W świetle galopującyh cen energii, gazu i wody, każdy z nas szuka sposobu, żeby ograniczyć zużycie mediów.  W tym artykule dam Wam kilka wskazówek, jak można zaoszczędzić w kuchni wodę.

Zamontuj na baterii kuchennej perlator!

Bateria Primagran Z Perlatorem
Bateria Primagran z perlatorem

Perlator to niewielkie sitko zakładane na końcu wylewki baterii. Woda przepływając przez sitko, łączy się z powietrzem. Jest to możliwe dzięki sile ciśnienia oraz niewielkim otworom, przez które powietrze  jest zasysane i przedostaje się do wody. Perlator jest w stanie zwiększyć optycznie objętość strumienia wody, jednak mimo to z kranu płynie jej znacznie mniej. Według deklaracji producentów jest to od  15 do nawet 60%.

Koszt perlatora to kilkanaście złotych i można go kupić w każdym markecie budowlanym. Zobacz  TUTAJ, ile modeli oferuje Leroy Merlin.

Dzięki temu małemu urządzeniu zużyjesz znacznie mniej wody i zapłacisz o wiele mniejsze rachunki.

Przestań zmywać ręcznie!

Faesghdtf.jpg
Obraz-2022-02-20-112046.Png
Minia.png

Jeśli jeszcze nie posiadasz zmywarki, to warto ją kupić. Zmywanie ręczne kosztuje bowiem znacznie więcej aniżeli zmywanie w zmywarce. Zmywarka na cykl zużywa ok. 9-12litrów wody, a my do tego celu używamy min. 5-6 razy tyle! Oszczędność wody oznacza również oszczędność energii, bo woda do zmywania ręcznego musi być uprzednio podgrzana.

 

Współczesne zmywarki są bardzo energooszczędne! Średnie zużycie energii w jednym cyklu zmywania to 1 kWh, co przy aktualnych cenach energii przekłada się na koszt ok. 80 groszy!

 

Najbardziej oszczędne w zużycie wody zmywarki to takie, które zużywają na cykl zmywania ECO ok. 6 litrów wody. Na rynku jest ich niewiele. Są to np. zmywarki do zabudowy o szerokości 60 cm Bosch SMI6ECS93E, Bosch SMV6ECX93E, Whirlpool WBO 3T333 P 6.5 X, Whirlpool WIO 3T133 PE 6.5Gorenje GV672C62, oraz zmywarki wolnostojące 60-tki Whirlpool WFO 3T133 P 6.5X, WHO 3T233P 6.5 X , WHO 3C33 6.5X. Kupno tak oszczędnej w zużycie wody zmywarki może być bardzo istotne dla osób posiadających szambo, bo jak wiadomo każdy zużyty litr wody = litr ścieków!

 

Wybierając zmywarkę zużywająca ok. 6 l wody  na cykl zamiast 9 l,  przy założeniu, że w ciągu roku zmywamy ok. 300 razy, oszczędzamy rocznie około 1000 litrów wody!!!

 

Zapewne dziwi Was to, jak to jest to możliwe, żeby zmywarka umyła 13-16  kompletów naczyń w tak niewielkiej ilości wody?! Jest możliwe  tylko dlatego, że zmywarka posiada specjalny pojemnik (obrysowany czerwoną pętlą na schemacie widocznym obok), gdzie przechowywana jest woda z ostatniego płukania i ta woda wykorzystywana jest  później do mycia wstępnego w kolejnym cyklu zmywania. To świetne rozwiązanie, bo woda z ostatniego płukania jest czysta, poza tym zawiera nabłyszczacz i została poddana pasteryzacji w temp. 70 stopni, więc jest wolna od wszelkich bakterii, aż żal byłoby ją wylewać! W zmywarkach BSH ten pojemnik  na wodę jest co 8-10 cykli myty automatycznie. Planując dłuższą nieobecność możemy go też opróżnić.

Jak korzystać ze zmywarki, aby zaoszczędzić wodę

Jeśli posiadasz już zmywarkę, to pamiętaj, o przestrzeganiu kilku zasad, dzięki którym zaoszczędzisz sporo wody i energii:

  • nie opłukuj naczyń przed zmywaniem, wystarczy papierowym ręcznikiem kuchennym zrzucić z talerzy resztki jedzenia, a zmywarka już zadba o resztę! W razie potrzeby wybierz program ze fazą zmywania wstępnego.
  • korzystaj na noc programu ECO– który jest najbardziej ekonomiczny! To nic, że trwa 4-5 h.  Dzięki dłuższemu cyklowi mycia, woda nie musi być podgrzewana tak bardzo, jak dzieje się to w przypadku krótszych programów. A do tego, Twoje naczynia są namydlane dłużej, co oznacza, że zmywarka nie potrzebuje tyle energii na ich umycie, jak ma to miejsce w przypadku innych programów. W ten sposób, spada zarówno zużycie energii, jak i wody. Naucz się pakować zmywarkę wieczorem i uruchamiać program ECO na noc, zamiast puszczać krótkie-bardziej energożerne programy w ciągu dnia!
  • w ciągu dnia polecam korzystanie z programu AUTO, które są krótsze od ECO a oszczędne i bardzo skuteczne! Program auto to program, w którym zmywarka dzięki sensorom bada stopień zabrudzenia naczyń oraz wielkość załadunku i sama dobiera wszystkie parametry zmywania.
  • nawet jeśli zmywarka posiada opcję połowy załadunku staraj się wypełniać ją do pełna, bo opcja połowy załadunku nie redukuje zużycia wody i energii o połowę tylko o ok. 30%.
  • zerknij na zużycie wody w konkretnych programach zmywania. One bardzo się różnią!
  • nie korzystaj z programów ekspresowych, jeśli nie jest to konieczne! Oszczędność czasu w tym programie wiąże się ze znacznie większym zużyciem wody i energii!

Zużycie wody w różnych programach zmywania w zmywarce Whirlpool WIO 3T133 PE 6.5

Opera-Zrzut-Ekranu-2022-02-20-103459-Whirlpool.png

Filmowa wersja artykułu


Obserwuj