Bardzo często pytacie mnie, czy warto kupić pralkę z funkcją pary? Oczywiście, że warto, ale musicie wiedzieć, że  para wodna może być stosowana w pralkach na wiele sposobów.

Zacznijmy od tego czym jest pranie parowe? Pranie parowe polega na ogrzaniu zbiornika wodnego lub podgrzania rurek transportujących wodę do wytwornicy. Dzięki grzałkom woda osiąga stan pary i  w  ten sposób przez ujście w bębnie trafia do niego.

Różne postaci pary

Para w pralkach może być oferowana w różnej postaci:

 

  • Para może być dodatkową funkcją w pralce, tak jak extra płukanie czy odplamianie i wówczas najpierw wybieramy na panelu sterowania  program prania np. bawełna, czy syntetyki a potem włączamy dodatkową funkcję pary;
  • Gotowe programy  prania z parą: działanie pary jest wówczas fazą konkretnego cyklu prania np.  antyalergicznego  badź extra higienicznego;
  • Odświeżanie parowe– ok. 20 minutowy cykl działania pary.

Korzyści z pary w pralce

Właściwości pary wodnej:

  • Para  dodana na początku cyklu prania zmiękcza zanieczyszczenia, dzięki czemu łatwiej będzie się ich pozbyć;  możemy zrezygnować z chemicznych odplamiaczy!
  • Para dodawana na końcu cyklu prania zmiękcza i wygładza tkaniny, dzięki czemu czemu nie musimy stosować płynów zmiękczających i oszczędzamy sporo czasu na prasowaniu. Sprawdza sie świetnie nawet prz grubych tkaninach jak jeans czy sztruks. Pranie nie jest zbite i sztywne jak po praniu klasycznym.
  • Para połączona w z praniem w temp. min. 60 C to idealne pranie dla alergików- usuwa alergeny i bakterie Staphylococcus aureus i Escherichia coli, sprawiając, że ubrania stają higienicznie czyste.
  • Samo działanie pary bez cyklu prania i bez jakichkolwiek detergentów to tzw. cykl odświeżania – idealny do ubrań po tzw. jednokrotnym założeniu lub do ubrań wyciągnietych z szafy po dłuższym nienoszeniu w celu pozbycia się zapachu szafy czy worka foliowego, w którym były przechowywane. Para w programie odświeżanie neutralizuje brzydkie zapachy, wygładza tkaniny przez rozluźnienie włókien, oraz usuwa alergeny takie jak kurz i roztocza. Odświeżając ulubione ubrania przy użyciu pary, możesz zaoszczędzić do 40 litrów wody na cykl, wydłużając jednocześnie żywotność odzieży!

Nie każda pralka parowa oferuje wszystkie ww. opcje działania pary, dlatego  poniżej przedstawiam Wam konkretne marki i ich możliwości.

Para w pralkach Amica

Steampower-Pro1.Jpg

Firma oferuje aż 28 pralek pralek z funkcją pary tzw. SteamPower Pro, która działa tu jako dodatkowa funkcja, czyli możemy dołożyć parę do wybranych programów prania np. sport, antyroztocza czy ubrania dziecięce.

Działanie pary w pralkach Amica polega na tym, ze dodatkowy podzespół czyli wytwornica pary generuje parę wodną, która jest wtłaczana do zespołu piorącego pralki dwukrotnie (na początku i na końcu procesu prania), dzięki czemu odzież staje się miękka, przyjemna w dotyku, zostają zneutralizowane nieprzyjemne zapachy i giną groźne drobnoustroje. Ponadto para sprawia, że tkanina poddana jej działaniu rozprostowuje się, a co za tym idzie jest mniej pognieciona po procesie wirowania, co ułatwia dalsze prasowanie.

Oto lista pralek Amiki z funkcą pary: LISTA URZĄDZEŃ.

Para w pralkach Beko

Funkcja pary w pralkach Beko nazywa się SteamCure. W zależności od wybranego programu, para zostanie zaaplikowana na początku, by usprawnić usuwanie zabrudzeń, albo na końcu, by ułatwić Ci późniejsze prasowanie.

Oto lista pralek z technologią SteamCure – LISTA URZĄDZEŃ.

Para w pralkach Electrolux

Steamcare.jpg
Pseewm210Ke00002.Png

W pralkach marki Electrolux technologia pary kryje się pod pojęciem Steam Care i działa w ten sposób, że pod koniec każdego prania kieruje do bębna parę, aby zmniejszyć o jedną trzecią ilość zagnieceń. W znacznym stopniu ogranicza to potrzebę późniejszego prasowania.

