Masz dobrą pralkę, używasz dobrych proszków, żeli a mimo to nie jesteś zadowolony z efektów prania swojego urządzenia? Dlaczego tak się dzieje, że pralka nie dopiera naszych ubrań?

Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest stosowanie do prania niewłaściwej ilości detergentu. Jesteśmy przekonani, że jeśli nasypiemy więcej proszku, czy nalejemy więcej płynu, to uzyskamy lepszy efekt prania. Nic bardziej mylnego!  Aby pranie było skuteczne, to w pralce nie może piany.

Wladyslaw-Skoczylas-Praczki.jpg

Kiedyś prano przy użyciu kijanki (drewnianej deszczółki) wielokrotnie ubijając  i spłukując tkaninę, tak aby cząsteczki brudu zosty wybite spomiędzy włókien. Dziś pierze za nas pralka, ale mechanizm jest bardzo podobny. Aby tkanina  się wyprała musi ocierać i uderzać o ścianki bębna pralki. Stosując zbyt dużą ilość proszku, w pralce wytwarza się nadmierna ilość piany i ubrania zamiast  uderzać  o ścinki bębna ślizgają się po nim i przez to pozostają niedoprane!!!

Kolejnym negatywnym skutkiem przedozowywania detergentów jest nadmierne zużycie wody.

Pralka będzie uruchamiała dodatkowe płukania, aby pozbyć się piany z naszych ubrań!

Nie wspomnę już o potencjalnych alergiach związanych z kontaktem naszej skóry z tkaninami pełnymi detergentów…

Czy kapsułki rozwiązują problem nadmiernego dozowania detergentów?

Niektórzy z nas stosują do prania kapsułki, ale nawet to rozwiązanie nie do końca gwarantuje nam prawidłowe dozowanie detergentu. Na opakowaniu kapsułek jest wprawdzie napisane, że do załadunku poniżej 4,5 kg powinno się stosować jedną kapsułkę, a powyżej 4,5 kg dwie kapsułki, ale skąd wiemy ile waży pranie, które wrzuciliśmy do pralki??? Czy do 6 kg i 9 kg prania potrzeba takiej samej ilości detergentu? Sami widzicie, że właściwe dozowanie wcale nie jest taki proste 🙂

Na szczęście nie musimy się nad tym zastanawiać, ani przepłacać za kapsułki, które do tanich nie należą, istnieją bowiem modele pralek, które zamiast tradycyjnych szuflad na detergenty mają inteligentny system pojemników, które uzupełnia się płynnymi środkami piorącymi, a pralka samoczynnie dobiera optymalną ilość do prania.

Najczęstszy Błąd Użytkowników Pralek- Nadmiar Detergentu!

Ilość detergentu jest mierzona przez pralkę i automatycznie pobierana z pojemników zależnie od wagi załadunku, koloru czy rodzaju tkaniny. Po kilkudziesięciu cyklach prania urządzenie automatycznie informuje o konieczności uzupełnienia pojemników na detergenty.

Jakie modele posiadają system automatycznego dozowania detergentów?

System automatycznego dozowania detergentów znajdziemy w urządzeniach marek Amica, Bosch, Electrolux, Miele, Samsung i Siemens. Ceny pralek z tym systemem zaczynają się od 1500 pln.

Badania przeprowadzone w wybranych krajach europejskich przez markę Siemens wykazały, że 90 proc. wszystkich respondentów źle dozuje środki czyszczące! Decydując się na zakup pralki z systemem samodozującym będziesz mieć pewność, że prawidłowo dozujesz detergent i oszczędzasz wodę.

 DOZOWANIE DETERGENTU W PRALCE

Ile zaoszczędzę kupując pralkę z automatycznym dozowaniem detergentu?

Z badań  wynika, że zużyjesz do 30% mniej środków piorących w płynie i zaoszczędzisz aż do 7.062* litrów wody rocznie. 

Moim zdaniem warto zainwestować w taką pralkę. Ja już nie mogę doczekać się zmiany :-).

*Szacunkowe oszczędności dla średniej ilości 220 cykli prania na rok, źródło: wfk, Instytut Badań Stosowanych, Raport z Badania 5132/10

Obserwuj