Jakiego rodzaju płyty poszukujesz?

Nie trzeba przekonywać do płyt gazowych osób, które twierdzą, że jedzenie gotowane na wolnym ogniu dużo lepiej smakuje.

Pozostaje mi poinformować Was, że oprócz klasycznych kuchenek gazowych na rynku istnieją płyty „mieszane”: gazowo- indukcyjne, gazowo-ceramiczne czy gazowo-elektryczne. Decydując się na ich zakup, masz do dyspozycji 2 źródła energii i stajesz się niezależny w przypadku przerw w dostawie jednego z nich. Palniki gazowe słyną  z niższych kosztów eksploatacji, a pola ceramiczne i indukcyjne łatwo się czyści. Do wyboru masz zarówno płyty o szerokości 60 cm jak i 90cm.

Przykładowa Płyta Mieszana

 

Alternatywą do klasycznej technologii gazowej jest też tzw. gaz po szkłem. To rozwiązanie polskiej marki Solgaz. Specjalne palniki schowane są pod ceramiką, dzięki czemu płyta ładnie wygląda i lepiej się czyści. Działa na niemal każdym rodzaju gazu i zużywa go do 50% mniej niż tradycyjna kuchenka. Gaz spalany jest w temperaturze ok. 800°C, przez co spaliny nie zostawiają tłustych osadów na naczyniach i meblach. Nie wymaga specjalnych garnków. Kupujący ma do wyboru 3 rozmiary płyt 33,60 i 77 cm.

 

Technologia gaz pod szkłem testowana jest już od 14 lat. Producent udziela 7 letniej gwarancji na palniki. Koszt płyty o szerokości 60 cm to ok. 2500 zł.

 

Jak chcesz mieć zamontowaną płytę?

 

Płyty mogą być instalowane klasycznie – na blacie kuchennym lub elegancko i prawie niezauważalnie zrównane z powierzchnią blatu, poprzez wpuszczenie w kamień (np. granit) lub konglomerat.

Płyty, które nadają się do wpuszczenia w blat, można wpuścić również w blat drewniany przy użyciu specjalnej ramy montażowej.

W jakim stylu szukasz płyty?

Wybierając płytę weź pod uwagę stylistykę kuchni, w której ma się znaleźć urządzenie. Dostępną ofertę rynkową można podzielić na trzy rodzaje płyt.

Kuchnia Gazowa W Stylu Nowoczesnym

Styl nowoczesny

Styl Klasyczny

Styl klasyczny

Styl Retro / Country

Styl retro / country

Gdzie ma się znajdować sterowanie?

Wybór sposobu sterowania jest kwestią bardzo indywidualną. Większość płyt dostępnych na rynku posiada sterowanie z przodu.

Jakie funkcje ma mieć Twoja płyta?

Automatyczne gotowanie

Funkcja dostępna tylko w jednej płycie Solgaz GNC4AUTO. Można wybrać dowolną temperaturę, a płyta ją utrzyma automatycznie dostosowując wielkość płomienia. Dzięki specjalnemu czujnikowi umieszczonemu na palniku, wiadomo jaka temperatura jest wewnątrz garnka. Umożliwia to precyzyjne gotowanie potraw, które wymagają ściśle określonych temperatur. Palnik może też działać jak czajnik, zagotuje wodę do temp. 100oC a następnie się wyłączy.

Powolne gotowanie

 

Umożliwia długotrwałe gotowanie takich potraw jak konfitury, marmolady, sosy, czekolady. Można zaprogramować włączanie i wyłączanie się wybranego palnika co 60 sekund aby utrzymać niską temperaturę i gotować do 4 godzin.
Funkcja dostępna tylko w produktach Fulgor Milano, koszt powyżej 4000 zł.

Zabezpieczenie przed dziećmi

Sensor, którego uruchomienie blokuje zapalanie lub wyłączanie palników oraz zmianę ustawień.

Programowanie czasu gotowania / Timer

Po upływie zaprogramowanego czasu palnik wyłącza się automatycznie.

Główny wyłącznik

Pozwala na jednoczesne wyłączenie wszystkich zapalonych palników. Może również posłużyć jako blokada przed dziećmi. Jest przydatny na przykład podczas wyjazdu na wakacje, wtedy dla bezpieczeństwa można łatwo wyłączyć dopływ gazu do płyty.

Samoczynne uruchomienie okapu

W chwili rozpoczęcia gotowania okap i oświetlenie nad płytą uruchamiają się samoczynnie. Praca okapu zmienia się w zależności od intensywności gotowania. Możesz skupić się wyłącznie na gotowaniu Możliwe jest również ręczne sterowanie okapem za pośrednictwem płyty grzejnej. Funkcja dostępna w produktach AEG i Electrolux od 1500 pln.

Jakie technologie ma mieć Twoja płyta?

Palniki oszczędzające gaz

Specjalnie zaprojektowana konstrukcja palników pozwala na znaczne zwiększenie ich wydajności. Dzięki temu zaoszczędzisz do 35% czasu i do 17% zużytego gazu.

Ponowne włączanie gazu

Gwarantuje bezpieczne gotowanie, gdy płomień zgaśnie, palnik podejmie ponowną próbę zapłonu gazu. Jeśli próba się nie uda, płyta wyłączy się.

Płaskie palniki

Niskie, wygodne do czyszczenia, efektowne i wydajne. Ponad powierzchnię płyty wystaje jedynie górna część palnika, co nie tylko zwiększa estetykę, ale także efektywność grzania. Ponadto ułatwia czyszczenie, ponieważ brud nie wnika w głąb palnika.

Stopniowa regulacja płomienia

Precyzyjnie określone poziomy mocy pozwalają na łatwe sterowanie wielkością płomienia. Sterowanie odbywa się za pomocą pokrętła lub sterowania dotykowego.

Szybki start

Aby uruchomić palnik wystarczy obrócić pokrętło bez naciskania i przytrzymywania pokrętła.

Obserwuj