Projekt-Bez-Tytulu-2022-07-30T154815-942.Png

Czy słyszeliście kiedyś o takich okapach kuchennym, które nie zajmują miejsca w górnych szafkach kuchennych ani na ścianie, nie ograniczają widoku na salon, przy wyborze których wysokość pomieszczenia nie ma najmniejszego znaczenia  a na dodatek   oszczędzają Twój czas i energię, bo uruchamiają się dokładnie wtedy kiedy trzeba? Nie? To koniecznie musicie przeczytać ten artykuł!

Opisywany przeze mnie sprzęt to płyty zintegrowane z okapem.  Takie urządzenia ma w swojej ofercie wiele firm, ale ten artykuł chcę poświęcić płytom Elica z linii NikolaTesla, które miałam okazję niedawno testować w studiu mebli kuchennych Nolte w Warszawie przy ul. Domaniewskiej.

Płyta indukcyjna z okapem Elica – uniwersalne rozwiązanie do każdej kuchni

Ottimizzazione-4-1000X800.Jpg

Płyta indukcyjna z okapem Elica sprawdzi się w każdej kuchni. Będzie idealnym rozwiązaniem do małej przestrzeni, ale też kuchni otwartej na salon. To dlatego, że z jednej strony urządzenie zajmuje niewiele miejsca, ale  jest też wydajne i funkcjonalne jak tradycyjne okapy i doskonale się prezentuje. Płyta zintegrowana z okapem ma wyciąg zainstalowany bezpośrednio na płycie w postaci listwy lub okrągłego elementu. Cały mechanizm okapu zajmuje tylko tyle miejsca co szuflada na sztućce (ok. 21-24 cm). Oprócz mechanizmu okapu konieczne są jeszcze rury  odprowadzające zanieczyszczone powietrze , ale one poprowadzone sa na tyłach szafki i w niewielkim stopniu ograniczają pojemność szafki.

Tryby działania płyty z wbudowanym okapem

Podobnie jak okapy klasyczne, tak i płyta indukcyjna z okapem Elica może pracować zarówno w trybie pochłaniacza, jak i w trybie wyciągu. Wybór trybu zależy od naszych potrzeb, ale również możliwości montażowych. Tryb pochłaniacza jest mniej wymagający montażowo, ponieważ okap zasysa zanieczyszczone powietrze, a następnie przy pomocy zainstalowanych w nim filtrów absorpcyjnych oczyszcza je i oddaje z powrotem do pomieszczenia, czyli działa w tak zwanym obiegu zamkniętym. Jeżeli okap działa w tryb wyciągu, to urządzenie zasysa opary z wilgoci i tłuszczu i usuwa je na zewnątrz pomieszczenia. Zanieczyszczone powietrze przenoszone jest do ciągu wentylacyjnego lub bezpośrednio na zewnątrz.

Jeżeli okap działa w trybie pochłaniacza to oprócz filtrów aluminiowych posiada filtry ceramiczne, które pochłaniają brzydkie zapachy. Wiadomo, że aby okap był skuteczny, to  filtry należy utrzymywać w czystości!  Filtry aluminiowe można myć w zmywarce a filtry ceramiczne wystarczą nam na ok. 5 lat, pod warunkiem, że co 3 miesiące  zregenerujemy je w piekarniku w temp. 200 stopni. Taka regeneracja trwa 45 minut.

Filtr aluminiowy oraz filtry ceramiczne dostępne są  od góry, więc wyciągnięcie ich i wyczyszczenie nie sprawi Wam żadnego kłopotu.

Schemat instalacyjny w trybie pochłaniacza i wyciągu

Jjkj.jpg

Płyta indukcyjna z okapem Elica – test

Projekt-Bez-Tytulu-2022-07-31T125448-075.Png
Valvola-Di-Scarico-D.jpg

Okap uruchamia się automatycznie po uruchomieniu płyty. Dzięki specjalnym sensorom intuicyjnie dostosowuje swoją pracę do wybranej mocy grzania płyty. To ogromna wygoda i oszczędność czasu,  bo nie trzeba ustawiać parametrów okapu. Opary nie unoszą się w górę, bo od razu są wychwytywane przez okap, dzięki czemu zachowane zostaje przejrzyste pole widzenia, bez wilgotnej pary i bez zapachów. Opary znad garnków nie roznoszą się po całej kuchni, a trafiają wprost do wyciągu.

