Czajniki bez plastiku znajdziesz na półce sklepowej w większości sklepów ze sprzętem AGD. Dlaczego warto po nie sięgnąć, dowiesz się z mojego artykułu!

Nie od dzisiaj wiemy że pod wpływem wysokich temperatur z plastiku uwalniają się bardzo toksyczne związki chemiczne. Niestety nawet, jeśli produkt jest oznakowany jako BPA-Free, to nie oznacza to, że w jego składzie nie ma innej klasy bisfenolu  np. bisfenol S.

Fenole i Ftalany to toksyczne substancje wchodzące w skład plastikowych przedmiotów w wielu sytuacjach przenikają do żywności, szczególnie  w wyniku podgrzewania, kontaktu z wrzącą wodą lub innym źródła ciepła.

Mając na uwadze te fakty, postanowiłam przyjrzeć się półce sklepowej i znaleźć dla Was czajniki wolne od plastiku! Niestety po odwiedzeniu kilku sklepów w tym Media Markt, Media Expert i EuroRTV znalazłam tylko 3 czajniki spełniające moje wymagania. Zdecydowana większość w tych sklepach to czajniki wykonane w całości z tworzywa sztucznego, bo takie czajniki są lekkie, nie nagrzewają się i są relatywnie tanie.

 

Img-7920.Jpg

Sporo jest też czajników, które wyglądają jak stalowe, ale najczęściej ich sitko i pokrywka w środku jest plastikowa. Dobrą alternatywą do czajnika plastikowego byłby czajnik szklany lub ceramiczny, ale niestety szklane czajniki oprócz tego, że się bardzo nagrzewają, łatwo się poparzyć, łatwo je stłuc, to jeszcze mają plastikowe przykrywki. Poza tym zwróćcie uwagę na to, że szkło i ceramika muszą być jakoś połączone ze stalową podstawą i nie wiem czym łączy się te dwa elementy, ale widok wnętrza jednego z czajników ceramicznych skutecznie mnie odstraszył. Co to jest za spoiwo, które tu wypływa???

Czajniki ze stali nierdzewnej

Mismartkettle-1200Px-Hero.png
Obraz-2022-10-16-192209178.Png

Ja polecam Wam czajniki, których wnętrze w 100% wykonane jest ze stali nierdzewnej!

 

W sklepie Euro RTV na półce znalazłam czajnik Xiaomi Mi Electric Kettle i na stronie producenta znalazłam dwa pozostałe modele, których wnętrze jest wolne od plastiku. Każdy z czajników

 

  • Czajnik Xiaomi Mi Electric Kettle– pojemność 1,5l, moc 1500W, biały,dwuwarstwowy korpus = bezpieczny w dotyku, ceny od 119 pln
  • Czajnik Mi Smart Kettlepojemność 1,5l, moc 1800W, funkcja utrzymywania temp., sterowanie temperaturą przy pomocy aplikacji, dwuwarstwowy korpus = bezpieczny w dotyku, cena od 174 pln
  • Czajnik Mi Smart Kettle Pro– pojemność 1,5l, moc 1800W,  funkcja utrzymywania temp., wyświetlacz temperatury w czasie rzeczywistym, 5 poziomów regulacji temperatury – sterowanie temperaturą przy pomocy aplikacji, dwuwarstwowy korpus = bezpieczny w dotyku, potrójna ochrona zasilania. Cena od 219 pln
537-537-Fill.jpg
Obraz-2022-10-16-120922354.Png

W sklepie Media Expert na półce znalazłam dwa czajniki bez plastiku wewnątrz: czajnik Setti KT950W  za 179,99 pln i czajnik Gotze&Jensen KT930K za 229 pln.

Czajnik Setti KT950W – ma pojemność 1,7l, moc 2200W, 5-stopniową regulacje temperatury, dzięki której dopasujesz temperaturę wody do przyrządzanego rodzaju herbaty czy kawy. Możesz też jedynie podgrzać wodę, wybierając temperaturę z zakresu 40, 50, 70, 85 i 100°C. Czajnik ma podwójne ścianki, dzięki czemu woda nie stygnie tak szybko. Zewnętrzne ścianki czajnika nie nagrzewają się, więc w każdej chwili możesz ich dotknać bez ryzka oparzenia.

Czajnikiem SETTI KT950W Smart możesz posługiwać się nie wstając z kanapy. Wystarczy, że pobierzesz aplikację SETTI+ na swój telefon czy tablet. Dzięki niej możesz zdalnie wyłączyć i włączyć urządzenie, ustawić temperaturę wody czy kontrolować aktualną temperaturę podczas nagrzewania.

