Glebokosc-Suszarki.gif
Mcmi03229645-119251-Bsh-Scene-02-02-Pralka-Gar.jpg
Qqqqx.png

Jaką głębokość powinna mieć Twoja suszarka?

Jeśli masz dużą ilość miejsca w pralni bądź w łazience, to do wyboru masz ponad 130 modeli, ale jeżeli szukasz płytkiego urzadzenia, to na rynku jest ich niewiele. Płytkie suszarki ma w swojej ofercie tylko firma Beko, Candy Hoover i Amica. Najpłytsze urządzenia ma firma Candy Hoover- ich głębokość to 4646,5 cm, ale dane te dotyczą tylko głębokości blatu suszarki, więc musicie doliczyć 2-3 cm, bo wymiar ten nie uwzględnia wypukłości na tylnej ścianie urządzenia ani grubości drzwi bębna. Jeżeli chodzi o suszarki slim marki Beko- to 2 najpłytsze modele mają głębokość 50,8 cm, a pozostałe modele  mają głębokość  od 52,9- do 55 cm, głębokość slimów Amica to 53 cm.

 

Jeżeli chcesz ustawić urządzenia w słupku, to pamiętaj, że montaż urządzeń jedno na drugim jest możliwy tylko wtedy, jeśli pralka, która jest podstawą „słupka” (nigdy odwrotnie!) nie jest płytsza od suszarki o więcej niż 10-11 cm.

Do montażu w słupku użyj specjalnego łącznika, który gwarantuje bezpieczną i stabilną pracę obydwu urządzeń.

 

Na rynku są też dostępne suszarki do zabudowy: Hoover BHTD H7A1TCE-S i  Candy BCTD H7A1TE-S i Beko DIH7452TA o załadunku 7 kg, klasie energetycznej A+ i A++ z technologią pompy ciepła. Wymiary urządzeń Candy Hoover to 82,559,6×46,7 cm (wxszxgł), a Beko 84,6×59,7×45,9 cm (wxszxgł)

 

Jaki załadunek powinna mieć Twoja suszarka?

Podczas suszenia ubrania muszą się swobodnie obracać, tak aby ciepłe powietrze jak najszybciej dotarło do wszystkich miejsc w bębnie. Aby korzystanie z urządzenia było jak najwydajniejsze, wybierz suszarkę o załadunku nie mniejszym niż załadunek pralki.

Remote-Jpg-1.Png
Beko-Suszarka-2018-2.Jpg

W jakim kierunku powinna otwierać się twoja suszarka?

Większość drzwi suszarek otwiera się w prawą stronę. Wyjątek stanowią suszarki marki candy, hoover, miele, które otwierają się w lewą stronę. Tylko niektóre modele suszarek umożliwiają obustronny montaż drzwi, więc jeśli jeszcze nie wiesz jak ustawisz swoją suszarkę, albo planujesz przeprowadzkę, wybierz model z obustronnym montażem drzwi.

Jeśli planujesz zabudowę w słupku (suszarka na pralce) kierunek otwierania suszarki nie będzie miał znaczenia pod warunkiem, że masz dostatecznie dużo miejsca, aby otworzyć obydwa bębny na oścież, abyś miał/miała komfort przekładania prania z pralki do suszarki.

Jeśli urządzenia mają stanąć obok siebie, to drzwi suszarki powinny otwierać się w przeciwnym kierunku do pralki, abyś mógł / mogła swobodnie przełożyć pranie do suszarki.

 

Jakiego rodzaju suszarki poszukujesz?

