Mcim03200432-05-Autoclean-Ironassist-Container.jpg

Bardzo często otrzymuje od Was zapytania dotyczące silników inwerterowych w suszarce, dlatego postanowiłam zebrać te pytania i przy pomocy specjalistów od spraw technicznych odpowiedzieć na nie.

Wielu kupujących ma świadomość, że rodzaj silnika jest istotny przy zakupie pralki i zakłada, że w przypadku suszarki jest podobnie. Czy słusznie?  Zaraz się dowiecie 🙂

W pralkach w obecnych czasach stosuje się dwa rodzaje silników: szczotkowe i bezszczotkowe czyli inwerterowe. Silniki inwerterowe zostały pozbawione szczotek, przez co  generują znacznie mniej hałasu, bo nie ma w nich żadnych elementów ocierających się o siebie. Pralki z silnikiem inwerterowym to także doskonały wybór pod względem wydajności, bo zapewnia on maksymalną moc przy minimalnym zużyciu energii elektrycznej i pozwala na lepsze sterowanie pracą silnika.

Wielu producentów udziela na silnik inwerterowy 10-lat gwarancji, bo napędy bez szczotek praktycznie nie ulegają zużyciu.

A jak to wygląda w suszarkach???

W suszarkach kondensacyjnych stosowane są tylko silniki indukcyjne klasyczne  i siniki inwerterowe sterowane zmienną częstotliwością, które są do siebie bardzo podobne, a jedyna istotna różnica to taka, że silniki inwerterowe sterowane są specjalnym modułem elektronicznym – inwerterem. W suszarkach nie stosuje się silników szczotkowych

Silnik inwerterowy vs silnik indukcyjny w suszarce kondensacyjnej

Silniki inwerterowe posiadają wyższą sprawność, a co z tym idzie – są bardziej energooszczędne. Dodatkowo posiadają funkcję „miękkiego startu” co przekłada się na kulturę pracy – po uruchomieniu urządzenia bęben powoli przyspiesza do zadanej prędkości obrotowej, bez nagłego szarpnięcia jak w przypadku silników indukcyjnych. Silnik inwerterowy jest dodatkowo sam w sobie cichszy oraz bardziej trwały w porównaniu z silnikiem indukcyjnym.

Dlaczego suszarki z silnikiem inwerterowym często mają taką samą głośność co suszarki z silnikiem indukcyjnym?

Odnośnie głośności – należałoby porównywać dwa modele o dokładnie takiej samej konstrukcji, różniące się jedynie silnikiem. Dodatkowo należy pamiętać, że dodawanie natężenia dźwięku odbywa się na innej zasadzie niż klasyczne sumowanie, w związku z czym różnice głośności silnika inwerterowego w porównaniu do indukcyjnego mogą poniekąd „zanikać” pośród pozostałych dźwięków, stąd łączne natężenie dźwięku podawane w specyfikacji jest porównywalne dla obu silników.

Aby suszarka była cicha nie wystarczy tylko zamontować w niej silnik inwerterowy 🙂 Trzeba jeszcze popracować m.in. nad głośnością pracy bębna, zawieszenia itd. Dla przykładu najcichsza suszarka z silnikiem inwerterowym na rynku to Bosch WTX87EH0PL, którego głośność to 59 dB, ale Bosch ma w swojej ofercie również suszarki z silnikiem inwerterowym o głośności 64 dB i 62 dB.

Czy suszarka powinna mieć silnik inwerterowy?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – jest to komponent zapewniający inną charakterystykę pracy urządzenia, cechujący się innymi parametrami w porównaniu do silnika indukcyjnego.

Jeśli zależy Ci na większej trwałości silnika i „miękkiej” pracy urządzenia, to warto wybrać suszarkę z silnikiem inwerterowym, ale jeśli Twoim priorytetem jest cicha praca  i niskie zużycie energetyczne, to pamiętaj o sprawdzeniu dodatkowo tych parametrów  (kWh i dB) na etykiecie energetycznej, bo sam  silnik inwerterowy nie jest gwarancją niskiego zużycia energii i cichej pracy.

Obserwuj