Suszarki Bosch należą do najpopularniejszych suszarek bębnowych na polskim rynku. W swojej ofercie ma trzy serie urządzeń: seria 4,6,8.

W tym artykule przedstawię Ci pokrótce różnice pomiędzy nimi.

Suszarki Bosch Serie 4

Suszarki Boscha

Serie 4 Bosch to najprostsza seria suszarek. W gamie produktów z serii 4 nie ma urządzeń w najwyższej klasie energetycznej A+++, dominują modele w klasie  A++  o załadunku 8 kg i jeden model w klasie A+ o załadunku 7 kg. Za wyjątkiem dwóch modeli WTN86208PL i WTN84207PL wszystkie urządzenia z tej serii to modele z pompą ciepła, dzięki której suszarki suszą nasze ubrania delikatnie w temperaturze 45-50C i energooszczędnie.

Wszystkie suszarki Boscha z serie 4 automatycznie wykrywają, kiedy pranie jest już odpowiednio suche, ponieważ czujniki stale mierzą temperaturę i wilgotność dla ochrony prania przed przegrzaniem i przesuszeniem.

Tylko niektóre z modeli mają specjalny program do suszenia wełny w koszu, a co za tym idzie-mają na wyposażeniu kosz, który oprócz tego, że służy do suszenia wełny, to może posłużyć też do suszenia butów i pluszaków. W serie 4 kosz posiada tylko model WTH85VMXPL.

Suszarki Bosch Serie 6

Urządzenia z serii 6 mają już większy wyświetlacz, który ułatwia sterowanie oraz większy załadunek 8 i 9 kg.  Wśród modeli tej serii są już modele w najwyższej klasie energetycznej A+++ . Niektóre suszarki z tej serii: WTW8760EPL, WQG245DEPL i WQG245APPL  posiadają samoczyszczący się wymiennik ciepła tzw. SelfCleaning Condenser,  co oznacza, że wymiennik ciepła jest czyszczony automatycznie, nawet do czterech razy w trakcie cyklu suszenia, co gwarantuje niezmiennie niskie zużycie energii, cykl po cyklu – bez potrzeby ręcznego czyszczenia filtrów wymiennika ciepła.

Niektóre suszarki Boscha z serie 6 usuwają zagniecenia za pomocą pary. Ta funkcja nazywa się Iron Assist i jest dostępna aż w 6 modelach z tej serii.  Na panelu sterowania możemy wybrać jeden z dwóch programów parowych: 5 koszul i 1 koszula.  Para delikatnie wygładza suche rzeczy tak, że niektóre z nich nie wymagają już prasowania. To idealne metoda na marynarki, garderobę biurową, a nawet garnitury. A jeśli zależy Ci też na możliwości suszenia wełny w suszarce, to wybierz model z koszem, który znajdziesz na tej liście.

Suszarki Bosch Serie 8

Bosch Wqb246CpplW tej serii urządzeń są aktualnie dostępne cztery suszarki WQB246CPPL, WQB246AXPL, WQB245ASPL, WQB245AEPL. Wszystkie charakteryzuje wyjątkowy design, którym zachwyciłam się od razu, kiedy zobaczyłam te sprzęty na targach IFA w w Berlinie w 20222. Na szczególną uwagę zasługuje wyjątkowy panel sterowania.

Wszystkie modele z serii 8 to urządzenia w najwyższej klasie energetycznej A+++,  o załadunku tylko 9 kg. Każda z nich posiada samoczyszczący się wymiennik ciepła tzw. SelfCleaning Condenser oraz technologię Iron Assist – dodatkową pielęgnację parą w celu wygładzenia zagnieceń z suszonych ubrań –dzięki czemu możesz zapomnieć o prasowaniu.

W serie 8 znajdziesz też dwie najcichsze suszarki dostępne na polskim rynku WQB246CPPL, WQB246AXPL, których głośność to zaledwie 58 dB. Tak świetne parametry udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu silnika EcoSilence Drive (silnik typu BLDC), który cechuje właśnie niska głośność oraz wyjątkowa żywotność.

Te wyjątkowo ciche suszarki posiadają też jedną z najciekawszych funkcji w suszarkach Bosch, a mianowicie funkcję skracającą czas suszenia SpeedPerfect! Kiedy potrzebujesz szybko wysuszyć ubrania, masz możliwość wyboru opcji Speed Perfect. Wybierz odpowiedni program, taki jak Bawełna, Syntetyki, Mix lub Ręczniki, a następnie aktywuj opcję Speed Perfect, dzięki czemu Twoje ubrania będą gotowe znacznie szybciej.