 • SUSZARKA BEZ POMPY CIEPŁA- suszarka suszy za pomocą powietrza ogrzanego grzałką w temp. 75 °C i zużywa ok. 500 kWh rocznie. Jej zaletą jest niższy koszt urządzenia – od 1300 pln i krótszy czas suszenia od suszarek z pompą ciepła, a wadą wyższe rachunki za prąd i ryzyko przesuszenia, skurczenia ubrań. Technologia wypierana przez urządzenia z pompą ciepłą.
 • SUSZARKA Z POMPĄ CIEPŁA- suszarka delikatnie i wydajnie suszy ubrania w temp.ok.45-50 °C i zużywa ok. 200 kWh czyli o połowę mniej energii w porównaniu do suszarki bez pompy ciepła, ale też dłużej suszy. Koszt suszarki z pompą ciepła to min. 1700 pln, ale też gwarancja niskich rachunków za prąd i ochrony naszych ubrań!
 • HYBRYDA- suszarka hybrydowa może suszyć zarówno delikatnie i oszczędnie przy użyciu pompy ciepła, ale daje Ci też opcję  przyspieszonego suszenia kosztem większego zużycia energii. Aktualnie na rynku jest tylko kilka takich urządzeńi ich cena zaczyna się od 2500 pln.

Jak energooszczędne urządzenie chcesz kupić?

Klasa energetyczna to parametr określający zużycie prądu przez urządzenie zgodnie z unijnymi dyrektywami. Wskazuje on efektywność i oszczędność produktu, dzięki czemu jesteś w stanie wybrać sprzęt najbardziej odpowiadający Twoim potrzebom. Dzięki tej informacji nie tylko oszczędzasz pieniądze, lecz także dbasz o środowisko naturalne.

Roczne zużycie energii jest obliczanena podstawie 160 cykli suszenia w przypadku standardowego programu suszenia tkanin bawełnianych przy pełnym i częściowym załadowaniu oraz zużycia energii w trybach niskiego zużycia energii, na podstawie dyrektywy Unii Europejskiej(2010/30/EC). Rzeczywiste zużycie energii na cykl zależy od sposobu użytkowania urządzenia.

Średnia cena prądu w Polsce dla taryfy G11 w 2023 r. wynosi ok.1 zł/kWh.

Klasa energetycznaRoczne zużycie kWhRoczny koszt kWhCeny suszarek
A)BOk.560560 plnOd 1300 pln
B)A+Ok. 300300 plnOd 1700 pln
C)A++Ok. 250250 plnOd 1700 pln
D)A+++Ok.180180 plnOd 1900 pln

WAŻNE!!! Rzeczywiste zużycie zależy od sposobu korzystania z urządzenia!!!

Należy dobrze odwirować pranie i regularnie czyścić filtry i wymiennik ciepła (jeśli tego wymaga Twój model). W przeciwnym razie pomimo zakupu urządzenia w najlepszej klasie energetycznej, jego zużycia będą większe niż deklarowane przez producenta.

Wybierając suszarkę zwróć uwagę na etykiecie energetycznej na  czas suszenia. Są modele, które np. 8 kg załadunek suszą w czasie 244 minut oraz takie, które wysuszą go w 154 minuty. Jeśli Twoim priorytetem jest szybkie suszenie, to nie przegap tej informacji.

Jakie dodatkowe opcje są Ci potrzebne?

 • Suszenie na czas- suszysz ciepłym powietrzem – dokładnie tak, jak chcesz. Program nie korzysta z czujników wilgoci i temperatury – niezależnie od poziomu wilgotności wsadu, będzie działać dokładnie tak, jak ustawisz.  Możesz ustawić suszenia od 10 minut do 2 godzin (skokowo co 10 minut) bez gwarancji dosuszenia.
 • Wietrzenie- idealna funkcja do odświeżania ubrań po dłuższym przechowywaniu np. odzieży sezonowej przechowywanej w workach próżniowych.
 • Odświeżanie– w niektórych suszarkach istnieją specjalne programy odświeżające ubrania po treningu lub kolacji. Dzięki zastosowaniu pary, jonizacji lub wzmożonego wietrzenia suszarka pomaga usunąć nieprzyjemne zapachy, a także zapach jedzenia i papierosów. Po 30 minutach twoje ubrania są gotowe do włożenia i prawie tak świeże, jak po upraniu.
 • Ochrona przed zagnieceniami-Korzystamy z tej opcji, gdy nie jesteśmy pewni, czy będziemy mogli wyjąć pranie, kiedy suszarka skończy suszenie. Ochrona polega na wydłużeniu ostatniej fazy suszenia. Suszarka kołysze co jakiś czas wysuszone ubrania, aby zapobiec trwałym zagnieceniom.
 • Wygładzanie prania -suszarka dzięki parze lub jonizacji może wygładzać wysuszone pranie, tak aby ułatwić prasowanie lub sprawić, że stanie się ono absolutnie niepotrzebne.

