Szczoteczka rotacyjna to szczoteczka do zębów, której używałam od wielu lat i nawet nie zastanawiałabym się nad jej zmianą, gdyby nie pewne zdarzenie. Mianowicie spotkałam znajomą, która nosi aparat ortodontyczny i oczywiście zaczęłyśmy rozmawiać o zębach. Moje ogromne zdziwienie wywołało jej stwierdzenie, że mycie zębów nawet z aparatem ortodontycznym nie jest kłopotliwe, jeśli używa się szczoteczki sonicznej. Jej dalsze ochy i achy nad szczoteczką soniczną sprawiły, że musiałam zgłębić ten temat!

Szczoteczka rotacyjna i szczoteczka soniczna – różnice w budowie i działaniu

 

Zdjęcie Prezentuje Dwie Szczoteczki Do Zębów - Jedna To Szczoteczka Soniczna, Druga To Szczoteczka Rotacyjna

Niektóre różnice pomiędzy szczoteczką rotacyjną a soniczną rotacyjną są już widoczne na pierwszy rzut oka.

Szczoteczka rotacyjna ma okrągłą główkę, która wykonuje ruchy obrotowe – naprzemiennie w prawo i w lewo. Nieduży kształt tej szczoteczki powoduje, że łatwiej nią dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca, na przykład do siódemek czy ósemek zwanych zębami mądrości.

Szczoteczka soniczna przypomina skrzyżowanie szczoteczki elektrycznej i tradycyjnej szczoteczki manualnej. Jest ona bowiem podłużnego kształtu, o nieruchomym włosiu. Szczoteczka soniczna posiada akumulator oraz silnik emitujący drgania i fale dźwiękowe, które przenoszone są na końcówkę. Ta szczoteczka wykonuje ruchy wymiatająco-pulsujące, które są ponoć znacznie bezpieczniejsze dla szkliwa zębów oraz ułatwiają rozbijanie płytki nazębnej. Tej płytki, która zawiera bakterie, która w sposób naturalny powstaje na powierzchni zębów i dzięki, której tworzy się kamień nazębny.

 

Szczoteczka Rotacyjna Czy Szczoteczka Soniczna?

Głównym atutem szczoteczki sonicznej jest technologia mikrobąbelków.

Po zwilżeniu szczoteczki, nakładamy odrobinę pasty, wkładamy szczoteczkę do ust, a po jej uruchomieniu włókna szczoteczki zaczynają wibrować z zawrotną szybkością, co wysyła fale dźwiękowe, przenikające do umieszczonej na nich pasty do zębów.

Następnie pasta do zębów zaczyna przeistaczać się w gaz, który wchodzi w reakcję ze śliną oraz wodą, którą zwilżyliśmy włosie szczoteczki. W efekcie powstaje płyn, wypełniony mikroskopijnymi bąbelkami ze składników aktywnych pasty. Ma on zasięg do 4 mm od końcówek włosia, dzięki czemu czyści nie tylko szkliwo zębowe, ale także trudno dostępne przestrzenie między zębami, co zmniejsza konieczność nitkowania zębów!

Dla kogo szczoteczka soniczna?

We wszystkich materiałach, które czytałam podkreśla się fakt, że szczotkowanie zębów szczoteczką soniczną jest całkowicie nieinwazyjne, dlatego poleca się je osobom, które cierpią na nadwrażliwość zębów i dziąseł, paradontozę, krwawiące dziąsła, jak również tym którzy mają krzywe, nierówne zęby i małe przestrzenie międzyzębowe.

Poleca się ją także dzieciom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z higieną jamy ustnej.

Niestety używając szczoteczki rotacyjnej i chcąc dokładnie wyczyścić zęby, często zbyt mocno naciskamy główkę z włosiem, powodując mikroskopijne zadrapania i wyżłobienia na naszym szkliwie. Zanim nauczymy się właściwego ruchu podczas szczotkowania, może okazać się, że warstwa ochronna zębów uległa już niewielkim zniszczeniom.

Z kolei szczoteczka soniczna, dzięki zastosowaniu drgań o bardzo dużej częstotliwości, nie powoduje podrażnień w jamie ustnej i jest przez to bezpieczniejsza.

Szybkość czyszczenia zębów

Szczoteczka Rotacyjna Czy Szczoteczka Soniczna?

Oprócz różnicy w budowie i działaniu, bardzo istotną kwestią jest szybkość mycia zębów.

Wiadomo, że mycie zębów zajmuje nam średnio dwie minuty, a im szybsze ruchy wykonuje włosie, tym więcej może usunąć osadu z powierzchni zębów.

Szczoteczka manualna wypada tu najgorzej ponieważ jej użytkownicy wykonują nią około 200 ruchów na minutę.

Szczoteczka rotacyjna wykonuje około 9.000 ruchów obrotowych, a soniczna od 30.000 do 90.000 tysięcy ruchów na minutę. Teraz sami widzicie, że szczoteczka soniczna nie ma sobie równych!

Jedyną wadą szczoteczki sonicznej może być jej cena. Jest droższa niż szczoteczka rotacyjna ale uważam, że jeśli ma być to cena za zdrowe i mocne zęby oraz dziąsła, to warto dopłacić.

Ja już dojrzałam do zakupu szczoteczki sonicznej i sprawię ją sobie w krótkim czasie.

A Ty?

Aktualizacjamoja recenzja szczoteczki sonicznej 👉👉👉 szczoteczka soniczna Panasonic EW-DC12

Szczoteczka rotacyjna czy soniczna – wersja filmowa artykułu

Jeśli ten artykuł/film okazał się dla Ciebie pomocny, będę wdzięczna za subskrypcję mojego kanału na YT! Ciebie to nic nie kosztuje, a mi bardzo pomaga w rozwoju mojego projektu! Co tydzień filmuję coś nowego!

Zapraszam na KANAŁ PANI AGD NA YT


Obserwuj