Dodatkowo oprócz Steam Care niektóre modele oferują Program parowy kaszmir, który odświeża wełnę i kaszmir oraz Antyalergiczny program parowy, który przebiega w temp. 60C z dodatkiem pary i dodatkowym płukaniem przez co umożliwia pełne usunięcie pozostałości detergentu oraz pyłków i alergenów, co jest szczególnie ważne w przypadku skóry wrażliwej.

Pralki EW8F148BPEW7F348SPEW7F248SP oferują też wyjątkowy program odświeżania parowego FreshScent, który dedykowany jest do 1kg  bawełny, syntetyków, tkanin delikatnych i polega na odświeżaniu parą z dodatkiem specjalnego środka zapachowego, który dodaje sie do przegródki na płyn zmiękczający, aby wzmocnić efekt świeżości. Odświeżając ulubione ubrania przy użyciu pary, możesz zaoszczędzić do 40 litrów wody na cykl, wydłużając jednocześnie żywotność odzieży.

Para w pralkach LG

Marka LG słynie z swoich pralek parowych. Wiele modeli tej marki posiada program prania Alergy Care dedykowany dla alergików, dla małych dzieci, w którym zastosowano technologię pary.  Firma chwali się badaniami, które wykazują, że w tym cyklu usuwanych jest aż 99,9% alergenów pochodzących z roztoczy domowych.

Para w pralkach Haier

13-6352.Jpg

Firma Haier oferuje nam w swoich pralkach innowacyjny program Refresh, który odświeża nawet najdelikatniejsze tkaniny – w tym wełnę i jedwab, koronki, sztuczne futra a nawet odzież skórzaną – wykorzystując technologię mikropary. Ta wysoce skuteczna technologia usuwa zapachy, drobny kurz i alergeny, jednocześnie zmniejszając ilość zagnieceń i zmiękczając tkaniny.

Oto modele pralek z programem Refresh: HW120-B14979HW80-B14979HW100-B14979HW90-B14979,HW100-B14959U1HW80-B14959U1HW90-B14959U1.

Para w pralkach Bosch i Siemens

018.Jpg

Firma BSH nie oferuje w swoich pralkach technologii pary. Pralki Boscha i Siemensa mają wyjątkową technologię aktywnego tlenu, który skutecznie przywraca świeżość wszelkim tkaninom nawet tym najwrażliwszym i nienadającym sie do prania. Czyszczenie aktywnym tlenem polega na tym, że do bębna pralki wpuszczana jest mgiełka składająca się z trójatomowych cząsteczek tlenu i zimnej pary wodnej, które usuwają zarazki i zapachy z odświeżanych materiałów.

W Boschu technologia aktywnego tlenu nazywa się ActiveOxygen™ Refresh a w Siemensie senso Fresh.

Odświeżanie aktywnym tlenem oszczędza Twój czas, bo nie musisz za każdym razem oddawać ubrań do pralni chemicznej, no i przede wszystkim chroni Twoje ubrania. Więcej o aktywnym tlenie możesz dowiedzieć się TUTAJ.

Para w pralkach Whirlpool

Qaas.jpg
Ssaa.jpg

Firma Whirlpool oferuje w swoich pralkach następujące technologie z wykorzystaniem pary:

  • Steam Refreshto program, w którym możesz odświeżyć swoje ubrania bez nastawiania prania. W tym specjalnym cyklu odświeżania pralka generuje parę, która wnika we włókna, usuwając z nich nieprzyjemne zapachy i wygładzając zagniecenia. Ubrania są gotowe do ponownego założenia już po 20 minutach.
  • Steam Hygieneto dodatkowa opcja odkażania, którą można aktywować po wcześniejszym wybraniu programu prania. Para wodna wprowadzana jest do bębna przez 20 minut w trakcie trwającego cyklu prania. Powoduje to usuwanie do 99,9% najczęstszych bakterii. Jest to rozwiązanie idealne dla osób o wrażliwej skórze i jednocześnie przyjazne dla środowiska.
  • FreshCare+– to dodatkowa opcja, która pozwala zachować świeże ubrania nawet do 6 godzin po zakończeniu cyklu, ponieważ bęben pralki kołysze pranie regularnymi, wolnymi ruchami naprzemiennie  z działaniem pary – umożliwiając w ten sposób cyrkulację powietrza wewnątrz włókien.

Oto lista pralek, które oferują wszystkie 3 technologie – LISTA URZĄDZEŃ.

Jeżeli mój artykuł pomógł Ci w zdobyciu wiedzy i wyborze właściwego sprzętu AGD, to możesz postawić mi wirtualną kawę w ramach rewanżu 🙂 https://buycoffee.to/paniagd 

Funkcje pary w pralkach


Obserwuj