Czajnik wyposażono także w system bezpieczeństwa, który chroni przed włączeniem pustego czajnika, co mogłoby prowadzić do poważnego uszkodzenia urządzenia. Jeśli w czajniku nie będzie wody lub jej poziom będzie za niski, urządzenie wyłączy się automatycznie.

Produkt-2.Jpg
Obraz-2022-10-16-121454923.Png
Opera-Zrzut-Ekranu-2022-10-16-125705-Goetze-Je.png

Czajnik Gotze&Jensen KT930K– przykuwa uwagę nie tylko swoim niebanalnym designem, ale również szeregiem nowoczesnych rozwiązań – takich jak nowoczesny wyświetlacz LED, który został scalony z obudową. Wysoka moc maksymalna 1800 W sprawia, że urządzenie szybko i cicho doprowadza wodę do wrzenia.  Pojemność 1,5 l.  Dzięki 4-stopniowej regulacji dopasujesz temperaturę wody do przyrządzanego rodzaju herbaty czy kawy. Możesz też jedynie podgrzać wodę wybierając najniższą temperaturę z zakresu: 40, 80, 90 i 100°C.

Czajnik jest wyposażony również w program podtrzymania ciepła, który utrzymuje żądaną temperaturę aż przez 30 minut. To idealne rozwiązanie podczas przyjmowania gości oraz podczas codziennego porannego zamieszania – możesz zagotować więcej wody i przez kolejne pół godziny zalewać następne gorące napoje!

Duży, jasny wyświetlacz nadaje urządzeniu nowoczesny wygląd, a także znacznie ułatwia obsługę. Wystarczy, że dotkniesz odpowiedniej intuicyjnej ikony i gotowe! Dzięki temu, że zawsze wyświetlana jest aktualna temperatura wody wewnątrz czajnika, możesz łatwo sprawdzić, czy woda jest wystarczająco ciepła, by móc przygotować kolejny napój.

Rk3300-1.Jpg
0E4D172C930A993Dc5D9B9B8De5643A7.Jpg
Rk3300-2.Jpg

Firma Concept przesłała mi do przetestowania czajniki marki Concept, których wnętrze jest w 100% ze stali nierdzewnej. Ich ceny zaczyna się od kwoty 260 pln w górę.

Czajnik Concept Salt-Pepper znajdzie miejsce w każdym domu. Jego atrakcyjny wygląd podkreśla matowa biała lub czarna obudowa osadzona na minimalistycznym podstawie, uzupełniona eleganckim uchwytem z imitacji drewna. Dzięki pojemności 1,5 l możesz wygodnie przyrządzić w nim do 6 filiżanek swojego ulubionego gorącego napoju.

Czajnik RK3300 z termoregulacją zadowoli nawet najbardziej wymagającego użytkownika. Możesz łatwo ustawić temperaturę wody od 45 ° C do temperatury wrzenia. Docenią to nie tylko miłośnicy dobrej jakości kawy i herbaty, ale także rodzice małych dzieci przygotowując posiłki dla niemowląt. Czajnik posiada również praktyczną funkcję utrzymywania ciepła, która utrzymuje podgrzaną wodę na żądanej temperaturze.

Czajnik posiada konstrukcję dwuścienną, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Warstwa zewnętrzna to specjalna powierzchnia Cool Touch, która nie nagrzewa się, dzięki czemu możesz mieć pewność, że Twój czajnik zawsze pozostanie chłodny w dotyku. Wnętrze wykonane jest ze stali nierdzewnej co gwarantuje szybkie nagrzewanie i utrzymanie temperatury wody.

Czajnik wyposażony jest w podwójny system bezpieczeństwa. Gwarantuje to, że wyłączy się automatycznie po osiągnięciu temperatury wrzenia, a także jeśli przypadkowo włączysz go na pusto, aby nie został uszkodzony.

Duka-Zwilling-Enfinigy-53005-000-0-Czajnik-Ele.jpg
Eee.jpg
Duka-Zwilling-Enfinigy-53006-002-0-Czajnik-Ele.jpg
Duka-Bente-2220386-Czajnik-Elektryczny-1-Min.jpg

 

Zwilling ENFINIGYpojemność 1,5l, moc 1200W, element grzejny: płaska grzałka płytowa, wbudowana wewnątrz miarka, dwuścienna obudowa zabezpieczająca temperaturę wewnątrz, izolacja ciepła, wbudowany zwijacz kabla, 70 – stopniowe otwarcie uniemożliwia bezpośredni kontakt z gorącą parą, automatyczne wyłączanie (ochrona przed wysuszeniem oraz przegrzaniem), filtr antywapienny (częściowo wykonany ze szlachetnej stali nierdzewnej) dla poprawy smaku i ograniczania ilości kamienia w napojach. Cena ok. 399 pln, Istnieje w wersji czarnej i srebrnej.

