Jeśli tak jak ja notorycznie zapominacie o uruchomieniu okapu podczas gotowania/smażenia  i przypominacie sobie o tym dopiero wtedy, gdy już wszyscy wiedzą co smażyliście na obiad, to takie rozwiązanie jak okapy z funkcją samoczynnego uruchamiania inaczej nazywane okapy współpracujące z płytą-  będzie dla Was idealne!

Na czym polega funkcja samoczynnego uruchomienia okapu?

Okapy Hob2Hood Electrolux.jpg

Samoczynne uruchamianie okapu w polega na tym, że w momencie rozpoczęcia gotowania na płycie indukcyjnej lub gazowej zapala się oświetlenie nad płytą, a okap uruchamia się samoistnie.

Co ważne- praca okapu zmienia się w zależności od intensywności gotowania, więc nie musicie zmieniać ustawień ręcznie. Dzięki temu rozwiązaniu możecie się skupić wyłącznie na gotowaniu.

Warunkiem koniecznym do współpracy okapu z płytą jest funkcja Bluetooth w obydwu urządzeniach, tak aby można je było ze sobą sparować!

Płyty i okapy z funkcją Bluetooth znajdziecie w ofercie takich marek jak: Amica,  Electrolux i AEG, Bosch, Samsung czy Siemens.

Okapy z funkcją samoczynnego uruchamiania Amica

Zaawansowany sposób komunikacji między płytą i okapem z wykorzystaniem funkcji „Bluetooth w produktach Amica nazwano technologią HoodConnect.

W ofercie Amicy jest wiele różnych okapów z  technologią HoodConnect:

Aby okap uruchamiał się samoistnie musicie wybrać z oferty Amiki płytę grzejną również z technologią HoodConnect : PIH6540PHTUN HC 3.0, PID6540PHTUN HC 3.0, PI6540PHTUN HC 3.0 STUDIO, a jeśli chcecie sterować okapem również z poziomu płyty, to należy dobrać płytę Amica z funkcją HoodConnect Pro®.

Okapy Amica Hoodconnect

Okapy z funkcją samoczynnego uruchamiania Electrolux i AEG

W marce Electrolux i AEG funkcja komunikacji pomiędzy płytą a okapem nazywa się to Hob2Hood. Aby okap uruchamiał się samoistnie musicie wybrać z oferty Electroluxa i AEG konkretną płytę oraz okap, które można sparować (można też łączyć ze sobą produkty AEG i Electroluxa).

Produktów z funkcją H2H w marce Electrolux jest  bardzo wiele. Są to zarówno okapy do zabudowy np. czarny LFG716R lub srebrny LFG716X, okapy wyspowe: KFIB19X, KFIA19R, okapy kominowe np. wyjątkowo cichy KFTB19X oraz płyty gazowe np. płyta o szerokości 60cm  KGG643753K i ponad 40 modeli płyt indukcyjnych, których listę znajdziecie TUTAJ!

A oto produkty AEG z funkcją Hob2Hood: okapy kominowe DVE5971HB, DVK6981HR, 1 płyta gazowa HKB64450NB i aż 21 płyt indukcyjnych, których listę znajdziecie TUTAJ!

Ja osobiście posiadam płytę indukcyjną i okap firmy Electrolux z technologią H2H i jestem z nich bardzo zadowolona. Jeśli chcesz zobaczyć, jak działa ta technologia, to zapraszam do obejrzenia mojego filmu.

 

Okapy z funkcją samoczynnego uruchamiania Samsung

Technologia komunikacji płyty z okapem w marce Samsung nazywa się Auto Connectivity. Aktualnie (marzec 2024) w ofercie marki Samsung jest ponad 20 płyt indukcyjnych  oraz 4 okapy kominowe ukośne NK36N9804VB , NK36T9804VD, NK24N9804VB, które można ze sobą sparować.

Dzięki bezprzewodowej łączności przez Bluetooth okap automatycznie zacznie pracę po włączeniu płyty, dostosowując swoją moc do jej ustawień. Bezprzewodowa łączność Bluetooth przydaje się w Samsungu nie tylko do komunikacji płyty z okapem. Łączność Wi-Fi zapewnia też ogromną wygodę obsługi. Z dowolnego miejsca i w dowolnej chwili możesz zdalnie monitorować pracę płyty za pomocą aplikacji SmartThings. Dzięki temu będąc poza domem, sprawdzisz, czy płyta jest wyłączona, zdalnie ustawisz minutnik, a nawet odbierzesz na swoim smartfonie powiadomienia w czasie rzeczywistym o postępach w gotowaniu.

Okapy I Płyty Autoconnectivity Samsung

Okapy z funkcją samoczynnego uruchamiania Bosch i Siemens

Okapy I Płyty Z Home Connect

W asortymencie marek Bosch i Siemens istnieją również produkty, które można sparować ze sobą. Warunkiem do sparowania jest posiadanie przez urządzenie modułu HomeConnect.

W ofercie Bosch są  aktualnie (marzec 2024) cztery okapy kominowe z technologią HomeConnect: dwa modele z serii 8 Bosch DWK91LT60, Bosch DWK91LT20, oraz dwa okapy z serii 4 Bosch DWK87FN60, Bosch DWK 67FN20 i 20 różnych modeli płyt indukcyjnych – LISTA.

Natomiast w ofercie marki Siemens z technologią HomeConnect mamy osiem okapów kominowych oraz wyciąg blatowy Siemens LD98WMM60, oraz 12 płyt indukcyjnych- oto ich LISTA.

Falmec Hoblink

Hob Link Falmec

Zapewne wiecie, że firma Falmec jest włoską firmą, która jest światowym liderem wśród producentów okapów kuchennych. Falmec zajmuje się  wyłącznie produkcją okapów i pochłaniaczy kuchennych. Dzięki temu firma osiągnęła wysoki poziom specjalizacji patentując technologie, które uczyniła swoim znakiem szczególnym. Produkty Falmec są wydajne, trwałe, dobrze zaprojektowane oraz dają gwarancję czystego i zdrowego powietrza.

Firma Falmec posiada w swojej ofercie specjalny moduł HobLink, który pozwala na komunikację bezprzewodową dowolnej płyty indukcyjnej lub ceramicznej z okapem marki Falmec. Okap musi być jednak wyposażony w odbiornik fal radiowych, a zatem niezbędny jest model, który może być obsługiwany za pomocą pilota. Obecność pilota zdalnego sterowania w zestawie z okapem jest wymagana. Działanie modułu HobLink polega na tym, że dostosowuje on prędkość działania silnika w okapie w zależności od poboru energii przez płytę grzewczą.

Moduł ten może być zainstalowany np. pod szafką kuchenną i ukryty za cokołem. Można go też zamontować na dole lub na boku szafki. Dzięki temu może doskonale spełniać swoje zadanie, jednocześnie pozostając niewidocznym w kuchennej instalacji elektrycznej. Należy pamiętać, że ze względu na poprawną komunikację bezprzewodową między okapem a HobLinkiem odległość między tymi elementami nie powinna być większa niż 3 m. Szczególne znaczenie ma to w wypadku okapów sufitowych, gdzie ta odległość jest największa i w niektórych aranżacjach kuchennych jej zachowanie nie jest wcale takie oczywiste.

Uważam, że taki inteligentny zestaw sparowanej płyty z okapem to „must have” w nowoczesnej kuchni!

Nie może tak być, że mamy świetny okap w kuchni, a on nie wie, kiedy ma pracować!!!

 

Obserwuj