Na tak zadane pytanie zapewne większość z nas odpowiedziałaby TAK.

Kupując zmywarkę w klasie energetycznej A spodziewamy się, że będziemy płacić za prąd mniej niższe niż użytkownicy zmywarek w klasach B,C,D, E czy F. Niestety sam zakup takiego urządzenia nam tego nie gwarantuje! Już tłumaczę Wam dlaczego tak  jest!

Zmywarki w klasie energetycznej A to aktualnie najbardziej energooszczędne zmywarki na rynku. Jest  ich raptem kilka. Kiedyś na rynku prawie wszystkie zmywarki były w klasie A +, A++, A+++, ale Unia Europejska zadecydowała o przeskalowaniu etykiet, aby zrobić miejsce na nowe jeszcze bardziej enrgooszczędne urzadzenia, na które nie było już miejsca na starych etykietach energetycznych. Na nowych etykietach energetycznych produkty są oznaczane wyłącznie w skali od A do G, bez „plusów”. W wyniku przeskalowania, urządzenia z najwyższej klasy A+++ trafiły do klasy C lub D, a A+ do klasy G lub F.

Nie minął rok od tej zmiany, a już pojawiły się nowe zmywarki w klasie A.

Oto one: modele do zabudowy o szerokości 60 cm w marce Bosch SMI6TCS00E i SMD6TCX00E i w marce Siemens SX85TX00CE. Sporo modeli w klasie A ma też marka Miele np. G 7250 SCVi, G 7272 SCVi, G7465 SCVI XXL.

Modele w klasie energetycznej A zużywają tylko 54 kWh na 100 cykli zmywania ECO tzn, że koszt zużycia energetycznego w pojedynczym cyklu ECO to tylko 40 groszy (przy założeniu, że 1 kWh kosztuje 80 groszy)! Dla porównania modele w najniższej klasie energetycznej F zużywają na cykl ECO prawie 1 kWh- czyli koszt energii jest dwukrotnie większy i wyniesie 80 groszy.

Patrząc na tą różnicę w kosztach, zapewne  każdy z nas wolałby urządzenie, które zużywa mniej energii. Zwróćcie jednak uwagę, że dane, jakie porównujemy, dotyczą cyklu ekonomicznego ECO. Jeśli jednak rzadko bądź wcale nie korzystacie z programu ECO, to cała ta kalkulacja bierze w łeb, bo jak widać w tabelce- zużycie wody i energii zmywarek w klasie A, w innych programach niż ECO jest bardzo zbliżone do modeli w znacznie gorszych klasach energetycznych!

Jak widać, aby zaoszczędzić na rachunkach nie wystarczy tylko kupić urządzenie w klasie A czy B, trzeba jeszcze umiejętnie z niego korzystać!

PORÓWNANIE ZUŻYCIA WODY I ENERGII W ZMYWARKACH BOSCH O SZEROKOŚCI 60 CM

Bosch.jpg

PORÓWNANIE ZUŻYCIA WODY I ENERGII W ZMYWARKACH WHIRLPOOL O SZEROKOŚCI 60 CM

Wh.jpg

Mam nadzieję, że swoim artykułem uświadomiłam Wam, że inwestowanie w urządzenia energooszczędne musi iść w parze z Waszym świadomym użytkowaniem! Można bowiem wydać sporo na zmywarkę w klasie A, ale korzystając wyłącznie z innych programów niż ECO, koszty użytkowania zmywarki będą podobne do zmywarek w gorszych klasach!

Obserwuj