Suszarki z funkcją SpeedPerfect posiadają sprężarkę inwerterową – dzięki możliwości sterowania jej prędkością, możliwa jest kontrola nad wydajnością i tym samym wpłynięcie na czas suszenia. Chodzi tu głównie o skrócenie czasu potrzebnego na rozgrzanie urządzenia i osiągnięcie parametrów zadanych na układzie wymiennika ciepła.

Suszarki Boscha z Serie 8 oferują też wyjątkową funkcję SmartDry. Kupując pralkę Bosch z HomeConnect możemy sparować pralkę i suszarkę ze sobą i wówczas pralka będzie przekazywała suszarce informacje o tym co prała i na podstawie tych danych suszarka automatycznie dobierze odpowiedni program suszenia  – bez konieczności korzystania z aplikacji. Już nie musisz się zastanawiać, jaki program suszenia wybrać, bo suszarka zrobi to za Ciebie! To najbardziej wygodny sposób na osiągnięcie doskonałego efektu suszenia.

 

Suszarki z serie 8 można sterować zdalnie przy pomocy aplikacji HomeConnect. Dzięki funkcji Easy Start dostępnej w aplikacji Home Connect. wystarczy, że wybierzesz rodzaj tekstyliów i wskażesz, jaki efekt suszenia chcesz osiągnąć, a suszarka zaproponuje Ci optymalny program suszenia. To niezwykle prosty sposób na dobór właściwego programu, gwarantujący zadowalające wyniki za każdym razem. Ponadto,  z poziomu aplikacji mamy dostęp do dodatkowych programów suszenia, które nie są widoczne na panelu sterowania.

Cechy wspólne dla suszarek wszystkich serii

Niezależnie od serii wszystkie suszarki Bosch posiadają funkcję AutoDry– suszą dokładnie do ustawionego poziomu suchości, dzięki czujnikom wilgoci, które znajdują się przy bębie. Czujniki stale mierzą temperaturę i pozostałą wilgoć, a tym samym chronią pranie przed nadmiernie wysokimi temperaturami i przesuszeniem. Niezależnie od tego, czy oczekujesz, aby Twoje ubrania były suche na tyle, by włożyć je do szafy lub aby po wyjęciu, były przygotowane do prasowania, technologia AutoDry zapewnia optymalny efekt.

We wszystkich urządzeniach mamy też ochronę przed zagnieceniami w postaci cyklu redukcji zagnieceń. Jeśli z jakiegoś powodu nie będziemy mogli wyciągnąć prania zaraz po zakończonym suszeniu, to suszarka będzie kołysała nasze ubrania, aby nie doprowadzić do trwałych zagnieceń.

Fitr Wymiennika Suszarka BoschSuszarki Boscha niezależnie od serii mają wskaźniki sygnalizujące konieczność opróżnienia pojemnika na wodę lub czyszczenia filtra (oczywiście jeśli w suszarce jest system samooczyszczenia, to komunikat dotyczy tylko filtra kłaczków, który znajduje się przy drzwiach).

Ogromną zaletą suszarek Bosch jest też zastosowanie przed wymiennikiem filtra EasyClean, który skutecznie chroni wymiennik przez zanieczyszczeniem. Większość producentów suszarek odeszła od tego rozwiązania na rzecz podwójnego filtra kłaczków, który według mnie wcale nie jest tak skuteczny jak filtr przed wymiennikiem!

Na koniec mam dla Was ciekawostkę! Czy wiecie, że wszystkie modele suszarek Bosch i Siemens, produkowane są w jednej fabryce w Polsce, a konkretnie w Łodzi? Oznacza to, że wszystkie suszarki koncernu BSH, które trafiają do klientów z Europy, Azji, obydwu Ameryk czy Nowej Zelandii są polskiej produkcji!

Co kupiłabym dla siebie?

Ja najchętniej sprawiłabym sobie pralkę i suszarkę Bosch z serii 8. Natomiast osobom o mniejszym budżecie zawsze polecam suszarki z samoczyszczącym się wymiennikiem.

Jeśli chcecie zobaczyć jak pięknie prezentuje się zestaw urządzeń z serie 8, to zapraszam do obejrzenia mojego najnowszego filmu.

A przy okazji, zawsze warto zajrzeć do mojego Rankingu suszarek!

 

Obserwuj