Czajniki wolne od plastiku

znajdziesz na półkach sklepowych w większości sklepów ze sprzętem AGD. Dlaczego warto sięgnąć po czajniki bez plastiku, dowiesz się z mojego artykułu!

Nie od dzisiaj wiemy że pod wpływem wysokich temperatur z plastiku uwalniają się bardzo toksyczne związki chemiczne. Niestety nawet, jeśli produkt jest oznakowany jako BPA free to nie oznacza, że w jego składzie nie ma innej klasy bisfenolu, na przykład bisfenolu S.

Fenole i ftalany to toksyczne substancje wchodzące w skład plastikowych przedmiotów. W wielu sytuacjach przenikają do żywności, szczególnie w wyniku podgrzewania, kontaktu z wrzącą wodą lub innym źródłem ciepła.

Mając na uwadze te fakty, postanowiłam przyjrzeć się półce sklepowej i znaleźć czajniki wolne od plastiku. Niestety po odwiedzeniu kilku sklepów w tym Media Markt, Media Expert i RTVEuroAGD okazało się, że takich czajników nie ma zbyt dużo.

Zdecydowana większość w tych sklepach to czajniki wykonane w całości z tworzywa sztucznego, bo takie czajniki są lekkie, nie nagrzewają się i są relatywnie tanie. Na półce zawsze znajdą się jakieś czajniki wykonane ze stali nierdzewnej, ale rzadko który w 100 % jest ze stali. Zazwyczaj mają one podgląd poziomu wody wykonany z tworzywa albo sitko i wewnętrzną stronę pokrywki z plastiku.

Dobrą alternatywą dla czajników plastikowych byłby czajniki szklane lub czajniki ceramiczne. Niestety szklane czajniki oprócz tego, że się nagrzewają i łatwo się poparzyć oraz łatwo je stłuc, to jeszcze mają plastikowe przykrywki. Poza tym szkło i ceramika muszą być jakoś połączone ze stalową podstawą i nie wiem czym łączy się te dwa elementy.

Czajniki ze stali nierdzewnej w sklepach stacjonarnych

W ofercie sklepu Media Expert znalazłam kilka interesujących modeli ze stali nierdzewnej. Najlepiej wykonanym produktem pod względem jakości i designu jest według mnie czajnik marki Aarke.

AARKE to ceniona szwedzka firma specjalizująca się w projektowaniu najwyższej jakości artykułów gospodarstwa domowego. Produkty powstają w całości w biurze projektowym marki, nic nie jest zlecane podwykonawcom.

Czajniki Wolne Od Plastiku

Czajnik AARKE A1240

Czajnik Aarke A1240  wykonany jest w 100 % ze stali nierdzewnej. Jego pojemność to 1,20 l. Wyposażony jest w wyjmowany filtr antywapienny ze stali szlachetnej. Posiada  zabezpieczenie przed włączeniem bez wody, podstawę ze schowkiem na przewód, gumowe nóżki zapewniające stabilność oraz funkcję automatycznego wyłączania. Podstawa z funkcją obrotu 360 ° zapewnia łatwą i wygodną obsługę.

Czajnik wyposażony jest w podwójne ścianki izolacyjne, dzięki czemu zapewnia długotrwałe utrzymanie temperatury i jest energooszczędny. To rozwiązanie dodatkowo zapewnia cichą pracę, co zdecydowanie podnosi komfort użytkowania.

Czajnik Bez Plastiku AarkeCzajnik posiada szerokie otwarcie ułatwiające jego czyszczenie wewnątrz oraz rączkę, która się nie nagrzewa, co sprawia, że jego codzienne użytkowanie jest proste i przyjemne. Dzięki zaawansowanym ustawieniom temperatury i czytelnym wskaźnikom LED czajnik Aarke A1240 umożliwia precyzyjne dostosowanie temperatury wody do indywidualnych potrzeb, idealnej dla różnych rodzajów napojów.

Inne, tańsze produkty ma w swojej ofercie sklep Media Expert pod markami Setti, Gotze & Jensen, Amica czy MPM.

 

Czajnik Setti
Czajniki Wolne Od Plastiku

Czajnik Setti KT950W – ma pojemność 1,70 l, moc 2200 W i 5-stopniową regulację temperatury, dzięki której dopasujemy temperaturę wody do przyrządzanego rodzaju herbaty czy kawy. Możemy też podgrzać wodę, wybierając temperaturę z zakresu 40, 50, 70, 85 i 100 °C. Czajnik ma podwójne ścianki, dzięki czemu woda nie stygnie tak szybko. Zewnętrzne ścianki czajnika nie nagrzewają się, więc w każdej chwili możemy ich dotknąć bez ryzyka oparzenia.

