszych domach, bo nie tylko szybko i skutecznie czyści podłogi, ale również je dezynfekuje. Jest to też rozwiązanie bardzo przyjazne dla naszego portfela, bo nie wymaga stosowania żadnych detergentów. Jedyne co musimy zrobić przed użyciem mopa, to oczyścić powierzchnię z kurzu i innych zanieczyszczeń przy użyciu odkurzacza lub miotły.

Mop parowy – do jakich podłóg?

Mop parowy to urządzenie za pomocą, którego możemy bez problemu wyczyścić podłogi z terakoty, kamienia, linoleum. Możemy też czyścić panele i podłogi drewniane ale nie wszystkie. Mop parowy nadaje się do mycia podłóg drewnianych pokrytych lakierem (wodorozcieńczalnym, chemoutwardzalnym, fotoutwardzalnym). Absolutnie nie powinniśmy nim czyścić podłóg drewnianych impregnowanych olejami i woskami, ponieważ nie są one odporne na działanie bardzo wysokiej temperatury i para mogłaby zniszczyć nałożoną powłokę oraz znajdujący się pod nią materiał.

Jeżeli chodzi o panele, to dla laminowanych czy winylowych takie czyszczenie nie powinno stanowić większego problemu. Wystarczy tylko postawić na produkty wysokiej jakości i oznaczone jako wodoodporne. Zanim zdecydujemy się na zakup mopa parowego, dowiedzmy się u producenta podłogi, czy jego produkty są przystosowane do takiej metody czyszczenia.

Nie wiem, czy wiecie, ale za pomocą mopa parowego możemy też odświeżyć dywany i wykładziny dywanowe, wystarczy nałożyć na mopa specjalną nakładkę.

Mop parowy – jak wybrać?

Kluczową kwestią przy wyborze mopa parowego jest jego funkcjonalność, ponieważ na rynku są dostępne urządzania, które nadają się tylko do mycia podłóg i takie, których konstrukcja umożliwia przekształcenie ich w myjkę parową. Dzięki licznym końcówkom, takie urządzenie 2 w 1 może posłużyć nam do umycia okien, do usunięcia brudu i tłuszczu z okapu, piekarnika, rusztów czy wyczyszczenia fug, a nie tylko do umycia podłóg!

Kiedy wybierzemy już rodzaj urządzenia, zweryfikujmy następujące parametry:

  • Moc urządzenia – od niej zależy, jak szybko sprzęt będzie gotowy do pracy. Na rynku dominują urządzenia o mocy około 1500 W, które gotowe są do pracy w zaledwie 30 sekund.
  • Pojemność zbiornika na wodę – im mniejsza pojemność, tym częściej trzeba będzie uzupełniać wodę, a to z kolei będzie zakłócać ciągłość sprzątania. Rozsądna wielkość zbiornika w mopie wynosi 0,3 l, a jeśli potrzebujesz urządzenia do sprzątania większej przestrzeni wybierz model z pojemnikiem  0,5 l. Zwróć uwagę, aby pojemnik można było swobodnie wyjmować, co ułatwi jego napełnianie oraz czyszczenie.
  • Długość przewodu zasilającego – dobrze żeby miał długość minimum 4 – 5 metrów i miał „uchwyty” do zwinięcia kabla, tak aby podczas przechowywania kabel nie musiał leżeć na podłodze.
  • Waga urządzenia  – dla swojego komfortu pracy zwróć uwagę, aby mop był lekki i ważył nie więcej niż 3 kilogramy.
  • Rodzaj głowicy – są różne głowice – większe, mniejsze, trójkątne. Jeśli planujesz sprzątanie dużych otwartych przestrzeni postaw na mop o dużej głowicy, na przykład Vileda Steam Plus XXL, a jeśli zamierzasz czyścić małe przestrzenie, to wybierz model z mniejszą głowicą lub trójkątną, która dotrze do wszystkich zakamarków. Ważną kwestią jest też ruchomy przegub mopa, który pomimo pracy pod różnym kątem zagwarantuje nam ciągły kontakt z czyszczoną powierzchnią.
  • Regulacja ilości pary – w zależności od rodzaju czyszczonej powierzchni: drewno, płytki czy dywan – możemy wybrać mniejszy lub większy wydatek pary.

Mop parowy – czy warto kupić?

Jeśli masz w mieszkaniu podłogi, które można wyczyścić mopem parowym, to wręcz trzeba go kupić 🙂

Nie dość, że myjąc podłogi mopem parowym nie trzeba nosić po mieszkaniu ze sobą wiadra z wodą, to jeszcze umyjesz je szybko, bez konieczności szorowania, bo para odspaja brud od mytej powierzchni w tempie ekspresowym. Zdezynfekowane podłogi bez stosowania jakichkolwiek detergentów, to też doskonała opcja dla osób, które cierpią na alergię, mają w domu zwierzęta lub małe, bawiące się na podłodze dzieci.

Kupując mop parowy warto wybrać produkt znanej, renomowanej firmy takiej jak Vileda, Karcher, Bissell, Black & Decker, czy Ariete, bo za tym idzie jakość i trwałość produktów. Te firmy gwarantują nam serwis i możliwość dokupienia dodatkowych akcesoriów. Kupując produkty „no name”, często w przypadku awarii, zniszczenia bądź zagubienia jakiejś końcówki, produkt staje nienaprawialny i bezużyteczny.

Jeśli ten artykuł/film okazał się dla Was pomocny, będę wdzięczna za subskrypcję mojego kanału na YT! Was to nic nie kosztuje, a mi bardzo pomaga w rozwoju mojego projektu! Co tydzień filmuję coś nowego! Zapraszam na KANAŁ PANI AGD NA YT


Obserwuj