Nie wiem jak Wy, ale ja od lat używam szczoteczki rotacyjnej i nawet nie zastanawiałam się nad jej zmianą, gdyby nie pewne zdarzenie…  spotkałam znajomą, która nosi aparat ortodontyczny i tak zaczęłyśmy rozmawiać o zębach. Moje ogromne zdziwienie wywołało jej stwierdzenie, że mycie zębów nawet z aparatem nie jest kłopotliwe, jeśli używa się szczoteczki sonicznej. Jej dalsze ochy i achy nad szczoteczką soniczną sprawiły, że musiałam zgłębić ten temat!

Różnice w budowie i działaniu

Bez-Tytulu.jpg

Niektóre różnice pomiędzy szczoteczką soniczną a rotacyjną są już widoczne na pierwszy rzut oka. Szczoteczka rotacyjna ma okrągłą główkę, która wykonuje ruchy obrotowe – naprzemiennie w prawo i w lewo. Jej nieduży kształt sprawia, że łatwiej dotrzeć jej nawet w trudno dostępne miejsc np. siódemek czy ósemek zwanych zębami mądrości.

Szczoteczka soniczna przypomina skrzyżowanie szczoteczki elektrycznej i tradycyjnej szczoteczki manualnej. Jest ona bowiem podłużnego kształtu, o nieruchomym włosiu. Szczoteczka soniczna posiada akumulator oraz silnik emitujący drgania i fale dźwiękowe, które przenoszone są na końcówkę. Szczoteczka wykonuje ruchy wymiatająco-pulsujące, które są ponoć znacznie bezpieczniejsze dla szkliwa zębów oraz ułatwiają rozbijanie płytki nazębnej.

 

Obraz-2020-12-18-002412.Png

Głównym atutem szczoteczki sonicznej jest technologia mikrobąbelków. Po zwilżeniu szczoteczki, nakładamy odrobinę pasty,  wkładamy szczoteczkę soniczną do ust, a po jej uruchomieniu włókna szczoteczki sonicznej zaczynają  wibrować z zawrotną szybkością, co wysyła fale dźwiękowe, przenikające do umieszczonej na nich pasty.

Pasta zaczyna następnie przeistaczać się w gaz, który wchodzi w reakcję ze śliną oraz wodą, którą zwilżyliśmy włosie. W efekcie powstaje płyn, wypełniony mikroskopijnymi bąbelkami ze składników aktywnych pasty. Ma on zasięg do 4 mm od końcówek włosia, dzięki czemu czyści nie tylko szkliwo zębowe, ale także trudno dostępne  przestrzenie między nimi i ogranicza konieczność nitkowania zębów!

Dla kogo szczoteczka soniczna?

We wszystki materiałach, które czytałam podkreśla się fakt, że szczotkowanie szczoteczką soniczną jest całkowicie nieinwazyjne, dlatego poleca się je osobom, które cierpią na nadwrażliwość zębów i dziąseł, paradontozę, krwawiące dziąsła, jak również tym którzy mają krzywe, nierówne zęby, małe przestrzenie międzyzębowe. Poleca się ją także dzieciom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z higieną jamy ustnej.

Niestety używając szczoteczki rotacyjnej, często chcąc dokładnie wyczyścić zęby zbyt mocno naciskamy główkę z włosiem, powodując mikroskopijne zadrapania i wyżłobienia na naszym szkliwie, i zanim nauczymy się właściwego ruchu podczas szczotkowania, może okazać się, że warstwa ochronna zębów uległa już niewielkim zniszczeniom. Z kolei szczoteczka soniczna, dzięki zastosowaniu drgań o bardzo dużej częstotliwości, nie powoduje podrażnień w jamie ustnej i jest dużo bezpieczniejsza.

Szybkość czyszczenia zębów

Projekt-Bez-Tytulu-2020-12-18T002848-112.Png

Oprócz różnicy w budowie i działaniu bardzo istotną kwestią jest szybkość mycia zębów.

Wiadomo, że mycie zębów zajmuje nam średnio dwie minuty, a im szybsze ruchy wykonuje włosie, tym więcej może usunąć osadu z powierzchni zębów. Okazuje się, że szczoteczka manualna wypada tu najgorzej, ponieważ jej użytkownicy wykonują nią około 200 ruchów na minutę, szczoteczka rotacyjna ok. 9 tysięcy ruchów obrotowych, a szczoteczka soniczna od 30 tyś. do 90 tysięcy ruchów na minutę. Teraz sami widzicie, że szczoteczka soniczna nie ma sobie równych!

Jedyną wadą szczoteczki sonicznej jest jej cena. Jest ona zdecydowanie droższa niż szczoteczka rotacyjna, ale uważam, że jeśli ma być to cena za zdrowe zęby i mocne dziąsła, to warto dopłacić.

Ja już dojrzałam do zakupu szczoteczki sonicznej i sprawię ją sobie na święta 2020, a Ty?

Jeśli ten artykuł/film okazał się dla Was pomocny, będę wdzięczna za subskrypcję mojego kanału na YT!

Was to nic nie kosztuje, a mi bardzo pomaga w rozwoju mojego projektu! 

Co tydzień filmuję coś nowego! Zapraszam na KANAŁ PANI AGD NA YT


Obserwuj