Projekt-Bez-Tytulu.png

W tym miesiącu miałam okazję przetestować najwyższy model piekarnika Bosch HSG636XS6 z parowarem, czujnikiem PerfectBake i termosondą PerfectRoast i muszę się Wam przyznać, że to była niesamowita frajda! Test przeprowadzałam w studiu kulinarnym Boscha, gdzie wieczorami odbywają się warsztaty kulinarne, więc jeśli mielibyście ochotę go również przetestować, to wystarczy się na takie warsztaty zapisać. Każde stanowisko pracy jest wyposażone właśnie w ten najwyższy model piekarnika! Dla zainteresowanych podaję link do warsztatów https://warsztaty-smaku.pl 

Zacznijmy od tego, że piekarnik Bosch z parowarem, to piekarnik, który umożliwia zarówno pieczenie standardowe, pieczenie z dodatkiem pary oraz parę 100%- czyli gotowanie na parze. Ja osobiście zawsze rekomenduję zakup piekarnika z funkcją pary, bo  para pozwala:

  • wydobyć najlepszy smak potrawy,
  • zachować soczystość potraw i zapobiega ich wysuszaniu,
  • zachować więcej składników odżywczych witamin i minerałów .
  • gotować bez dodawania oleju czy innego tłuszczu!

Parametry techniczne Bosch HSG636XS6

Mcsa00780728-426550-Hsg636Xs6-Def.webp

Wymiary piekarnika to: 595 mm x 594 mm x 548 mm (wxszxgł), klasa energetyczna A+,  pojemność  71 l, regulacja temperatury  od 30 °C – 250 °C. Temperatura frontu piekarnika zawsze jest bezpieczna, ponieważ nawet podczas pieczenia nie przekracza  40 stopni. Piekarnik Bosch ma przepiękny kolorowy wyświetlacz TFT z przyciskami sensorowymi oraz pierścień sterujący, który bardzo ułatwia nawigację po menu.

Piekarnik oferuję aż 14 funkcji grzania: termoobieg 4D, termoobieg Eco, grzanie góra/dół, grzanie góra/dół ECO, grill z obiegiem powietrza, grill o dużej powierzchni, grill o małej powierzchni,  Pizza, grzanie dolne, grzanie intensywne, pieczenie w niskiej temp., podgrzewanie, suszenie, podtrzymywanie ciepła.

Dodatkowe metody grzania z wykorzystaniem pary:  to para 100%- gotowanie na parze , podgrzewanie, rozmrażanie. wyrastanie ciasta.

Home Connect i PerfectChef

Mcim01305861-Bosch-Home-Connect-Wave2-Hotstor.webp

Ten piekarnik Boscha posiada technologię Home Connect. Cóż to takiego? To znaczy że piekarnik możemy połączyć  z urządzeniem mobilnym i zdalnie nim sterować. Dzięki Home Connect można nie tylko włączyć i wyłączyć urządzenie, ale też korzystać z bazy przepisów, dostawać powiadomienia na telefon, a w razie problemów z urządzeniem masz możliwość diagnostyki serwisowej. Home Connect daje Ci też dostęp do dodatkowych funkcji i programów, które są dostępne tylko z poziomu aplikacji!

W tym piekarniku możesz skorzystać z systemu wspomagającego wybór potrawy Perfect Chef, który pozwoli Ci stać się perfekcyjnym szefem kuchni.Korzystanie z tej funkcji jest banalnie proste: na panelu sterowania wystarczy wybrać  Assist, potem rodzaj potrawy np. drób, potem konkretne danie jakie chcemy przygotować np. kurczak w całości bez farszu i wówczas na wyświetlaczu wyświetlą się wskazówki odnośnie naczynia,  wysokości wsunięcia. Przy niektórych potrawach jak np. przy kurczaku, piekarnik może nas zapytać również o jego wagę. Po wpisaniu wagi wszystko dzieje się już automatycznie. Nic więcej nie musisz robić, oprócz wstawienia potrawy do piekarnika, bo pod każdym daniem  zapisany jest  konkretny rodzaj grzania, temperatura oraz czas trwania pieczenia.

Mnogość potraw w menu i w aplikacji sprawia, że nigdy nie zabraknie Ci pomysłu na obiad czy kolację!

Sensor PerfectBake

Znam wiele osób, które nie pieką ciast, bo mają na swoim sumieniu zbyt dużo zakalców…
Na szczęście istnieją już piekarniki, w których wystarczy włożyć surowe ciasto do piekarnika, wybrać z menu rodzaj ciasta, jakie zamierzasz upiec, nacisnąć start i on zajmie się resztą. Taki jest właśnie Bosch HSG636XS6, który posiada sensor pieczenia PerfectBake, który sprawia, że wszystkie ciasta się udają. Zapytacie zapewne jak on to robi?

