Garnki-Gorenje.jpg

Płyty indukcyjne mają wiele zalet.

Są bardziej energooszczędne niż płyty gazowe czy elektryczne oraz bezpieczniejsze w użytkowaniu, bowiem płyta nagrzewa się tylko minimalnie od gorącego dna garnka.

Ich ogromnym atutem jest łatwość czyszczenia, ponieważ w razie wykipienia, jedzenie nie przypala się na płycie w przeciwieństwie do płyt gazowych czy elektrycznych. Dodatkowo indukcja nagrzewa się znacznie szybciej niż inne płyty, dzięki czemu błyskawicznie przygotujesz posiłki.

Kupując płytę indukcyjną musisz liczyć się z dodatkowym wydatkiem na garnki i patelnie, które są dedykowane do tego rodzaju płyty. Garnki do indukcji nie osmalają, jak to ma miejsce w przypadku gotowania na gazie, a co za tym idzie, nie zbierają się na ich spodzie zanieczyszczenia, które później zabierają energię cieplną i przez to potrawa wolniej się gotuje.

Jakie garnki pasują do indukcji?

Garnki-2.Jpg

Garnki przeznaczone do indukcji ulegają działaniu pola magnetycznego, dzięki temu, że ich dno zrobione jest z ferromagnetyku- metalu, który ulega namagnesowaniu.

Pole grzewcze płyty wykrywa dno garnka, uruchamia się pole magnetyczne i zawartość naczynia zaczyna się nagrzewać.

Zwykły garnek, który nie posiada tego metalu, nie będzie rozpoznany przez płytę i tym samym nic w nim nie ugotujesz.

Dno-Garnka.jpg

Jak wybrać garnki do indukcji?

Kluczową sprawą jest jakość materiałów, z jakich wykonany jest garnek.

Dodatkowo, dno garnka powinno być grube, czyli składać się z kilku warstw i być idealnie płaskie, aby cała powierzchnia dobrze przywierała do płyty.

Gwarantuje to szybkie i efektywne gotowanie, tym samym oszczędność czasu i energii.

Czy wielkość garnka ma znaczenie?

To zależy… , jeśli posiadasz płytę z wyznaczonymi polami grzewczymi, to garnek nie powinien być większy niż pole, na którym go stawiamy. Czy może być mniejszy niż pole grzewcze? Tak, należy tylko stawiać go po środku pola grzejnego. Jeśli masz płytę bezpolową, wielkość garnka nie ma znaczenia, gdziekolwiek go postawisz w obrębie płyty, będzie działała.

Oznaczenie-Garnka-Do-Indukcji.jpg

Jak są oznaczone garnki do indukcji?

Większość naczyń nadających się do indukcji posiada na dnie specjalne oznaczenie w postaci szlaczka z pętelek (coś w stylu szlaczka w zeszycie pierwszoklasisty :-).

Możesz się również spotkać z napisem na dnie naczynia „INDUCTION”.

Komplet-Garnkow-Do-Indukcji.png
Wmf.png

Ile kosztują garnki do indukcji?

Jeśli kupisz garnki dobrej jakości, to możesz liczyć na to, że będą Ci one służyły przez długie lata. Nie musisz się od razu decydować na zakup dużego zestawu garnków, możesz je sukcesywnie kompletować.

Zestawy garnków z „średniej półki” możesz już znaleźć w cenie ok. 300 zł np.:

  • Komplet 5 garnków do indukcji Ambition – 289 zł
  • Komplet 5 garnków do indukcji Tefal – 389 zł
  • Komplet 4 garnków do indukcji Gerlach – 279 zł

Nawet renomowane marki takie jak WMF mają w swojej ofercie”ekonomiczne zestawy” do indukcji. Garnki tej marki mają specjalną, opatentowaną konstrukcję dna, która posiada zdolność efektywnego kumulowania oraz rozprowadzania ciepła. Dzięki tej konstrukcji gotowanie z jednej strony jest szybsze, z drugiej zaś wymaga mniejszego zużycia energii. Komplet 3 garnków do indukcji marki WMF możesz kupić już od 499 zł, a pojedyncze garnki kosztują od 100 zł w górę.

Tanie garnki do indukcji

Jeśli jesteś „na dorobku” i już zakup płyty indukcyjnej jest dla Ciebie dużym wydatkiem, możesz na start kupić nieco tańsze garnki z emalii. Komplet 3 garnków emaliowanych Olkusz kupisz za ok 200 zł. Musisz jednak uważać, żeby nie zniszczyć garnków z tego tworzywa. Producent zaleca gotowanie od średniej mocy płyty i stopniowe jej zwiększanie. Postawienie zimnego garnka i uruchomienie od razu maksymalnej mocy jak np. Power Boost może uszkodzić emalię.

Kuchnia azjatycka na indukcji

Jeśli jesteś fanem kuchni azjatyckiej, a posiadasz płytę indukcyjną, to też możesz przygotowywać potrawy w Woku. Firma Electrolux posiada w swojej ofercie specjalną podstawę, która pozwala w wygodny sposób smażyć na Woku.

Jak Wybrać Garnki Do Indukcji?

Jak Wybrać Garnki Do Indukcji?

Grillowanie na indukcji

Właściciele płyt indukcyjnych mogą też przyrządzać sobie potrawy z grilla. Specjalną płytę grillową, która pasuje do indukcji ma w swojej ofercie firma Electrolux i Bosch. Możecie na niej grillować soczyste steki, czy warzywa. Jedynym wymogiem do jej zastosowania jest posiadanie płyty indukcyjnej z łączonymi polami.

 

Jak Wybrać Garnki Do Indukcji?

Jak Wybrać Garnki Do Indukcji?

Obserwuj