Opera-Zdjecie-2020-01-06-120246-Www-Paniagd-Pl.png
Opera-Zdjecie-2020-01-06-120445-Www-Paniagd-Pl.png

Najlepszym sposobem na wybranie modelu dla siebie jest skorzystanie z konfiguratora na mojej stronie.

Konfigurator to baza najpopularniejszych modeli dostępnych na polskim rynku, którą odpowiadając na kilka pytań zawęzisz do modelu, który Cię interesuje.

Przy okazji konfigurator wyjaśnia różnice pomiędzy technologiami, klasami energetycznymi i w ogóle da Ci pojęcie na temat możliwości zakupowych w tej kategorii produktów.

Zapraszam Cię do przetestowania tego narzędzia! Zobacz, jakie to proste! https://www.paniagd.pl/konfigurator-pralko-szuszarek/

Jaka jest najlepsza? Czyli dobieramy parametry idealne

Bosch-Do-Zabudowy.jpg

Wybierając pralko-suszarkę kluczową kwestią jest gabaryt urządzenia i sposób jego zamontowania.

Na rynku jest kilka modeli do zabudowy, więc jeżeli zależy Ci na utrzymaniu charakteru łazienki w stylu salonu kąpielowego, a nie pralni, to warto zdecydować się na taki model.

Wszystkie modele wolnostojące mają wysokość ok. 85 cm, szerokość 60 cm, ale różnią się głębokością. Najpłytsze modele mają głębokość 40 cm.

Kolejną istotną kwestią jest załadunek. Zapewne wiecie, że pralko-suszarka zawsze może więcej wyprać niż wysuszyć. Jeśli załadujecie do pralko-suszarki jej maksymalny załadunek, to po skończonym cyklu prania, będziecie musieli wyciągnąć połowę załadunku do miski i tylko połowę prania może kontynuować suszenie. Ja zawsze sugeruję kupno pralko-suszarki o dużym załadunku np. 9-10 kg, bo wtedy wkładając do prania połowę załadunku możesz prać i suszyć bez przerywania cyklu. Wyjątek stanowi pralko-suszarka Toshiba TWD-BJ90W4PL– która wypierze i wysuszy ten sam załadunek 8 kg- aktualną cenę tego produktu możecie sprawdzić TUTAJ);

Co do klasy energetycznej i zużycia wody pralko suszarek, to niestety etykiety energetyczne nie kłamią. Wszystkie pralko-suszarki zużywają na pełny cykl prania i suszenia znacznie więcej energii i wody niż pralka i suszarka razem wzięte. Szczegóły przeczytasz TUTAJ.

Programy prania

Parowy-Program.jpg

Jak w każdej pralce czy suszarce oprócz standardowych programów w niektórych modelach znajdziesz programy parowe, które przywracają ubraniom  świeżość i zmniejszają ilość zagnieceń lub programy do prania puchu, odzieży sportowej, turystycznej  czy antyalergiczny. Są nawet pralko-suszarki, które mają specjalny program do sterylizacji bębna, tak aby nigdy nie pojawił się w niej brzydki zapach.

Programy suszenia, czyli jak długo suszy?

Stopnie Wysuszenia
Stopnie wysuszenia

Pełne programy prania i suszenia trwają długo np. 5 kg- 4 godziny. Krótkie programy zazwyczaj dotyczą niewielkiego załadunku! Jeśli chodzi o jakość suszenia, to wielu użytkowników pralko-suszarek narzeka na to, że ubrania wyjęte z pralko-suszarki są często zbyt mocno wysuszone i pogniecione. Większość pralko suszarek suszą powietrzem ogrzanym grzałką- czyli w temp. ok. 80 stopni, czyli znacznie wyższej niż suszarki kondensacyjne z pompą ciepła (ok.50 stopni) stąd zapewne problem z przesuszaniem ubrań. W pralko-suszarkach istnieje wprawdzie możliwość ustawienia stopnia wysuszenia: suche, extra suche lub do prasowania, ale nie działa to tak precyzyjnie jak w suszarce z pompą ciepła.

 

Kluczową kwestią w suszeniu jest właściwy załadunek (połowa załadunku prania).  Warto mieć też w tyle głowy świadomość, że proces suszenia w pralko-suszarce jest kosztowny, jeśli chodzi o zużycie wody i energii i dlatego warto z niego korzystać, gdy jest to rzeczywiście konieczne (pełny cykl prania i dwa cykle suszenia potrzebne do wysuszenia załadunku prania to koszt ok. 6 kWh i ponad 100 litrów wody = ok. 7 pln).

Technologie

777-5774.Jpg
777-5783.Jpg
Różnice Pomiędzy Pralko-Suszarką Z Pompą Ciepła A Zwykłą
Różnice pomiędzy…

Jedną z przydatniejszych funkcji w pralce jest system automatycznego dozowania detergentu. Nie musimy martwić się, ile należy nasypać lub nalać detergentu, bo pralka/pralko-suszarka zrobi to za nas. Urządzenia z systemem automatycznego dozowania dozując detergent, uwzględniają nie tylko wagę prania i wybrany program (rodzaj tkaniny), ale również stopień zabrudzenia ubrań, stężenie samego detergentu czy twardość wody.

Inną świetną technologią w pralko-suszarkach (i nie tylko!) jest zdalne sterowanie urządzeniem. Możliwości takiego sprzętu nie ograniczają się tylko do funkcji zdalnego włącz czy wyłącz, ale oferują również monitoring urządzenia, diagnostykę w przypadku awarii, cały szereg cennych wskazówek odnośnie pielęgnacji tkanin (skan metek itp.). Często z poziomu aplikacji mamy dostęp do wielu dodatkowych programów, których nie widzimy na panelu sterowania!

Według mnie najciekawszą technologią zastosowaną w kilku pralko-suszarkach jest pompa ciepła. To ona sprawia, że te pralko -suszarki suszą tak samo, jak nowoczesne suszarki- czyli delikatnie, w temperaturze znacznie niższej od innych modeli, pobierają przy tym znacznie mniej energii i nie pobierają wody przy suszeniu!

Aktualnie jest tylko kilka modeli pralko-suszarek z pompą ciepła, ale warto się nimi zainteresować, bo koszty eksploatacyjne tych modeli są o  40% niższe niż w innych  pralko-suszarkach. Niestety ich koszt jest porównywalny do zakupu dwóch dobrych urządzeń: pralki i suszarki.

Swój wymarzony model pralko-suszarki znajdziesz przy pomocy mojego konfiguratora:  https://www.paniagd.pl/konfigurator-pralko-szuszarek/

Obserwuj