Czajnikiem SETTI KT950W Smart możemy posługiwać się nie wstając z kanapy. Wystarczy, że pobierzemy aplikację SETTI+ na swój telefon czy tablet. Dzięki niej możemy zdalnie włączyć i wyłączyć urządzenie, ustawić temperaturę wody czy kontrolować aktualną temperaturę podczas nagrzewania.

Czajnik wyposażono także w system bezpieczeństwa, który chroni przed włączeniem pustego czajnika, co mogłoby prowadzić do poważnego uszkodzenia urządzenia. Jeśli w czajniku nie będzie wody lub jej poziom będzie za niski, urządzenie wyłączy się automatycznie.

Czajnik Gotze &Amp; Jensen
Czajniki Wolne Od Plastiku
Czajnik Gotze &Amp; Jensen

Czajnik Gotze & Jensen KT930K – przykuwa uwagę nie tylko swoim niebanalnym designem, ale również szeregiem nowoczesnych rozwiązań, takich jak wyświetlacz LED, który został scalony z obudową. Wysoka moc maksymalna 1800 W sprawia, że urządzenie szybko i cicho doprowadza wodę do wrzenia.  Ma pojemność 1,50 l.  Dzięki 4-stopniowej regulacji dopasujemy temperaturę wody do przyrządzanego rodzaju herbaty czy kawy. Możemy też jedynie podgrzać wodę wybierając temperaturę z zakresu: 40, 80, 90 i 100 °C.

Czajnik jest wyposażony w program podtrzymania ciepła, który utrzymuje żądaną temperaturę aż przez 30 minut. To idealne rozwiązanie podczas przyjmowania gości czy podczas codziennego porannego zamieszania – możemy zagotować więcej wody i przez kolejne pół godziny przygotowywać następne gorące napoje!

Duży, jasny wyświetlacz nadaje urządzeniu nowoczesny wygląd, a także ułatwia obsługę. Wystarczy, że dotkniemy odpowiedniej intuicyjnej ikony i gotowe! Dzięki temu, że zawsze wyświetlana jest aktualna temperatura wody wewnątrz czajnika, możemy łatwo sprawdzić, czy woda jest wystarczająco ciepła by móc przygotować kolejny napój.

Zdjęcie Przedstawia Czajniki Marki Amica Model Kf6012

Amica KF 6012 Digital – wygodne cyfrowe sterowanie w tym czajniku pozwala na szybkie ustawienie odpowiedniej temperatury wody do przygotowywanych napojów. To rozwiązanie idealne nie tylko dla miłośników herbaty, ale również rodzin z małymi dziećmi ponieważ w kilka chwil przyrządzimy na przykład mleko modyfikowane. Z funkcją automatycznego podtrzymywania temperatury, woda dłużej będzie utrzymywać taką temperaturę, jaką ustawimy. Nie trzeba już podgrzewać jej od nowa by zaparzyć, na przykład kolejną herbatę. Aktualną temperaturę wody wskazuje umieszczony na obudowie wyświetlacz LED. Znajdujące się pod nim przyciski dotykowe pozwalają na ustawienie trybu pracy.

Zastosowany system podwójnych ścian SafeTouch sprawia, że ryzyko oparzenia zostało ograniczone do minimum. To szczególnie przydatne gdy po kuchni kręcą się dzieci. Zewnętrzna obudowa wykonana została z tworzywa sztucznego, zaś jej wnętrze ze stali nierdzewnej. Pojemność urządzenia to 1,50 l. Moc wynosi 2200 W.

Czajnik Marki MpmMPM MCZ-105 – czajnik bezprzewodowy MPM o pojemności 1,70 l to urządzenie, które nie tylko pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze, ale również zagwarantuje bezpieczeństwo użytkowania. Charakteryzuje się podwójnymi ściankami, przez co utrzymuje temperaturę wody zdecydowanie dłużej niż standardowe czajniki i szybciej doprowadza wodę do wrzenia. Co ważne grube, podwójne ścianki tworzą izolację, dzięki której obudowę można dotknąć dłonią bez ryzyka poparzenia.

Wewnętrzna ścianka czajnika bezprzewodowego MPM MCZ-105 zbudowana jest ze stali nierdzewnej o jednolitej konstrukcji, bez żadnych spoiw czy łączeń. Taka budowa sprawia, że urządzenie jest bardzo trwałe i nie ma ryzyka przeciekania. Podwójne ścianki dodatkowo tłumią dźwięk gotującej się wody, przez co urządzenie pracuje cicho. Duża moc – 2200 W sprawia, że urządzenie szybko zagotuje wodę. Występuje w dwóch kolorach czarnym i białym.

 

W sklepie RTVEuroAGD znalazłam czajniki ze stalowym wnętrzem od marki Xiaomi i niemieckiej firmy Zwilling.

