Każdemu z nas zależy na posprzątaniu podłóg przy jak najmniejszym nakładzie czasu i sił, dlatego tak modne zrobiły się odkurzacze myjące. Kiedy klienci proszą mnie o polecenie odkurzacza myjącego, pytam ich, czy zależy im na funkcji mopowania czy mycia  podłóg? Moje pytanie najczęściej wywołuje zakłopotanie i konieczność wyjaśnienia klientom różnic pomiędzy odkurzaczami mopującymi i myjącymi!

Odkurzacz z funkcją mopowania

Odkurzacz Mopujący
Odkurzacz Mopujący Philips

Odkurzacze mopujące, to takie które oprócz standardowej funkcji odkurzania mogą również jednocześnie odkurzać i przecierać podłogi na wilgotno przy pomocy nakładki mopującej lub wałka, który jest extra zwilżany przez urządzenie. Jeśli podłoga jest brudna nakładka musi być często zdejmowana i płukana, tak jak w przypadku klasycznego mopa. Odkurzacz mopujący bardziej sprawdza się w utrzymaniu podłogi w czystości aniżeli w jej umyciu. Odkurzacze mopujące ma w swojej ofercie bardzo wiele firm, ale firma Philips ma tych modeli w swojej ofercie najwięcej!

Jeżeli chcecie zobaczyć takie odkurzacze w działaniu, zapraszam do obejrzenia kilku filmów na moim kanale YT:

1) Odkurzacz bezprzewodowy Philips FC6729

2) Odkurzacz bezprzewodowy Beko WetClean VRT71025VW

3) odkurzacz bezprzedwodowy Vestfrost VF-VM4501 GS 

 

Odkurzacz z funkcją mycia

Odkurzacze Myjące
Bissell Odkurzacz Z Funkcją Mycia

Odkurzacze myjące a nie mopujące są to urządzenie, które nie tylko odkurzają, ale naprawdę myją podłogę- czyli są w stanie usunąć z niej takie hardcorowe zabrudzenia jak rozlana zupa, rozbite jajko czy ślady z błota w przedpokoju!

Takie odkurzacze myjące wyposażone są w dwa pojemniki – w pojemnik na wodą czystą z detergentem i drugi pojemnik na kurz, brud i brudną wodę. Korzystając z takiego urządzenia możemy sprzątać zarówno na sucho jak i na mokro- wystarczy tylko nacisnąć przycisk uwalniający wodę. Odkurzacz do mycia zawsze pobiera czystą wodę, dzięki czemu czyszczona powierzchnia będzie rzeczywiście myta, a nie rozmazywana. Wszystkie zanieczyszczenia zarówno suche jak i mokre lądują w drugim pojemniku.

Podłoga po umyciu jest tylko delikatnie wilgotna, bo odkurzacz również suszy podłogę. Po skończonym sprzątaniu  uruchamiamy cykl samoczyszczenia odkurzacza, czyli nalewamy niewielką ilość wody do podstawy odkurzacza i po naciśnięciu jednego przycisku następuje czyszczenie wałka. Od czasu do czasu powinno się też wyciągnąć wałek i gruntownie go wyczyścić.

Tą kategorię sprzętów reprezentują urządzenia amerykańskiej firmy Bissell. Są to jedyne na rynku bezprzewodowe urządzenia, które odkurzają (praca na sucho!)  lub odkurzają i myją jednocześnie zarówno podłogi twarde jak i miękkie (dywany /wykładziny) i to bez konieczności wymiany szczotki czy stosowania dodatkowych akcesoriów. Z mojego doświadczenia o ile efekt równoczesnego mycia i odkurzania jest bardzo zadawalający, to już efekt samego odkurzania na sucho jest raczej słaby. Lepszym rozwiązaniem wydaje mi się konstrukcja, jaką proponuje aktualnie firma Dreame w modelu H12Dual czy Philips w AquaTrio.

