Na co zwracamy uwagę, decydując się na zakup wybranego AGD do domu? Kryteria mogą być różne w zależności od potrzeb indywidualnych i lokalowych danej osoby. Jednak zazwyczaj jedna kwestia pozostaje niezmiennie ważna dla każdego: zużycie prądu. Choć klasy energetyczne nie są nam obce, wkrótce możemy poczuć się zdezorientowani, gdyż ulegną one przeskalowaniu. Na etykietach energetycznych nie zobaczymy już charakterystycznych „plusów”.  Co się jeszcze zmieni? Jakie przydatne parametry będą one zawierać.

Przemysł AGD rozwija się bardzo dynamicznie i wprowadza wiele innowacyjnych technologii. Dzięki temu dzisiejszy sprzęt jest inteligentny, cichy i pozwala na większe oszczędności czasu, prądu oraz wody. Skutkiem postępu w branży jest m.in fakt, że w pewnym momencie na unijnej etykiecie energetycznej zabrakło skali na najbardziej energooszczędne rozwiązania.

Obecnie wszystkie sprzęty mają najwyższe z możliwych oznaczenia, czyli: A+, A++ czy A+++. Unia Europejska zdecydowała o przeskalowaniu etykiet, aby zrobić miejsce na nowe, innowacyjne technologie. W związku z tym czeka nas powrót do czytelnej skali siedmiopunktowej oraz pojawi się kilka przydatnych nowości związanych z wyglądem i zawartością etykiet energetycznych. Dzięki temu będziemy mogli dokonywać w pełni świadomego wyboru produktu w oparciu o jasne kryteria techniczne i energetyczne.

Na nowych etykietach energetycznych produkty będą oznaczane wyłącznie w skali od A do G, bez „plusów”. W wyniku przeskalowania, urządzenia z najwyższej klasy A+++ trafią do klasy C lub D, a A+ do klasy G lub F. Pamiętajmy, że zmianie ulega jedynie oznaczanie, a nie jakość urządzenia. Te same modele będą tak samo wydajne, a na nowej etykiecie otrzymają jedynie zaktualizowaną niższą klasę energetyczną. Nie będzie to miało żadnego wpływu na wydajność energetyczną – ta będzie tak samo doskonała. Wybierając zatem wyroby z metką C, D lub E, mamy zagwarantowane znaczne oszczędności w budżecie domowym i korzyści dla środowiska.

Nowe etykiety już od marca 2021 roku

Zmiany będą wprowadzane etapami. W pierwszym, od listopada br. producenci będą załączali nową etykietę do urządzenia – zabieg ten ma na celu zapewnienie, aby w momencie zamiany etykiety na nową, każdy sprzedawca mógł bardzo szybko zamienić etykiety. A już w marcu 2021 roku zobaczymy w sklepach nowe naklejki energetyczne na sprzęcie chłodniczym, pralkach, pralko-suszarkach, zmywarkach oraz telewizorach.

Nowe informacje na etykietach

Jakie nowości towarzyszą przeskalowaniu? Przede wszystkim nie w każdej kategorii będą modele w klasie A lub B. Ma to dać producentom impuls do dalszej innowacyjności. Zużycie energii nie zawsze będzie podawane w skali rocznej, ale np. na cykl prania. Na etykietach pojawią się kody QR, dzięki którym przy użyciu smartfona będziemy mogli sprawdzić interesujące nas szczegółowe parametry w bazie online. Na etykietach cechy danego urządzenia będą odzwierciedlać symbolicznie nowe piktogramy – np. obrazujące wydajność cyklu prania, pojemność, zużycie wody. Warto bliżej przyjrzeć im się przy wyborze danego modelu. Na charakterystycznej naklejce znajdzie się ponadto bardzo istotna informacja o klasie hałasu od A do D – szukamy przecież sprzętów, które są ciche i nie zakłócają pracy w trybie home office czy snu.

Ponadto przyglądając się etykietom energetycznym, możemy przekalkulować, w jakim czasie zakup produktu nam się zwróci. To dodatkowe kryterium przy wyborze sprzętu jest z pewnością pomocne i miarodajne, warto zatem mieć je na uwadze. Zawsze jest dobry moment na wymianę sprzętu na bardziej energooszczędny.

Więcej informacji o nowych etykietach energetycznych można znaleźć na: www.etykietaenergetyczna.pl

Źródło: Notatka prasowa  APPLIA Polska -Producenci AGD- organizacji zrzeszającej producentów i importerów sprzętu AGD w Polsce

Nowa etykieta pralko-suszarki

Applia-Nowe-Etykiety-Pralkosuszarki.jpg

Nowa etykieta zmywarki

Applia-Nowe-Etykiety-Zmywarki.jpg

Nowe etykiety pralki

Applia-Nowe-Etykiety-Pralki.jpg

Nowe etykieta chłodziarko-zamrażarki

Applia-Nowe-Etykiety-Chlodziarki-I-Zamrazarki.png

Obserwuj