 

Jakie funkcje są ważne dla Twojego bezpieczeństwa i komfortu?

 • Blokada przed dziećmi-dzięki tej funkcji nie musisz się obawiać o przypadkowe wyłączenie/włączenie lub zmianę ustawień urządzenia.
 • Tryb cichy- urządzenie pracuje ze zmniejszoną głośnością bez pogorszenia jakości suszenia, ale pracuje wolniej i czas trwania cyklu jest wydłużony.
 • Opóźniony start- umożliwia opóźnienie rozpoczęcia programu suszenia w zakresie od 30 minut do 20 godzin.
 • Gotowe za-Ty podajesz za ile godzin ma być wysuszone pranie, a suszarka sama decyduje kiedy rozpocząć suszenie, aby zdążyć na czas!
 • Wskaźnik zanieczyszczonych filtrów- przypomina o konieczności wyczyszczenia filtra. Pamiętaj, że zanieczyszczone filtry to większe zużycie prądu i wydłużenie czasu suszenia!
 • Wskaźnik zapełnienia zbiornika wody- dzięki niemu nie przegapisz, kiedy należy wylać skondensowaną wodę ze zbiornika.
 • Funkcja zapachu- kapsułki zapachowe umieszcza się w specjalnym zagłębieniu filtra kłaczków i dzięki nim pranie nabiera podczas suszenia ulubionego zapachu. Funkcja dostępna tylko w produktach marki Miele od 3800 pln. W innych produktach można zrobić to manualnie wrzucając do bębna specjalne chusteczki zapachowe.
 • Komunikacja pomiędzy pralka a suszarką- kupując sprzęt tej samej marki możesz wybrać modele pralki i suszarki, które komunikują się ze sobą. Pralka wysyła do suszarki dane z ostatniego cyklu prania, tj. jaki wybraliśmy program prania, jak duży był załadunek i jaki był końcowy poziom wilgotności ubrań i na podstawie tych danych suszarka sama dobiera optymalny program suszenia!

 

Jakie wyposażenie suszarki jest Ci potrzebne?

 • Oświetlenie bębna- dokładnie widzisz wszystko przy załadunku i rozładunku urządzenia. Możesz bez przeszkód korzystać z suszarki nawet wtedy, gdy w pobliżu śpią małe dzieci. Nie musisz już zapalać w pomieszczeniu światła, które mogłoby je obudzić. To wygoda dla Twoich oczu i Twoich bliskich.
 • Kosz do suszenia wełny i butów- dzięki niemu rzeczy nie uderzają w ściany bębna i tym samym nie deformują się podczas suszenia. Kosz nie obraca się podczas pracy suszarki.
 • Wąż odpływowy- jeśli nie chcesz ciągle opróżniać zbiornika skroplin, podłącz wąż bezpośrednio do kanalizacji i zapomnij o przykrym obowiązku opróżniania zbiornika.

Jeśli chcesz zobaczyć, jakie modele cieszą się największą popularnością wśród klientów, zapraszam do obejrzenia TOP 10 suszarek.

 

Jeśli chcesz skonfigurować sobie suszarkę – to przejdź TUTAJ.

 

Obserwuj