Odkurzacz 3w1

Philips Aqua Trio to sprzęt, który składa się się z jednostki głównej silnika, którą można albo wpiąć do części myjącej (rury z pojemnikami na wodę czystą i brudną, szczotki z myjącymi wałkami) i wtedy odkurzacz będzie zbierał mokre i suche zabrudzenia i mył podłogę albo wpinając ją do rury z klasyczną elektroszczotką posłuży do odkurzania na sucho podłóg twardych i miękkich. Jednostka silnika wyposażona w ssawkę szczelinową  w mig przemieni się w odkurzacz podręczny. Akumulator litowo-jonowy zapewnia energię umożliwiającą sprzątanie nawet przez 25 minut w normalnym trybie z nasadką AquaSpin do odkurzania i aktywnego mycia. W przypadku tylko odkurzacza z nasadką z podświetleniem LED czas ten wydłuża się do 45 minut w normalnym trybie i nawet do 25 minut w trybie turbo.

Po zakończeniu sprzątania wystarczy umieścić urządzenie w stacji dokującej 2 w 1 w celu przeprowadzenia automatycznego cyklu samoczyszczenia obejmującego całkowite opłukanie urządzenia i szczotek PowerBrush. Po zakończeniu całe urządzenie wraz ze szczotkami można przechowywać razem na stacji dokującej, dzięki czemu urządzenie jest czyste i gotowe na kolejne sprzątanie.

Philips Aqua Trio Odkurzacz Myjący Odkurzacze Myjące- Jaki Wybrać?

Podobnie wygląda to w modelu DreamH12 Dual. On również ma taką konstrukcję 3w1, dzięki czemu myje, odkurza podłogi i posłuży nam jako odkurzacz podręczny. Dreame H12 Dual został wyposażony w akumulator o pojemności 4000 mAh, dzięki któremu zapewnia aż 60 minut odkurzania lub 35 minut mycia. Na wyposażeniu  tego modelu podobnie jak w Philipsie jest też mini elektroszczotka, która idealnie zbiera sierść z tapicerki.
Dreame H12 Dual Odkurzacze Myjące Odkurzacze Myjące- Jaki Wybrać?

Mopy elektryczne

Na rynku pojawiło się też sporo mopów elektrycznych, które myją podłogi bez konieczności wcześniejszego odkurzania, ale te urządzenia nie odkurzają na sucho!  Takie akumulatorowe mopy zbierają zarówno suche jak i mokre zabrudzenia z twardych podłóg. Trend zapoczątkowały firmy Hizero i Karcher, a teraz wiele innych marek również oferuje tego typu urządzenia np. Dreame, Beko, Thomas czy Electrolux !

Jeśli chcielibyście zobaczyć, jak działa takie urządzenie, zapraszam Was na mój kanał YT

Podsumowanie

Jeśli komuś zależy głównie na odkurzaniu, a od czasu do czasu chce jedynie przetrzeć podłogę na wilgotno, to odkurzacz mopujący będzie idealny. Zaletą odkurzaczy mopujących jest ich konstrukcja, waga i cena! To są odkurzacze lekkie (2-3kg), które w kilka sekund można przerobić w odkurzacz podręczny, który posłuży Wam do odkurzenia mebli tapicerowanych, okruchów ze stołu, tapicerki samochodu czy ściągnięcia ściągnięcia pajęczyny z sufitu. Dobry odkurzacz mopujący można kupić od 1100 zł w górę np. Vestfrost.
Jeśli natomiast zależy Wam na dobrej jakości mycia i odkurzania to można się zdecydować albo na zakup urządzenia typu 3 w 1 Philipsa czy Dreame, albo na  zakup dwóch osobnych urządzeń: mopa  i odkurzacza pionowego. Ja sama nie miałam jeszcze okazji przetestować konstrukcji 3w1, więc nie mogę się wypowiedzieć, czy są to modele warte polecenia. Sama na co dzień korzystam z odkurzacza DysonV15 i mopa Karcher FC7 i jestem z tego duetu bardzo zadowolona!


Obserwuj