Zakup zmywarki to nie jest łatwa sprawa. Na rynku jest wiele marek i modeli, a w gąszczu ofert łatwo się pogubić!  Z moim przewodnikiem: czym kierować się przy zakupie zmywarki, łatwo poradzisz sobie z jej wyborem!

Zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca?

 

Rozmiary zmywarek

Wybierając zmywarkę weź pod uwagę nie tylko wielkość kuchni czy liczebność swojej rodziny, ale również swój styl życia. Jeśli nie posiadasz dzieci, ale lubisz gotować,  w Twoim domu często bywają goście, wówczas radzę kupić duże urządzenie o szerokości 60 cm. Jest to optymalne rozwiązanie, pozwalające na umycie wszystkich naczyń w trakcie trwania jednego programu.

Takie urządzenie pomieści od 12-15 kompletów naczyń, wielkie garnki i patelnie, blachy z piekarnika. Jeśli nie będziesz mieć dużo naczyń do zmywania zawsze możesz skorzystać z funkcji połowy załadunku lub zmywania strefowego i uruchomić zmywanie tylko w górnym lub dolnym koszu. Będzie to wpływało na ilość zużytej wody, oraz energii elektrycznej, a co za tym idzie na niższy koszt mycia.

Jeśli nie masz miejsca na takie urządzenie, możesz się zdecydować na wąską zmywarkę o szerokości 45 cm, która pomieści 9 -10 kompletów naczyń. Będzie to idealny wybór do niewielkich kuchni, lub w przypadku kiedy nie posiadamy licznej rodziny, i większy model nie byłby ekonomicznie uzasadniony.

 

Zmywarka AmicaEkonomiczna Zmywarka Do Zabudowy

 

Idealnym wyborem dla osób które często jedzą poza domem lub dysponują niewielką ilością miejsca jest zmywarka kompaktowa o szerokości ok. 55 cm i wysokości 45 cm.  Można ją ustawić na blacie kuchennym lub zamontować w niszy meblowej. Jeśli chcesz poznać najmniejsze zmywarki przeczytaj ten artykuł.

Niewielka Elegancka Zmywarka W Zabudowie         Urządzenie Ustawione Na Blacie Kuchennym

Klasa energetyczna i zużycie wody

Zmywanie w zmywarce jest zawsze bardziej oszczędne od mycia ręcznego! Oprócz sporych oszczędności wody i energii oszczędzamy przede wszystkim czas, który trudno wycenić! Wybierając urządzenie zazwyczaj kierujemy się etykietą energetyczną na której wyszczególnione są dane dotyczące mi.in. zużycia wody i energii, ale nie zapominajmy, że są to dane dotyczące programu ECO, który trwa ok. 3-4 godzin, z którego i tak będziemy korzystać sporadycznie albo wcale! Ja najczęściej uruchamiam go na noc, kiedy długość trwania cyklu nie ma już dla mnie znaczenia.

Porównując zużycie wody i energii zmywarek w różnych klasach energetycznych dla najpopularniejszego cyklu czyli programu codziennego, który trwa ok. godziny różnice w zużyciu wody i energii są minimalne, dlatego tych parametrów nie uważam za kluczowe przy wyborze zmywarki. Zdecydowanie ważniejsza jest głośność urządzenia.

Jeśli natomiast jeśli korzystacie z szamba, to warto wybrać model o najniższym zużyciu wody, pamiętając, że litr wody, to zawsze litr ścieków. Jeśli chcecie poznać zmywarki, które zużywają najmniejszą ilość wody na cykl, to zajrzyjcie TUTAJ.

Głośność urządzenia

Jeśli kuchnia jest otwarta na salon, to zmywarka musi być cicha. Najcichsza zmywarka do zabudowy ma głośność na poziomie 39 dB, więc szukaj urządzenia o głośności w przedziale 39-45 dB. Takie urządzenie może działać nawet w nocy, i nie będzie przeszkadzało domownikom.

Komfort użytkowania

Jeśli nie chcesz się zastanawiać jaki program zmywania będzie właściwy, wybierz zmywarkę z programem AUTO – sama sobie poradzi z doborem parametrów zmywania. Ważny jest też program krótki 30-40 minut, bo zawsze może zaistnieć sytuacja kiedy będziesz potrzebować szybko zmyć naczynia. Szczególnie przydatna funkcja podczas rodzinnych przyjęć, gdy nie mamy kilku kompletów naczyń.

 

Para Ciesząca Się Z Wyboru Urządzenia

Obserwuj