Sensor PerfectBake oparty jest na sondzie lambda– wynalazku Roberta Boscha z 1979 roku i zapewne znany jest Wam z motoryzacji, gdzie mierząc poziom tlenu w spalinach dba o czyste powietrze, a w piekarnikach Boscha mierząc tlen analizuje poziom wilgotności i na tej podstawie automatycznie dostosowuje tryb grzania, czas i temperaturę pieczenia.
Z taki sprzętem ryzyko zakalca czy przypalenia, popękania ciasta nie istnieje. Zobaczcie w filmie jak wspaniale wyszło mi cistao drożdżowe.

Czyszczenie piekarnika

Mcsa00838129-473063-08-Hsg636Xs6-Def.webp

Pojemnik na wodę w piekarnikach z serii 8  znajduje się za  podnoszonym panelem sterowania. Jeżeli wybierzemy program pieczenia z parą, to piekarnik poprosi nas o uzupełnienie pojemnika w wodę. Po skończonym pieczeniu z dodatkiem pary/gotowaniem na parze wewnątrz piekarnika pozostaje wilgoć, która należy usunąć. Można to zrobić przy pomocy ściereczki oraz warto uruchomić specjalny program osuszania wnętrza piekarnika.

Tam gdzie jest woda, pojawia się również kamień, dlatego piekarnik należy regularnie odkamieniać. Sama czynność odkamieniania jest bardzo prosta. Wystarczy do pojemnika na wodę wlać  roztwór do odkamieniania, a w menu wybrać automatyczny program odkamieniania.

Mcsa00837587-472746-75-Hsg636Xs6-Def.webp

Poza odkamienianiem korzystanie z piekarnika wiąże się również z koniecznością czyszczenia jego wnętrza. W tym modelu tylna ściana piekarnika pokryta jest powłoką EcoClean Direct, szorstką, porowatą, matową powłoką ceramiczną, która ma właściwości samoczyszczące.  W trakcie pracy urządzenia powłoka pochłania i usuwają rozpryski z pieczenia, smażenia lub grillowania, co znacznie ogranicza konieczność  czyszczenia piekarnika. Takie rozwiązanie oszczędza Twój czas i energię!

Wyposażenie piekarnika

Projekt-Bez-Tytulu-2.Png

Na wyposażeniu piekarnika mamy prowadnice teleskopowe aż na trzech poziomach. Dzięki nim w komfortowy i bezpieczny sposób możesz wysunąć blachę z piekarnika bez ryzyka poparzenia się czy upuszczenia gorącej blachy. Bosch wyposażony jest w ruszt, dwie standardowe blachy oraz 3 blachy do gotowania na parze – jedną dużą i dwie mniejsze. Blachy wykonane są ze stali nierdzewnej i można je myć w zmywarce.

Mcim00726835-Bo-Pcg-Mn-Meatprobe.webp

Jak na piekarnik tej klasy przystało do dyspozycji mamy też termosondę PerfectRoast, która bada temperaturę wewnątrz potrawy w przedziale  od 30 °C do 99 °C  i ten pomiar jest bardzo precyzyjny, bo trzypunktowy, dzięki czemu ryba czy mięso będzie przygotowane w punkt, bez ryzyka niedogotowania/niedopieczenia czy zbyt długiego przygotowywania.

Korzystając z thermosondy oprócz ustawienia temp. wewnątrz piekarnika należy wpisać temperaturę jak powinna zostać osiągnięta wewnątrz potrawy (tabelkę ze wskazówkami mamy instrukcji obsługi). Jeżeli użyjesz termosondy i systemu wspomagającego wybór potrawy PerfectChef, to piekarnik sam ustawi te temperatury. Ty musisz tylko wskazać rodzaj potrawy.

Podsumowanie

Piekarnik Boscha po pierwsze jest świetnie wykonany i bogato wyposażony. Prostota i intucyjnośc sterowania to domena tej marki. Bardzo lubię boschowski pierścień sterowania, który nawet można wyjąć i umyć jesli się go ubrudzi podczas obsługiwania piekarnika. Z dużą rezerwą podchodzę do programów automatycznych, bo jestem trochę niedowiarkiem, a ale bosch mnie nie zawiódł i wszystkie potrawy z zastosowaniem PerfectChef wyszły idealnie!

Najwyższy model piekarnika Boscha należy do kosztownych sprzętów. Jego koszt to powyżej 6 tysięcy złotych (aktualną cenę piekarnika możecie sprawdzić TUTAJ), ale tak niestety kosztują piekarniki renomowanych marek, o takiej funkcjonalności i wyposażeniu. Z drugiej strony jest to wydatek na lata i czytając Wasze komentarze, wiem że Wy również uważacie, że wart jest tej ceny.

Filmowa recenzja piekarnika z prezentacją pieczenia


Obserwuj