Każdemu z nas zależy na posprzątaniu podłóg przy jak najmniejszym nakładzie czasu i sił, dlatego tak modne zrobiły się odkurzacze myjące. Kiedy klienci proszą mnie o polecenie odkurzacza myjącego, pytam ich, czy zależy im na funkcji mopowania czy mycia  podłóg? Moje pytanie najczęściej wywołuje zakłopotanie i konieczność wyjaśnienia klientom różnic pomiędzy odkurzaczami mopującymi i myjącymi!

Pionowe odkurzacze bezprzewodowe mopujące

E10128A616D041Dd93A8Ad1F00B86E32.Jpg
Fc581Efc232C4Cd9803Fad1500A3010B.jpg

Odkurzacze mopujące, to takie które oprócz standardowej funkcji odkurzania mogą również jednocześnie odkurzać i przecierać podłogi na wilgotno przy pomocy nakładki mopującej lub wałka, który jest extra zwilżany przez urządzenie. Jeśli podłoga jest brudna nakładka musi być często zdejmowana i płukana, tak jak w przypadku klasycznego mopa. Odkurzacz mopujący bardziej sprawdza się w utrzymaniu podłogi w czystości aniżeli w jej umyciu. Odkurzacze mopujące ma w swojej ofercie m.in. Philips, Tefal, Beko czy Hoover.

Jeżeli chcecie zobaczyć takie odkurzacze w działaniu, zapraszam do obejrzenia dwóch filmów na moim kanale YT:

1) Philips FC6729 https://youtu.be/0K4xuHJo2Bs

2) Beko WetClean VRT71025VW https://youtu.be/GHKVIwqKyag

 

Pionowe odkurzacze bezprzewodowe myjące

2225N-Crosswave-Pet-Pro-Productimage-4.Jpg
Qwdddddddddddddddddddd.jpg

Odkurzacze myjące a nie mopujące są to urządzenie, które nie tylko odkurzają, ale naprawdę myją podłogę- czyli są w stanie usunąć z niej takie hardcorowe zabrudzenia jak rozlana zupa, rozbite jajko czy ślady z błota w przedpokoju!

Takie odkurzacze myjące wyposażone są w dwa pojemniki – w pojemnik na wodą czystą z detergentem i drugi pojemnik na kurz, brud i brudną wodę. Korzystając z takiego urządzenia możemy sprzątać zarówno na sucho jak i na mokro- wystarczy tylko nacisnąć przycisk uwalniający wodę. Odkurzacz do mycia zawsze pobiera czystą wodę, dzięki czemu czyszczona powierzchnia będzie rzeczywiście myta, a nie rozmazywana. Wszystkie zanieczyszczenia zarówno suche jak i mokre lądują w drugim pojemniku.

Podłoga po umyciu jest tylko delikatnie wilgotna, bo odkurzacz również suszy podłogę. Po skończonym sprzątaniu  uruchamiamy cykl samoczyszczenia odkurzacza, czyli nalewamy niewielką ilość wody do podstawy odkurzacza i po naciśnięciu jednego przycisku następuje czyszczenie wałka. Od czasu do czasu powinno się też wyciągnąć wałek i gruntownie go wyczyścić.

Tą kategorię sprzętów reprezentują tylko trzy urządzenia amerykańskiej marki Bissell 2582N (CrossWave Cordless) i Bissell 2588N (CrossWave Cordless Advanced) i Bissell 2765N (CrossWave Cordless Max). Są to jedyne na rynku bezprzewodowe urządzenia, które odkurzają (praca na sucho!)  lub odkurzają i myją jednocześnie zarówno podłogi twarde jak i miękkie (dywany /wykładziny) i to bez konieczności wymiany szczotki czy stosowania dodatkowych akcesoriów.

Odkurzacze myjące marki Bissell

Opera-Zrzut-Ekranu-2022-03-15-134743-Sklep-Bis.png

Mopy elektryczne

Na rynku są jeszcze mopy elektryczne np. Karcher FC3, FC5, Fc7, Hizero czy Dreame H11 Max, które pozwalają umyć podłogę bez konieczności wcześniejszego odkurzania, bo zbierają z podłóg zarówno suche jak i mokre zabrudzenia, ale one nie pracują na sucho i nie nadają się do dywanów ani wykładzin.

Podsumowanie

Zaletą odkurzaczy mopujących jest ich konstrukcja! To są odkurzacze lekkie (2-3kg), które w kilka sekund można przerobić w odkurzacz podręczny, który posłuży Wam do odkurzenia mebli tapicerowanych, okruchów ze stołu, tapicerki samochodu czy ściągnięcia ściągnięcia pajęczyny z sufitu, a odkurzacze myjące są zdecydowanie cięższ (ok. 5kg) i nadają się tylko do czyszczenia powierzchni płaskich.

Jeżeli kluczową kwestią jest dla Was mycie podłóg, to polecam wybór odkurzacza myjącego marki Bissell, a jeżeli zależy Wam na wszechstronnym odkurzaniu mieszkania od podłogi aż po sufit i dodatkowo chcecie czasami przetrzeć podłogę na wilgotno, aby utrzymać ją w czystości, to polecam Wam odkurzacze mopujące np. Beko WetClean lub Hoover Hydro H-Free 500. Te odkurzacze testowałam osobiście  i mogę Wam je zarekomendować z czystym sumieniem :-).

Filmowa wersja artykułu


Obserwuj