Bardzo często użytkownicy pralek narzekają na brzydki zapach pochodzący z pralki. Jak to możliwe, że urządzenie które służy do odświeżania naszej odzieży samo może być źródłem brzydkiego zapachu? Niestety, okazuje się, że  to my użytkownicy sami się do tego przyczyniamy.

Aby lepiej zrozumieć to zagadnienie, warto spojrzeć na schemat budowy pralki.

Schemat Budowy Pralki
Schemat budowy pralki

W wyniku prania z naszej odzieży odrywa się sporo włókien. Po zakończonym praniu zawsze jakaś część tych włókien i  wody pozostaje w miejscu, gdzie znajduje się grzałka, czyli pomiędzy bębnem a zbiornikiem.

W tej mieszaninie wody i włókien po jakimś czasie zaczynają rozwijać  się bakterie, a w konsekwencji brzydki zapach.

Jeśli podczas wakacji pozostawilibyśmy naszą pralkę w stanie bezczynności przez okres około miesiąca, to istnieje ryzyko, że  „błotko” z wody i włókien odparuje i stwardnieje wokół grzałki.

Przy pierwszym, powakacyjnym uruchomieniu może dojść do przepalenia grzałki, ponieważ zamiast ogrzewać wodę, ogrzewa  błotną skorupę.

Błędy użytkowników pralek

My jako użytkownicy również przyczyniamy sie do powstawania brzydkiego zapachu w pralce, ponieważ najczęściej pierzemy w niskich temperaturach i rzadko czyścimy urządzenie.

Bakterie W Pralce
Bakterie w pralce

Co zrobić, aby pralka pachniała jak nowa?

Czyszczenie-Uszczelki.jpg

Wyczyść swoją pralkę używając detergentów przeznaczonych do tego celu. Alternatywą może być użycie 2-3 opakowań kwasku cytrynowego i 2 szklanek octu. Wsyp je do pojemnika na proszek, a następnie włącz puste pranie w wysokiej temperaturze.

Nie zapominaj o czyszczeniu gumowej uszczelki  i uruchomieniu od czasu do czasu  prania w najwyższej temperaturze.

Obserwuj