Jednym z mitów dotyczących suszarek jest koszt ich użytkowania, a suszenie w suszarce wcale nie jest drogie!

Tak było zanim w suszarkach zastosowano pompę ciepła, teraz sytuacja zmieniła się diametralnie!

Pompa ciepła w suszarkach

Ponad 90% wszystkich suszarek kondensacyjnych na rynku to aktualnie urządzenia z pompą ciepłaktóre po pierwsze suszą tkaniny w  temperaturze ok. 45-50 °C, czyli  niższej o  30°C w porównaniu z suszarkami konwencjonalnymi i dlatego nie niszczą ubrań, a po drugie są bardzo energooszczędne!

Najtańszą suszarkę z pompą ciepła kupimy już za ok. 1700 pln.

Pompa ciepła stosuje tzw.recykling energii, co oznacza, że zamiast wypuszczać gorące powietrze z suszarki (po tym jak przeniknie ono przez ubranie), ponownie wykorzystuje jego temperaturę do ogrzania nowego powietrza potrzebnego do suszenia i tak zamyka się obieg.

Rzeczywisty koszt suszenia w suszarce

W 2023 roku większość suszarek na polskim rynku  to urządzenia z pompą ciepłą w klasie energetycznej A+++ i A++ .

Suszarka o załadunku 9 kg w klasie energetyczne A+++ zużywa w standardowym cyklu suszenia  tkanin bawełnianych  przy pełnym załadunku  ok. 1,6 kWh co przy założeniu, że 1 kWh kosztuje ok. 1 zł wyniesie nas 1,6 zł. Decydując się na model w niższej klasie energetycznej A++ zużycie prądu będzie o ok. 30% wyższe!

Rzeczywiste wartości mogą odbiegać od podanych w zależności od  doboru tkanin do suszenia, wilgotności końcowej tekstyliów, ustawionego stopnia dosuszenia, ilości bielizny włożonej do suszarki, warunków otoczenia, jak również od aktywowanych funkcji dodatkowych.

Jeżeli wrzucilibyśmy do suszarki nieodwirowane ubrania lub jeśli zaniedbamy czyszczenia filtrów w suszarce, to zużycie energii  będzie większe.

Pamiętajcie, że zakup suszarki bez pompy ciepła oznacza dużo większe koszty suszenia. Aktualnie 99% suszarek automatycznych dostępnych na polskim rynku to modele w z technologia pompy ciepłą.

*Średnia cena prądu w Polsce w 2023 roku to 1 zł za 1 kWh

Obserwuj