 

Zwilling  PRO z funkcją ustawiania temperatury oferuje 7 różnych programów, które wybrać można za pomocą 360-stopniowej stacji z dotykowym wyświetlaczem. Dzięki temu to 1850-watowe naczynie zawsze osiąga temperaturę idealną do przygotowania kawy, herbaty, a nawet jedzenia dla niemowląt. Dzięki wbudowanej funkcji zachowania ciepła woda utrzymuje pożądaną temperaturę nawet do 30 minut. Dwuścienna obudowa z izolacją termiczną zatrzymuje ciepło wewnątrz, będąc jednocześnie przyjemnie chłodną na zewnątrz. Bezspoinowy dzbanek o pojemności 1,5 l wykonany ze szlachetnej stali nierdzewnej jest szczególnie łatwy w pielęgnacji. Zintegrowany filtr antywapienny, częściowo zbudowany z tej samej stali, gwarantuje szczególnie dobry smak. To ważne podczas przygotowywania ulubionej herbaty lub kawy. Czajnik ZWILLING został dodatkowo zabezpieczony przed przegrzaniem w momencie, kiedy w pojemniku nie ma już wody. Dodatkowo możliwość otwarcia pokrywki do 70 stopni zapobiega bezpośredniemu kontaktowi z gorącą wodą i parą. Powłoka, która pokrywa zewnętrzną część urządzenia jest wyjątkowo odporna na zarysowania. Dwuścienna obudowa zabezpiecza temperaturę wewnątrz naczynia pozostając przyjemnie chłodną na zewnątrz. Cena ok. 500 pln.

W nowym numerze Infomarketu znalazłam kolejne czajniki, których czajniki wykonane są ze stali:

Amica KF 6012 Digital– Wygodne cyfrowe sterowanie w czajniku Amica KF 6012 Digital pozwala na szybkie ustawienie odpowiedniej temperatury wody do przygotowywanych napojów. To rozwiązanie idealne nie tylko dla miłośników herbaty, ale również rodzin z małymi dziećmi, ponieważ w kilka chwil przyrządzimy np. mleko modyfikowane. Z funkcją automatycznego podtrzymywania temperatury woda dłużej będzie utrzymywać taką temperaturę, jaką ustawimy, i nie trzeba już podgrzewać jej od nowa, by zaparzyć kolejną herbatę. Aktualną temperaturę wody wskazuje umieszczony na obudowie wyświetlacz LED. Znajdujące się pod nim przyciski dotykowe pozwalają na ustawienie trybu pracy. Zastosowany system podwójnych ścian SafeTouch sprawia, że ryzyko oparzenia zostało ograniczone do minimum. To szczególnie przydatne, gdy po kuchni kręcą się dzieci. Zewnętrzna obudowa wykonana została z tworzywa sztucznego, zaś jej wnętrze ze stali nierdzewnej. Pojemność urządzenia to 1,5 l, a moc wynosi 2200 W.

MPM MCZ-105 – Czajnik bezprzewodowy MPM o pojemności 1,7 l to urządzenie, które nie tylko pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze, ale również zagwarantuje bezpieczeństwo użytkowania. Charakteryzuje się podwójnymi ściankami, przez co utrzymuje temperaturę wewnątrz zdecydowanie dłużej niż standardowe czajniki i szybciej doprowadza wodę do wrzenia. Co ważne, grube, podwójne ścianki tworzą izolację, dzięki której obudowę można dotknąć dłonią bez ryzyka poparzenia. Wewnętrzna ścianka czajnika bezprzewodowego MCZ-105 zbudowana jest ze stali nierdzewnej o jednolitej konstrukcji, bez żadnych spoiw czy łączeń. Taka budowa sprawia, że urządzenie jest bardzo trwałe i nie ma ryzyka przeciekania. Podwójne ścianki dodatkowo tłumią dźwięk gotującej się wody, przez co urządzenie pracuje cicho. Duża moc – 2200 W sprawia, że urządzenie szybko zagotuje wodę i nie będzie trzeba czekać na swój ulubiony ciepły napój.

Jeśli znasz lub masz model, którego wnętrze w całości jest ze stali, zostaw komentarz.

Komentarze publikują się po zaakceptowaniu ich przeze mnie, więc nie zdziw się, że pojawią się z opóźnieniem.

Filmowa wersja artykułu

Obserwuj