Płyta indukcyjna z okapem Elica, którą testuję działa w trybie pochłaniacza, więc jego maksymalna wydajność jest mniejsza niż gdyby działała w trybie wyciągu, niemniej jednak takie rozwiązanie jest również skuteczne.  Maksymalna moc  płyt NicolaTesla w trybie wyciągu to 640m3/h a w trybie pochłaniacza 550m3/h. Podczas gotowania z niewielką praca okapu jest ledwo słyszalna. Głośność okapu przy pracy silnika na najwyższych obrotach  to 54 dB.

Korzystając z płyt NicolaTesla należy pamiętać, że maksymalna wysokość garnka żeby opary i zapachy były pochłaniane bez pokrywki to 25 cm! Jeżeli ktoś ma wyższy garnek to wystarczy go przykryć pokrywką i skierować w kierunku środka płyty.

Jeśli coś nam wykipi na płycie i przypadkowo wleje się do otworu wentylacyjnego, specjalny zawór je zatrzyma, utrzymując strefę gotowania w czystości.

Rodzaje płyt NicolaTesla

5-5.Png

Elica ma aktualnie  w swojej ofercie 5 płyt indukcyjnych z wbudowanym okapem oraz 1 płytę gazową, Urządzenia NikolaTesla są dostępne w wersjach 60, 70 i 83 cm. Ceny tych produktów zaczynają się  od 7 tysięcy w górę. Zapewne potencjalnych kupców zainteresuje też fakt, że producent udziela na swoje produkty aż 5 letniej gwarancji.

Płyty Nikolatesla można zamontować na blacie lub na równo z blatem!  Modele Fit i Switch mają zupełnie gładką powierzchnię zarówno płyty, jak i okapu, wiec teoretycznie bez trudu możemy przesuwać po niej ciężkie od potraw garnki i patelnie, ale jja nie polecam szurać garnkami po płycie indukcyjnej, bo to jest tylko szkło hartowane, które można porysować. Z kolei  Nikolatesla  Prime i Libra na środku mają żeliwo, które podczas spoczynku może być podstawką dla garnków. W płycie Libra to żeliwna podstawka pełni również funkcję wagi kuchennej.

Płyty z wbudowanym okapem są tak samo funkcjonalne jak inne płyty bez wbudowanego okapu. W zależności od modelu mamy tu różne rodzaje sterowania i funkcje np. opcję łączenia pól grzejnych w większe strefy gotowania, funkcje booster- szybkiego nagrzewu, detektor garnka, timer, funkcję stop &Go, która idealnie przydaje się, gdy musimy wyłączyć płytę, a później chcemy powrócić do ustawionej wcześniej temperatur- także sami widzicie, że urządzenie 2w1  nie oznacza żadnych kompromisów!

Podsumowanie

Pamiętajcie , że zakup urządzenia to tylko połowa sukcesu, równie ważne jest prawidłowe podłączenie! Aby urządzenie było wydajne należy podłączyć je  rurami o wymiarach 9x22cm. Elica oferuje również wszystkie dodatkowe elementy potrzebne do podłączenia płyty. Poza tym na stronie Elica dostępne wideo instalacyjne ułatwiające montaż produktu, więc zanim zaczniecie eksperymentować z montażem – warto je obejrzeć.

Według mnie strona elicy, to jedna z najpiękniejszych stron internetowych sprzętu AGD. Zobaczcie jak wspaniałe są zdjęcia, filmy i opisy produktowe https://www.elica.com/PL-pl/plyty-kuchenne.

Filmowa wersja artykułu

Obserwuj