Jeśli zastanawiasz się jaką pralko-suszarkę wybrać, koniecznie przeczytaj mój krótki poradnik!

Pralko-suszarka to sprzęt, który warto wybrać tylko wtedy, gdy rzeczywiście nie możesz sobie pozwolić na zakup dwóch osobnych urządzeń, czy to ze względu na metraż czy budżet!

Pralko-suszarki- wymiary, rodzaje

Wybierając pralko-suszarkę kluczową kwestią jest gabaryt urządzenia i sposób jego zamontowania.

Na rynku jest kilka modeli do zabudowy, więc jeżeli zależy Ci na utrzymaniu charakteru łazienki w stylu salonu kąpielowego, a nie pralni, to warto zdecydować się na taki model.

Dobry wyborem będzie model Candy CBDO485TWME/1-S ( załadunek pralki 8 kg, suszarki 5 kg, Klasa efektywności energetycznej prania A, a suszenia D,  odświeżanie parowe, zdalne sterowanie (wi-fi + NFC), wymiary 60x53x82 (szxgłxw). Jej aktualną cenę, sprawdzisz TUTAJ.

Jaką Pralko-Suszarkę Wybrać

Pralko-suszarki slim

Wszystkie modele wolnostojące mają wysokość ok. 85 cm, szerokość 60 cm, ale różnią się głębokością. Najpłytsze modele mają głębokość ok.45 cm. Bardzo dobre parametry i opinie klientów ma płytka pralko-suszarka Haier i-Pro 7 HWD80-B14979 (klasa energetyczna prania A, a suszenia D, maksymalna prędkość wirowania 1400 obr/min, ładowność pralki 8 kg a suszarki 5, funkcja pary, silnik indukcyjny) Jeśli chcesz sprawdzić aktualną cenę tego modelu zajrzyj TUTAJ.

Alternatywą dla modelu może być model LG F2DV5S8S2. To jedna z najpopularniejszych płytkich pralko-suszarek, która ma skręcany zbiornik, wymienne łożyska, w pełni szklane drzwi, metalowe zbieraki w bębnie. Wsad to 8,5 kg prania i 5 kg suszenia. Głośność pracy jest naprawdę niska (72 dB), a to za sprawą inwerterowego napędu bezpośredniego z 10-letnią gwarancją. Klasa energetyczna prania C a suszenia E.

Jednym z najciekawszych programów prania  jest moim zdaniem TurboWash 39 minut. W tak krótkim czasie wypierzemy w pełnym cyklu 5 kg prania. Skuteczność i dobre efekty końcowe zapewnia zespół czterech dysz natryskowych w fartuchu, które zwiększają przepływ wody i kierują ją bezpośrednio na ubrania. Pralki i pralko-suszarki LG słyną też ze swoich funkcji parowych, których nie zabrakło w tym modelu!  Aktualną cenę tego urządzenia sprawdzisz TUTAJ.

Pralko-suszarki – załadunek

Kolejną istotną kwestią jest załadunek. Zapewne wiecie, że pralko-suszarka zawsze może więcej wyprać niż wysuszyć. Jeśli załadujecie do pralko-suszarki jej maksymalny załadunek, to po skończonym cyklu prania, będziecie musieli wyciągnąć połowę załadunku do miski i tylko połowę prania może kontynuować suszenie. Ja zawsze sugeruję kupno pralko-suszarki o dużym załadunku np. 10-11 kg, bo wtedy wkładając do prania połowę załadunku możesz prać i suszyć bez przerywania cyklu.

Jaką Pralko-Suszarkę Wybrać?Bardzo ciekawą propozycją pralko-suszarki o dużym załadunku jest model LG F4D1675YW, który przy głębokości 56,5 cm (mierzone po blacie) oferuje aż 11 kg załadunku dla prania i 6 kg dla suszenia. Klasa prania tego urządzenia to A a suszenia D, głośność podczas wirowania to 71 dB. Z ciekawych technologii w tym modelu mamy automatyczne dozowanie detergentów i program AI Wash, który sam dobiera wszystkie parametry prania. Urządzeniem możemy sterować przy pomocy aplikacji ThinQ. Łączność Wi-Fi zapewnia łatwą obsługę i dostęp do dodatkowych programów prania i funkcji! Pralko-suszarka LG wykorzystuje też technologię pary do eliminacji do 99,9% alergenów, takich jak roztocza, które mogą powodować alergie i problemy z oddychaniem. Cenę tego produktu możesz sprawdzić TUTAJ.

