15911754-Wna24401Pl-Stp-Def.jpg

Jak powszechnie wiadomo najlepszym rozwiązaniem pod względem zużycia energii oraz wody jest zakup dwóch osobnych urządzeń  pralki i suszarki, niemniej jednak, jeśli ktoś nie dysponuje miejscem na dwa urządzenia, a jednocześnie nie chce lub nie może suszyć ubrań w sposób tradycyjny – bo np. nie posiada balkonu albo metraż mieszkania jest tak niewielki, że rozstawiona suszarka bardzo ogranicza wolną przestrzeń, to warto rozważyć zakup pralko-suszarki.

Patrząc na to urządzenie trudno go nie skomplementować: jest naprawdę piękne!Posiada w pełni elektroniczne sterowanie za pomocą jednego pokrętła. Duży wyświetlacz LED z przebiegiem programu, wyborem obrotów wirowania, czasem pozostałym do końca prania, opóźnieniem czasu końca prania 24 h i rekomendowaną wagą załadunku.

Ta pralko- suszarka posiada cichy, energooszczędny oraz niezwykle trwały silnik bezszczotkowy Eco Silence Drive. Podczas wirowania pracuje z głośnością 69 dB.

Gggggggggggggggg.jpg

Zużycie wody i energii w pralko-suszarce Boscha

Opera-Zrzut-Ekranu-2021-07-12-223145-Media3-Bo.png

W tym modelu pralko-suszarki możemy wyprać 10 kg prania, ale wysuszyć już tylko 6 kg. Chcąc przeprowadzić cykl prania i suszenia przy pełnym załadunku 10 kg- trzeba wykonać dwa cykle suszenia!

Klasa efektywności energetycznej dla cyklu prania to C. Urządzenie w programie prania ECO przy założeniu załadunku 10 kg zużywa 42 l wody i 0,68 kWh.

Przy pełnym cyklu prania i suszenia ECO- przy założeniu 6 kg załadunku (tak, aby można było wyprać i wysuszyć bez wyciągania części załadunku)  pralko-suszarka zużywa 79 l wody i 3,64 kWh. Klasa efektywności energetycznej dla pełnego cyklu prania i suszenia to E.

Suszenie w tym modelu odbywa się przy pomocy powietrza ogrzanego grzałką. Niestety w tym modelu Boscha podobnie jak w większości pralko-suszarek woda wykorzystywana jest również w procesie suszenia. Pobór wody podczas suszenia podyktowany jest koniecznością chłodzenia odpowiednich elementów, na których następuje kondensacja pary wodnej.

Pranie w pralko-suszarce Bosch

To urządzenie oprócz tego, że posiada funkcję suszenia jest przede wszystkim świetną pralką!

Dlaczego tak uważam? Bo to jest urządzenie z programem Higiena plus, odświeżaniem parowym i systemem automatycznego odplamiania!

Naturalna sterylizacja dzięki Higiena Plus

To innowacyjny program, który poddaje pranie wstępnej sterylizacji gorącym powietrzem (o temperaturze do 65°C)  dzięki czemu usuwanych jest większość bakterii i zarazków, po którym następuje cykl prania w niskiej temperaturze. Oszczędza to energię która byłaby wykorzystana do podgrzania wody, a delikatne tkaniny nie ulegają zniszczeniu na skutek prania w wysokiej temperaturze.

Odświeżanie parowe Iron Assist

To program odświeżania parowego, przy pomocy którego można usunąć z ubrań nieprzyjemne zapachy i zagniecenia.

Krótszy czas prania dzięki SpeedPerfect

Dzięki SpeedPerfect możesz skrócić czas prania nawet o 65%. Opcja może być wykorzystana w połączeniu z większością programów, niezależnie od wielkości załadunku oraz rodzaju tekstyliów.

Jeśli po rozpoczęciu prania będziecie chcieli coś dorzucić  do prania, to dzięki opcji pauzy zawsze będziecie mogli to zrobić, pod warunkiem że temp. nie będzie wyższa niż 50 stopni lub gdy stan wody nie będzie zbyt wysoki.

Pralko-suszarka oferuje nam następujące programy  prania: do  bawełny, syntetyków (Easy-Care), do tkanin mieszanych, do tkanin delikatnych/jedwabiu, wełny/pranie ręczne , super krótki 15 min. i  program Higiena plus.  Do niektórych z tych programów prania możemy  dołożyć program suszenia. Chcąc wykonać osobny cykl suszenia możemy skorzystać z jednego z trzech programów suszenia: intensywne suszenie, łagodne suszenia i My Time, w którym sami określamy, jak długo pralko-suszarka ma suszyć. Susząc ubrania w pralko-suszarce Boscha możemy wybrać stopień wysuszenia- extra suche, do szafy, do prasowania, który dzięki czujnikom temperatury  i wilgoci  zostanie przez urządzenie rozpoznany, a proces suszenia zakończony!

Ja przetestowałam godzinny program prania i suszenia, który dedykowany jest do bawełny i lnu lekko zabrudzonego.  Efekt testu możesz zobaczyć w filmie.

Test prania i suszenia w pralko-suszarce

Podsumowanie

Uważam, że pralko-suszarka Boscha WNA24401PL to świetne urządzenie dla osób, które nie dysponują miejscem na dwa osobne urządzenia. Jest prosta i intuicyjna w sterowaniu i świetnie wygląda, bogata w technologie, które umożliwią sterylizację, wygładzanie i odplamianie ubrań. Oferuje wiele programów prania w tym krótkie, o które często pytacie!

Urządzenie bardzo dobrze suszy  bawełniane ubrania. Nie zaobserwowałam problemów z przesuszaniem czy niedosuszaniem ubrań, o których często się czyta na forach o pralko-suszarkach. Odzież nie była też nadmiernie wygnieciona ani brzydko nie pachniała (w niektórych pralko-suszarkach ubranie po suszeniu ponoć śmierdzi gumą?!).

Jedyna rzecz, która zniechęca mnie do tego urządzenia to etykieta energetyczna, która wskazuje duże zużycie energii i wody w pełnym cyklu prania i suszenia, no i i jego długość- bo to aż 7h,  ale niestety pralko-suszarki już tak mają!

Aby zredukować koszty zawsze można ograniczyć się do okazjonalnego suszenia np. w zimie lub kiedy rzeczywiście musimy coś szybko wysuszyć. Koszt samego cyklu prania w pralko-suszarce nie odbiega od kosztu cyklu w pralce!

Obserwuj