Czajniki Wolne Od PlastikuCzajnik Mi Smart Kettle Pro ma pojemność 1,50 l, moc 1800 W, funkcję utrzymywania temperatury, wyświetlacz temperatury w czasie rzeczywistym, 5 poziomów regulacji temperatury, sterowanie temperaturą przy pomocy aplikacji, dwuwarstwowy korpus (bezpieczny w dotyku), potrójną ochronę zasilania.

 

Czajniki Wolne Od PlastikuCzajnik Zwilling ENFINIGY ma pojemność 1,50 l, moc 1200 W. Element grzejny w tym czajniku to płaska grzałka płytowa. Ma wbudowaną wewnątrz miarkę, dwuścienną obudowę zabezpieczającą temperaturę wewnątrz, wbudowany zwijacz kabla, otwarcie 70 ° uniemożliwiające bezpośredni kontakt z gorącą parą, automatyczne wyłączanie (ochrona przed wysuszeniem oraz przegrzaniem), filtr antywapienny (częściowo wykonany ze szlachetnej stali nierdzewnej) dla poprawy smaku i ograniczania ilości kamienia w napojach.  Jest dostępny w wersji czarnej i srebrnej.

Czajniki bez plastiku w ofercie sklepów internetowych

Firma Concept przesłała mi do przetestowania czajniki, których wnętrze jest w 100 % ze stali nierdzewnej:

Czajniki Wolne Od Plastiku

Czajnik Concept Salt-Pepper znajdzie miejsce w każdym domu. Jego atrakcyjny wygląd podkreśla matowa biała lub czarna obudowa osadzona na minimalistycznej podstawie, uzupełniona eleganckim uchwytem z imitacji drewna. Dzięki pojemności 1,50 l możemy wygodnie przyrządzić w nim do 6 filiżanek swojego ulubionego gorącego napoju.

 

0E4D172C930A993Dc5D9B9B8De5643A7.JpgCzajnik Concept RK3300 z termoregulacją zadowoli nawet najbardziej wymagającego użytkownika. Można tu łatwo ustawić temperaturę wody od 45 °C do temperatury wrzenia. Docenią to nie tylko miłośnicy dobrej jakości kawy i herbaty, ale także rodzice małych dzieci przygotowując posiłki dla niemowląt. Czajnik posiada również praktyczną funkcję utrzymywania ciepła, która utrzymuje podgrzaną wodę na żądanej temperaturze.

 

Rk3300-2.JpgCzajnik posiada konstrukcję dwuścienną, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Warstwa zewnętrzna to specjalna powierzchnia Cool Touch, która nie nagrzewa się, dzięki czemu możemy mieć pewność, że nasz czajnik zawsze pozostanie chłodny w dotyku. Wnętrze wykonane jest ze stali nierdzewnej, co gwarantuje szybkie nagrzewanie i utrzymanie temperatury wody. Czajnik wyposażony jest w podwójny system bezpieczeństwa. Gwarantuje to, że wyłączy się automatycznie po osiągnięciu temperatury wrzenia, a także jeśli przypadkowo włączymy go „na pusto”.

Czajnik Zwilling ENFINIGY Pro z funkcją ustawiania temperatury oferuje 7 różnych programów, które wybrać można za pomocą 360 ° stacji z dotykowym wyświetlaczem. Dzięki temu to 1850 watowe naczynie zawsze osiąga temperaturę idealną do przygotowania kawy, herbaty, a nawet jedzenia dla niemowląt. Dzięki wbudowanej funkcji zachowania ciepła woda utrzymuje pożądaną temperaturę nawet do 30 minut. Dwuścienna obudowa z izolacją termiczną zatrzymuje ciepło wewnątrz, będąc jednocześnie przyjemnie i bezpiecznie chłodną na zewnątrz. Bezspoinowy dzbanek o pojemności 1,50 l wykonany ze szlachetnej stali nierdzewnej jest szczególnie łatwy w pielęgnacji. Zintegrowany filtr antywapienny, częściowo zbudowany z tej samej stali, gwarantuje szczególnie dobry smak. To ważne podczas przygotowywania ulubionej herbaty lub kawy.

Czajnik ZWILLING ENFINIGY Pro został dodatkowo zabezpieczony przed przegrzaniem w momencie, kiedy w pojemniku nie ma już wody. Dodatkowo możliwość otwarcia pokrywki do 70 ° zapobiega bezpośredniemu kontaktowi z gorącą wodą i parą. Powłoka, która pokrywa zewnętrzną część urządzenia jest wyjątkowo odporna na zarysowania.  Czajnik występuję w różnych kolorach: srebrnym, złotym, czarnym i różowego złota.

 

Jeśli znasz lub masz model, którego wnętrze w całości jest ze stali, zostaw komentarz.

Komentarze publikują się po zaakceptowaniu ich przeze mnie, więc nie zdziw się, że pojawią się z opóźnieniem.

Filmowa wersja artykułu

Obserwuj