Pralko-suszarka – programy prania

Parowy-Program.jpg

Jak w każdej pralce czy suszarce oprócz standardowych programów w niektórych modelach znajdziesz programy parowe, które przywracają ubraniom  świeżość i zmniejszają ilość zagnieceń lub programy do prania puchu, odzieży sportowej, turystycznej  czy antyalergiczny. Są nawet pralko-suszarki, które mają specjalny program do sterylizacji bębna, tak aby nigdy nie pojawił się w niej brzydki zapach.

Programy suszenia

Stopnie Wysuszenia
Stopnie wysuszenia

Pełne programy prania i suszenia trwają długo np. 5 kg- 4 godziny. Krótkie programy zazwyczaj dotyczą niewielkiego załadunku! Jeśli chodzi o jakość suszenia, to wielu użytkowników pralko-suszarek narzeka na to, że ubrania wyjęte z pralko-suszarki są często zbyt mocno wysuszone i pogniecione. Większość pralko suszarek suszą powietrzem ogrzanym grzałką- czyli w temp. ok. 80 stopni, czyli znacznie wyższej niż suszarki kondensacyjne z pompą ciepła (ok.50 stopni) stąd zapewne problem z przesuszaniem ubrań. W pralko-suszarkach istnieje wprawdzie możliwość ustawienia stopnia wysuszenia: suche, extra suche lub do prasowania, ale nie działa to tak precyzyjnie jak w suszarce z pompą ciepła.

 

Kluczową kwestią w suszeniu jest właściwy załadunek (połowa załadunku prania).  Warto mieć też w tyle głowy świadomość, że proces suszenia w pralko-suszarce jest kosztowny, jeśli chodzi o zużycie wody i energii i dlatego warto z niego korzystać, gdy jest to rzeczywiście konieczne (pełny cykl prania i dwa cykle suszenia potrzebne do wysuszenia załadunku prania to koszt ok. 6 kWh i ponad 100 litrów wody = ok. 7 pln).

Pralko-suszarki – najciekawsze technologie

777-5774.Jpg
777-5783.Jpg
Różnice Pomiędzy Pralko-Suszarką Z Pompą Ciepła A Zwykłą
Różnice pomiędzy…

Jedną z przydatniejszych funkcji w pralce jest system automatycznego dozowania detergentu. Nie musimy martwić się, ile należy nasypać lub nalać detergentu, bo pralka/pralko-suszarka zrobi to za nas. Urządzenia z systemem automatycznego dozowania dozując detergent, uwzględniają nie tylko wagę prania i wybrany program (rodzaj tkaniny), ale również stopień zabrudzenia ubrań, stężenie samego detergentu czy twardość wody.

Inną świetną technologią w pralko-suszarkach (i nie tylko!) jest zdalne sterowanie urządzeniem. Możliwości takiego sprzętu nie ograniczają się tylko do funkcji zdalnego włącz czy wyłącz, ale oferują również monitoring urządzenia, diagnostykę w przypadku awarii, cały szereg cennych wskazówek odnośnie pielęgnacji tkanin (skan metek itp.). Często z poziomu aplikacji mamy dostęp do wielu dodatkowych programów, których nie widzimy na panelu sterowania!

Według mnie najciekawszą technologią zastosowaną w kilku pralko-suszarkach jest pompa ciepła. To ona sprawia, że te pralko -suszarki suszą tak samo, jak nowoczesne suszarki- czyli delikatnie, w temperaturze znacznie niższej od innych modeli, pobierają przy tym znacznie mniej energii i nie pobierają wody przy suszeniu!

Aktualnie jest tylko kilka modeli pralko-suszarek z pompą ciepła, ale warto się nimi zainteresować, bo oprócz delikatnego suszenia koszty eksploatacyjne tych modeli są o  40% niższe niż w innych  pralko-suszarkach. Niestety ich cena zakupu jest porównywalna do zakupu dwóch dobrych urządzeń: pralki i suszarki. Jeśli chcesz poznać pralko-suszarki z pompą ciepła zajrzyj TUTAJ.

Jeśli nadal nie wiesz, jaką pralko-suszarkę wybrać?

Swój wymarzony model pralko-suszarki znajdziesz przy pomocy mojego konfiguratora:  https://www.paniagd.pl/konfigurator-pralko-szuszarek/

Obserwuj